TJ Spartak Vlasim
23
Čvn

Dobrodružná cesta na přednášku v Pravoníně

Honza Fiala

Nechci si tu psát deníček, ale u ostatních moje cesta vzbudila velký zájem. Tak tedy: v noci jsem pařil (dá-li se to tak říct…) a beze spaní šel rovnou na autobus ve 4:11. Po přebíhání v Říčanech (4:42 – 4:47) a dlouhém čekání v Benešově (5:23 – 6:15) jsem konečně v 7:04 vystoupil v Bolině. Bez mapy a za pomoci pouhého kompasu (! – na GPS závislí keškaři by byli úplně ztracení) jsem se úspěšně prohvozdil a vynořil před dvěma vesnicemi po stranách. A také přede dvěma velkými kopci před sebou. Ve skutečnosti vypadaly mnohem hrozivěji než pár koleček na mapě. Rozhodl jsem se tedy zbytek cesty dojít po silnici, jíž protínalo o poznání méně vrstevnic, a vzal to do Malovid přes pole. Na něm jsem si pořádně zaprasil džíny, ale díky náhradním hadrům a místy vysoké trávě pokryté ranní rosou a senu v příkopech nikdo nic nepoznal. Dorazil jsem asi v 9:15 a potkal pouze přednášejícího. Mám ale podezření, že kdyby se Vladimír Horák nepotřeboval seznámit s udělátky, byl bych první úplně…

Krom drobných zaváhání se stroji proběhlo vše hladce. Mám pochybnosti o veřejnosti přednášky, takže to přeskočíme. Stejně jste to kvůli tomu nerozklikli a jestli jo, tak máte smůlu.  :-)   Vzpomenout z průběhu ale několik okamžiků přece zaslouží. Jednou jsem se otočil na Lukáše Filipa. Zrovna mu z pusy čouhala skoro celá oplatka. Tak tak jsem udržel záchvat smíchu.

Lukáš byl tak zaujat přednáškou Vládi Horáka, že zapomněl i kousat  :-)  

Naopak při úplně normálním tichu při prostoru na dotazy se smíchem kuckali Lukáš a Robin Hrdina. Mírně mě šokovala poločasová pauza. Využil jí nějaký pán k odjezdu, neboť jeho dítěti bylo špatně.

Po konci se všichni rozešli a zůstali jsme jen Tomáš Vojta, Martina Krejčiříková, Maťa, Robin a já. Fábie 1.4 (jaký krásný zvuk motoru a jízdní vlastnosti oproti 1.2!) nás dovezla pod Blaník. Při pokořování jsme řešili náročné přírodovědecké hádanky (nepoznali jsme třeba šišku smrku).


Na naučné stezce na Velký Blaník si lze vyzkoušet i hraní na dřevěné varhany.


                                                                   Rozhledna na Blaníku

Na vrcholu jsme si v restauračce objednali párky, jen Robin si vybalil vlastní svačinu… Prý že musím na rozhlednu. Vystoupal jsem a byl velmi zklamán ze 4 malinkých okéneček. Než mě to ale stihlo naštvat, objevila se cedulka zbývá .. schodů (už nevim) a schodiště. Dojem z malebných městeček, daleké pestrobarevné krajiny a hor na obzoru bohužel zkazilo řvoucí dítě („já se… vzlyk …bóóóójíííím…“), které nechtělo dolů. Udivil mě zasklený hořejšek, navíc vše bylo jaksi neumyté. Naštěstí tam byla otevírací okénka. Velmi malá, takže v nich hlava krásně seděla. Přitom ale bylo velmi zřetelně cítit chvění, proto jsem z celodřevěné stavby nedůvěryhodné soudržnosti brzy spěchal dolů. Po mimořádně vysokých a úzkých schodech jsem se také velmi bál.

„Viděl si Vlašim?“

„To sou takový ty paneláky,“ jak jsem pochytil z cizího ukazování. Nikomu to náladu nezvedlo, a nezachránila už to ani nadšená zpráva o zhlédnutí Malého Blaníku.


Bleskovka na rozhledně

„Vítěz zůstává,“ nastoupil jsem proti Martině a vyhrál. Robin už chtěl honem honem odejít, a že věděl proč. Ale já byl nelítostně tvrdý.

„Robine nastup!“ Zvítězil ten lepší, ale že ten mat se mi poved!

 

1…Jf2 mat!! a Honzův ďábelských smích málem vzbudil i Blanické rytíře  :-)

Spokojen s partií byl i Tom, svými zásahy přispěl k již beztak extraligové úrovni hry. Maťovi se to pro změnu líbilo jako zakončení výletu. I Robin se něco přiučil a za odměnu mě s dědou hodili do Postupic.

Na zpáteční cestě se nestalo nic zvláštního, jen se mi v mikrospánku zřítila inkarta z ruky do díry v topení. Okomentoval jsem to peprnými nadávkami na půl vagónu, ale pomocí pinzety a hbitých prstíků ji rychle vytáhl. 

Fotky ze školení v Pravoníně

4 reakcí na “Dobrodružná cesta na přednášku v Pravoníně”

 1. 1
  Vláďa píše:

  Ten nějaký pán byl Dan Houdek. Doufám, že Adámkovi je už dobře, když se mu z mé přednášky udělalo špatně ;-) ?

 2. 2
  Dan píše:

  Prý nějaký pán…. Chmmm. No, článek to není špatnej :-)
  Vláďa: Adámek se z tvé přednášky rychle zotavil :-)).
  Bylo to fajn. Příště přijedeme na druhou půlku.

 3. 3
  Tom píše:

  Nedělní přednáška v Pravoníně byla určitě přínosná. Já jsem pochytil pár věcí, které jsem neuměl a které se určitě budou hodit. Děkuji Vláďovi, že si na nás udělal čas. Fajn byl i výlet na Blaník :-D

 4. 4
  Maťa píše:

  Také já chválím přednášku a Vláďovi ještě jednou děkuju. Poděkování patří i Marii Filipové, která zajistila pěkné prostory i občerstvení zdarma.

  Článek se povedl, je to takový „typický Fiala“ (doporučuju články na stránkách Č. Brodu). Honzovi bych příště poradil jít z Boliny normálně po cestě – v Pravoníně by byl možná i o hodinu dřív, než když kráčel po polích podle kompasu :-) . A ještě lepší bude zavolat mi, míst v autech z Vlašimi či Postupic jsme měli dost :-) . Jinak blicky na rozhledně byly divácky atraktivní, zvlášť když to Honza tak prožíval :-) .

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2022 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist