TJ Spartak Vlasim
05
Říj

Spartakus opět řádil

Jaroslav Pýcha

„Vlašim, to je mančaft“, tak to byla první slova Ády Rýdla při našem setkání v Kuněticích u Pardubic, kde se o víkendu 2. – 3. 10. 2010 konala první čtyři kola letošního ročníku Extraligy dorostu, skupiny západ. Tato slova věčně optimisticky naladěného člověka jako by předznamenala  vystoupení vlašimského družstva.

Do útulného hostince na břehu Labe, kde šachisté  Polabin pořádali úvodní soustředění všech 8 týmů, jsme se vydali v sobotu ráno. Protože Ondra Matějovský měl v Pardubicích celý víkend školení trenérů 2. třídy a v Kuněticích v podstatě jen nocoval (ještě s Vítkem Moravcem), musela se naše mládež při řízení zápasů spokojit s mojí maličkostí. Aspoň v sobotu a část neděle mi dělal společnost a družstvu dodával elánu již zmiňovaný Áda Rýdl.

Náš tým se sešel v sestavě Tadeáš Baláček (host z Kolína, který by měl navázat na velice úspěšné výsledky populárního „Wassíka“), David Zvára, Robin Hrdina, Jirka Rýdl, Patrik Pýcha a Nela Pýchová. Samozřejmě nemohl chybět ani ten nejdůležitější, přes léto dostatečně odpočinutý medvěd Spartakus :-) , který by měl letos pomoci týmu do finále „A“ a vyhnutí se tak starostem o udržení v soutěži.

V sobotu v 11 hodin tedy zasedlo všech 8 družstev v příjemně vytopeném sále, sousedícím s výčepem, za šachovnice k odehrání úvodního kola.

1. kolo

Nás na úvod čekal tým Pandy Rychnov, který jsme v loňské sezoně dokázali porazit, oslabený o svou 2. desku – Jana Macháně. Hlavně na předních šachovnicích jsme tak byli papírovými favority, což jsme také vzápětí začali potvrzovat a poměrně brzy vedli 3:0 (Tadeáš, Jirka, David). Po delší době přidali potřebné vítězné půlbodíky Patrik a Nela, i když jejich soupeři  na příkaz trenérů dlouho zkoušeli remízové pozice zlomit (Nela si v koncovkách různopoláků v poslední době libuje :-) ). Do vítězného konce dovedl své snažení i Robin, na úvod jsme tedy zapsali pohodové uklidňující vítězství 5:1.

ŠŠ Panda ARTCO Rychnov   TRW Autolektronika Vlašim
Ježek Adam 1878 0 1 2110 Baláček Tadeáš
Šroubová Lenka 1873 0 1 2009 Zvára David
Horníček Pavel 1755 0 1 1909 Hrdina Robin
Ševčík Radek 1737 0 1 1906 Rýdl Jiří
Gregor Jiří 1700 ½ ½ 1623 Pýcha Patrik
Nosek Jakub 1526 ½ ½ 1586 Pýchová Nela
  1 : 5

S Rychnovem si naši hráči celkem snadno poradili…

2. kolo

Po dobrém obědě a krátkém odpočinku jsme hráli proti soupeři, se kterým v poslední době hráváme velmi napínavé partie (MČR Seč 3:3, MČR ml. žáků Kyjov 3:3), domácím Polabinám. Polabiny patří k nejsilnějším týmům naší skupiny, a tak zápas sliboval opět dramatickou podívanou. Začali jsme dobře, Tadeáš poměrně snadno přehrál Čižinského – 1:0, poté v lepších pozicích odmítli remízu Robin a Patrik. Robin se přeci jen musel nakonec spokojit s remízou –1,5:0,5, Nela bohužel nenašla správné tahy k vyrovnání svojí horší pozice – 1,5:1,5 a bod připsal jistě hrající Jirka. Vedli jsme 2,5:1,5, Patrik však svou dobrou pozici pokazil a musel bojovat o remízu ve věžovce s pěšcem míň. Naštěstí zabojoval David a v pro mě nejasné pozici zakončil partii vítězně –3,5:1,5. Patrik dokončil úspěšně svůj boj o remízu až v době, kdy už většina lidí vedle fandila našim basketbalistkám v úspěšném semifinále MS proti Běloruskám, a upravil tak stav na 4:2. Určitě velmi cenné vítězství, jehož část už mohli sledovat Maťa s Vítkem, kterým skončila sobotní porce školení.

TRW Autolektronika Vlašim   2222 ŠK Polabiny
Baláček Tadeáš 2110 1 0 2148 Čižinský Petr
Zvára David 2009 1 0 2088 Seidl Štěpán
Hrdina Robin 1909 ½ ½ 1978 Půlpán Jakub
Rýdl Jiří 1906 1 0 1685 Vlčková Kateřina
Pýcha Patrik 1623 ½ ½ 1745 Nešpůrek Petr
Pýchová Nela 1586 0 1 1754 Půlpán Matěj
  4 : 2

Velmi úspěšná sobota se musela samozřejmě trochu oslavit, takže jsme s budoucími trenéry druhé třídy ochutnali místní slivovici (mimochodem výbornou) a určili jednoduchou taktiku na nedělní boje znějící prostě – zvítězit :-) .

3. kolo

Skóre prvního nedělního zápasu s Hořicemi vypadá sice dost jednoznačně, nicméně zápas to tak úplně jednoduchý určitě nebyl. Cestu za naším vítězstvím začal Robin – 1:0, druhý bod přidala Nela, která opět zkoušela mou nervovou soustavu svou pomalou hrou – 2:0, partie se povedla i Patrikovi – 3:0. Když na 1. šachovnici uznali, že jejich partie jinak než remízou neskončí, bylo další naše vítězství v kapse. To pak ještě svými výhrami zvýraznili Jirka a David. Po 3 kolech plný počet bodů, co víc jsme si mohli přát?

TJ Jiskra Hořice   TRW Autolektronika Vlašim
Kraus Tomáš 2123 ½ ½ 2110 Baláček Tadeáš
Saučuk Martin 1814 0 1 2009 Zvára David
Flašar Jaroslav 1798 0 1 1909 Hrdina Robin
Sabolová Kristýna 1775 0 1 1906 Rýdl Jiří
Johnová Eliška 1768 0 1 1623 Pýcha Patrik
Kykal Vojtěch 1541 0 1 1586 Pýchová Nela
  ½ :

4. kolo

V posledním kole nás čekal podle průměrného ela nejsilnější tým soutěže, Liberec, a já si říkal, že ani remíza by nebyla špatná. Jak jsem se později dozvěděl, tak stejný názor měli před utkáním i naši soupeři. Začátek zápasu jsme zvládli velmi dobře, po pěkných útocích připsali naše první body Robin a Patrik – 2:0, navíc slibně vypadaly pozice u Nely a Tadeáše. Tadeáš však svou pozici neudržel a soupeř snížil na 1:2. Po chvíli musel sklonit svého krále před uměním polské posily Liberce Iwanowé David – 2:2. A protože ani situace u Nely už nebyla tak příznivá a Jirka ztrácel pěšce, začali jsme se o výsledek obávat. Naštěstí Jirka převedl partii do koncovky různopolných stelců a Nele se v úplně poslední partii víkendu podařilo udržet remis v horší koncovce. My jsme tak museli být  nakonec se stavem 3:3  spokojenější víc než náš soupeř. Myslím ale, že za svou bojovnost jsme si ji přeci jen zasloužili.

TRW Autolektronika Vlašim   Desko Liberec
Baláček Tadeáš 2110 0 1 2153 Braun Marek
Zvára David 2009 0 1 2112 Iwanow Anna
Hrdina Robin 1909 1 0 1954 Suchomel Aleš
Rýdl Jiří 1906 ½ ½ 1657 Václavíček Lukáš
Pýcha Patrik 1623 1 0 1673 Suchomel Tomáš
Pýchová Nela 1586 ½ ½ 1708 Pajerský Michal
  3 : 3

Takže velmi nadějný vstup do soutěže – 3 výhry a 1 remíza, 10 bodů a průběžné vedení vypadá opravdu dobře. Teď jen nepodlehnout přílišné euforii.

Poř. Družstvo V R P Body Partie Skóre
1. TRW Autolektronika Vlašim 3 1 0 10 14 17.5
2. 2222 ŠK Polabiny 2 1 1 7 13 14.5
3. Sokol Údlice 1 3 0 6 12 13.0
4. Desko Liberec 1 3 0 6 11 14.5
5. ŠK Kladno 1 2 1 5 11 12.5
6. TJ Jiskra Hořice 1 2 1 5 11 11.5
7. ŠŠ Panda ARTCO Rychnov 1 0 3 3 7 9.5
8. SK OAZA Praha 0 0 4 0 1 3.0

Celé družstvo si do Kunětic přivezlo výbornou formu a je z toho průběžné vedení skupiny. Zleva: Robin Hrdina, Tadeáš Baláček, David Zvára, Spartakus, Nela Pýchová, Patrik Pýcha a Jirka Rýdl.

V listopadu ve Vlašimi nás ještě čeká souboj s papírově nejslabší Oázou Praha, v lednu pak budou v Praze našimi soupeři šachisté Kladna a Údlic.

Co se týká hodnocení jednotlivců, tak to je vcelku zbytečné a hlavně nad mé síly. Za všechny snad ale hovoří získané body a postavení týmu v tabulce. Možná ho provede po rozboru jednotlivých partií Ondra Matějovský. Já můžu jen napsat, že všichni makali, hráli podle mě až na drobné chyby dobře a navíc vytvářeli pohodovou atmosféru v družstvu. Možná jen na Nele byla přeci jen trochu znát únava z ME, ale i ona si své uhrála a ve své extraligové premiéře rozhodně nezklamala. Do družstva také výborně zapadl Tadeáš, který potvrdil, že bude velkou oporou vlašimské 1. šachovnice.

Uznání si zaslouží i pořadatelé, místo vybrali opravdu útulné, organizace byla bez problémů a i jídlo chutné. Když jsme k tomu přičetli naše cenné výsledky a pohodovou atmosféru, mohli jsme konstatovat, že jsme v Kuněticích opět strávili jeden bezvadný víkend, a před cestou domů se rozloučit Ádovým sloganem: „Vlašim, to je mančaft!“

Provozovatelé hostince myslí i na ty nejmenší… :-)

Stránka soutěže

15 reakcí na “Spartakus opět řádil”

 1. 1
  Robin píše:

  Hezkej článek, Jardo! Jo byl to dobrej víkend. :) Jinak jestli dobře počítám, tak pokud porazíme Oazu, tak jsme ve finále A! :D A poslední dvě kola bez nervů. :) Hlavně Oazu nepodcenit. :)

 2. 2
  Maťa píše:

  Děkuju Jardovi za vedení týmu i za pěkný článek, myslím, že v něm popsal vše výstižně (snad jen s těmi „budoucími trenéry 2. třídy“ bych byl zatím opatrnější :-) ). Dále děkuju Vítkovi za to, že v sobotu večer pomáhal klukům s přípravou na soupeře. Pomáhal teda i holce, ale popletl barvy a Nela není z těch, kteří si něčeho takového všimnou… :-) Jinak když koukám na společnou fotku, tak mi naše průběžné vedení nepřijde až tak překvapivé: všech šest hráčů už má ve své sbírce minimálně jednu individuální medaili z Mistrovství Čech či MČR… Jen vydržet! :-)

  Robin: Zkontroloval jsem tvé tvrzení a máš pravdu. V případě listopadové výhry nad Oázou neexistuje kombinace výsledků, abychom přišli o postup do top 8. Ale ani Oáza se sama neporazí, vzpomeňme, jak jsme se vloni trápili s Plzní, která nakonec skončila s bilancí 0-0-11…

 3. 3
  AdolfR píše:

  Peknej clanek, bylo to tam opravdu moc prijemne, a s detma (tedy s dorostenci) to bylo fajn a s Jardou to bylo fajn a organizace i hospoda byly fajn a tak. Ja dekuju

 4. 4
  Maťa píše:

  Několik fotek od Jardy: http://mata1.rajce.idnes.cz/Kunetice_2010/

 5. 5
  Vojta M. píše:

  koukám, nela je dobře opálená. Ten Maťa fakt nekecal a asi tam na ME měli ty třicítky..

  Jinak jedna poznámka, koukám, že poslední dobou co akce, to nějaká koncovka nestejnopolných střelců. Uvidíme jeslti to budou mít i na slovensku .-)

 6. 6
  Tom píše:

  Koukám na výsledky extraligy dorostu a neverim vlastním očím. Paradní výsledky, blahopreji.

 7. 7
  Jirka Mejzlík píše:

  Jo, Pavlík by to měl vytisknout a donést do TRW :D

 8. 8
  Maťa píše:

  Prohlížel jsem oddílové weby našich soupeřů a na dvou z nich už jsou články k minulému víkendu. Rychnov: http://www.panda-rk.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=390%3Asmolny-rozjezd-extraligy-dorostu&lang=cs , Hořice: http://www.sachyhorice.wz.cz/?idir=11t&file=ed14 . Ten hořický článek obsahuje dost nepřesností, například my jsme označeni za „nováčky“, o Kladnu se tam pro změnu píše: „V týmu „nováčka“ z Kladna, kterého jsme „vyfasovali“ ve druhém kole, se na nás „zubily“ tváře ostřílených extraligových hráčů z okolních oddílů…“ Přitom extraligu hrál jenom Vašek Růžička jako host v Říčanech, později pak v Klatovech…

 9. 9
  Jarda P. píše:

  Mě zase zaujala věta na hořickém webu, kde je Vlašim označena jako výrazně silnější než ostatní družstva :-) .

 10. 10
  Maťa píše:

  Ještě pohled našich soupeřů z Polabin: http://www.polabinychess.eu/view.php?cisloclanku=2010100004 . Něco málo o ELD je i v článku na webu Liberce: http://www.deskoliberec.cz/souteze-druzstev-201010.html .

  Jarda: Stačilo by, kdybychom byli aspoň o trochu silnější, čas ukáže :-) .

 11. 11
  Tom píše:

  Do sekce PARTIE k PŘEHRÁNÍ jsem přidal partie z 1. až 4.kola Extraligy dorostu: http://www.sachyvlasim.cz/viewer/Extraliga_dorostu_1_4_2010.htm

  Možná se hecnu a udělám z toho nějaké diagramy. Zatím jsem si přehrál partie ze zápasu s Rychnovem a to co předvedli hráči Rychnova na prvním dvou deskách, no to je pro ostudu. 1tahově nastavit figuru v zahájení a to mají elo přes 1900 … By mě zajímalo, v které Hypernově ty ela koupili :-D

 12. 12
  Maťa píše:

  Proč by hráči s elem 1900 nemohli udělat hrubku? To zas není nějaká super výkonnost… A nekřivdi jim, v obou případech to bylo dvoutahové :-) . Pokud vím, tak u Davidovy soupeřky byl problém s hospodařením s časem, tam asi rozhodující hrubka (ve špatné pozici) přišla v nějaké brutální časovce, protože už v 19. tahu (!) spadla… Pokud bys, Tome, opravdu připravoval diagramy, tak Jirkova poslední partie se hrála trochu jinak (vynechaný tah), pošlu ti ji, jak byla správně.

 13. 13
  Maťa píše:

  Jinak já elo Lenky Šroubové určitě zpochybňovat nemůžu :-) : http://chess-results.com/tnr34506.aspx?art=9&lan=5&fed=CZE&m=-1&wi=1000&snr=75 .

 14. 14
  Maťa píše:

  Tak Tomáš se hecnul (viz komentář č.11) a článek už celý napsal! Zveřejněn bude ještě dnes.

 15. 15
  Maťa píše:

  Tuto sobotu (27. 11.) proběhne od 10 hodin v klubovně Sporthotelu utkání 5. kola letošní Extraligy dorostu Vlašim – OAZA Praha. Bude to v této sezoně jediná příležitost vidět náš tým ve Vlašimi, tak kdo máte chuť, přijďte se podívat! Hrát bude první s posledním, ale znáte to, jak to někdy chodí, nic lehkého to být nemusí. Pro ty, co nepřijdou, se budu snažit informovat o vývoji zápasu na tomto webu. Po skončení plánujeme zajít (případně zajet) do Domašína na bowling, pokud by měl někdo zájem přidat se, ať se ozve, třeba i zde.

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2022 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist