TJ Spartak Vlasim
06
Čvc

Zhodnocení celoroční práce s dětmi v roce 09/10

Martina Krejčiříková

Tak jako vloni bych ráda zhodnotila celoroční činnost s dětmi při MěDDM Vlašim. Šachový kroužek jsme zahájili v polovině září loňského roku a rozloučili se sportovně, pro šachy na netradičním místě, již v prvním červnovém týdnu na hřišti za místní sokolovnou. Děti v tomto měsíci již mívají větší absenci z důvodů školních výletů a jiných mimoškolních aktivit, takže se nás sešlo o něco méně.  Vzhledem k tomu, že jsme na celý školní rok byli 2 trenéři pro šachisty začátečníky a mírně pokročilé, bylo to pro nás méně náročnější. V předchozích letech jsem si vyzkoušela pracovat najednou s dětmi s dosti rozdílnými, nejen věkem, ale i šachovými zkušenostmi. Současná situace vedení při více vyučujících je lepší pro obě strany. Na děti tak máme více času, každému z nich můžeme přizpůsobit trénink podle jeho potřeby a kdykoliv se můžeme vzájemně zastoupit. 


Společné foto při závěrečném kroužku

V mé skupince dětí je volnější výuka. Nemá význam děti do něčeho nutit. Tady se pozná, kdo ze začínajících se pro šachovou hru hodí, koho to baví se snahou více poznat a kdo si jen doplňuje seznam navštěvovaných zájmových kroužků. Snažím se, aby si děti osvojily základní pravidla šachové hry. Aby se především dokázaly soustředit na svoji partii a svými vedlejšími projevy nerozptylovaly ostatní. Dále je povzbuzuji v rozehrávání jejich prvních partií a sportovním přijímání proher. To je to nejdůležitější do začátku. Celý život všichni mnohokrát prohráváme a je jen na nás, jak se s tím vyrovnáme. V naších hodinách si nejčastěji rozebíráme vzájemné partie, ukazujeme si na nich hrubé chyby a hledáme lepší řešení v daných pozicích. Někdy k tomu využíváme pro zpestření velké nástěnné magnetické šachy, někdy si to ztížíme časovým limitem, někdy jsou děti inspirovány sladkými odměnami. Výhrou tady není jen získání bodu, ale především to, když samotné děti hra začne více zajímat. Pochopí, že čím více se jí budou věnovat, poučí se z vlastních chyb a čím více odehrají partií, tím větší šanci mají na další úspěchy. To všechno je dobrý začátek pro to, aby se nový šachový žáček vypracoval výše a věnoval se této hře i v budoucnu. Vždyť v dnešní době je mnohem více možností , jak toho dosáhnout. Dále v průběhu celého roku bez rozdílu výkonnosti mají všichni možnost účastnit se různých šachových turnajů a poznat tak nové kamarády se stejnými zájmy. Tradičně odehrají oddílový přebor s předáním cen a diplomů a v létě mohou strávit týden na šachovém táboře v Růžené u Milevska.


Nejlepší v oddílovém přeboru: Matyáš Kalina, Adámek Houdek a Filípek Vávra

Možná je neobvyklé, aby šachy vyučovala žena. Stejně jako v životě při výchově dětí to chce opravdu hodně trpělivosti. Po získání základních dovedností je v rozvoji důležitá následná mužská činnost. A právě zde jsem vděčná za spolupráci Pavlu Vojtovi, který má pod svým vedením skupinku již pokročilejších šachistů. Takže pokud někdo z mé skupinky převyšuje svými šachovými znalostmi ostatní, postoupí právě k němu. Myslím si, že jeho trénované děti mají velikou příležitost a možnosti ve svém rozvíjení. Jejich vydařené partie a úspěšná umístění v šachových turnajích jsou odrazem jeho skvělé práce. Na své hodiny se vždy připravuje a dětem se věnuje s maximálním nasazením. Jeho osobní výkony jsou toho důkazem. Takže jeho příští žáčci se mají v následujícím školním roce na co těšit. A nejen to, naše hodiny budou probíhat již ve zcela novém MěDDM ve spodní části Palackého náměstí. Začátkem června měli všichni vedoucí zájmových kroužků možnost si novou budovu projít.

A věřte, bude radost v něm pracovat a dětem se v něm bude jistě moc líbit.


Nová budova MěDDM Vlašim

2 reakcí na “Zhodnocení celoroční práce s dětmi v roce 09/10”

  1. 1
    Jarda P. píše:

    Moc hezký článek a pěkné popsání významu kroužku pro začátečníky .

  2. 2
    Tom píše:

    Do článku byla doplněna fotografie z vyhlášení oddílového přeboru.

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist