TJ Spartak Vlasim
10
Lis

Střípky z archivu – rok 1996 – díl 1

Rok 1996 byl pro Vlašim velmi významný a nastartoval velký rozmach našeho oddílu. Na mnohem kvalitnější úrovni se začalo pracovat s dětmi a výsledky se brzy začaly dostavovat. Kombinované čerčansko-vlašimské družstvo se například poprvé zúčastnilo Šachových Zaječic. Jestlipak na úvodní fotografii ze Zaječic někoho poznáte?

Vzpomínání na rok 1996 rozdělím na 4 díly. Sice už nemám k dispozici regionální časopis Gambit (vycházel v letech 1997-2002), ale mám nějaké své záznamy a použiji informace z kronik okolních oddílů. První díl mého článku se bude (až na dvě drobnosti) věnovat mládežnickým soutěžím.

Před 27 lety jsme společně s Ondrou Matějovským převzali kroužek pro děti od Pavla Štětiny. Docela mě překvapila informace Mati, že tento nápad vzešel ode mě, že jemu se do vedení dětí zrovna moc nechtělo. Ale jak to někdy bývá, situace se rychle obrátila – já jsem u toho vydržel cca rok a Maťa trénuje děti do dneška. Někdy na jaře roku 1996 jsme obešli školy a uspořádali turnaj s cílem nabrat nové zájemce do kroužku. Dorazilo jen nějakých 15 dětí, a jestli si dobře pamatuji, tak vyhrál Jirka Zvára.

Velkým přínosem pro vlašimský kroužek byl tehdy příchod sourozenců Mejzlíkových. Ti se přestěhovali z Říčan do Stříteže u Dolních Kralovic a začali vlašimský kroužek navštěvovat. Níže (díky kronice Čerčan) si můžete prohlédnout výsledky vůbec 1. ročníku Regionální žákovské ligy, kde u Ondry a Vojty Mejzlíkových je ještě uveden oddíl Říčany. Hrálo se tehdy 6 turnajů a započítávaly se 4 nejlepší výsledky:

Vlašimské děti se také poprvé zúčastnily legendárních Šachových Zaječic. Ty se hrávaly ještě opravdu v Zaječicích a venku pod vojenskými stany. V kombinovaném družstvu si zahráli Honza Bejbl, Jirka Zvára a Vojtěch Mejzlík. Tým vedl Ondra Matějovský – všechny si můžete prohlédnout na úvodní fotografii (Maťa se ve svých 20 letech těžko od dětí odlišuje).  Díky Tomáši Gergelitsovi si můžete přečíst o výsledcích tehdejší čerčansko-vlašimské výpravy:


Tomáš Gergelits s oběma dvojičkami

Začátkem srpna jsme pak s dětmi vyrazili na tábor. Konal se tehdy v Arneštovicích a zúčastnilo se ho 5 dospělých a 17 dětí. Docela rozdíl oproti dnešní Růžené, která je vlastně pokračovatelem těchto našich táborů. Hlavním vedoucím byl Pepa Vacek, kterému jsme pomáhali já s bráchou, Maťa a Ivo Kudrna. Pan Kudrna tedy moc nepomáhal, byl to už starší pán a trochu podivín. Ve svých záznamech mě pobavila poněkud ošklivá věta, že jediné, k čemu byl na táboře dobrý, bylo, že dělal při Bobříku odvahy blázna uprchlého z psychiatrického ústavu, zvaného Deštníkář. Program tábora byl tradiční – orientační závod (vyhrál ho Ondra Vykouk), pinčes (vyhrál Luboš Peter), bleskovka (vyhrál Vašek Gergelits), výlet do Hořepníku, táborák, šipkovaná, fotbal …

Výsledky šachového turnaje se můžete níže prohlédnout (našel jsem i naší vzájemnou partii s bráchou). Hrálo se tempem 30 minut na 30 tahů + 15 minut na dohrávku). Prvních 5 míst obsadili podle očekávání dospělí, vítězem mezi dětmi se stal překvapivě Ondra Vykouk, který tím získal III.VT.

Od počátků našeho snažení s dětským kroužkem se teď obrátím k jiné soutěži, a to Mistrovství Čech v kategorii do 20 let (z dnešního pohledu takové polofinále juniorů). Zahrál jsem si ho v polovině února v Českém Brodě.  Bez zajímavosti není, že i když mi bylo tehdy jen 19 let, tak už jsem měl po roční vojenské službě. Bydleli jsme tehdy v Liblicích (asi 2km od Českého Brodu) a na pokoji jsem byl s Honzou Souralem, Zbyňkem Ringelem a Milanem Srbou. Turnaje se zúčastnilo 41 hráčů a celkové 7. místo bylo pro mě velmi dobrým výsledkem. V posledním kole se mi podařilo porazit Tomáše Civína (elo 2282), což v ten moment byl pro mě nejcennější životní skalp.

Objevil jsem i partii s Davidem Rožumberským, kterého jsem porazil ve Volžském gambitu:

A na závěr dvě drobnosti k turnajům dospělých. V únorovém Memoriálu Ferbase v Říčanech si náš tehdejší předseda Jan Kořínek uhrál II. VT a vyšlo mu nejvyšší elo, jaké kdy měl (1826). V brodecké kronice jsem pak objevil výsledky okresního přeboru jednotlivců, kde skončil třetí Arnold Krischke:

Příště se podíváme na další akce v roce 1996. Třeba na výsledky vlašimského béčka v sezoně 95/96, sportovní víceboj v Rakovníku nebo blicák v Postupicích.

(autor článku: Tomáš Vojta)

1 reakce na “Střípky z archivu – rok 1996 – díl 1”

  1. 1
    Maťa píše:

    Chtěl jsem napsat, že je škoda, že z lidí na úvodní fotce už hraju šachy jenom já, ale není to pravda. Podíval jsem se do svazové databáze a Vojta Mejzlík v minulé sezoně sehrál za Náměšť nad Oslavou 5 partií a i v novém ročníku už jednou nastoupil. Takže se občas ještě za soutěžní šachovnicí objevuje. :-) To Jirka Nožky Zvára vábení Zruče nad Sázavou, kde teď s rodinou žije, odolal. Alespoň předpokládám, že ho předseda tamního oddílu oslovoval, sháněl na něj přese mě na jaře kontakt…

    Jinak, Tomáši, je pravda, že jsi mě k vedení kroužku opravdu přesvědčil ty, mně se do toho moc nechtělo. Původní nápad asi nebyl tvůj, on nás zkoušel tehdejší předseda Honza Kořínek už před vojnou, ale jít do toho jsi pak chtěl jako první ty. S tím kroužkem se postupem času povedlo dojít až ke dvěma 6. místům v Extralize dorostu. Z dětí, co tam na jaře 1996 docházely, dodnes hrají sourozenci Mejzlíkovi a Ondra Staněk. Do šachového dění se pak aktivně zapojuje Honza Starec (předseda Šachové školy STAMAT) a Ondra Vykouk se zas stará o tento web po technické stránce. Smysl to tenkrát mělo. :-)

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 
 

© 2023 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist