TJ Spartak Vlasim
30
Kvě

Memoriál Františka Říhy

V neděli 21. května proběhl v Říčanech 7. ročník Memoriálu Františka Říhy, který se zároveň hrál jako KP v rapidu.  Účast byla mimořádná, na startu se sešlo 152 hráčů (z toho 55 domácích) a mezi přihlášenými bylo možné nalézt i hráčku ze Slovenska a hráče z Indie a Německa.

Turnaj se hrál na 9 kol tempem 2 x 10 minut + 2s. za tah. Krajským přeborníkem se stal Tadeáš Baláček (Lysá n/L). Na druhém místě skončil Michal Novotný z CHC Písek. Druhým Středočechem a zároveň třetím v turnaji byl Marek Karas. Třetí v KP skončil Martin Novotný, oba KŠ Říčany 1925.

Velmi dobře si v početném startovním poli vedli mladí hráči Spartaku Vlašim Míša Stein (34. místo) a Jáchym Slánský (63. místo, 5/9). Oba si připsali spoustu cenných skalpů a o několik desítek míst si polepšili oproti nasazení. Míša navíc dostal medaili za umístění v dětské kategorii.

Výsledky na chess-results

Stránky SŠS

6 reakcí na “Memoriál Františka Říhy”

 1. 1
  Tomáš Gergelits píše:

  Bylo mi potěšením zas jednou po čase strávit den na šachovém turnaji, obzvláště v prostředí, kam jsem si přijel po čtyřicetileté pauze nejen zahrát, ale i zavzpomínat a popovídat se starými známými. Tím spíš mě potěšil i pokec s novými známými.

  Pan František Říha, na jehož počest každoroční květnový turnaj „U Labutě“ převzal před sedmi lety jeho jméno, byl nejen dlouholetým předsedou a organizátorem v říčanském klubu, ale zanechal po sobě spoustu pokračovatelů říčanského šachu, ať již přímo z jeho rozvětvené rodiny v čele se synem Jaroslavem, či z řad dalších následovníků v klubu.

  Dále mě potěšilo, že jsem měl možnost vidět přímo v akci dva mladíky Míšu a Jáchyma z vlašimského extraligového družstva a jejich trenéra Partika. Vůbec mě nepřekvapuje jejich rychlý výkonnostní růst, neboť Patrikovo trenérské působení bylo znát i během říčanského turnaje.

  Navzdory příjemně prožité neděli, jednu kaňku na průběhu celého dne jsem ale přeci jen zaznamenal. Souvisela se skutečností, že turnaj měl být po domluvě pořadatelů s vedením domu U Labutě ukončen do 15hod. z důvodu konání následné akce. Ačkoli Jarda od počátku tuto skutečnost účastníkům zdůrazňoval a k tomuto cíli směřoval, nepodařilo se to. Snaha tlačit věci dopředu měla i nepříznivé následky. Mě osobně se to týkalo v několika případech, kdy jsem přišel k nastávající partii a měl jsem již okolo minuty času spotřebovaného. A vím jistě, že to nebylo z důvodu, že bych někde před zahájením kola lelkoval. Jiným způsobem tento spěch postihl např. Jiřího Feierfeila, který po výhře v poslední partii šel před nahlášením výsledku nejdříve vykonat malou potřebu a když se v zápětí k nahlášení dostavil, dozvěděl se, že mu byla partie zkontumována.

  Další záležitostí, která mě zaráží na konání tohoto turnaje, je zvolené tempo hry, tedy 2 x 10min. + 2sec. za tah, což je naprosté minimum pro rapid šach. Pokud je ovšem turnaj pořádán jako Krajský přebor v rapidu, myslím, že by tempo mělo být někde blíže středu rozmezí časového limitu pro rapid šach. Ale toto již nesouvisí s konáním následné akce po turnaji, ale s předchozím rozhodnutím pořadatelů, které respektuji.

  Omlouvám se, že můj komentář je asi delší, než celý článek. Jen jsem chtěl přiblížit pohled jednoho z účastníků, který více než se svou hrou a výsledkem byl spokojen s průběhem odpočinkového dne.

 2. 2
  Tom píše:

  10+2 je hodně rychlé. Mně už i v posledních letech hojně používané tempo 12+3 přijde víc jak bleskovka než jako rapid. :-)

 3. 3
  Maťa píše:

  Jestli partii Jiřího Feierfeila dali pořadatelé za 0:0 kvůli nenahlášení výsledku po tak krátké době od skončení partie, tak mi to přijde jako přehnaná horlivost. Jak to přijal? Zůstal nábytek v Labuti celý, nebo jsou z něj třísky? :-)

  Tempo hry mě překvapilo, na chess-results i v propozicích je 10 minut + 5 sekund za tah. https://view.officeapps.live.com/op/view.aspx?src=https%3A%2F%2Fsachyricany.cz%2Fwp-content%2Fuploads%2F2023%2F05%2F2023_Memori%25C3%25A1l_Franti%25C5%25A1ka_%25C5%2598%25C3%25ADhy_2023.doc&wdOrigin=BROWSELINK

 4. 4
  Tomáš Gergelits píše:

  Ad 3):
  Když to napíšu velice mírně a slušně, tak byl Jirka velice rozzloben. Nábytek v Labuti zůstal sice celý, ale nejdříve šel za ředitelem turnaje přímo na pódium, ten ho odkázal na hlavního rozhodčího a další pokračování tohoto příběhu již nebudu popisovat touto cestou, ale bude možné ho sdílet 9. července Na Kopečku přímo s Jirkou .

 5. 5
  Tomáš Gergelits píše:

  Ad 3):
  Ještě jednou k partiovému tempu na turnaji v Říčanech: Maťa má pravdu, tempo na partii bylo jak v propozicích, tak ve skutečnosti 10min. + 5 sekund na tah pro každého hráče. Omlouvám se za nepřesnost v mém komentáři č.1, která vznikla tím, že jsem se řídil údajem v článku, nikoli dle propozic. Při turnaji jsem ani nezkoumal, kolik mi naskakuje za tah.

  To ovšem o moc nemění můj názor, že pokud se jedná o oficiální soutěž – Krajský přebor v rapid šachu, mělo by být zvoleno tempo blíže středu rozmezí časového limitu pro rapid šach.

 6. 6
  Tom píše:

  Tempo 10+2 je uvedeno v článku pořadatelů na webu SŠS – odtud je informace převzata v našem článku.

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 
 

© 2023 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist