TJ Spartak Vlasim
15
Zář

3 medaile z MČR mládeže v rapidu

Patrik Pýcha

O víkendu se uskutečnilo veleúspěšné mistrovství České republiky mládeže v rapid šachu v Klatovech, odkud si vlašimští hráči odvezli neuvěřitelné tři medaile a jedno čtvrté místo.Postup si hráči Středočeského kraje zajišťovali na KP v Českém Brodě. Turnaj je hraný švýcarským systémem na devět kol s tempem 20 minut + 5 sekund za tah pro oba hráče. Kromě mistrovských kategorií D10,12,14 a H10,12,14 byl uskutečněn doprovodný OPEN pro doprovod, kterého se zúčastnilo 10 hráčů a tudíž se hrálo systémem každý s každým.

Celá výprava se do vzdálených Klatov vydala už v pátek odpoledne. Část se vydala z Kralovic autem. To jsem byl já (Patrik Pýcha), Anežka Vlková, Nela Pýchová, Jarda Pýcha a Iveta Pýchová. Několikahodinovou cestu jsem strávil poslechem Anežčiných řečí, jež nebraly žádného konce, a tak mě při výstupu v Klatovech pěkně bolela hlava. Obzvlášť odpovídat na její otázky: „Řekni, co vidíš žlutýho kromě támhletý značky“ a tak podobně, kterých mi Anežka dala při cestě nejmíň sto, bylo únavné. Ale přežil jsem to, a tak jsme se po příjezdu do Klatov mohli zaprezentovat a jet na ubytování do nedalekého internátu v paneláku. Paní u vrátnice byla neoblomná a klíče od pokojů ještě nepřicestovaných účastníků dalších částí naší výpravy odmítala bez ubytovacích kartiček dát. Pokoje nebyly nijak zázračné, ale určitě našim potřebám vyhověly. Brzy dorazila další část výpravy, Jirka Rýdl s Hatašovými a paní na vrátnici nám dala další klíče, stále ale ne všechny. Nakonec jsme se po několika stěhování a rozmluvách poskládali celkem rozumně. Po ubytování jsme vyrazili na večeři „K Radům“, kde si Anežka s nadšením dala hranolky s kečupem, Míša svůj oblíbený salát, Nela smažák, no prostě jako vždycky. Když jsem si objednával já, vrchní mě upozornil, do čeho se hodlám pustit, ale když jsem za stálého pokukování vrchního na můj talíř všechno snědl, jen přišel, talíř odnesl a ani nemukl. Cestou z restaurace jsme ještě potkali dva podezřelé chlapy, kteří na nás křičeli s příslušnými gesty: „Ale přátelé, šachy jsou až zítra!“ s dodatkem „nepřejte si nás!“ Šachisti to rozhodně nebyli. Anežka si tuto hlášku velice oblíbila a následující dny ji pořád opakovala. Při návratu na internát už na nás čekal zbytek výpravy, který přijel k deváté hodině autobusem (Vojta Filip, Robin Hrdina, paní Filipová). A hurá, poslední klíče jsou naše. Vyměnili jsme si pár pozdravů a poslední část výpravy odešla na večeři. Kolem jedenácté hodiny jsme se všemi vyřízenými věcmi ulehli, kromě některých dospělých, popíjejících pozdě do noci víno a probírajících šance naší výpravy v turnaji.

Následující ráno jsme se vydali podle časového plánu na devátou hodinu do Kulturního domu na snídani, ke které byly koláče a vánočky. Kromě šachové akce v kulturním domě probíhala mykologická výstava. V půl desáté zazněla v sále státní hymna a turnaj odstartoval. Turnaj byl uveden, na pódium bylo pozváno několik důležitých osobností pro turnaj a nakonec bylo dáno slovo hlavnímu rozhodčímu panu Petru Herejkovi. Ten nás upozornil na několik nezbytných informací a také na písničku, která bude při spuštění znamenat, že se všichni mají usadit k dalšímu kolu. Písnička se jmenovala „Já na to mám“. Bylo to jistě velmi pěkné a prozíravé opatření, i když postupem času mi šla pořád stejná písnička trochu na nervy. S již zmíněnou písničkou odstartovalo první kolo. Postupně dohrávali další a další hráči. Když se dohrávaly poslední dvě partie na onlinu, rozezněla se sálem písnička, která podle časového plánu měla ohlašovat druhé kolo. To bylo pro hráče, hrající na minutě, jistě nepříjemné. Pan Herejk odhodlaně přistoupil k repráku a vyrval z něj kabely, a tak se písnička alespoň ztišila. Pořadatelé si ale v dalším průběhu dali pozor a písničku pouštěli ručně, nikoli automaticky podle plánu. Po druhém kole byl podáván oběd, rybí filé s bramborem. Fronta se vytvořila až k východu z jídelny, ale rychle se tenčila. Po obědě vypukly další boje. První část dne se vzhledem k dalšímu průběhu tolik nevydařila, poté se ale téměř všem začalo neobyčejně dařit. Nakonec náročných šest kol skončilo a kolem 17. hodiny byla podávána večeře, masové kuličky s rýží.


Pohled do hracího sálu

Večerní program byl jasně dán. Jedna část se vydala na fotbalový turnaj ČECHY vs. MORAVA (Vojta, Jirka, Robin s paní Filipovou), který se ale nakonec nehrál jako Čechy proti Moravě, a druhá část odešla relaxovat do čajovny (v této části jsem byl samozřejmě i já). Po čajovně jsme se vydali do cukrárny, ve které jsem ale po sladké snídani, čajích a extra sladkých kešu v jogurtu dal přednost slaným hranolkům. Anežka si vzpomněla v cukrárně na již řečenou hlášku, a tak jakmile šel někdo okolo, ihned tím směrem volala: „Ale přátelé, šachy jsou až zítra!“ Nevím, zda to někdo slyšel, ale jsem si jistý, že někdo určitě. Závěrem naše část vzala útokem TESCO, kde nakoupila mnoho věcí. Míša Hatašová si ke mně do batohu dala téměř vypitou vodu koupenou minulého dne, abych byl za zloděje já (kdyby ji našli), že jsem ji tam vypil mezi regály (jak poznamenal Radim Hataš). Když jsme se vrátili na internát, druhá část už tam byla a po desáté hodině byla vyhlášena večerka.

Následující ráno se muselo vstávat dříve než den minulý, protože kolo začínalo už v půl deváté, a ještě jsme si museli sbalit věci. Věci jsme tedy nacpali do aut a vydali se na tentokrát párkovou snídani. Poslední tři kola bylo hodně o co bojovat a to se také povedlo. Podívat se přijel pan Rýdl, který byl jako vždy natěšený a plně optimistický. Nakonec po třech posledních kolech byly vybojovány tři úžasné medaile a skvělé čtvrté místo. Po obědě, ke kterému byly řízky a brambory, se uskutečnilo vyhlášení. Začalo písničkou „Já na to mám“, jak jsem si myslel. Pro vítěze jednotlivých kategorií byly připraveny poháry a medaile, do desítky potom nějaké věcné ceny.

Nyní něco k jednotlivým kategoriím:

D10 – V této kategorii jsme měli zastoupení v osobě upovídané Anežky Vlkové, která uhrála 4,5 bodu a skončila na 12. místě. Anežce se dařilo první den, po kterém měla 3,5/6 a byla na 7. pozici. Tento den hrála docela pomalu a hezky. V neděli ale začala hrát zbrkle a přidala už jen bod. I tak je to ale docela hezký výsledek. Desítky vyhrála Blanka Brunová se 7,5 body před Eliškou Kalinovou a Karin Němcovou. Ani na tomto MČR neměl tento ročník příliš silné zastoupení.

H10 – Tady jsme zastoupení neměli. Vyhrál František Mrkus s 8,5 body před Janem Vykoukem a Jiřím Liškou.

D12 – Tím začíná vlašimský úspěch. Tuto kategorii vyhrála Martina Fusková s 6,5 body před Jitkou Jánskou a 3. Nelou Pýchovou (6 bodů)! Nela sehrála moc pěkný turnaj, cenné jsou výhry nad Jitkou Jánskou a Martinou Fuskovou. Naopak nevydařená byla prohra s Ladou Doležalovou, se kterou Nela spadla na čas už ve střední hře. V posledním kole dala asi zbytečnou remízu, ve střední hře určitě ještě šlo něco hrát.


Nela Pýchová (vlevo) sbírá medaile jak na běžícím páse…  :-)

H12 – V této kategorii jsme měli hned dva zástupce. A tady se také zrodily největší úspěchy. Jirka Rýdl po skvělém turnaji skončil na 2. místě! Jirka sehrál opravdu krásný turnaj, nevydařila se mu jen partie se suverénním vítězem této kategorie Benediktem Hofírkem, se kterým prohrál. A na 3. místě skončil Vojta Filip! I on sehrál samozřejmě skvělý turnaj. Uhrál velmi cenné remízy s Davidem Mičulkou a Benediktem Hofírkem. Prohrál jen s Adamem Dvořákem. Výhry měl všechny zasloužené, myslím, že v žádné neměl štěstí, ale prostě soupeře přehrál.


2 medaile v kategorii do 12 let pro Vlašim! Uprostřed stříbrný Jirka Rýdl, vpravo bronzový Vojta Filip.

D14 – Zde jsme neměli zastoupení, z Úholiček tuto kategorii hrála Míša Hatašová (10. místo, 4,5 bodu), která byla také článkem naší výpravy. Vyhrála Jana Maříková s 8 body před Kateřinou Vlčkovou a Nikolou Lužíkovou.

H14 – Tato kategorie byla velmi silná. Prosadil se zde Robin Hrdina, který obsadil moc pěkné 4. místo s 6,5 body! Robinovi nevyšel začátek, když prohrál ve 3. kole s Davidem Sionem. Poté se už ale chytil a udělal hodně bodů. Na 23. místě jsem skončil já (Patrik Pýcha) se 4,5 body. Jsem vcelku spokojený, i když to mohlo být i lepší. Nepovedly se mi hned úvodní partie s Jakubem Půlpánem a Jakubem Szotkowskim, kde jsem hrál špatně a podlehl jsem lehce soupeřovým v útoku ve střední hře. Cenný skalp jsem si zapsal v 5. kole, když jsem porazil Tomáše Pavelka. Zajímavá byla partie posledního kola s Matyášem Kalužným, ve které jsem se nemohl s tak málo časem řádně zorientovat. Čtrnáctky vyhrál Jakub Půlpán s 8 body před Jakubem Hamanem a Vojtěchem Dobešem.

OPEN – Open si zahrál Radim Hataš a skončil na 5. místě se 4,5 body.

Většinou jsem hrál dlouho a nemohl jsem sledovat partie ostatních, a proto prosím, aby se vyjádřili k partiím sami do komentářů.


Společné foto celé výpravy

Na závěr se musí poděkovat pořadatelům za skvěle odvedený turnaj. Drobné chybičky se určitě nemusí brát v potaz, možná jen, že některé hodiny byly špatně nastavené a přidávaly 10 sekund. Je vidět, že na turnaji pracovalo hodně lidí, protože bylo vše opravdu pěkně uspořádané. Hrací prostory byly moc pěkné a velké, v sále byl klid a nebyly žádné spory. Ohlašování začátku kola písničkou určitě bylo zajímavé a hry pro děti před Kulturním domem byly milým zpestřením pro hodně lidí.

Klatovy jsou moc hezké město a víkend je na prohlídku tohoto města moc krátký. Určitě můžu doporučit týdenní letní turnaj „O pohár města Klatovy“, při kterém je na prohlídku města a okolí mnoho času. Anebo jeďte do Klatov jen tak, protože navštívit toto město je určitě vždy pěkným zážitkem. 

Kompletní výsledky všech kategorií

Fotky od Marie Filipové

Stránky pořadatelů

34 reakcí na “3 medaile z MČR mládeže v rapidu”

1 2
 1. 31
  Pavel Vojta píše:

  Tak David druhou partii prohrál :-( .

 2. 32
  martin píše:

  david hral vytecne a zaslouzene postoupil do 4 kola

 3. 33
  Maťa píše:

  Další článek Davida Cipryse k MČR ve Vyškově čtěte na http://www.jmss.chess.cz/view_artefact.php?type=jmss_article&id=1134 . Reportáž z vlašimského pohledu z klávesnice Jardy Pýchy bude zveřejněna pravděpodobně dnes večer.

  Jinak David Navara v úvodní partii 4. kola zatím vypadá velmi slibně. Viz online přenos na http://chess.ugrasport.com/?page_id=1007&gameid=1000410003 .

 4. 34
  Maťa píše:

  Několik fotek z Vyškova od Jardy Pýchy: http://mata1.rajce.idnes.cz/MCR_ve_Vyskove_2011

1 2

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist