TJ Spartak Vlasim
16
Lis

Spartak Dolní Kralovice A – zápasový deník díl III.

Vojta Mejzlík

Třetí kolo nás čekali soupeři z oddílu Pyrit Příbram, přesněji řečeno jejich „C“ záloha. Tohle družstvo se zatím usadilo na posledním místě tabulky. A jelikož se naše minulá sestava osvědčila, nebylo potřeba nic měnit, a tak jsme naše hosty opět nechali doma a vyrazili ve stejném složení jako na minulý zápas. Výhoda byla, že jsme si to do Příbrami pádili jedním autem, takže dobrá atmosféra se na zápas připravovala už pěkně od rána. V autě jsme si říkali, ať hlavně soupeře nepodceníme. Zároveň jsme si přáli, aby naše přátelská Vlašim vyhrála, ale s menším bodovým ziskem než my.

Míra Lalouček nás svým „minibusem“ dovezl do Příbrami s bezpečnou časovou rezervou a díky Patrikovi, který si vzal s sebou i mapku, jsme ani nebloudili a DDM našli rychle a bez problémů. No, trošku jsem pak přemýšlel, že nebýt Patrika, asi bychom hledali docela dlouho. Před baštou domácích jsme byli přítomni v 8.40 a připadali jsme si asi stejně jako naši soupeři ze Zdic minulé kolo. Spíš jsem myslel, že jedeme na turnaj mládeže, než na zápas regionálního přeboru. Jak jsem vždycky rád, že máme mladší družstvo než soupeř, a pak jim dáme na prdel, tak tentokrát jsme na tom s průměrným věkem zas tak lépe nebyli. Soupeři se rozhodli postavit proti nám omladinu, a proto opravdu některé šachovnice vypadaly spíše jak z ligy dorostu. Jak jsem již psal, sestavu jsme měli stejnou jako minule a výsledek již také prosákl ven, proto se  nebudu tajit zápasovým zápisem.

SK Pyrit Příbam C   Spartak Dolní Kralovice A
Žbánek Jan 1706 0 1 2238 Mejzlík Ondřej
Bodický Michal 1731 0 1 2090 Mejzlík Vojtěch
Hochman Jan 1655 0 1 1858 Filip Vojtěch
Kraisl Vlastimil 1688 0 1 1726 Pýcha Patrik
Saxlová Markéta 1609 0 1 1665 Filip Lukáš
Sentenský František 1501 0 1 1586 Pýchová Nela
Balek Filip 1250 0 1 1714 Vávra Stanislav
Soukup Jiří 1100 0 1 1650 Lalouček Miroslav
  0 : 8

Rád bych ale podotkl, že až tak jednoznačně to tedy rozhodně nevypadalo. I když začátek zápasu jsme měli pevně v rukách. Přibližně po hodině zavěsila jako první Nela Pýchová, když se rozhodla vrhnout na soupeře jako dravá šelma. A mírumilovný beránek sedící proti ní si pomalinku ukusoval travičku i těsně před útokem. Nela byla bleskurychlá a její úder smrtící (1:0). Jako druhý jsem deklasoval soupeře já. Při útoku na soupeřova krále jsem našel pěknou kombinaci a po pár tazích bych přecházel do vyhrané koncovky. Soupeř však nepozorností svoje trápení ukončil rychleji přehlédnutím dvoutahového matu (2:0).  Už potřetí se mi povedlo skončit na začátku bojů a tím pádem jsem mohl podrobně sledovat zbylé rytířské souboje. V tuto dobu vypadaly partie následovně: Standa, tuším, kvalita navíc a bezproblémová pozice. Míra Lalouček pěšec a třicet pět let navíc. Ondra stál po zahájení lehce pasivněji. Vojta Filip v těžké pozici s vyrovnaným materiálem. U Patrika stály nestejné rošády a obě armády se chystaly k útoku  na soupeřova monarchu. Lukáš Filip se dostával do horší pozice, jelikož nestihl skrýt krále do bezpečí.

Třetí  jablíčko do košíčku přidal Standa Vávra poté, co využil soupeřovu první řadu bez obrany  a po sebrání představené věže a dámy dal mat (3:0)! Čtvrtý bod na naše konto připsal Patrik, který se lépe zorientoval při oboustranném útoku a přetavil tlak na soupeřova krále v postačující materiální výhodu (4:0).

U další partie nám trochu pomohl soupeř. Vojta Filip hrál stále rovnou pozici, možná stál lehce hůř. Soupeř vymyslel kombinaci, a dva tahy po jejím „úspěšném“ provedení se vzdal :-) . Oběť figury za dva pěšce měla díru. Vojta poslední tah vyšachoval jednoho z pěšců a bylo po soupeřově pěšcovém tlaku a tím i po celé partii (5:0). Zápas byl již rozhodnutý. Navíc Míra Lalouček stál dobře a postupně ve věžovce s pěšcem navíc získal další tři pěšce, vyměnil věže, postavil si dámu a dal soupeři mat. Druhý mat dnešního zápasu byl na světě.

Šest bodíků už jsme mohli nakládat do Laloučkovic Renaulta, ale tím to zatím končilo. Na zbylých dvou deskách nebyly pozice nikterak nakloněny k zisku jednoduchého vítězství. Lukáš Filip stál dokonce dosti zvláštně, skoro bych řekl, že chvílemi seděl hrobníkovi na lopatě. Pozice byla ale těžká, takže není důvod vyčítat oběma soupeřům nepřesnou hru. A z nadhledu diváka se to určitě lépe počítá. Chvíli co chvíli bych si snad vsadil na různý výsledek. Markéta Saxlová útočila na Lukášova krále. Nechala stát figuru, slupla za ni dva pěšce a s chutí bývalé extraligové dorostenky Vlašimi dávala soupeři co proto. Naštěstí pro Lukáše nakonec nevolila ty nejvhodnější tahy a několikátou možnost výměny dam už Lukáš využil. Tím ukončil soupeřčin útok a přešel do pozice s figurou navíc za dva pěšce. K tomu ještě v rychlém sledu Markétina bílá armáda utrpěla další ztráty a o partii bylo rozhodnuto. Lukáš si připsal jedničku do své šachové žákovské knížky (7:0).

U Ondry se přešlo do věžovky 2V +6p na každé straně. Náš hráč získal výhodu, ale vniknout do soupeřova království nebylo snadné. Navíc Ondrův soupeř již ukázal své kvality v partii s Pavlem Vojtou, kde vlašimský hráč tahal za kratší konec lana. Proto musel být mladší z bratrů Mejzlíkových  obezřetný. Naštěstí pro nás v tomto případě sehrál svou roli i čas a příbramský bojovník udělal v časové tísni rozhodující chybu. A po špatném uhnutí králem ve 40. tahu Ondra nemohl nabídnutý jednotažec odmítnout (8:0). Třetí mat na šachovnici v dnešním utkání  a kanárek se rozezpíval v té nejjasnější tónině. Výprask domácím šachovým nadějím byl možná až příliš krutý. Vše se stihlo do 13.00.

Cestou domů jsme se ještě zastavili na benzině a koupili si nějaký ten pamlsek za odměnu. Všichni předvedli solidní výkon, vítězství se povedlo. A když nám byla zvěstována zpráva, že Vlašim zvítězila pouze 7:1, měli jsme z jejich vítězství velkou radost. Šachový svět je barvitý a jeden by neřekl, jak někdy může být z vítězství oddílového družstva 7:1 větší radost,  než  kdyby vyhráli 8:0.

Porod, batolení, první krůčky, vše již má naše mladé družstvo za sebou. Příští zápas už zkusíme běžet. A optimálně s větrem o závod. Ono chytit nějakého toho zpívajícího kanárka a darovat ho soupeři by ani podruhé nebylo k zahození. A ve střítežské tvrzi už se pomalu roztápí pod kotlem. Slyšel jsem, že mnoho hříšných duší nachází se v Neveklově … :-D

9 reakcí na “Spartak Dolní Kralovice A – zápasový deník díl III.”

 1. 1
  Jarda P. píše:

  Kdyby zajištění mapky k hrací místnosti bylo jen na Patrikovi ,asi by jste jí hledali opravdu dlouho :-) .

 2. 2
  Jiří Mejzlík píše:

  Jo, vytištění a předání mapy jsem domlouval já s Jardou, Jardovi velký dík. My starší už myslíme dopředu i na takovéto praktické a potřebné věci. Jsme taky platní členové týmu, i když naše jména v zápise o utkání nefigurují :D .

 3. 3
  Maťa píše:

  Neveklov vloni Kralovice porazil, takže mu máme co vracet. Na 8 deskách ale budou naši šachisté opět velkými favority, zvlášť když hráči předposledního Neveklova zatím svou formu hledají. S jedinou výjimkou – družstvo táhne Jan Řehoř (2/3), který také kdysi hostoval v našem áčku!

 4. 4
  Jiří Mejzlík píše:

  No Neveklov je předposlední hlavně díky tomu, že oproti Příbrami C nehrál s žádným z našich dvou týmů v soutěži :) !

 5. 5
  Maťa píše:

  Dnes jsem viděl Patrikovu partii a musím napsat, že se mu hodně povedla. Pana Kraisla, což mimochodem určitě není slabý soupeř, přejel rozdílem třídy a zvítězil ve 21 tazích. Vojta píše o „oboustranném útoku“, ale já jsem tedy žádný útok na Patrikova krále neviděl – byla to klasická jednobrankovka :-) .

 6. 6
  Jiří Mejzlík píše:

  K aktuální anketě: Dnes nebo zítra dojdu naštípat dostatečnou zásobu paliva. A vypadá to, že bychom mohli nastoupit v absolutně nejsilnější sestavě :D . Navíc budou mladí rozehraní a v euforii po sobotních výhrách v extralize a lize dorostu :) !!! To jen info pro Ty, kteří se stále nemohou rozhodnout mezi první a druhou možností.

 7. 7
  Vojta M. píše:

  Maťa: Je pravda, že jsem zrovna patrikovu partii nesledoval moc důkladně. A máš asi pradu, že to přeskládání pár figur na dámské křídlo asi ani za útok nazývat nejde. Patrika jsem viděl asi ze všech nejméně. Věřil jsem mu a ještě hrálo dost lidí a nezkoumal jsem to do detailů.

 8. 8
  Maťa píše:

  Na tomto webu často diskutovaná střítežská kamna už pronikla i do regionálního tisku :-) . Jak ve středeční Jiskře, tak i ve včerejším Benešovském deníku najdeme tradiční víkendový výsledkový souhrn pana Sládka, tentokrát i s momentkou z utkání Dolní Kralovice – Neveklov, na které největší talisman domácího týmu můžeme vidět. Zde je internetová verze článku: http://benesovsky.denik.cz/ostatni_region/sachy20101201.html .

 9. 9
  Maťa píše:

  Zítra ráno budou publikovány obě zatím chybějící reportáže Vojty Mejzlíka z dalších zápasů Dolních Kralovic – proti Neveklovu a ve Zvoli. Obě jsou povedené a můžete se na ně tedy těšit :-) . Tímto zároveň sděluji Tomášovi, že jsem zadaný úkol právě splnil a stačí už jen odklepnout tlačítko „publikovat“ :-) .

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist