Horák Vladimír 2077 0,5 0,5 2005 Zeman Martin
Stoklasa Jan 2140 1 0 2051 Pechoč Bohumil
  5 : 3

Začínáme

10. minuta: Je evidentní, že obě družstva nepodcenila teoretickou přípravu, na většině šachovnic stojí už po pěti tazích pozice, kterým rozumím asi jako Václav Klaus globálnímu oteplování.

25. minuta: Tomáš Vojta šteluje partii na opačné rošády, tady dříve či později poteče krev. Ondra Mejzlík černými vypadá, že po podivném zahájení soupeře přebírá iniciativu. Ondra Matějovský zahájil ostrým Evansovým gambitem a partie bude taky velmi zajímavá. Soupeř Honzy Stoklasy si naopak drze uzobl pěšce – uvidíme, jak se s tím náš kouzelník popasuje. Jinde zatím nevybočujeme z rovnováhy.

35. minuta: U Vládi Horáka došlo k čistce centrálních pěšců – uvidíme, jak se soupeři popasují s volným prostorem. Pavel Vojta, David Zvára i Honza Šťastný zatím stavějí vyrovnanou teoretickou pozici.

39. minuta: Ondra Matějovský má silnou iniciativu,  a Ondra Mejzlík dokonce stojí dle mého názoru na výhru a bude snad prvním dnešním laureátem Řádu motorové pily.

50. minuta: U Ondry Mejzlíka to nebude tak horké, má nakonec pouze pěšce navíc a dost zazděné figurky, soupeř naopak disponuje silnou dvojicí střelců.

60. minuta: Honza Šťastný proti scheveningské výstavbě v sicilce nastoupil ostrým fisherovským f2-f4-f5, takže i tady se máme na co těšit.

75. minuta: Agresivní působení Ondry Matějovského soupeř (zřejmě chemik ) zkušeně ředí výměnami a stále má pěšce navíc, tak uvidíme. David Zvára se dostává k protihře, tam to bude hodně zajímavé. Honza Stoklasa získal pěšce zpět, otevřel tím ale při opačných rošádách sloupec na svého krále. Ovšem je dobře opevněn. Vláďa Horák skotačí s dámou v centru, má pro ni obrovské pole působnosti, ale bílá dáma není Lionel Messi, aby všechno zvládla sama – potřebuje ke hře i ostatní figurky. Snad na to přijde taky. :-)

108. minuta: Teplota přelezla 23°C a zároveň v místnosti obrovsky poklesl tlak vzduchu. Hledám příčinu – á to se jen Honza Stoklasa nadechuje k mohutnému protiútoku.

2. poločas

110 minut máme za sebou a můžeme trochu rekapitulovat:

1. deska: Tomáš má jistou iniciativu, ale vyměněn je pouze jeden pár figur a střed šachovnice je třeba nejdříve projet kombajnem, aby se začalo něco dít. Soupeř totiž nakonec zvolil rošádu na stejnou stranu , a proto na přímý útok na krále není dost prostoru. Na naší straně je zde ovšem čas, soupeř nezadržitelně směřuje do kisny.

2. deska: Platí stále totéž, Ondra má pěšce více, soupeř to kompenzuje dvojicí střelců a lepší figurovou hrou.

3. deska: Honza stojí aktivněji, ale vyměnily se dámy a žádnou větší výhodu nevidím.

4. deska: Pavel zatím s nejúspěšnějším hráčem soutěže stojí spíše o něco hůře – soupeř má dvojici střelců a hrozí tlačit na izolovaného pěšce, Pavel má zase lepší věže.

5. deska: Ondra má stále iniciativu za pěšce, sice je bez dam, ale soupeřova krále drží šikovně ve středu, docela se mi ta pozice líbí.

6. deska: David stojí pasivněji, ale pevně s možností protihry. Jeho spoluhráčem bude kromě motorové pily a medvěda Spartaka rozhodně i soupeřův čas.

7. deska: Vláďa stojí celkem vyrovnaně, schyluje se k výměně dam (střídání Messiho). I zde směřuje soupeř do časovky.

8. deska: Od minulého komentáře nic nového, pořád se jen  nadechujeme. I tady má Honza výrazně lepší čas.

Shrnutí: Po dvou hodinách není ani jedna partie ve výrazné nerovnováze, zápas tedy může skončit naprosto jakkoliv. Věřím, že na čtyřech šachovnicích nám může pomoci čas. Vzhledem  tomu, že nehraje Franta Innemann, mohla by pomoci i Caissa.

140. minuta: Tomáš zablokoval centrum a silně tlačí na křídle, Ondra Matějovský stupňuje iniciativu, soupeř na pozici kouká, jak kdyby mu spadly hračky do kanálu, a i David začal trochu tlačiti. To se mi líbí, klucí, jen tak dál.

Zároveň dostal Vláďa Horák pokyn od Pepy Guardioly, že má Messiho šetřit, a tak ho stáhnul: Přece jen 90 minut proti Arsenalu (4 góly), 90 minut proti Realu (1 gól) a asi 130 minut proti Příbrami (1 sebraný pěšec ) je za týden dost slušná zátěž. Bez dam stojí stále poměrně vyrovnaně, uvidíme, jak se to vyvrbí.

155. minuta: První řez motorovkou – na poslední desce obětoval Bohumil Pechoč kvalitu. Odokialistickým pohledem se mi to nezdá korektní, doufám, že to Džanek taky dokáže.

170. minuta: Vláďa Horák přechází do koncovky S+J+V+4p vs. 2V+ 5p, navíc soupeř má těžkou kisnu, 2 minuty na 18 tahů (+přídavek) – to by mohl být bod.

Ondra Mejzlík skoro vše vyměnil, zůstal pěšec navíc, věže a nestejní střelci, tak uvidíme.

David Zvára je pod tlakem.

190. minuta: Tomáš soupeře už pěkně mele, Stoklič mění a drží čistou kvalitu, měl by vyhrát. Maťa stále silná iniciativa za pěšce, Pavel V+2p za 2 figury.

Suma sumárum: máme navrch, ale stále 0:0. Zajímavé je, že za 3 hodiny nepadla ani jedna nabídka remízy.

197. minuta: Je to tady – Tomáš Vojta 1:0!!!!

205. minuta: U Honzy Šťastného se zdá, že dávají obě strany věčňák, Pavel se nacpal na druhou řadu a hrozí něco sezobat. Stoklič jede jasně na výhru.

210. minuta: Davidův soupeř právě překročil čas. Trocha štěstí a 2:0!!, teď už věřím, že vyhrajeme.

218. minuta: Honza Šťastný měl figuru navíc, která mu byla ale u oboustranných věčných šachů platná asi jako cikánům nabídka práce, takže 2,5:0,5.

Konec normální hrací doby:  stav 2,5:0,5

Prodloužení

225. minuta: Rekapitulace:

Ondra Mejzlík: v koncovce 2 pěšci navíc, věže a nestejní střelci – při přesné hře může vyhrát

Ondra Matějovský: 2 pěšci míň v jezdcovce – asi prohra

Pavel: nejasné, může dopadnout všelijak

Vláďa Horák: neměl by prohrát, na výhru šance vidím.

Stoklič: jasně vyhraný.

2,5 – 3 body bychom ještě měli udělat, potřebujeme alespoň 2.

250. minuta: Utkání vrcholí, jedeme hoši, jedeme.

253. minuta: Maťa dle očekávání řachnul. 2,5:1,5.

258. minuta: Pavel Vojta remíza – a je to doma 3:2, nevyhrát už na 98,723 % nemůžeme. Z hrací místnosti sálá tolik vítězné energie, že by se s ní nechalo ve Vlašimi topit ještě půl příští zimy.

265. minuta: Stokličův soupeř zkouší poslední fintu – jednotažec, po jejím prokouknutí se vzdává. Zbylé 2 partie dáváme z lepších pozic za remis.

OTEVÍREJTE ZLATOU BRÁNU: PO VÝSLEDKU 5:3 POSTUPUJE VLAŠIM DO LIGY.

66 reakcí na “Poslední bitva vzplála”

1 2 3
  1. 61
    Jirka Mejzlík píše:

Na svazových stránkách je zveřejněno rozdělení 2.ligy a termínový kalendář:
    Dle očekávání je naše áčko přiřazeno do skupiny zahrnující 4 týmy z východních Čech, 6 středočeských, Liberec a jeden pražský. Tentokrát ty vzdálenosti nebudou tak strašné.

2. 62
    Tom píše:

Tak to je škoda. Tajně jsem doufal, že budeme ve skupině jižní, ta je totiž výrazně slabší. Ve východní skupině bude záchrana velmi těžká. Stačí se podívat jak to letos dopadlo s Říčany, kteří jsou na tom s výkonností podobně jako my …

3. 63
    Jirka píše:

Zase Kutná Hora se zachránila a podobnou soupisku bys dohromady dát měl, kapitáne. Většinou je to tak o 2-3 klíčových zápasech a v nich mnohdy o jediné partii.

Nicméně je to jen návrh, pokud si zažádáme o Jih, tak nás určitě rádi za jedny Pražáky vymění. Tady by to asi bylo bez problémů. Poraď se se zbytkem týmu a pak rozhodni. Určitě ale na Jih hrozí větší dojezdové vzdálenosti – pravda, na Plzeňsko to po dálnici nebude tak zlé. Nejhorší jsou Domažlice a Č.Krumlov – ty mít doma, tak je to v pohodě.