TJ Spartak Vlasim
24
Dub

Simultánka s Pontusem

Další ze simultánek v Rádiu Svobodná Evropa se odehrála 12. dubna. Tentokrát jsme pozvali švédského velmistra žijícího v Praze, GM Pontuse Carlssona.

Pontus má zajímavý životní příběh. Narodil se v Cali v Kolumbii. Když mu byl jeden rok, přišel o celou rodinu v důsledku tragických událostí. Následně byl adoptován švédským párem a jeho nevlastním otcem se stal Ingvar Carlsson, který byl dřívějším předsedou Švédského šachového svazu a který ho naučil šachy ve věku 4 let. Více informací o jeho osudu si lze přečíst na Wikipedii.

 Na Pontusovi mě zaujala jeho bezprostřednost a přátelská povaha. Sumu, kterou mu rádio zaplatí za simultánku, věnuje organizaci Business Meets Chess & Kids, která podporuje v šachách děti ze znevýhodněného sociálního prostředí.  

Několik týdnů před simultánkou jsme se domluvili na stejných podmínkách, jako měli jeho předchůdci, a to 60 minut na partii bez přídavku, 20 hráčů, kteří budou mít všichni bílé. Pak se Pontus přestal ozývat a já začala mít obavy, že nakonec nedorazí. Plán B byl, aby místo něj hrál David Zvolenský, který mi se simultánkou pomáhal. Vše by se ale komplikovalo, a tak jsem byla ráda, když pár hodin před akcí Pontus zavolal, že se vším počítá a přijede. :-) Davidovy nabídky v případě nouze zaskočit si ale velmi vážím a moc za ni děkuju.

Hráčů bylo nakonec 21, neboť o simultánku byl velký zájem. Hrálo i 6 dětí. Zastoupeno bylo 11 zemí (ČR, USA, Libanon, Srbsko, Ukrajina, Irán, Tádžikistán, Bělorusko, Gruzie, Afghánistán, Ázerbájdžán).


Tomáš Gergelits sehrál s Pontusem zajímavou partii.

Ze začátku to vypadalo, že Pontus pár partií prohraje na čas, ale nakonec se tak stalo pouze 2x. Další dvě partie skončily remízou, takže konečný výsledek byl 18-3 pro Pontuse.

Na příští simultánku bych ráda pozvala ženu. Chtěla jsem to udělat už i letos, ale nevyšlo to.

Závěrem bych chtěla poděkovat Tomáši Vojtovi a Petru Havelkovi, kteří mi už několik let se simultánkami obětavě pomáhají.

Připomínka předchozích simultánek v Rádiu Svobodná Evropa:

IM Petrosyan, GM Harikrishna, GM Movsesian, GM Rodshtein, GM Navara, FM Vojta

(autorka článku: Blanka Voříšková)

4 reakcí na “Simultánka s Pontusem”

 1. 1
  Tomáš Gergelits píše:

  Děkuji Blance Voříškové, že jsem měl možnost být na této akci jako přímý účastník. Byl to pěkný společensko-sportovní zážitek.

  Rád se podělím o část svých dílčích zážitků, tedy hlavně o ty, které se váží přímo k průběhu mé partie. Netroufnu si komentovat průběh celé partie, tak jen pár dojmů:

  – předně mě těší, že se mi nepřihodil žádný větší blundr, jako v několika partiích uplynulé sezóny v soutěžích družstev.

  – do cca dvacátého tahu jsme si vzájemně nabídli minimálně jednu větší příležitost, kterou ten druhý z nás nevyužil:
  a) po mém asi slabším 16. Vhe1? měl Pontus místo tahu 16. …c5 asi podstatně nepříjemnější 16. …Jg4.
  b) naopak já jsem nevyužil asi slabšího tahu 20. …Jxh5? pokračováním 21.Jb3 (namísto 21.Jc4) s důslednější snahou využít toho, že černá dáma dočasně kryje jezdce na h5. Po následných výměnách na polích g3 a e5 jsem pak už tahal za kratší konec.

  – pocitově nejdramatičtější fází byl pro mě samotný závěr, kdy s minimem času jsem měl po oběti kvality ve 30. tahu vidinu dvojího úderu na nechráněnou věž na d8 a mat na g7. Zaujalo mě to natolik, že ani nevím, při kterém tahu jsem překročil čas. Pontus to věděl určitě dříve, protože se najednou u mé partie přestal objevovat (měl svých časových tísní na jiných místech několik). Navíc když mi po vypršení času postupně klesl tep, tak jsem už v klidu zjistil, že s mými hrozbami by si Pontus snadno poradil, buď prostým 32. … Vxd4, nebo ještě lépe 32. … f6, což bych nemohl střelcem vzít a nadále hrozit jednotahovým matem, protože bych dostal mat dvoutahový ….

  Při této příležitosti vzpomenu jednoho ze svých někdejších spoluhráčů v dresu Slavoje Čerčany: Pepíno by možná řekl: „Ty vole, to bylo vo tah!“ A já bych mu třeba přitakal: „Už jsem ho skoro měl, ale spadnul jsem na čas“ :-) .

  Na závěr bych rád vyzdvihl Pontusův sportovní výkon. Nemám na mysli pouze výsledek 18:3 (kde dvě prohry vznikly na hodinách, nikoli na šachovnici), ale přímo fyzické nasazení při kumulaci časových tísní na několika od sebe vzdálených šachovnicích, takže vnitřek oválného stolu se na chvíli stal Pontusovou běžeckou dráhou s drobnými zastávkami u jednotlivých šachovnic.

  Díky všem zúčastněným za pěkné odpoledne!

 2. 2
  Tom píše:

  Myslím, že se to líbilo hráčům i divákům (kterých nebylo málo). Byla to povedená akce, ostatně jako všechny předchozí.

 3. 3
  Blanka píše:

  Další simultánka v RFE bude už v září. Vypadá to, že se mi ve spolupráci s kolegy podaří k nám pozvat ze zahraničí velmistryni. Raději nebudu prozrazovat kterou, abych to nezakřikla :-).
  Zaujal mě starší článek pana Mejzlíka a v něm zmíněné statistiky ohledně procenta žen a dívek aktivně hrajících šach v ČR. V roce 2010 to bylo 5,54%. Myslím, že v současnosti je to snad více.
  https://www.sachyvlasim.cz/?p=7376

 4. 4
  Blanka píše:

  Včera proběhla v RFE simultánka s WGM Mitrou Hejazipour. Více napíšu v článku.

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 
 

© 2023 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist