TJ Spartak Vlasim
15
Úno

Vlašim B – Brodce 7:1

Tři porážky 3,5:4,5 zaznamenalo vlašimské béčko mezi pátým a sedmým kolem Krajského přeboru. V kole osmém ale tuto nepříjemnou sérii prolomilo a z pozice jasného favorita si smlslo na posledních Brodcích. Výhrou jsme se dostali z pásma sestupu a ve vyrovnané tabulce se vyhoupli dokonce až na 5. místo.

O utkání se nemá cenu rozepisovat, rozdíl ve výkonnosti byl očividný. K vítězství stačilo v podstatě jen trestat hrubky hostů. Pochvalu ze soupeřů zaslouží snad jen pan Holub, taky bych chtěl takhle hrát v 87 (!!!) letech. David byl jistě rád, že se v konečné pozici opakovaly tahy. :-)

Zkusit si můžete vyřešit jeden lehký diagram z partie Matějovský-Kubaljak. Bílý na tahu (řešení naleznete na konci článku):

Utkání proběhlo v pohodové atmosféře a už před 14. hodinou jsme byli na obědě. Škoda jen, že nenašel odvahu přijet náš bývalý spoluhráč Arnold Krischke, těšili jsme se, že ho po letech zase uvidíme. :-)  

V následujícím kole (26. února) zajíždí béčko do Říčan na půdu třetího týmu tabulky. A jestli se nechce vrátit k sestupovým příčkám, chtělo by to bodovat.

Stránky KP

Řešení diagramu:  27.Sxe6 Jxe6 28.Dxh7+ Kxh7 29.Vh3 mat.

(autor článku: Tomáš Vojta)

10 reakcí na “Vlašim B – Brodce 7:1”

 1. 1
  Tomáš Gergelits píše:

  Gratuluji družstvu Vlašimi k jednoznačnému vítězství. Ovšem z hlediska teorie „papírové převahy soupeřů podle ELO“ na jednotlivých šachovnicích je výsledek zápasu pro družstvo Brodců ještě docela lichotivý :-) .

  Dnešní komentář bych chtěl ale nasměrovat k úplně jinému utkání tohoto kola. Ve výsledcích mě zaujala kontumace na první šachovnici v zápase Bakov B – Lysá D 4:4 a případné okolnosti, jak k ní došlo. Ve zpravodaji z 8. kola je uvedeno, že se k utkání nedostavil domácí hráč, který byl uveden v sestavě.
  Kdysi platilo, že před začátkem zápasu musí být všichni hráči, nominovaní do utkání, přítomni v hrací místnosti (nebo alespoň v dosahu – WC a pod.) a v případě neúplného počtu hráčů některého z družstev se obsadí šachovnice od první, a neobsazené zůstanou poslední šachovnice. Pokud tomu tak dnes již není, nedá se tohoto faktu zneužívat, či s ním přímo taktizovat? Když to vztáhnu na zmíněné utkání, ze zápasu byl předem vyřazen nejlepší hráč hostů, navíc domácí měli neposunutím sestavy snadnější pozici bodovat na posledních šachovnicích a v konečném důsledku dosáhnout nerozhodného výsledku zápasu.

  Omlouvám se, že s tím otravuju na webu vlašimských šachistů, ale leží mi to v hlavě. A jelikož vím, že se zde občas objevují kvalifikovaná vyjádření na různé záležitosti našeho sportu, třeba mé obavy někdo rozptýlí.

 2. 2
  Tom píše:

  Předsazovat šachovnici (jako v tomto případě) je možné. V Krajském přeboru se toho dá i zneužívat, protože pokuty jsou malé. Cituji ze zpravodaje k 8. kolu vedoucího soutěže:

  V utkání 8.3 se na 1. šachovnici k utkání nedostavil domácí hráč, který byl uveden v sestavě. Dle Rozpisu soutěže (bod 20, písm. 10) uděluji družstvu Sokol Bakov nad Jizerou B pokutu 500 Kč.

  V ligových soutěžích jsou pokuty mnohem vyšší, tam by si nikdo manipulovat se sestavou nedovolil.

 3. 3
  Tomáš Gergelits píše:

  Při psaní komentáře jsem samozřejmě předpokládal, že dle pravidel je to možné. Hůře se vypořádávám s faktem, že to umožňuje taktizování (i s vědomím pokuty). Navíc pro pana Medunu určitě není útěchou bezpracný zisk kontumačního bodu po cestě k utkání „venku“, tím spíše, že domácí ho dostali zpátky na zadních šachovnicích neposunutím sestavy (jak bylo dáno kdysi).

 4. 4
  Maťa píše:

  Tomáš G.: Že můžeš zahájit zápas i s nepřítomným hráčem s tím, že se mu pustí hodiny a do 60 minut musí dorazit, platí už hodně dlouho, to musíš pamatovat ještě z Čerčan. ;-) Nevím, kdy přesně se to zavedlo, ale nejpozději na podzim 1996 už to platilo. Pamatuju si to kvůli tomu, že tenkrát proti nám v divizi Lysá neobsadila první desku a Tomáš Vojta tak jel do Areálu chovatelů drobného zvířectva jen na výlet. :-) Proti mně to pak jednou na druhé desce udělaly v RP Chotýšany, když se nedostavil Miloš Prokop. Jeho brácha Jirka tehdy říkal, že Miloš spí, a pokud se včas probudí, přijde. Nepřišel. :-) Ono se to totiž dlouho ani nepokutovalo.

  Pokuta za neobsazenou první šachovnici by měla být určitě větší než 500 Kč. Bakov bych ale neobviňoval z úmyslu, na jejich webu čtu: „Nás zamrzelo, že se opět nedostavil Petr Hulín. Samozřejmě to družstvo rozhodilo, ale o to více nás to nutilo bojovat.“ Takhle by ho snad veřejně neshazovali, kdyby si to nezasloužil. :-) Jak jsem koukal, tak se nedostavil už týden předtím za áčko ve 2. lize a taky hráli v sedmi. To mi připomíná jednu sezonu u nás, kdy snad Brambor taky dvakrát nepřišel, když měl. :-)

 5. 5
  Tomáš Gergelits píše:

  Ad 1,2,3,4)
  Kluci, díky za doplňující informace, už mi to v hlavě ležet nebude :-) .
  Nevím do kdy, ale určitě to tak bývalo (tedy pokud kontumace za nepřítomného hráče, tak od zadních šachovnic). Připadá mi to i docela logické. Asi těžko se vedoucí hráč mančaftu smiřuje se ziskem kontumačního bodu, přijel (venku), nebo přišel (doma) přece bojovat! Naopak hráč na poslední šachovnici býval dost často rád, že má bodíka zadarmo bez boje.
  Holt časy se mění …

 6. 6
  Maťa píše:

  Mně to, Tomáši, přijde lepší teď. Staré pravidlo také pamatuju a vím, jak bylo jednou ve Zdislavicích nepříjemné, když jeden hráč včas nedorazil (zaspal), a přestože hrál na poslední šachovnici, museli jsme všichni čekat, až ho kapitán dojede vzbudit (neměl telefon) a společně přijedou. Celý tým pak hrál s handicapem víc než půl hodiny. Dneska to „odnese“ jen ten opozdilec. Jen ty pokuty za to, když nedorazí, by měly být větší než 500,-, jak jsem psal.

 7. 7
  Maťa píše:

  Zajímavou magii zkoušel v partii s Davidem Zvolenským kapitán hostů Jiří Feierfeil. V jeden moment se prý začal upřeně dívat Davidovi do očí a při tom kroužil rukou nad svou figurkou. To celé trvalo cca 5 sekund, pak pan Feierfeil udělal prudký pohyb … a zahrál úplně jinou figurkou, než nad kterou kroužila jeho ruka. :-)

 8. 8
  Blanka píše:

  Béčko dnes hraje v Říčanech. Držím moc palce.

  1. Hrdina Robin
  2. Křížek Kryštof
  3. Zvára David
  4. Pýcha Patrik
  5. Matějovský Ondřej
  6. Šimák Roman
  7. Innemann František
  8. Helebrand František

 9. 9
  Patrik P. píše:

  Prohráli jsme 3:5. Je to škoda, protože zápas se až skoro do konce vyvíjel v náš prospěch. Maťa měl pěšce navíc a Roman vypadal vyhraně úplně, bohužel oba své pozice nakonec zkazili a prohráli.

  Vystrčil – Hrdina 1/2
  Novotný – Křížek 1:0
  Martirosyan – Zvára 1/2
  Síleš – Pýcha 0:1
  Vavřinec – Matějovský 1:0
  Havlík – Šimák 1:0
  Pressler – Innemann 1:0
  Kurek – Helebrand 0:1

 10. 10
  Maťa píše:

  Tenhle zápas se měl určitě vyhrát. Bohužel jsem si zbytečně nalezl do časovky a tam hodně zmatkoval, z víceméně vyhrané pozice (čistý pěšec + dobré figurky) jsem během pár tahů udělal zdechlinu. :-( Roman měl prý věž a figuru navíc, a přehlédl jednotažec… Jinak pochvala pro oba vítěze: Patrik předvedl pěkný poziční výkon a František si zase s chutí zakombinoval.

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 
 

© 2023 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist