TJ Spartak Vlasim
07
Dub

Zápas béčka s Kolínem v diagramech

Vladimír Horák

Abychom měli šanci na postup, museli jsme zápas s Kolínem C vyhrát. Bohužel  zápas se nevyvíjel dobře už pár dní před jeho začátkem. Naše opora Ondra Matějovský na druhé šachovnici se rozhodl, že den před zápasem absolvuje stokilometrový pochod, a protože nebyl schopen říct, zda bude schopen druhý den nastoupit, ztížil tím přípravu zbytku týmu od třetí do sedmé šachovnice, který nevěděl, bude-li hrát bílými, nebo černými. Další ránu nám zasadil osud v podobě onemocnění Franty Innemanna, a tak se zdálo, že zápas byl rozhodnut ještě dřív, než začal. Naneštěstí se ukázalo, že i bez věštby chotýšanské vědmy, zápas začal podobně jako utkání předchozího kola, tj. špatně.

Na páté šachovnici Jirka Prokop hrající s Jirkou Vlasákem již v 15. tahu přehlédl v pozici na následujícím diagramu ztrátu kvality a zahrál 15. Sg3? Jxg3 16. hxg3 Jd2 a jeho soupeř již tuto šanci nepustil a partii dotáhl do vítězného konce.

V té chvíli jsme již, kromě partií kapitána Tomáše Haška, mojí a Davida Zváry, na převážné většině šachovnic stáli mizerně.V partii s dosud neporaženým Jirkou Stehlíkem jsem držel vyrovnanou pozici, poté jsem získal malou iniciativu, o kterou jsem přehlédnutím přišel, a partie přešla do pozice, kde jsem již stál o něco hůře, bez jakékoliv rozumné protihry. Tudíž jsem nabídl remízu, kterou soupeř po cca půlhodinovém přemýšlení vzal.

Tomáš Hašek  polehoučku zkušeně zvyšoval od začátku poziční převahu proti dle ELO o něco silnějšímu Josefu Tykovi, která mu v 29. tahu vynesla zisk pěšce, a když soupeř zapomněl v 36. tahu na napadeného a nekrytého střelce, nezbylo soupeři, než se vzdát.

V té chvíli to vypadalo, že v dalších partiích už žádné body neuděláme. Přesto v partii Hrdina – Macek, kde náš hráč pravděpodobně nekorektně obětoval jezdce za útok, na chvilku svitla naděje, když se na šachovnici objevila následující pozice:

Náš hráč však místo správného tahu 25. Sf4! s následným nezadržitelným postupem pěšců na královském křídle zahrál 25. g5?! a uzavřel svého střelce na h6, čehož soupeř po tazích 25…Sh5 26. fxe4 Sxd1 27. Vxd1 Jf7 28. f6 Sxf6 29. gxf6 Jxh6 30. Vxd6 využil k roztržení a oslabení  spojených pěšců, přičemž udržel jezdce navíc, byť za něj měl bílý 4 pěšce. Vzniklá pozice je nejspíš remízová, i když počítač ji považuje za mírně lepší pro bílého. Náš hráč však obětoval kvalitu za spojené tři pěšce, které však soupeř snadno zadržel, a s věží víc partii vyhrál.

Partie Pech – Houdek dospěla po 24 tazích do následující pozice:

Zde náš hráč v již velmi špatné pozici zahrál 24…Sg7?, přišlo 25. Jxa5 Jxc5?? 26. Jxc6 Vd6 27. Ve8+ Sf8 28. Je7+ Kg7 29. dxc5+ 1-0.

Ondra Staněk po výměnách ve střední hře ztratil se svým soupeřem Gabrielem při přechodu do koncovky pěšce, poté obětoval jezdce za dva pěšce a soupeř vzhledem ke stavu zápasu nabídl v podstatně lepší pozici remis, kterou Ondra jistě rád přijal.

Za stavu 2–4 pro hosty se dohrávala partie Kaplan – Matějovský, kde se již po třiceti tazích projevila únava ze stokilometrového pochodu našeho hráče, který přehlédl ztrátu pěšce. Ondra sice statečně bojoval dál, ale jeho soupeř mu přesnou hrou nedal žádnou šanci neprohrát. Po 50 tazích dospěla partie do následující pozice a zkuste najít pokračování, které sice bílý nezahrál, ale mohlo mu pomoci vyhrát partii rychleji.

V partii přišlo 51. Df3 a bílý po dalších 24 tazích vyhrál. Ovšem pokračování  51. f6!! bylo rozhodně přesnější a výrazně by zkrátilo agonii černého. Na 51…Da7 by přišlo 52. De8+ Kh7 53. f7 s výhrou. A na 51…Dg2+ by přišlo 52. Kf5 Dc2+ 53. Ke6 Dg6 54. Kxd5 Dxf6 55. De6+ Kg7 56. Dxf6+ se snadno vyhranou pěšcovkou.

Jako poslední dohrával David Zvára proti Luboru Francovi, který s naším hráčem držel dlouho krok, ale v koncovce nezvládl perfektní Davidovo lavírování. Náš hráč velice zkušeně přenášel tlak z pěšcové  slabiny na dámském křídle na pěšcovou slabinu na královském křídle a naopak a tímto lavírováním donutil soupeře k postupnému zhoršení jeho postavení, které vyústilo k zisku pěšce a tím i celé partie, která opravdu stojí za přehrání.

Bohužel tato výhra už jen snížila nepříznivý stav utkání na 3–5 a nám nezbylo nic jiného, než soupeřům pogratulovat k jejich zaslouženému postupu do vyšší soutěže.

Partie ze zápasu Vlašim B – Kolín C

38 reakcí na “Zápas béčka s Kolínem v diagramech”

1 2
 1. 31
  Filda píše:

  David vyhrál, oba kluci Filipovi také vyhráli, Tomáš Hašek také vyhrál. Ještě dohrává Lalouček.

 2. 32
  Maťa píše:

  Díky, Filipe! Tak to je hra kočky s myší…

 3. 33
  Maťa píše:

  Teď mi volal Tomáš Hašek. Míra Lalouček stále hraje a má prý značné šance na výhru. Kostelec už vede 3,5:0,5 a na 99% vyhraje, takže béčko zůstane v RP…

 4. 34
  Maťa píše:

  Zpráva z Extraligy: Turnov vyhrál na půdě Grygova 4,5:3,5 a končí na pěkném 6. místě. Tomáš ale dostal nakládačku, píše v sms…

 5. 35
  Maťa píše:

  Béčko nakonec zvítězilo 7,5:0,5, na postup do KS to ale s konečnou platností nestačí – Kostelec vedl už 6:1.

 6. 36
  Maťa píše:

  Kompletní výsledky závěrečného kola už jsou na svazovém webu: http://db.chess.cz/soutez.php?sid=699 . Vlašim B nakonec čtvrtá – tedy bohužel první nepostupové místo. Do KS jdou Kolín C, Brodce B a Kostelec n/Č.l. B, do RS sestupují Sedlčany, které se ale rozloučily pěknou remízou na půdě silných Sendražic.

 7. 37
  Maťa píše:

  A poslední dnešní otazník v otázce výsledků Vlašimáků je vyřešen: Pavel Vojta prohrál s IM Josefem Nunem (2303) a i Říčany se rozloučily s 2. ligou porážkou v Hradci Králové (5,5:2,5). Takže Vojtové dneska nic moc, ale vlašimská družstva na 100% :-) .

 8. 38
  Tom píše:

  Včera to v extralize opravdu zrovna nevyšlo.Soupeř schroupl obětovaného pěšce a pak mou snahu o pseudoaktivitu potrestal tak, že mě nekompromisně rozdrtil :-) Jinak ale sezóna docela dobrá. Celkové 6.místo je vyrovnané nejlepší úmístění Turnova v historii.

1 2

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist