TJ Spartak Vlasim
20
Zář

Vítězem 1. kola Žákovské ligy Vojta Filip

Marie Filipová

V každém novém školním roce se již tradičně sjíždí mladí šachisté do Kulturního domu v Sedlčanech, aby zde pod perfektním manažerským vedením Petra Havelky zahájili novou sezonu a rozehráli první partie Regionální žákovské ligy 2010/2011 Nejinak tomu bylo i v sobotu 18. září 2010. Zahajovalo 63 milovníků královské hry. Šestnáct bylo rozlosováno do skupiny „A“ a zbytek pak urputně bojoval o každý bod ve skupině „B“. Průměrné elo turnaje „A“ bylo 1449, mohlo by se zdát, že byla tato letošní skupina slaběji obsazena, když už nehrají Robin Hrdina, Martin Pospíšil, Standa Stárek či Lukáš Jelínek, ale oproti roku 2009 není zas takový rozdíl, v loňském roce bylo průměrné elo v Sedlčanech 1493. Turnaj „B“ byl letos slabší v průměru o 60 elo bodů. Organizátory jistě potěšilo, že se sjela spousta nových, začínajících šachistů. Než se pokusím čtenářům přiblížit výkony jednotlivých hráčů z našeho oddílu, tak musím podotknout, že organizace byla perfektní, pan Petr Havelka řídil vše rukou pevnou a vše klapalo, jak má. Pomáhali mu Radoslav Doležal, Luděk Laubacher, Pavel Kutil a Mirek Vyterna. Kiosek obstarávala paní Jarka Zvárová s přehledem, sortiment nabízených laskomin zaznamenal podstatné rozšíření (k velké radosti rodičů). Vítězové obdrželi diplomy, nejmladším účastníkem stále Šimon Jiroušek a všichni dostali ceny. V áčku se hrálo tempem 2×35 minut + 30s/tah, na 4 kola a švýcarským systémem. V turnaji „B“ švýcarským systémem na 7 kol. 1. – 2. kolo 2×20 minut a 3. – 7. kolo 2×25 minut.


Petr Havelka udělá pro dobrý snímek vše  :-)

TURNAJ „A“:

K naší veliké radosti vyhrál pravonínský Vojta Filip, který si udržel formu z MČR v Klatovech a v Sedlčanech (k bronzu z Klatov ) přidal zlato! Jeho soupeři: 1. kolo Sadil Jan (1326), 2. kolo Chwistek Karel (1541), 3. kolo Pýcha Patrik (1720) a ve 4. kole Rathouský Jakub (1584). Vojta byl druhým nasazeným. Své soupeře přehrál, jen s Patrikem remizoval. Jeho výkon 1880, úspěšnost na 87,8 % a získaných 3,5 bodu ho vyneslo na 1. místo. Vojta si za své výkony zajisté zaslouží pochvalu a my budeme doufat, že forma vydrží co nejdéle!

Druhý Patrik Pýcha, také s 3,5 bodem, výkonem 1843 a jen o půl bodu s horším pomocným hodnocením obsadil 2. místo (byl nasazen jako 3.). Patrik na své cestě 1. kolem RŽL potkal v 1. kole Radka Bumbálka (1322), Jana Havelku (1337), Vojtu Filipa (1858) a Filipa Zváru (1511). Jak je jasné z výše uvedeného hodnocení, remizoval jen s Vojtou a ostatním soupeřům nedal šanci!

Filip Zvára, se startovní šestkou, obsadil přesvědčivě 4. místo, výkon 1698. Fanda Helebrand (1284) a ani Karel Chwistek (1541) na Filipa nestačili, pěkná remíza jistě překvapila Tomáše Skalického (1860) z Říčan, který jako nasazená jednička musel být spokojen, či nespokojen, s 5. místem! No a na Patrika Pýchu Filip nestačil. Ale i tak, na fotbalistu, pěkné umístění!

Se startovním číslem 13., ale v konečném pořadí 12. skončil David Pikal s 1,5 bodem, hrál výkonem 1263. David má určitě na lepší umístění, ale rychlá remíza s Honzou Sadilem a výhra jen nad Jiřím Havelkou na vyšší příčku nestačily. Přehráli ho Karel Chwistek a Fanda Helebrand.

Posledně jmenovaného Františka Helebranda turnaj nezastihl v nejlepší formě. Uhrál jeden bod právě s Davidem Pikalem, hrál výkonem 1230 a jeho soupeři Filip Zvára (1511), Kateřina Müllerová (1333) i Karel Chwistek byli nad jeho síly!

Takže 1. místo Vojtěch Filip, 2. místo Patrik Pýcha, 3. místo Jakub Rathouský a dívka hrála jen jedna, tak 1. místo Kateřina Müllerová.


Dvojitá radost pro Vlašim: zlato bral Vojta Filip, stříbro Patrik Pýcha.

TURNAJ „B“:

Pravonínští:

Daniel Ždych, startovní číslo 4 a jeho výsledné pořadí: 12. příčka, 4,5 bodu, plnění na 64% … no, Dane, čekali jsme víc! Určitě máš na lepší umístění! A mé postřehy? Ve druhém kole s Martinem Janákem ze ZŠ Neveklov Dan 2x přehlédl možnost soupeři uštědřit mat, nedobral volného pěšce. V šestém kole odmítl nabídku remízy od Pavla Hrušky ze ZŠ Neveklov, a pak udělal tak kardinální hrubku ve střední hře a dostal mat! Petr Laňka ho přehrál a v koncovce měl Dan z pekla štěstí, protože Petr s dámou, věží a pikem (Dan měl jen krále) dokázal partii „zpatit“!

Marek Filip, splnil na 57%, nasazen byl 21. a obsadil 22. místo a uhrál 4 body. Zahrál svůj standardní výkon. Ve druhém kole prohrál s vítězem turnaje „B“ Šimonem Remešem, hned nato s Adamem Houdkem a pak v posledním kole se Štěpánem Popelou.

Svůj první šachový turnaj si odehrál Jan Vašíček. Nasazen byl 46. a skončil na 34. místě se 3 body. Honza se rozkoukával, měl i trému. Nemohl se „utrhnout“! K jednomu bodu za odstoupení pak přidal dva body v posledních dvou kolech, kdyby se hrálo dál, třeba by ještě nějaký bod přidal. Určitě to bude příště lepší, ale musí zpomalit, sledovat, co se na šachovnici děje, a ubrat na zbrklosti. Ovšem to je problém všech začátečníků.

Dolnokralovičtí:

Doslova „převálcovala“ své soupeře Anežka Vlková, která celkově skončila na třetím místě, ovšem 1. místo a zlato získala mezi děvčaty. Získání 5,5 bodu je pěkné. Prohrála jen s druhým v pořadí Markem Otrubou z Říčan a remizovala s Josefem Kučerou ze Sedlčan.

Petr Laňka uhrál také 5,5 bodu, obsadil velice pěkné 3. místo v chlapcích, ze kterého se upřímně radoval, a zapomněl i na nešťastný pat s Danem Ždychem, po němž ukáplo i pár slziček, a nešťastná prohra s Annou Zlámanou ve druhém kole, kdyby nebyla, mohl se umístit ještě lépe.

Stále znát je roční přestávka Matěje Davida, ale jeho 4 uhrané body jsou pěkné. Matěj měl smůlu, že do posledního kola „chytil“ Anežku Vlkovou, ta byla  ve formě, tak před ní musel kapitulovat. Jeho umístění na 17. příčce není špatné! Pevně věřím, že s každým dalším turnajem půjdou jeho výkony nahoru!

Luboš Zelenka, také 4 body a 20. místo. Než se „rozjel“, zaznamenal dvě porážky, a to od Hrušky a Houdka, pak výhry a v posledním kole ho ještě porazil Popela.Vlašimští:

Vlašim vyslala na 1. kolo RŽL dva zástupce, a to Adama Houdka, který uhrál 3 body a obsadil 26. místo, jeho startovní pozice byla 40., takže si polepšil. Janák, Laňka Petr, Šimek a Růžička však byli nad jeho síly.

Pohodový Jirka Stareček se ovšem z 13. startovního místa propadl na výslednou 30. příčku. Uhrál také 3 body, ale dnes to nebyl on! Možná ta „nešťastná“ třináctka sehrála svoji roli. Jirka dokáže zahrát určitě lépe, tak snad příště!

První příčku v chlapcích v turnaji „B“ obsadil Šimon Remeš, 2. místo Marek Otruba a 3. Petr Laňka. Pro úplnost ještě další umístění děvčat v béčku. Daleko za Anežkou na celkovém 23. místě, ale v dívkách druhá skončila Sofie Přibylová z Prahy a na celkovém 25. místě a v dívkách třetí se umístila Veronika Zemenová z Říčan.

Děkuji všem rodičům a prarodičům, kteří dopravili šachisty na turnaj.

Druhé kolo RŽL se bude konat 9. října 2010 ve Stříbrné Skalici.

Výsledky turnaje“A“

Výsledky turnaje“B“

Fotky od Marie Filipové

Fotky od Petra Havelky

23 reakcí na “Vítězem 1. kola Žákovské ligy Vojta Filip”

 1. 1
  Maťa píše:

  Regionální žákovská liga pokračuje dnešním 2. kolem ve Stříbrné Skalici. Na startu bude z různých důvodů (zájezd, turnaj v Praze…) chybět naše špička, a tak největší vlašimskou nadějí na přední umístění bude Filip Zvára, případně ještě David Pikal. Předběžná startovní listina: http://www.chess-results.com/tnr38939.aspx?lan=4

 2. 2
  Maťa píše:

  Vidím, že Herminátor má tentokrát ve Skalici signál, a tak můžeme sledovat výsledky online. Na místo se sjelo 68 hráčů a poprvé se hraje ve třech výkonnostních skupinách (A, B, C). Jsem zvědav, zda pozice nejvýše nasazených potvrdí v béčku Anežka Vlková a Dan Ždych.

 3. 3
  Maťa píše:

  Tak aktualizace výsledků se nám nějak zasekla. No, nevadí, stejně jdu ve 12 z práce domů… :-)

 4. 4
  Jarda P. píše:

  Tak žákovskou ligu(turnaj „A“) ve Skalici vyhrála překvapivě ,ale určitě zaslouženě s plným počtem bodů Kateřina Mullerová z Říčan . Klukům nadala asi žádnou šanci . Z našich Filip Zvára na 7.místě a David Pikal devátý .

 5. 5
  Jarda P. píše:

  Béčko vyhrál s převahou a plným počtem 7.bodů Petr Laňka .

 6. 6
  Maťa píše:

  Gratulace Petru Laňkovi! Kačka Müllerová byla také oslovena jako posila na dnešní družstva na Smíchově – tušili jsme její formu :-) .

 7. 7
  Maťa píše:

  Vítězství Kateřiny Müllerové ve Stříbrné Skalici způsobilo mezi vlašimskou mládeží velký šok a prý se to už nikdy nebude opakovat :-) . Vyvrátit tyto plány může Kačka již dnes na 3. kole RŽL v Jílovém u Prahy, tentokrát ji ale čeká mnohem silnější konkurence – na rozdíl od posledně budou startovat sourozenci Pýchovi a Vojta Filip. Předběžná startovní listina: http://www.chess-results.com/tnr39982.aspx?art=0&lan=5&m=-1&wi=1000 .

 8. 8
  Marie F. píše:

  Dnes startuje z naší „líhně“ hned 19 dětí. V „A“ již v 1. kole dvoje derby Pýchová x Helebrand a Zvára x Voldán.
  Céčko už je ve druhém kole a kole prvním uhráli bod z našich Adam Houdek a Honza Vašíček. Poprvé startující Jirka Helebrand 0.

 9. 9
  Marie F. píše:

  Tak v áčku dvě překvapení! Vojta byl poražen Mirkem Šťasným a Nelinka remizovala s Fandou Helebrandem! Že by únava z Harrachova? Jinak Patrik a Filip vyhráli.

 10. 10
  Maťa píše:

  Únava asi ne, tipoval bych spíš podcenění. A teď hraje Nela s Vojtou, takže minimálně jeden z nich už dneska v turnaji neuspěje… Jinak ráno jsem z trafiky kontroloval odjezd části Vlašimáků a Adamu Houdkovi jsem předpověděl prvenství v turnaji C. Teď koukám, že je nasazenou jedničkou, tak to třeba opravdu vyjde! :-)

 11. 11
  Marie F. píše:

  Souhlasím s tím podceněním, ale nesouhlasím s umístěním Nelinky, ta se za dívky v áčku umístí určitě na medailovém místě.

 12. 12
  Marie F. píše:

  V áčku je dohráno: 1. Tomáš Skalický, 2. Patrik Pýcha a 3. Vojtěch Filip.
  Filip Zvára 5., Fanda Helebrand 7., Nela Pýchová 10.(z dívek 1.), Véna Voldán 14. a Petr Laňka poslední 16. místo.

 13. 13
  Marie F. píše:

  Víme už výsledky „C“ a jsou příjemné:
  1. Tadeáš Jiroušek, 2. Honza Vašíček a 3. Dan Houdek. Jirka Helebrand 29.(ze 33). Pro Vlašim dobré zprávy!

 14. 14
  Marie F. píše:

  A dohrálo i „B“: 1. Hruška Pavel, 2. Havelka Jiří, 3. Daniel Ždych. Dívky: 1. Zlámaná Anna, 2. Petrášková Zuzana a 3. Vlková Anežka.
  Ostatní: http://www.chess-results.com/tnr40038.aspx?art=1&lan=5&m=-1&wi=1000
  Z Pravonína se zúčastnili 4 šachisté a vezou domů 3 medaile!!! Blahopřeji!

 15. 15
  Marie F. píše:

  14: Tak v béčku došlo k nějakému přepočtu. Celé béčko vyhrála Zuzanka Petrášková a Anička Zlámaná je druhá, Anežce náleží třetí příčka, tak jak jsem psala. U kluků žádná změna.

 16. 16
  Vláďa píše:

  Gratuluji pravonínským ke třem medailím. Drobné upřesnění, v céčku nebyl třetí Dan Houdek (přece jenom v jeho letech by to bylo nefér), ale Adam Houdek, kterému také gratuluji. Škoda toho áčka, tam jsem čekal, že shrábneme všechny medaile, ale i tak gratuluji ke třem medailím :-D.

 17. 17
  Jarda P. píše:

  Tak co se týče partií v áčku : Vojta měl v partii se Šťastným pěšce navíc ,ale pokazil to ,ztratil pěšce nazpět a nakonec ještě kvalitu . Partii ve 3. kole s Pastrnkem zkazil i Filip Zvára ,kdy s figurou navíc nejprve odmítl už v podezřelé pozici remízu ,aby v zápětí ztratil věž. Nela předvedla svůj typický výkon po týdenním turnaji ve vážných ,kdy se jí nedařilo nic moc vymyslet a hlavně se jí nedostávalo času . Jen v posledním kole s Vaškem Voldánem se jí podařilo matit již 12 tahem . Patrik dal ve 3. kole brzkou remízu s Tomášem Skalickým ,aby v posledním kole nenašel recept na Filipovu obranu. Remízovým králem byl Fanda Helebrand ,všechny partie zakončil po Havelkovsku :-) . Péťa Laňka bojoval ,ale soupeři byli nad jeho síly .
  V béčku škoda ,že nevyšlo poslední kolo Anežce na 1.šachovnici a Danovi na druhé :-( .

 18. 18
  Marie F. píše:

  16: Danovi se omlouvám za záměnu jména, ale radost ze syna Adama má jistě stejně velkou jako medailista.

 19. 19
  Marie F. píše:

  Petr Havelka je stejně „hvězda“, už jsou fotečky: http://petr99.rajce.idnes.cz/Jilove_u_Prahy_-_6._11._2010/

 20. 20
  Maťa píše:

  Gratuluju všem našim, kterým se turnaj vydařil, bylo jich v Jílovém celkem dost! Bez přímé účasti si netroufnu turnaj podrobněji hodnotit, ale je trochu škoda, že jsme (myslím Vlašim) nechali Tomáše Skalického vyhrát tak lacino: Vojta s Nelou se k němu po zaváhání v 1. kole ani nedostali a Patrik s ním dal rychlou remízu. Neviděl jsem pozici, ale obecně vzato je to škoda, na RŽL o moc nejde a jsou jen 4 kola… Pak by mě dost zajímaly ty Fandovy remízy, jestli byly po bojích, nebo ne… Nelino zápolení s časem si dovedu živě představit, stačí mi fotka z partie s Máslem, kde je Nela v koncovce přivyhraná, ale čas nula něco málo :-) (nakonec remis). No, a Kačka Müllerová se dnes přesvědčila, že to přísloví o posvícení nelže :-) . Děkuji všem vedoucím a rodičům za dozor a odvoz dětí, 19 zástupců oddílu v turnaji, to už je slušná porce!

  Ještě otázka na Petra Havelku: Odkdy a proč v áčku rozhoduje sonneborn?

 21. 21
  Jarda P. píše:

  Fandovy remízy : S Nelou to bylo téměř do vyčerpání možností , minimálně 2 ze zbývajících tří byly příliš brzké ,vyčítal mu je i Peter Helebrand .

 22. 22
  Maťa píše:

  Dík za info, myslel jsem si to…

 23. 23
  Jarda P. píše:

  Stručný článek napíše Patrik .

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist