01
Čvc

Tři krajské tituly a pět medailí do Vlašimi

Jaroslav Pýcha

Letošní finále krajského přeboru žáků do 16 let se uskutečnilo poslední červnový víkend opět v areálu učiliště v Sedlčanech. Protože sedlčanští a vlašimští šachisté pořádali již osmý ročník za sebou, bylo rozhodnuto přenechat pořádání  příštího ročníku dalším zájemcům, kterých bude jistě dostatek :-) . V Sedlčanech už byl krajský přebor  skoro tradicí, všem se tu líbilo a považovali konání turnaje zde za samozřejmost, na druhou stranu je pochopitelný názor hlavních pořadatelů Petra Havelky, Ondry Matějovského a Jirky Mejzlíka, že by si chtěli zápolení krajské špičky příště „jen tak užít“.

V každém případě se i letos soutěžilo ve čtyřech kategoriích. Děti do 10 let (HD10) čekalo 9 kol tempem 45 minut na partii bez povinného zápisu, ostatní kategorie (HD12, HD14, HD16) usedly za šachovnice k 7 kolům s povinností zapisovat své partie.

HD 10

Soubojům nejmladších byl tradičně jako rozhodčí přítomen Jirka Mejzlík, který zajisté přidá některé své podrobnější postřehy. Jasné ale je, že prckové hráli dost rychle, začátky jednotlivých kol se posouvaly, a zdaleka nevyužívali svých 45 minut. Po dvoudenních bojích zde nakonec zvítězil s 8 body Jiří Havelka z Řevnic před říčanským Pastrnkem (8b). Bronzovou příčku obsadil k naší radosti Dan Ždych (7b), výborné je též osmé postupové místo Matěje Davida (5b), který se tak snad opět k šachům vrací :-) . Ostatní naši: 16. místo Pavel Roháč (4b) , 20. Petr Lebeda (4b).

HD 12

Tuto kategorii ovládl nejvýše nasazený Jiří Vrecion (6b) ze Zdic před dvojicí českobrodských – Horák (5,5b),  Homola (5,5b). Výkony šachistů Českého Brodu určitě velmi potěšily zejména Vítka Moravce, který se oběma klukům věnuje. Musím přiznat, že např. Martin Horák byl i mým tajným tipem na přední umístění. Z našich se v popředí pohyboval hlavně Fanda Helebrand, který tentokrát přeci jen slevil ze svého raketového tempa a s 5 body obsadil slušné 6. místo zajišťující postup na Mistrovství Čech. Pohár pro nejlepší dívku do 12 let si ze Sedlčan odvezla Anežka Vlková za celkové 21. místo (3b), která po turnaji děkovala Nele, že si tentokrát zvolila vyšší kategorii :-) . V každém případě titul pro Vlašim! Z našich zde hrála ještě dvojčata Laňkova, Petr obsadil 15. místo (4b), Pavel byl 24. (3b).

Krajská přebornice Anežka Vlková

HD 14

V druhé nejprestižnější kategorii do 14 let jsme teoreticky pomýšleli i na dvě medaile díky nejvýše nasazenému Patriku Pýchovi a stále se lepšícímu Vojtovi Filipovi. Po úvodních dvou zahřívacích kolech přišel na řadu jejich vzájemný souboj. Bylo vidět, že kluci mají jeden ze druhého respekt, a tak ani nepřekvapilo, když partie skončila remízou, s níž u obou panovala spokojenost. Zatímco Patrik (6b) v dalším průběhu své soupeře přehrával a taktickou remízou v posledním kole si zajistil zasloužené vítězství s bodovým náskokem před Pepínem Starýchfojtů (Řevnice) a Bodickým z Příbrami, Vojta si připsal nečekaně pět remíz za sebou a musel se spokojit s „bramborovou medailí“ mezi kluky (celkově 5. místo). Třetí náš zástupce David Pikal skončil se 4 body na 12. místě a postup bohužel nevybojoval. Děvčatům vévodila naše kamarádka Míša Hatašová z Úholiček (celkově 4. místo), které moc gratulujeme!

HD 16

Letošní účast v nejprestižnější kategorii byla možná vůbec nejkvalitnější v historii, z čela krajského žebříčku chyběl jen Adam Čáp z Kladna, mající přímý postup v H14. Startovní listinu navíc doplnil mistr republiky do 12 let Jirka Rýdl (přímý postup v H14) a starší holky se měla pokusit „prohánět“ Nela Pýchová, patřící dokonce do D12. Jména jako Baláček (elo 2084), Haman (1987), Pospíšil (1958), Hrdina (1859), Rýdl (1980), Skalický (1878), Stárek (1799), Franc (1856) a další dávala předpoklad velmi kvalitního turnaje. O to víc je cennější suverénní vítězství Robina Hrdiny s až neuvěřitelným plným bodovým ziskem a dvoubodovým náskokem před svými pronásledovateli!!! Před Robinem (perfo 2587) opravdu klobouk dolů, myslím, že toto se hned tak někomu opět nepovede. Velká gratulace za super výkon! Druhý skončil největší favorit Tadeáš Baláček (5b) z Kolína, na místě třetím pak díky vítězství v úplně poslední partii turnaje nad Nelou Martin Pospíšil (5b) z Říčan. Také Jirka Rýdl sehrál povedený turnaj a jeho 4. místo (5b) je též vynikající. Pokusit se vybojovat postup přijel do Sedlčan i Filip Zvára, po 7 kolech mu však patřila se 3,5 body 18. příčka, která bohužel na postup nestačila. Za zmínku stojí, že prvních 5 v pořadí mělo na MČ přímý postup, takže se postupovalo ještě ze 16. místa. Mezi nejstaršími se neztratila ani Nela Pýchová (15. místo, celkově 3,5b), jež zahrála na své možnosti – ani nezklamala, ani nezazářila, určitě ale svou přítomností udělala zajímavější boj o dívčí titul. První tři děvčata skončila se stejným bodovým ziskem (3,5b) díky pomocnému hodnocení takto: 1. Budíková (Buštěhrad), 2. Pýchová, 3. Jará (Brandýs). V každém případě Nela odehrála zajímavé a poučné partie a dokázala, že je schopná sehrát vyrovnané partie i s těmi staršími, což dokázala hlavně ve druhém kole v souboji s Baláčkem, kde byla velmi blízko překvapivému a myslím že i zaslouženému bodovému zisku.

Klíčem k suverénnímu triumfu bylo pro Robina Hrdinu premiérové vítězství nad úřadujícím vicemistrem ČR do 14 let Jakubem Hamanem z Kladna. Partie se hrála v 5. kole a oba hoši měli do té doby 100% … V zrcadle vidíme fotícího Petra Havelku :-) .

Vlašim byla tedy v letošním roce v krajském měřítku opět velmi úspěšná, což dokazují 3 tituly krajských přeborníků (Hrdina, Pýcha, Vlková), další dvě medaile (Pýchová, Ždych) a i vítězství v neoficiální týmové soutěži o dort. Teď to ještě potvrdit na podzim na Mistrovství Čech v Harrachově.

Prvenství v soutěži oddílů obhájila Vlašim s půlbodovým náskokem na Říčany. Velkým počtem bodů k tomu přispěli (zleva): Robin Hrdina, Fanda Helebrand, Patrik Pýcha, Dan Ždych a Jirka Rýdl. V pozadí stojí dva bossové středočeské mládeže (současný a bývalý) – Jaroslav Říha a Jan Paukert.

Organizačně proběhlo v Sedlčanech tradičně vše bez problémů, bezvadně opět fungoval bufet Jirky Mejzlíka, o který se staraly Iveta Pýchová a Jarka Zvárová, a myslím, že ani hlavní rozhodčí pan Sládek nemusel řešit žádný závažný problém. Ještě jednou patří poděkování všem, kteří přiložili při této akci ruku k dílu, a za rok opět nashledanou,  jen mě zatím nenapadá kde, konkurovat Sedlčanům bude ale určitě velmi obtížné :-) .

Uvidíme, kam pojede Spartakus na finálový turnaj za rok. V Sedlčanech byl s účinkováním vlašimské mládeže celkem spokojen, nicméně na přímý dotaz zafuněl, že lepší to může být vždycky… :-)

Konečné výsledky

Stránky pořadatelů

Fotky od Petra Havelky

Fotky od Marie Filipové

Fotky od Jana Paukerta

37 reakcí na “Tři krajské tituly a pět medailí do Vlašimi”

1 2
  1. 1
    Jarda P. píše:

Palce držíme, a jak pojedete domů ?

2. 2
    Maťa píše:

Domů pojedeme auty s pány Vlkem a Filipem. … Anežka vyhrála, jinak se všude hraje.

3. 3
    Maťa píše:

Kromě Anežky a Davida, který ještě hraje, všichni v 5. kole remizovali. Vojta s Patrikem můžou být spíš spokojeni (P. čistý pěšec míň, V. stál hůř), Dan naopak pokazil přivyhranou pozici s pěšcem navíc. U Fandy to byla rovina, ale měl hrát určitě dál…

4. 4

Za chvíli odjíždíme do Kunžaku pro Nelu a Míšu, Maťo, prosím o sms o vývoji posledních dvou kol, dík .

5. 5
    Maťa píše:

Tak už jsme doma, za odvoz tímto děkuji pánům jmenovaným v komentáři č. 32 :-) . Se zprávami z místa konání jsem se odmlčel, protože od 11 hodin probíhala schůze středočeské KM, pak hned oběd a sbalení věcí včetně počítače – nicméně výsledky jste jistě sledovali na chess-results. Ve stručnosti: zlatá Anežka (16. v turnaji) v D 12, bronz pro Vojtu a bramborová medaile pro Patrika v H 16, 4. Fanda v H 14, 9. Dan v H 12 a 15. David v H 16. Postupy na Mistrovství Čech tím vybojovali Patrik a Fanda, Dan je prvním a David snad druhým náhradníkem – tedy pro oba slibná šance. Celkové vystoupení naší 6členné výpravy považuji za slušné.

6. 6
    Maťa píše:

Jinak v anketě „kdo postoupí“ (nakonec Patrik a Fanda) se stejně jako v případě tipování nejlepšího Vlašimáka na turnaji v Chotěboři trefil jen jeden člověk. Vláďa Horák by jistě uvítal, kdyby „hlas lidu“ neměl pravdu ani v případě aktuální ankety :-) .