TJ Spartak Vlasim
25
Říj

Ohlédnutí za Open Tatry – část první

Tomáš Vojta

Krásný turnaj, krásná dovolená, to jsou Open Tatry. Poprvé se o tomto faktu jeli se mnou na Slovensko přesvědčit i Dan Houdek a Vláďa Horák s manželkou (já se turnaje zúčastnil již pošesté).

V následujících řádcích se pokusím, pomocí fotek a diagramů ze svých partií, trochu přiblížit bezvadných 10 dní, které jsme u našich východních sousedů prožili. Turnaj jsme, jako asi většina ze 196 hráčů, kteří do Tatranských Zrubů přijeli, pojmuli jako dovolenou, a tak jsme na cestu dlouhou 550 km vyrazili již v pátek odpoledne. Přespali jsme v útulném penziónku Staré časy v Horní Bečvě a  zbytek cesty v klidu dojeli v sobotu. Po prezentaci a ubytování tak zbyl čas i na procházku do Starého Smokovce a na siestu před prvním kolem.


Hotel v Tatranských Zrubech se nachází přímo pod Slavkovským štítem (2452 m.n.m.). Foto z nedělního rána.

Na turnaji Open Tatry je poslední 2 roky praktikován poměrně zvláštní způsob nasazování do úvodních kol, kdy jsou první třetině startovního pole přiděleny 2 imaginární body a druhé třetině 1 bod (podrobně jsem to vysvětloval ve svém předchozím článku Vzhůru do Tater). Tím pádem se silní hráči střetávají již od prvního kola. Původně jsem tento systém považoval za docela zajímavý. Teď už si to nemyslím, ale k tomu se ještě dostanu. V prvním kole mě tak čekal Petr Janoušek (elo 2176). Partie to příliš zajímavá nebyla, ale nakonec jsem soupeře v koncovce umořil. Vláďa s Danem pak na své papírově silnější soupeře nestačili. Nedělní ráno nás přivítalo nádherným slunečným dnem. Dan zamířil na náročnou túru na Polský hřeben a já se vydal vláčkem na Štrbské pleso a odtud pak k vodopádu Skok.


Štrbské pleso


Vodopád Skok

Po dnu stráveném v kouzelné přírodě nás čekalo od 18 hodin druhé kolo. Dan si připsal povinný bod na poslední šachovnici a Vláďa remizoval s Farkašem (1946). Já se pak utkal s Peterem Demeterem.


Vojta – Demeter (foto ze stránek pořadatelů)

Vojta T. (2369) – Demeter P. (2246) – pozice po 19. tahu bílého:

V této pozici jsem se domníval, že získám kvalitu, pěšce na c3 zlikviduji a nějaký ten materiál mi zbude navíc. Soupeř mě ale vyvedl z omylu. 19…c2! Podle mých představ by to vypadalo po 19…cxb2? 20.Vb1! +/- (nikoli ale 20.Vxb2? Dxb2! 21.Dxb2 Vc2+ -/+). 20.b3? Přehlížím následující zvedák soupeře. Bylo nutné se smířit s tím, že nic nezískám a budu mít „jen“ lepší koncovku: 20.Sxc5 Dxb2! 21.Sxa7 Dxa1 22.Vxc2 +/=. 20…Sh6! Soupeř se po partii přiznal, že tento tah rovněž původně neviděl, a myslel si, že stojí na prohru. Nakonec ho ale, bohužel pro mě, našel. Druhou dámu si samozřejmě teď postavit nemohl, poněvadž by okamžitě o obě přišel: 20…c1D? 21.Vxc1 Vxc1 22.Sxb6 +-. 21.Sxh6 Nic jiného nezbývá. Po 21.Sxc5 Dxc5 bych nezabránil postavení druhé dámy a zůstal bych o figuru kratší. 21…c1D 22.Vxc1 Vxc1 23.Sxc1 Vxc1 24.Vc2 Vxc2 25.Dxc2 Kg7 -/+ Koncovka je sice materiálně vyrovnaná, ale dáma ve spolupráci s jezdcem jsou v této konstelaci mnohem efektivnější než dáma se střelcem. Černý tuto výhodu zužitkoval a vyhrál v 54. tahu.

V pondělí bylo na programu neoblíbené dvoukolo. V ranním kole se blýskl Dan, který pěkně porazil Endresze (1867) a jasně tak naznačil, že plánovaný útok na získání ela FIDE kolem 1900 myslí vážně. Vláďa připsal druhou remízu a příliš se svými výsledky spokojen nebyl. To ještě ale chudák nevěděl, co ho čeká. :-) Já se pak utkal s Peterem Jelenem (2172) a byla to určitě nejhorší partie, jakou jsem v turnaji sehrál. Sice jsem získal v zahájení čistého pěšce navíc s výbornou pozicí, ale všechnu výhodu jsem prošustroval, až se na šachovnici objevila tato pozice:

Jelen P. (2172) – Vojta T. (2369) – pozice po 34. tahu černého:

35.Jxd5! Efektní, ale docela jednoduchá kombinace. Už při partii jsem se styděl, že jsem něco takového přehlédl… 35…Dxe2 36.Jxf6+ gxf6 37.Vxe2 Vxe2 38.Vxc8+ Kg7 +-. Bílý má o pěšce více, navíc mám nepěkného dvoupika, je jednoznačné, že koncovka je za bílého vyhraná. Na druhou stranu všechny věžovky jsou remis a vzhledem k tomu, že soupeř tuto koncovku nehrál zrovna přesně, tak to skutečně nakonec remízou skončilo.

Přehlédnout ve dvou partiích po sobě takovéto poměrně jednoduché taktické obraty, to se mi už dlouho nestalo. Řekl jsem si, že takto to dál nejde, a v přestávce mezi koly jsme si spolu s Danem, místo přípravy na partii, zaběhli do Smokovce na 2 plzničky, aby se člověk trošku před večerním čtvrtým kolem uvolnil. A plznička, to je živá voda! No posuďte sami! :-)

Vojta T. (2369) – Bargel M. (2179) – pozice po 17. tahu černého:

18.fxg7!! Krásná pointa kombinace, která byla započata již 15. tahem. Jedna z nejhezčích, jaká se mi kdy povedla. 18…Vxf2 19.Sh6!! Úder, který si určitě 2 vykřičníky zaslouží. Černý je bezmocný proti matu na f8, případně hrozbě Jf6 s postavením nové dámy. Soupeř se po několikaminutovém přemýšlení vzdal. Celou kombinaci si ani ukázat nenechal. 1 – 0 Pro zajímavost variantu uvádím: 19…Dxb2 20.Jf6+ Vxf6 21.Vxf6 Dxa1+ 22.Kf2 dxc4 23.Vf8 mat.  Myslím, že si to zaslouží malý diagram. Dát mat po sérii obětí posledními dvěma figurami, které zbyly na šachovnici, to se mockrát nepovede.

I na Danovi byla živá voda vidět. Hned v zahájení obětoval 2 pěšce a jezdce a soupeře (o více jak 200 bodů silnějšího!) zcela přehrál. Škoda jen, že pak zbytečně navrhl remízu. Vláďa pak podlehl Vobornému (1929). V úterý se Tatry schovaly do mraků, a tak jsme si mohli dopřát delší spánek a po obědě vyrazili do Belianské jeskyně. Tato krápníková jeskyně byla pro veřejnost zpřístupněna již koncem 19. století a její návštěvu vřele doporučuji, je opravdu na co se koukat.


Jedno z jezírek v Belianské jeskyni

Ve večerním 5. kole pak vypil kalich hořkosti do dna Vláďa, když podlehl Františku Komlošovi (1902) a s pouhým jedním bodem se krčil na konci výsledkové listiny. Naopak ve výborných výkonech pokračoval Dan a hladce odremizoval hráče s elem 1999.


Vláďa Horák určitě už na první polovinu turnaje Open Tatry raději zapomněl. :-) (foto D. Houdek)

Já se utkal s Vítkem Valentou, s kterým jsem si zahrál již na jaře v Janských Lázních. A partie měla velmi podobný průběh.


Valenta – Vojta (foto D. Houdek)

Valenta V. (2161) – Vojta T. (2369) – pozice po 27. tahu bílého:

Vítek se nechal zatlačit do defenzívy a předchozí chybou mi dovolil i získat materiál. 27…Jcd2! Jednoduchá kombinace, která získává kvalitu. 28.Sxd2 Sxe2 29.Dc2 Uhnout věží z f1 nepomáhalo pro vidličky na c4. 29…Sxf1 30.Sxf1 De6 -+ Partie pokračovala dále, až se na šachovnici objevila tato pozice:

Valenta V. (2161) – Vojta T. (2369) – pozice po 39. tahu bílého:

Pokračoval jsem nabízejícím se 39…cxd5 Vůbec mě nenapadlo, že bych mohl partii zakončit efektní obětí dámy: 39…Df2+! 40.Sxf2 Vxf2+ 41.Kh1 hxg3 42.Sd3 Co jiného proti matu na h2?  42…g2+ 43.Kh2 Vxc2 44.Vxc2 g1D mat. I tah v partii je ale zcela dostačující a i on vede k rychlé výhře. 40.Dd3 hxg3 41.Sg4 Sf2! 42.Sd2 Sa7  0 – 1 Matu či velkým ztrátám nelze zabránit.

Pátým kolem se nám turnaj přehoupl do své druhé poloviny a před námi zůstaly 4 partie a 4 nádherné slunečné dny … (pokračování někdy příště).

Ohlédnutí za Open Tatry – část druhá

Výsledky turnaje

Stránky pořadatelů

Partie k přehrání /Houdek 5, Horák 7, Vojta 9/

Čtivá reportáž z Openu Tatry na stránkách našich kamarádů z Úholiček: I. díl, II. díl.

25 reakcí na “Ohlédnutí za Open Tatry – část první”

 1. 1
  Maťa píše:

  K prvním dvěma diagramům by ti pan Smolka řekl: „Strašně přehlížíš!“ :-)

 2. 2
  Jan Fiala píše:

  Ta kombinace s tím Sh6 je úžasná!

 3. 3
  Míla Vanka píše:

  Musím se přidat k superlativům, OPEN Tatry pěkné, Tatry (hory) i počasí úžasné, analýzy při borovičce inspirující, a Tomášova kombinace s Bargelem by měla po zásluze obletět šachový svět.

 4. 4
  Vojta M. píše:

  pěkné, pěkné, pěkné :-)

 5. 5
  Tom píše:

  Díky za pochvaly, už chystát druhý díl článku.

  Maťa: pan Smolka by měl pravdu,přehlížím strašně. To skoro není partie abych něco nepřehlédl :-)

 6. 6
  Jirka Mejzlík píše:

  Jo, komu se posílají nominace na partii měsíce?

 7. 7
  AdolfR píše:

  je, to je hezke, Sh6, tak kdyz uz ted vim jak na to, tak ja to priste taky zahraju

 8. 8
  Maťa píše:

  V novém Československém šachu (11/2010) je na poslední stránce s diagramy na taktiku i pozice z partie Vojta – Bargel … přesně ta po 17. tahu černého. Znovu jsem si tak připomněl působivost Tomášovy krásné kombinace…

  Ve stejném čísle našeho nejstaršího šachového časopisu je i kraťoučký článek o turnaji v Tatrách a mimo jiné se v něm píše: „…nakonec vypálil všem rybník ukrajinský důchodce Jevgenij Pjankov. Vyhrál prvních šest partií a pak mu stačilo turnaj jen doremizovat. Nutno však napsat, že vítěz svou hrou vůbec neoslnil, naopak hrál doslova odporné šachy. O nic se nepokoušel, nic nevytvořil, nehrál partie na výhru, pouze seděl, čekal a nic nedělal. Své oponenty buď doslova uondal v totálně remízových koncovkách (Koval, Demeter a Bělunek), nebo využil toho, že ho soupeři chtěli násilně porazit (Pacher, Kernažickij). Možná, že se leckomu bude zdát kritika ukrajinského vítěze příliš příkrá, po přehrání jeho partií však zjistíte, že je ještě velmi umírněná.“ Nevím, co si o tom myslíte, ale mně přijde autorova kritika pana Pjankova nemístná, a to píšu svůj názor velmi umírněně :-) . Ukrajinský hráč asi hrál to, na co má, a pomohlo mu to k prvnímu místu ve velmi silné konkurenci. Já bych tedy spíše podepsal Tomášovu větu z druhého dílu tohoto článku: „Klobouk dolů před jeho výkonem!“ Podotýkám, že jsem si žádnou partii IM Pjankova nepřehrával (s výjimkou 9tahové remízy s Tomášem :-) ), to ale na věci nic nemění. Kritizovat vítěze turnaje za to, že vyhrál tři remízové koncovky … mně to přijde ujetý…

 9. 9
  Tom píše:

  Je pravda, že IM Piankov hraje hodně suše. To ale nemění nic na tom, že vyhrát takovýto silný turnaj je skvělý výsledek! Navíc v jeho věku /bude mu brzy 70 let/. Kritika je opravdu nemístná :-( Ještě je možná dobré dodat, že IM Piankov hraje partie pomalu jak bleskovky. Většinou spotřebuje tak 20-30 minut na celou partii. To většinou pak rozhodovalo i v těch dlouhých remízových koncovkách. Soupeř hrál na minutě, Piankov v pohodičce na hodinách hodinku a půl :-D

 10. 10
  Maťa píše:

  Na letošním Openu Tatry sice nemá šachový oddíl TJ Spartak Vlašim žádného zástupce, nicméně jednoho hráče tam přece jen máme. V turnaji totiž startuje nový host našeho áčka ve 2. lize a také trenér Jirky Rýdla a Robina Hrdiny – Miloslav Vanka z Úholiček. Zatím si Míla vede skvěle a po 4 kolech má na svém kontě 3 body, perfo téměř 2400 … viz http://www.chess-results.com/tnr52600.aspx?art=9&lan=5&fed=CZE&snr=55 . Tak držme palce, ať forma vydrží po celý týden!

 11. 11
  Maťa píše:

  A souboj 5. kola Báňas – Vanka můžeme právě sledovat online: http://www.slovan-bratislava.com/Rozne/11Tatry5.html .

 12. 12
  Patrik P. píše:

  Tak pan Vanka soupeře zkušeně udržel a připsal si cennou remízu.

 13. 13
  Tom píše:

  Pěkně Míla! To jsme ale na letošní sezonu angažovali eso! Výkony Honzy Šťastného z minulé sezony budou rychle zapomenuty. :-D :-D

 14. 14
  Vláďa píše:

  Famozní výkon Míly. Myslel jsem, že za Honzu Šťastného se bude těžko někdo shánět a jak se ukazuje, byl to dobrý tah pustit Honzu do Říčan (že by pátá kolona?) a doplnit mančaft někým výkonnějším. ;-)

 15. 15
  Maťa píše:

  Dneska se Míla bohužel na online nevešel. Škoda, na souboj s Neklanem Vyskočilem bych se rád podíval…

 16. 16
  Vláďa píše:

  Tak Míla prohrál a hned dostal za „odměnu“ nějakou devatenáctistovku :-(

 17. 17
  AdolfR píše:

  Mila, hip, hip

 18. 18
  Tom píše:

  Vláďa: Míla dostal 1900 proto, že po 6.kole se odečetly imaginární body /však od loňska určitě víš, jak to v Tatrách chodí :-)/. Takže se tím pádem i přes dobré výkony propadl někam do poloviny výsledkové listiny.

 19. 19
  Vláďa píše:

  Nojo Tome, na to už jsem zapomněl. Má ten systém přeci jenom i slabiny :-(

 20. 20
  Tom píše:

  No slabiny ten systém má pořádné. Však jsem si na něj stěžoval už loni, viz můj článek:
  http://www.sachyvlasim.cz/?p=8744

 21. 21
  Maťa píše:

  Mně se ten systém taky moc nelíbí, i když jsme ho svého času používali na táboře z důvodu lepších možností zvýšení výkonnostních tříd – podobné motivy mají asi i pořadatelé v Tatrách (IM normy). Ale my jsme turnaj spojili určitě dřív než po 2/3 odehraných kol… Nicméně Míla si podle mě na systém stěžovat nebude – zahrál si se 6 hodně silnými soupeři a uhrál s nimi 50%, včera papírově slabšího soka porazil, a pokud se mu to samé podaří i dnes večer, zahraje si v posledním kole o hodně dobré umístění, možná i o finanční cenu… Budu držet palce! :-)

 22. 22
  Vláďa píše:

  Je vidět, že Míla je nejenom silný hráč, ale i nesmírně galantní. V druhém kole remizoval se Sikorovou a v osmém gole remizoval s Briestenskou (1918) a do 9. kola jde se 4,5 body, což mu zaručuje minimálně 50 %. Ale Baďuru (1862) by měl porazit a umístění v první třicítce by šlo považovat za úspěch ;-)

 23. 23
  Vláďa píše:

  Ojojoj, tak Míla v posledním kole prohrál a 50 % mu stačilo jen na 76. místo :-(

 24. 24
  Maťa píše:

  Poslední kolo Mílovi nevyšlo, ale jinak v Tatrách určitě uspěl, mimo jiné dokázal remizovat s pozdějším vítězem… http://www.chess-results.com/tnr52600.aspx?art=9&lan=5&fed=CZE&snr=15

 25. 25
  Maťa píše:

  O letošním turnaji v Tatrách napsal Míla Vanka krásný článek: http://www.caissa.cz/detail/tatry-2011-se-opet-vydarily . Doporučuji přečíst a začít uvažovat o účasti na příštím ročníku… :-)

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2022 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist