TJ Spartak Vlasim
14
Dub

Pravoňákům 4. místo rozhodně sluší!

Marie Filipová

Přiblížil se 11. duben 2010, nás čekal poslední zápas RS 2009/2010. Losem přidělený soupeř Sokol Benešov B, v tabulce hned za námi na pátém místě a má jen o bod méně než my. Neměli jsme tušení, v jaké se dostaví sestavě, a my chtěli moc vyhrát, aby nám zůstala 4. příčka ve výsledkové tabulce.

Už den předem jsme připravili klubovnu, nachystali nové šachové soupravy, které používáme jen na RS. Všechny nástěnky zaktualizovali, připravili pro soupeře malé dárečky a pohoštění.


Šachová nástěnka v Pravoníně

Ráno nás čekalo velké překvapení, vstávali jsme a venku řádila velká sněhová chumelenice, ani se tomu nechtělo věřit!

Všichni se sešli včas, hosté z Benešova naši hrací místnost našli bez problémů. Sepsali jsme soupisky. Benešovským chyběl jen Tomáš Pikota, který měl hrát pátou desku. Chvilku jsme na něj čekali, pak bylo rozhodnuto, že začneme. Snad hoch dorazí!

Na žádost Iva Kudrny jsme před zahájením uctili minutou ticha oběti letecké katastrofy u západoruského města Smolensk, kde zemřelo 96 lidí včetně prezidenta Lecha Kaczynského, jeho ženy a dalších významných osobností Polska. Všichni byli členy delegace, která jela uctít památku katyňského masakru. Pak následovalo několik slov Marie Filipové, která přivítala přítomné, řekla několik málo slov k pravidlům a dala povel k zahájení partií.

ŠACHISTÉ ZASEDLI TAKTO:

1. deska: Lalouček Miroslav   x   Chomický Josef

2. deska: Filip Lukáš              x   Jiřík Petr 

3. deska: Studnička Patrik    x   Kudrna Ivo

4. deska: Vopěnka Jan         x    Fulín Václav

5. deska: Filip Vojtěch          x    Pikota Tomáš

Nejdříve ukončil svoji partii Vojta Filip, neměl dneska vůbec žádnou práci. Za soupeře spustil hodiny, udělal první tah a hodinu čeka,l až se mu dostaví soupeř podle soupisky. Ovšem nedočkal se! Po hodině vedeme 1:0.

Jako druhý končil Patrik Studnička, který s panem Kudrnou hrál Svěšnikovovu variantu Sicilské. Dlouhou dobu byla partie vyrovnaná, ač Patrik chodil se zprávami, že to už vyhraje, ale vždycky to není pravda. Tak jsem měla obavu, aby to nezakřikl. Ve vyrovnané koncovce s jednou věží a čtyřmi piky na obou stranách se mu však podařilo soupeři „ulovit“ věžku a pak už si s přehledem poradil. Pan Kudrna nehrál do konce, vzdal! Takže 2:0.


Patrik Studnička si s legendou okresního šachu Ivem Kudrnou poradil.

V tuto dobu u Míry Laloučka vyrovnaná pozice na šachovnici, za věž měl jezdce a pika, jinak rovina a velká přetlačovaná. Vyrovnaná pozice byla i u Honzy Vopěnky a pana Fulína. Lukáš Filip na druhé desce měl papírově nejsilnějšího soupeře, hráli Sicilku (Najdorfův systém). Lukáš hrál útočně, zdálo se mi, že i uvolněně, soupeře lehce přehrál a krátce před matem Petr Jiřík vzdal! Rozhodující, vítězný třetí bod „je doma“ a my vedeme 3:0.

Krátce poté, co ukončil partii Lukáš, se Honza Vopěnka s Václavem Fulínem dohodli na remíze a skóre 3,5 : 0,5 je zárukou pěkného výsledku.

To na první šachovnici se odehrává boj „na krev“, všichni sledujeme tahy Míry Laloučka a Josefa Chomického. Dochází na přidání času, Míra své dvě hodiny vyčerpal, jeho soupeř má ještě více jak hodinu k dobru. Partie byla dlouhá a zajímavá. Po výměně figur zůstává na obou stranách po čtyřech pěšcích a dámy. Vypadá to, že ani jednomu z šachistů se nechce počítat, a vzhledem k rozhodnutému zápasu se dohodli na remíze. Naše spokojenost je veliká – 4:1. To je pěkný výsledek!


Pravonín – Benešov „B“

Zbyl nám ještě čas, abychom si se soupeři popovídali, a to nejen o šachách, i když všichni kluky moc chválili a naši činnost dost obdivovali. Pročítali si nástěnky a byli rádi i za malé dárečky, to prý ještě nikde nedostali. Pan Kudrna vzpomínal na spoustu známých z Pravonína, Načeradce i vesniček v okolí. Celý život pracoval v pobočce Státního archivu, tak není divu, že má tolik známých lidí.

No a my, my jsme měli velikou radost z toho, že čtvrtou příčku obhájíme a už nás nemůže nikdo ohrozit. Naše premiéra vyšla, v začátcích nám byla přidělena pozice outsidera RS, a tak jsme rádi, že jsme měli možnost dokázat, že máme na víc! S velkým elánem se pustíme do nového ročníku!

Protože se hrálo poslední kolo, musím ještě poděkovat všem, kdož zajišťovali dopravu (Míra Lalouček, Honza Vopěnka, Studničkovi), Lukášovi za pořizování odehraných partií do archivu a pak všem šachistům za hezké a zodpovědně odehrané partie.

Celkové 4. místo v této sezoně nám rozhodně sluší!!!

Dík patří všem, kdož se přičinili!!!

Největší podíl mají hráči, a ti si vedli takto:

Lalouček Miroslav       2,5/8       31,25%

Filip Lukáš                     5/10     50,00 %

Studnička Patrik         6,5/10    65,00 %

Vopěnka Štěpán            0/1        0,00 %

Vopěnka Jan               5,5/8      68,75 %

Filip Vojtěch                   8/10    80,00 %

Filip Tomáš                  0,5/2      25,00 %

Ždych Daniel                  0/1        0,00 %

ŠK Pravonín   Sokol Benešov B
Lalouček Miroslav 1672 ½ ½ 1594 Chomický Josef
Filip Lukáš 1573 1 0 1617 Jiřík Petr
Studnička Patrik 1492 1 0 1482 Kudrna Ivo
Vopěnka Jan 1479 ½ ½ 0 Fulín Václav
Filip Vojtěch 1367 1 0 0 Pikora Tomáš
  4 : 1

Závěrečná tabulka (bez zápasu Kralovice – Benešov „B“, který se bude dohrávat 18. 4.):

Poř. Družstvo V R P Body Partie Skóre
1. Sokol Neveklov 8 1 1 25 22 33.5
2. Dolní Kralovice 7 1 1 22 27 32.0
3. Jiskra Zruč n.Sáz. 6 2 2 20 21 28.5
4. ŠK Pravonín 4 4 2 16 19 28.0
5. ŠK KDJS Sedlčany B 4 2 4 14 18 24.0
6. Sokol Benešov B 4 0 5 12 16 19.5
7. Jawa Brodce C 3 2 5 11 20 25.0
8. Kavalier Sázava 2 3 5 9 17 22.0
9. ŠK Medvědi Zvole B 2 3 5 9 12 18.0
10. Sokol Postupice 2 2 6 8 15 21.5
11. Spartak Vlašim C 1 2 7 5 13 18.0

Zpravodaj s kompletními výsledky 11. kola Regionální soutěže

Partie k přehrání

Fotky ze zápasu

7 reakcí na “Pravoňákům 4. místo rozhodně sluší!”

 1. 1
  Jirka píše:

  Ještě jedna gratulace Pravoňákům k bramborové medaili. Na začátku to na tak úspěšnou sezónu nevypadalo. Měli jste ale nejtěžší možný los – 1. kolo Neveklov a 2. kolo Kralovice. A pak už přišlo 8 kol v řadě bez prohry!!!

  Příští rok už to bude jasný útok na medailové příčky.

  Jinak Marie Filipová nasadila v soutěžích družstev laťku neskutečně vysoko – občerstvení, dárečky, hrací místnost, aktuální nástěnky a nevím co ještě dalšího. Pravonín se stal pojmem! Takže 4. místo je hlavně odměnou pro ni :-) !

 2. 2
  Maťa píše:

  Smutná zpráva dorazila z Benešova: ve věku 79 let zemřel v pátek 25. března dlouholetý trenér mládeže a funkcionář Ivo Kudrna (na prostředním snímku). Pan Kudrna přivedl k šachům spoustu dětí, jeho nejsilnějším odchovancem je Milan Srba (v současné době hráč Vršovic), z našich členů u něj v kroužku začínal v 70. letech Tomáš Hašek. V osobě pana Kudrny odchází ze šachového světa jedna z regionálních ikon… Čest jeho památce!

 3. 3
  Jirka Mejzlík píše:

  Pan Kudrna byl nejen nadšený šachista a trenér mládeže, ale i skvělý vypravěč. A o jeho působení na regionálních letních šachových táborech budou tradovat mezi pamětníky historky ještě dlouhé roky.

 4. 4
  Tom píše:

  Opravdu smutná zpráva … Pan Kudrna toho udělal pro okresní šach hodně.

 5. 5
  Tomáš Hašek píše:

  Ano, potvrzuji, že od roku 1970 jsem se šachům učil u pana Kudrny,u poněkud roztržitého, ale šachům velmi oddaného učitele, který trpělivě snášel uštěpačné až jízlivé poznámky pana Sedláčka v práci a častou neposlušnost a nezbednost svých šachových svěřenců po dlouhá léta….čest jeho památce!

 6. 6
  Tomáš Hašek píše:

  add Maťa : přes Milanovi nesporné šachové kvality si dovoluji podotknout, že na začátku zmiňovaných 70. let hrál skvělé šachy u pana Kudrny Vlastimil Klíma, který však po skončení střední školy dal přednost matematice a dnes je světově uznávaným kryptologem a odborníkem na elektronickou bezpečnost……

 7. 7
  Maťa píše:

  Jmenoval jsem Milana Srbu, protože to ze svěřenců pana Kudrny dotáhl na nejvyšší výkonnost, alespoň pokud vím (na paty mu šlapou snad jen sourozenci Fojtů). Samozřejmě základem bylo, že u šachů Milan vydržel … jestli měl Vlastimil Klíma na 1. desce na Zaječicích 7/9, jak mi říkal Tomáš, tak byl asi hodně nadaný. Upřímně řečeno, v žákovských kategoriích nic nenasvědčovalo tomu, že se Milan Srba vytáhne na silného KM, ani v Benešově nebyl jedničkou, tou byl Martin Senft, Milanův (a tím pádem i můj) vrstevník…

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist