TJ Spartak Vlasim
28
Dub

1. liga dorostu – Vlašim“B“ na výborném 6. místě

Jaroslav Pýcha

Zatímco vlašimské extraligové mládežnické družstvo bojovalo o důležité body ve finále ve Vlachovicích už od pátku, naše ligová záloha se vydala potvrdit svou ligovou příslušnost v sobotu do areálu Obchodní akademie a hotelové školy v Havlíčkově Brodě, kde se během posledního dubnového víkendu konalo závěrečné soustředění (8. – 11. kolo) skupiny jih 1. ligy mladšího dorostu. Do těchto bojů vstupovalo naše béčko ze 6. místa s 9 body, nicméně pohled na dost vyrovnaný střed tabulky nám velel nutnost urvat nějaké body s podobně postavenými týmy. Ještě před odjezdem do Havlíčkova Brodu jsme museli vyřešit komplikaci se sháněním náhradníka za nemocného Patrika Studničku, jež se podařila vyřešit povoláním Tomáše Filipa, který si tak mohl odbýt svou ligovou premiéru. Naše barvy tedy hájila šestice Lukáš Filip, Nela Pýchová, Lukáš Jelínek, Filip Zvára, Vojtěch Filip a Tomáš Filip. Realizační tým tvořily kouč Pepa Zvára, zpravodajka Marie Filipová a Iveta Pýchová.


Vojto, těch 9,5 z 11 nebylo žádná sláva, příští sezonu to musí být lepší! :-)

V sobotu ráno nás čekal papírově nejslabší víkendový soupeř, šachisté QCC České Budějovice, s jediným elistou v sestavě. Tento zápas zvládli naši hráči bez větších problémů (výhra 5:1) a do tabulky připsali povinné 3 body.

V odpoledním zápase se Šachklubem Tábor byli mírnými favority naši soupeři, nicméně se čekal vyrovnaný souboj. To se také potvrdilo, za stavu 2:2 dohrávaly naše první dvě desky. Lukáš Filip víc než půlku na šachovnici neměl, a tak se o bodový zisk musela pokusit Nela. S figurou míň však se silným soupeřem (elo 1894) neměla sebemenší šanci, a tak jsme Táboru podlehli nejtěsnějším poměrem 2,5:3,5, výkon ale rozhodně špatný nebyl. V každém případě bylo třeba k jistotě záchrany v nedělních zápasech ještě nějaký bod získat.

Možnost jsme měli hned v nedělním ranním kole proti domácímu Havlíčkovu Brodu. Pohled na soupisky možná sváděl k domněnce, že jsme v utkání favority, ale ela našich soupeřů se od září samozřejmě změnila (např. na 4. šach. Suchomelová (1250) má nyní elo přes 1700 a je stříbrnou medailistkou letošního MČR v D12), a tak šance byly otevřené. Ve vyrovnaném zápase nakonec zachraňovala asi spravedlivou remízu Nela, když v poslední hrané partii v pohodě ubránila pozici s pěšcem míň, takže 3:3.


Vlašimské béčko v akci

Ani po tomto kole nebylo naše setrvání v soutěži definitivní. Na poslední kolo s Humpolcem posílil naši sestavu z extraligy se vracející Robin Hrdina a svou pátou víkendovou remízou pomohl našemu béčku k celkem hladké výhře 4,5:1,5 a konečnému velmi slušnému 6. místu v celkovém pořadí.

Vítězem 1. ligy mladšího dorostu skupiny jih a postupujícím do extraligy se stalo mladé sympatické družstvo TJ Náměšť nad Oslavou, kterému tímto blahopřejeme! Říčanské áčko sice v posledním kole porazilo již jistého postupujícího, ale své postupové naděje bohužel „pohřbilo“ již dříve remízami s Durasem Brno a hlavně Havlíčkovým Brodem. Z ligy sestupují velmi slaboučké Říčany „C“, které nezískaly ani bod a uhrály jen 7 partiových bodů, dále šachisté Smíchova a Českých Budějovic. Se štěstím se nakonec zachránilo říčanské béčko, jež absolvovalo trochu ostudně víkendové zápasy jen v pěti.

Konečná tabulka:

Poř. Družstvo V R P Body Partie Skóre
1. TJ Náměšť nad Oslavou 10 0 1 30 42 48.0
2. Biomedica Říčany A 9 2 0 29 43 50.5
3. ŠK Duras BVK Brno A 9 1 1 28 43 48.0
4. Jiskra Havlíčkův Brod 6 2 3 20 33 39.5
5. TJ Bohemians Praha 6 1 4 19 32 38.0
6. Spartak Vlašim B 5 1 5 16 28 38.5
7. ŠACHklub SIMOPT Tábor 5 0 6 15 27 34.5
8. Jiskra Humpolec 5 0 6 15 23 28.0
9. Biomedica Říčany B 4 0 7 12 17 23.5
10. QCC České Budějovice 1 2 8 5 13 18.5
11. ŠK Smíchov – Praha A 1 1 9 4 14 18.5
12. Biomedica Říčany C 0 0 11 0 7 10.5

Jestli si já můžu dovolit napsat stručné zhodnocení našeho vystoupení v celém letošním ročníku 1. LMD, vyznělo by určitě pozitivně. Jediný zápas, který bych našim mladým vytknul by byl ten s říčanským béčkem ve 3. kole (2,5:3,5), po kterém jsem byl chvíli na pochybách, jakou budeme hrát roli v této soutěži. Jsem rád, že nejenom mně v dalším průběhu dokázali všichni své kvality a ukázali, že i s rezervním týmem Vlašimi se musí počítat v bojích o přední umístění. Naše družstvo nastupovalo v poměrně stabilní sestavě, všech jedenáct partií sehráli: Lukáš Filip (7/11), Nela Pýchová (5,5/11), Lukáš Jelínek (7/11) a Vojta Filip (9,5/11). Devětkrát za šachovnici usedl Filip Zvára (5/9), pětkrát Patrik Studnička (2/5) a ke třem zápasům nastoupil Tomáš Filip (1/3) a Štěpán Vopěnka (0/3). Ke dvěma důležitým vítězstvím pomohl také Robin Hrdina (1,5/2).

Nejvíce bodů tak podle očekávání připsal jistě hrající Vojta, na šestce to byla téměř povinnost, mě však nejpříjemněji překvapil jeho bratr Lukáš, jehož 7 bodů se silnými soupeři většinou na 1. desce  je výborných. I ostatní naši hráli velmi solidně, celkově tvořili kompaktní tým a nikdo výrazněji nezklamal (kromě Štěpána, který pravděpodobně ukončil svou šachovou kariéru?).

Nakonec bych našim mladým šachistům poděkoval za dobrou reprezentaci Vlašimi a uvidíme, jak se s ligou popereme v příštím roce, kdy pro věk nebude hrát Lukáš Filip a Nela bude muset naskočit do extraligového kolotoče. Šanci tak dostanou někteří další a doufejme, že ji dostatečně využijí .


Společné foto vlašimských ligových družstev a realizačního týmu

Přejme si, abychom ani v příští sezoně neměli problémy se záchranou a opět sehráli  v druhé nejvyšší mládežnické soutěži důstojnou roli . 

Výsledky 8. až 11.kola

Závěrečná zpráva 1. ligy dorostu

135 Fotek z 8. až 11. kola

Partie z 9. a 10.kola /Vlašim B – Tábor , Vlašim B – H.Brod/

5 reakcí na “1. liga dorostu – Vlašim“B“ na výborném 6. místě”

 1. 1
  Jarka Z. píše:

  Jardo, moc pěkný článek. Jsi kapacita.

 2. 2
  Marie píše:

  Jardo, moc pěkné zhodnocení prvoligového dorosteneckého družstva.
  Dík všem, kdož hráli a dík všem, kdož se o děti a organizaci soutěže starali.

 3. 3
  Maťa píše:

  I já se přidávám k pochvale, Jarda to napsal moc hezky! 6. místo béčka je pěkný výsledek, poděkování si tak zaslouží hráči a v neposlední řadě i doprovod – za všechny jmenujme Jardu Pýchu, Pepu Zváru a Marii Filipovou, kteří u zápasů béčka byli nejčastěji.

  Také já gratuluju Náměšti … Petr Mičulka to před loňským závěrečným soustředěním ve Vlašimi trefil přesně („Letos vy, za rok my!“) :-) . Je mi trochu líto svěřenců Evžena Pospíšila z Říčan, kteří o postup hodně stáli, ale postoupit holt může jen jeden… Mimochodem, na říčanském webu http://sachyricany.ic.cz/ probíhá zajímavá výměna názorů kolem sestavy áčka v příštím ročníku.

 4. 4
  Petr Mičulka píše:

  Maťo, díky za blahopřání ! Vaše Béčko při vaší členské základně jistě nebude mít problémy v 1.lize ani příští rok. A doufám, že s vaším Áčkem se potkáme za rok ve finále A !
  Ještě na skok zpět k letošní 1.lize. Kandidátů na postup bylo víc, Duras už třetím rokem. Myslím, že za rok to bude pro ně těžší, odejdou jim ročníky 94. Říčany mají mládež ročník 94 a mladší v počtu 110, určitě se pokusí znovu. Můj tip na příštího vítěze 1.ligy je ale Bohemka. To byl náš letošní nejtěžší zápas v 1.lize, v něm jsme byli hodně za hranicí prohry. Mají mladý tým s velkým potenciálem.

 5. 5
  Tom píše:

  Do článku byla doplněna závěrečná zpráva z 1.ligy dorostu se statistikami hráčů a možnost přehrání partií z 9. a 10.kola.

  Případně tady jsou přímo odlazy:
  Partie: http://www.sachyvlasim.cz/viewer/VlB_Tabor_HBrod_2010.htm
  Statistiky: http://www.sachyvlasim.cz/download/zaverecna_zprava_1liga_dorost_2010.XLS

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist