TJ Spartak Vlasim
19
Kvě

Vzhůru do velehor!

V tradiční sestavě vyráží již za pár chvil malá vlašimské výprava do slovenských velehor. Turnaj Open Tatry byl loni rozdělen na dvě části (jarní a podzimní) a zastřešuje ho název Tatrafest. Jarní část se uskuteční v tříhvězdičkovém hotelu Sorea Hutník v Tatranských Matliarech.   


Hotel Hutník se krčí pod tatranskými štíty.

Turnaj Open Tatry je teď vlastně doprovodnou akcí při Mistrovství Slovenska seniorů a podle toho vypadá i startovní listina. Oproti minulým rokům je slabší a méně početná, ale to nám nijak nevadí. Na Slovensko jezdíme především kvůli horám a šachový turnaj je jen příjemným zpestřením večera (hraje se od 17.45h.).

Na programu je klasický švýcar na 9 kol, tempem 90 minut na 40 tahů + 15 minut do konce partie s bonifikací 30 sekund za každý provedený tah. Zajímavostí je, že lze vynechat jedno kolo s tím, že za něj hráč dostane 0,5 bodu (stačí nahlásit před nalosováním kola, tedy se v případě dobrého počasí dost nabízí pondělní dvojkolo :-) ). Online by měl běžet z prvních 5 šachovnic.

Naše účasti na Openu Tatry v minulých letech si můžete připomenout z celé řádky článků publikovaných na vlašimském webu. Tady je pro zajímavost třeba už docela historická reportáž z roku 2010 – 1.díl, 2.díl.  A níže pro zpestření pár mých fotek z loňska:

Na Open Tatry mířím už poosmnácté a vždy to byla úžasná dovolená. Věřím, že si to užijeme i letos.


16 let stará fotka z výstupu na nejvyšší vrchol Polska (Rysy 2499 m.n.m.)

Startovní listina

Stránky turnaje

(autor článku: Tomáš Vojta)

13 reakcí na “Vzhůru do velehor!”

 1. 1
  Blanka píše:

  Odkaz na online přenos z prvních pěti šachovnic:
  https://www.chess.sk/index.php?str=online&detail=2008&detail2=1

 2. 2
  Maťa píše:

  V prvním kole prohráli oba naši hráči. Překvapivé to bylo u Tomáše Vojty, který je nasazenou jedničkou, rozdíl v elu byl přes 400. Dan Houdek hrál naopak zespodu a porážka s papírově silnější soupeřkou ho tolik mrzet nemusí. Ať se daří a užívejte si hory!

 3. 3
  Maťa píše:

  Včera Tomáš vyhrál a Dan remizoval. Dnes se hraje dvoukolo.

 4. 4
  Maťa píše:

  Po pěti kolech má Tomáš 4 body, po úvodní prohře tedy zatím nezaváhal. Dan to hraje takzvaně „na Havelku“, prohra a 4 remízy – všechny s papírově silnějšími, takže zatím dobrý. :-) Hodně štěstí do zbytku turnaje!

 5. 5
  Maťa píše:

  Po 7. kole je už Tomáš s půlbodovým náskokem na prvním místě a zatím hodně dobře si vede i Dan (3,5 bodu, 10. místo). Jen tak dál! :-)

 6. 6
  Maťa píše:

  Po včerejší výhře si Tomáš dnešní rychlou remízou pojistil první místo. Gratuluju!

  Dan zůstane na 3,5 bodech, ale i tak asi bude spokojen, uhrál pěkný výsledek. Včera si poprvé v životě zahrál na onlinech a vysoce favorizovanému soupeři (elo 2097) kladl tuhý odpor, prohrál až v dlouhé koncovce, která se podle mě dala udržet. Dnes dal přednost výletu a nenechal se nalosovat.

 7. 7
  Tomáš Gergelits píše:

  Gratuluji výletníkům k parádním výsledkům v turnaji!

  Dalo by se říci, že první místo Tomáše bylo podle ELO povinností, když jediný výše nasazený Richard Turčan z Banské Bystrice toho moc neodehrál. Ale skutečnost, že na cestě k vítězství si Tomáš obehrál celou špičku hráčů až do šestého místa, hovoří za vše. Pěkný!
  Oceňuji i způsob, jakým tohoto triumfu dosáhl: v prvním kole navnadil své budoucí soupeře tím, že jim ukázal, že je k poražení, ovšem následně útokem ze zadních pozic je nemilosrdně převálcoval.

  Ostatně princip tohoto způsobu boje (z oblasti psychologie) se uplatnil i na nejvyšší úrovni :-) : mám silné nutkání věřit tomu, že Ding v zápase MS proti Nepovi zvolil ve druhé partii utkání slabý tah 4.h2-h3 právě proto, aby vzbudil ve svém soupeři (třeba jen podvědomý) pocit, že je „salát“ a porazit ho by neměl být problém. Celý zápas Ding pouze dotahoval, až v poslední partii tiebreaku (kdy navíc v jedné fázi opět navnadil soupeře, a to naznačením remízy opakováním tahů) udeřil. Myslím, že titul světového šampióna je v dobrých rukách.

  Ale zpět do Tater: Gratuluji i Danovi k pěknému výsledku! Ač nasazený pár míst od konce startovního pole, skončil ve výsledkové listině těsně za její polovinou, a to jen o půl bodu hůře, než Tomův jediný přemožitel! A navíc možná více potěšení, než z vysedávání za šachovnicí, měl z cyklistických vyjížděk :-) .
  Tak si ještě zbytek pobytu v Tatrách za odměnu pěkně užijte!

 8. 8
  Maťa píše:

  Ten Turčan, to mělo znamenat co? Nejspíš chtěl z nějakých důvodů srazit elo pod 2400…

 9. 9
  Tom píše:

  Turčana nepochopil nikdo. :-) Zahrál si ještě silnou bleskovku, ale ani tam dobře nedopadl:
  https://chess-results.com/tnr718104.aspx?lan=5&art=1&turdet=YES

  Jinak Tomáši, nechat si dát „psychologicky nakládačku“ v 1. kole není nic, co bych chtěl pravidelně opakovat. :-) Nic příjemného to nebylo, ale nejsem z těch, koho by jedna porážka položila.

 10. 10
  Maťa píše:

  Tak já toho Turčana asi pochopil. Přijel si jednou remízou srazit elo pod 2400 (má 2401) a při té příležitosti si zahrál druhý den blicku. Očekávám, že se brzy objeví v nějakém turnaji, kde bude zajímavá cena pro hráče do 2400 nebo něco podobného. Je to tedy jen má spekulace, ale nic jiného mi smysl nedává. Každopádně se divím, že mu pořadatelé umožnili start od 6. kola, vypadá to prostě blbě.

 11. 11
  Tomáš Gergelits píše:

  ad 10):
  Mě napadá ještě jiná eventuální spekulace: týdenní turnaj v Tatrách zvolil pro týdenní alibi (dost děravé) nepřítomnosti doma a operativně zvolil na týden jiný program :-) .

  ad 9)(2.odstavec):
  Dobře, ustupuji z varianty „psychologicky dobře zvoleného postupu“ cesty k vítězství v turnaji, ostatně ta moje myšlenka vznikla až po dohrání turnaje, když jsi měl první místo v kapse :-) .

  V podstatě podobně vznikla výše zmíněná myšlenka mého osobního vysvětlení Dingova objektivně slabého 4. tahu ve druhé partii zápasu. Tedy napadla mě až několik dnů po MS, kdy výsledek zápasu Nepo-Ding byl hotovou věcí. Dokonce mě při té příležitosti napadla i další kacířská myšlenka: Ten Ding měl ale úžasné sekundanty, pokud se v přípravě před druhou partií na takovémto postupu shodli :-) .

 12. 12
  Dan píše:

  Díky za pozitivní ohlasy a komentáře. „Tatry“ se opět vydařily a bylo by fajn tam vyrazit zas někdy ve větší partě Hrou jsem pozitivně překvapil sám sebe, tedy vyjma první partie Tu jsem ochoten sdílet pouze pro pobavení stolní společnosti v hostinci Na Kopečku Nebojte, není to dlouhá partie… Informace pro účastníky ankety: Kolo i já jsme ve Vlašimi a najel jsem 434km

 13. 13
  Dan píše:

  Omlouvám se za interpunkci, vypadly mi z textu smajlíci :-D

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 
 

© 2023 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist