TJ Spartak Vlasim
23
Lis

K senzaci chyběla půlka: Lysá „B“ – Vlašim 4,5:3,5

Honza Šťastný

Los třetího kola 2. ligy nás tentokrát zavál na půdu „B“ týmu Lysé nad Labem. Když se řekne „B-tým“, ve většině lidí to evokuje představu čehosi druhořadého, co není třeba brát příliš vážně, v daném případ má ovšem písmeno „B“ funkci čistě formální – béčko Lysé rozhodně brát vážně potřeba je :-) . Základní sestava s jedním GM, třemi IM a jedním FM na soupisce svým elo průměrem 2375 těsně šlape na paty některým týmům z rok od roku silnější české extraligy a o letošních ambicích borců z Lysé tak není třeba příliš pochybovat – po kýženém loňském postupu do extraligy by vzhledem k částečnému překryvu soupisek určitě rádi “srovnali“ termínovou kolizi postupem do 1. ligy.

My jsme do Lysé cestovali v tradičně dobrém rozmaru, tentokrát umocněném vědomím toho, že opravdu nemáme co ztratit a můžeme jen získat, a to i navzdory faktu, že jsme se sešli až na Honzu Stoklasu v základu. Přesto nám s Maťou, když jsme se v momentě mého příchodu střetli před hrací místností, poněkud zamrzl úsměv na rtech a náš druhdy družný hovor jaksi sám od sebe na pár vteřin utichl, když se kolem nás s tichým pozdravem vplížil do dveří mladistvě vypadající třicátník – velmistr Tomáš Oral. Že na nás Lysá nasadí, boxerskou terminologií řečeno a úrovní 2. ligy měřeno, supertěžkou váhovou kategorii v jeho podobě, jsme tedy věru nečekali! Nicméně když jsme se vzpamatovali z mírného šoku, bryskně jsme s Maťou nově vzniklou situaci vyhodnotili a vtípky ve smyslu „Lysá evidentně pochopila, kdo je, i přes dva úvodní trapné nezdary, její hlavní konkurent v boji o postup“, se to jen hemžilo… :-)


GM Tomáš Oral dokázal v roce 2001 porazil i samotného Garryho Kasparova (v simultánce Kasparova proti naší reprezentaci na 4 šachovnicích). Partie k přehrání.

Ale dost už bylo plků, pojďme k zápasu! Tradiční prostředí malé, leč útulné hrací místnosti v Areálu chovatelů drobného zvířectva (v Lysé zřejmě poměrně populární činnost, maně si vybavuju situaci z před mnoha let, kdy jsem hrál v Lysé poprvé a řidič našeho auta, neznaje přesnou polohu hrací místnosti, vyslovil onu čarovnou formulku „Areál chovatelů drobného zvířectva“, načež nás hned první babička neomylně navedla způsobem, že bychom bývali trefili snad i poslepu), tradiční byl i „domácí“ rozhodčí v osobě pana Petra Saeckla (domácí jednak proto, že to má dle údajů z adresáře z domova do hrací místnosti podle letecké mapy celých 304 metrů :-) ; navíc ho má Lysá v dokumentech uvedeného i coby organizačního pracovníka, což je z jeho lačného pohledu, kterým během zápasu mezi vařením čajíků a kafí dychtivě sleduje manévry domácích borců, mírně patrné :-) ), po osmi natěšených borcích na každé straně, zkrátka boj mohl vypuknout! Sestava domácích byla ochuzena o těžké kalibry na 3. – 5. desce, přesto však úhledně napsaná číslíčka v poznámkách pana Saeckla „Lysá – Ø 2295, Vlašim – Ø 2129;  = +166“ mluvila poměrně jasnou řečí – domácí byli „mírnými“ favority :-) . A zároveň se, i přes zmíněné absence v domácí sestavě, jednalo dle vlašimských statistiků o jasně nejsilnější tým, proti kterému kdy Vlašim nastoupila.

Zápas se zprvu nesl v duchu aktuálního počasí – vlekl se a působil poněkud ospale; na 1.desce měl Tomáš Oral už asi v 8. tahu spotřebovanou hodinu a dumal, kterak zdolat Tomovy skandinávské valy, na 2. desce jsme já a zejména pak můj soupeř IM Vítězslav Priehoda při řešení sicilských jemností časem taky nešetřili, na 3. desce Ondra vyvíjel v pevné Rétiho výstavbě figurky tam, kam patří a s klidem jemu vlastním, vždy připraven „uštknout“ v případě, že to soupeř přežene, čekal, kterak hodlá jeho soupeř IM Neckář hrát na výhru, poměrně klid s mírnou výhodou bílého byl i na 8. desce v partii Robina s Pavlem Postupou ve strukturách zavřené sicilky a ze začátku i u Mati v partii s Robertem Fialou, kde se hrálo podobně klidné zahájení jako na trojce. Významnější vzruch tak v prvních 1,5 – 2 hodinách hry vykazovalo pouze dění na šachovnicích číslo 4, 6 a 7; na čtyřce se Pavlovi, ač se mi tedy v jistém momentě vůbec nelíbila jeho díra na d4, které ale asi nešlo využít, podařilo proti Miroslavu Juráskovi dosáhnout po zahájení zřetelné výhody a zmocnit se iniciativy, naopak na sedmičce vlezl Vláďa ve francouzské proti Braňku Husárikovi dle mého trochu netakticky dobrovolně do varianty s obětí pěšce tahem b4, za něhož má bílý pevné centrum a výborné vyhlídky na útok (z praktického pohledu vzato, nikdy bych do nečeho takového nešel, pokud to dobře neznám a můžu-li navíc tušit, že se třeba soupeř připravil), no a konečně na šestce nesehrál zahájení úplně podle svých představ David, který přešel do koncovky věží a dvou lehkých figur na každé straně, v níž ovšem Petr Munk v otevřené pozici disponoval strašlivou dvojicí střelců a Davidovi tedy taky nebylo příliš co závidět.

Po další cca hodině se začalo postupně vyjasňovat – mé chmury ohledně Vláďovy pozice se začaly naplňovat, bílý se zmocnil silného útoku proti oslabené pozici černého krále, a ačkoliv měl Vláďa možná ještě v průběhu partie šanci účinněji vzdorovat  (myšlenka sebrat gxf4 a pak snad někdy i klíčový pěšcový klín na e5; šlo-li to, si ale z pozice velmi občasného diváka říci netroufám, každopádně mi to přišlo nadějnější než partie), poté, co bílý přetáhl pešce na f6, už bylo asi o osudu partie rozhodnuto – bílý pěšec na f6 de facto rozděloval šachovnici na dvě poloviny a bílý si tak mohl dovolit luxus „otevřít konzervu“ obětí figury na g5 – černé figury z dámského křídla mohly závěrečné exekuci jen přihlížet.

Další, z pohledu pozice taky ne úplně neočekávaná „nehoda“ nás postihla na 6. desce – David se v situaci, kdy neměl rozumný plán hry a těžko se mu hledaly tahy, zhlédl v braní pěšce na a7, dovolil však na oplátku černým figurám zcela opanovat šachovnici – černé věži na 2. řadě a dvěma střelcům v plné akci nemohlo uskupení Sa7, Jf2 a Vg1, co se souhry týká, konkurovat, a tak není příliš divu, že jsme poměrně záhy zaknihovali druhou prohru poté, co David ztratil figuru.

Třetí hřebíček do naší rakve zatloukl na pětce hrající, mně ze společných dorosteneckých přeborů dobře známý „Bobík“ Fiala – Maťa si velmi optimisticky, možná ve víře, že elovou propast mezi soupeři (262 bodů, nejvíc ze všech 8 šachovnic) zkusí vykompenzovat neortodoxní, ostrou hrou na zápletky, rochnul nadlouho, ovšem zatímco jeho útok po h-sloupci byla pouze chiméra, bílý útok na dámském křídle začal záhy nabírat poměrně reálné kontury. A když se k tomu připočetla ještě hrubka v propočtu a z ní vyplývající ztráta kvality, nebylo už co řešit – 0 – 3.

Zhruba ve stejné době začalo jít do tuhého i v  partii s Vítězslavem Priehodou – přiznám se, že jsem, stejně jako Tom na první desce, vůbec nepočítal s tím, že bude hrát Tomáš Oral, takže veškerá příprava, dá-li se tak s trochou nadsázky nazvat to, co před partií občas provozuju, vzala okamžitě za své, pouze jsem matně tušil, že soupeř hraje sicilku s 2…e6 a to bylo vše :-) . Nicméně partie záhy přešla z Paulsena do základní pozice Scheveningenu, kde soupeř zvolil méně častý tah Sd7, na nějž jsem si kupodivu právě před týdnem přehrál pár partií při „přípravě“ na partii v KP a celkem jsem tak tušil, o co ve vznikajících pozicích jde, konkrétně zrovna ve struktuře, která vznikla na šachovnici. Vznikla poměrně ostrá dvojsečná pozice, ve které nebyla nouze o taktické obraty a kde se možná i proto IM Priehoda, založením spíše silný poziční hráč spoléhající zejména na výbornou techniku, necítil příliš jistě – a nebo prostě neměl svůj den. Ať tak či tak, dovolil si jeden, dva nepřesné tahy, což v ostrých pozicích a v sicilce obzvlášť obvykle nezůstává bez trestu a jeho pozice se stala už velmi nepohodlnou, navíc mu již před 20. tahem zbývalo jen několik minut na přemýšlení. A když se s pochopením nesetkala ani jeho nápaditá snaha vyklouznout z utahující se oprátky pomocí oběti kvality na g5, přešel raději pod tlakem pozice i tikajících hodin do koncovky bez pěšce, kde byly ale nadále na mé straně i poziční trumfy – pádu dalšího pěšce d6 asi taky nešlo zabránit a na rozdíl od minulé partie z KP, kde jsem promrhal velkou výhodu a nakonec dokonce ostudně prohrál, se mi tentokrát podařilo převahu i bezpečně realizovat. Zajímavé je, že v závěrečné pozici zbývají černému jen dva tahy pěšcem, h6 a h5 a okamžitě poté bude v zugzwangu a bude nucen odevzdat minimálně jednoho dalšího pěšce – při tolika kamenech na šachovnici je zugwang poměrně neobvyklý jev…


Honza Šťastný získal cenný skalp IM Priehody.

Bylo tedy sníženo na 1 – 3 a svitla nám jiskřička naděje, kterou ještě přiživil Tom, když se mu podařilo vyklouznout z velmistrovských spárů, které už už hrozily zaklapnout. Tomáš Oral nenašel v zahájení odvahu na v dané pozici jistě principální postup pěšců královského křídla g4 s dalším h4, kterým by černého postavil před problém, kterak naložit se svým v daném momentě nepříliš šťastně umístěným bělopolným střelcem, a naopak, asi i s ohledem na svoji značnou spotřebu času, vsadil raději na techniku. I tak ale získal nepříjemnou výhodu, kterou se mu podařilo stupňovat a donutit tak Toma hledat spásu v koncovce nestejných střelců s pěšcem méně, která, jak se při analýze ukázalo, byla za bílé vyhraná, velmistrovi se však kupodivu nepodařilo, možná i kvůli nedostatku času daném „bedněním“ v zahájení, cestu k výhře, mimochodem velmi instruktivní a pro podobné pozice typickou, najít – cenná půlka!

Za stavu 1,5 – 3,5 jsme tedy potřebovali ze zbývajících 3 partií vytěžit alespoň 2,5 bodu, což se nezdálo být zcela nereálné – o snížení se poměrně záhy postaral Robin, který ve střední hře vsadil na iniciativu spojenou s postupem centrálních pěšců, což mu v konečném efektu vyneslo kvalitu a snadno vyhranou koncovku. Na můj dotaz v autě cestou zpět, kterak se mu povedlo tu kvalitu získat, mě totálně vysušil David slovy „Napadl střelcem věžku a ta nemohla ustoupit“ – hned jsem byl v obraze :-) ! Každopádně dobrá partie a pro Robina taky určitě cenný skalp!

Bohužel Bramborova iniciativa na čtyřce postupem času trochu vyprchala (po pravdě řečeno mi při zběžném pohledu na jeho pozici taky nebylo moc jasné, jak ji měl nějak dramaticky zesílit) a černému  se podařilo jakžtakž vyrovnat, v konečném efektu z toho byla vyrovnaná koňovka, kde už se černý nespletl. Ondrovu partii jsem při přechodu ze střední hry do koncovky vůbec neviděl, nicméně nejspíš nikdy nijak dramaticky nevybočila z rovnováhy a v koncovce už si bílý půlbod, znamenající pro Lysou nejtěsnější výhru 4,5 – 3,5, bezpečně pohlídal.

JOLY Lysá nad Labem „B“   TRW autoelektronika Vlašim
Oral Tomáš 2533 ½ ½ 2369 Vojta Tomáš
Priehoda Vítězslav 2385 0 1 2249 Šťastný Jan
Neckář Lubomír 2349 ½ ½ 2225 Mejzlík Ondřej
Jurásek Miroslav 2305 ½ ½ 2160 Vojta Pavel
Fiala Robert 2295 1 0 2033 Matějovský Ondřej
Munk Petr 2192 1 0 2009 Zvára David
Husárik Braňko 2176 1 0 2082 Horák Vladimír
Postupa Pavel 2136 0 1 1909 Hrdina Robin
  :

Co dodat závěrem?! Předně je nutno přiznat, že výhra domácích, i když těsná, byla zasloužená, výsledky partií byly z hlediska průběhu OK, snad jen na 1. a 4. desce se kompenzovaly nevyužité šance, což by nám ale z hlediska celkového výsledku stejně nebylo nic platné, ten kýžený půlbod navíc tam prostě nebyl. Ale rozhodně se nemáme za co stydět, na domácích bylo ke konci zápasu patrné, že se o výhru dost třesou, což tlumočením slov vedoucího jejich týmu v jednom z příspěvků k článku o zápase s Neratovicemi potvrdil i Maťa, teoreticky, z pohledu ela, jsme měli dostat rychtu něco mezi 2 – 6 a 2,5 – 5,5. Bohužel prohra jako prohra a chtělo by to co nejdřív  se odpíchnout ode dna tabulky, k němuž zvolna padáme, tříbodovou výhrou, nejlépe už za 14 dní v zápase s Libercem. Úkol to ovšem nebude vůbec snadný, mladé družstvo Liberce si získalo respekt už loni bilancí 6-0-5 a bezpečnou záchranou z 5. místa a ve výborných výkonech pokračuje i letos, kdy i přesto, že je opět papírově nejslabším účastníkem skupiny, má po 3. kole na kontě plný počet bodů! Nicméně za 14 dní – hrrrrr na ně! :-)

Tabulka po 3. kole:

Poř. Družstvo V R P Body Skóre Partie
1. ŠK AD Jičín „B“ 3 0 0 9 16.5 12
2. JOLY Lysá nad Labem „B“ 3 0 0 9 15.0 13
3. Desko Liberec 3 0 0 9 14.0 10
4. TJ Neratovice 1 2 0 5 13.0 8
5. Sokol Kolín 1 2 0 5 13.0 6
6. TJ Pankrác „B“ 1 1 1 4 11.5 7
7. ŠK Zikuda Turnov „B“ 1 0 2 3 12.0 9
8. TJ Slavia Hradec Králové „B“ 1 0 2 3 11.5 8
9. ŠK Bohemia Pardubice 0 1 2 1 11.0 7
10. TRW autoelektronika Vlašim 0 1 2 1 10.5 6
11. Stadion Kutná Hora 0 1 2 1 9.0 3
12. Sokol Bakov nad Jizerou 0 0 3 0 7.0 4

Zpravodaj s kompletními výsledky 3. kola

Podrobná statistika Vlašimi „A“

Partie k přehrání

16 reakcí na “K senzaci chyběla půlka: Lysá „B“ – Vlašim 4,5:3,5”

 1. 1
  Vláďa píše:

  Hezky a výstižně popsaný zápas. Pouze s hodnocením partie Pavla se neztotožňuji, zdálo se mi, že Pavel v jednom okamžiku mohl získat kvalitu.

 2. 2
  Maťa píše:

  Tak tomu říkám vyčerpávající popis zápasu – super, Honzo! Jinak potvrzuji, že proti takto silnému týmu Vlašim ještě v dlouhodobé soutěži nehrála – říkám to teda bez listování v kronice, ale přesto jsem si tím téměř jistý. No, a ten Liberec by to opravdu seknout chtělo, co si budeme povídat… :-)

 3. 3
  Honza S. píše:

  Ahoj, pěkný článek, Honza má šachový přehled a k tomu vědeckou důkladnost!
  Liberec je teď ve vlně a má i štěstí, bude to těžké – navíc jsou ela mladých hráčů většinou podhodnocená a ve skutečnosti hrajou líp. No, budu Vám z Alp alespoň držet palce.

 4. 4
  Pavel Vojta píše:

  To Vláďa: Vláďo v které pasáži myslíš? Já jsem si partii ještě nepřehrával, tak abych se na to mrknul.

 5. 5
  Tom píše:

  U Pavla byla partie vyhraná hned po zahájení. Stačilo 17.Vd3 s plánem Vc3 a Vc1. Černý prostě přijde o pěšce na c7, navíc se mu i rozpadne obrana. Prakticky po tahu 17.Vd3 by se mohl vzdát :-)
  Jo Pavle, ještě by mě zajímalo, zda skutečně v partii bylo 26.Vff2 ? To je asi překlep že? Předpokládám, že správně má být 26.Vcf2.

 6. 6
  Tom píše:

  Já bych ještě dodal ke své partii, že jsem nenašel jak by soupeř mohl koncovku různopolných střelců vyhrát. V analýze po partii jsme sice došli k názoru, že to bílý vyhrát mohl, ale to nám do toho kecali domácí kubicové, kteří tomu moc nerozuměli :-)

 7. 7
  Pavel Vojta píše:

  Tom: To je skutečně překlep.Stalo se Vcf2.

 8. 8
  Pavel Vojta píše:

  To Vd3 asi skutečně vyhrává. Já jsem se bohužel zhlédl v tahu f4 a útoku na krále :-( .

 9. 9
  Pavel Vojta píše:

  Tom kom.5 :Vd3 vypadá silně, bohužel jsem se vzhlédl v útoku na krále tahem f4, ale soupeř se stihl zkonsolidovat.

 10. 10
  Honza Šťastný píše:

  …noo, měl jsem obavy, zdali to vůbec někdo dočte do konce (na té důkladnosti možná něco bude:-)), neb i pouhé mé komentáře k zápasům např. na futsalovém webu týmu, za který hraju, bývají občas delší než samotný článek:-)..a tak jsem rád a děkuju za pozitivní reakce..Jdu si konečně přehrát ty partie, abych mohl dál kibicovat:-)..

 11. 11
  Honza Šťastný píše:

  …tak jsem trochu slidil a zjistil jsem, ze ta varianta, co jsme hrali, je za cerny opravdu nic moc, kdyz to reknu mirne – nasel jsem 22 partii na pozici po 15.f5 e5 16.Se3 a bili tam meli uspesnost 80%, pricemz to byly vetsinou partie velmi silnych hracu – jediny rozumny pokracovani za cernyho je v tyhle pozici b5! s velmi ostrou hrou a i tak lepsimi vyhlidkami bilyho (musi ale hrat durazne! – obetmi figur se to tam jen hemzilo..), kdyz to cernej hraje jakkoliv mekce, dostane vetsinou strasnej narez – napr. po Kh8 hranem u nas v partii uhrali cerni ze 6 partii jen pulku..

 12. 12
  Vláďa píše:

  Pavle, pokud je tam překlep (Vff2), tak pak už to nevychází.

 13. 13
  Pavel Vojta píše:

  Tak jsem na tu svoji partii koukal a i to Jh4 s dalším f4 bylo velmi silné.Akorát to chtělo dát v dalším průběhu 28.Vf6! s dalším 29.Dg5 30.h4 a bylo to hodně přivyhraný.Vf6 jsem při partii viděl a chtěl hrát, ale pak jsem se lekl tahu 28…Jf5 a 29.Dg5 jsem už nenašel. Škoda…

 14. 14
  Maťa píše:

  V dnešním Benešovském deníku vyšel tradiční výsledkový souhrn od pana Sládka s fotkou Robina Hrdiny a také pěkným nadpisem: „Vlašim byla blízko senzaci“. Ještě hezčí je podnadpis, zvlášť Jirkovi Mejzlíkovi se určitě bude líbit :-) : „Béčko Dolních Kralovic si pochutnalo na sedlčanské rezervě a vede Regionální soutěž“. Zde je internetová verze článku (podnadpis z tištěného deníku tam ale není): http://benesovsky.denik.cz/ostatni_region/sachy20101125.html . Stejný článek vyšel i ve středeční Jiskře, tam ale tak atraktivní nadpis není („Z černobílých polí“)…

 15. 15
  Maťa píše:

  Smutná zpráva dorazila z Lysé nad Labem. Zemřel Petr Saeckl, duše tamního oddílu a muž mnoha funkcí, například předsedu oddílu dělal od roku 1978 čtyřicet let… Kdo si někdy zahrál zápas v Areálu chovatelů drobného zvířectva v Lysé, nemohl pana Saeckla přehlédnout, což výstižně popsal Honza Šťastný před 10 lety v článku výše. http://www.sachy-lysa.cz/article.php?articleId=538

 16. 16
  bohouš z buše píše:

  Ach jo, já snad na tenhle web přestanu chodit..

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2022 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist