TJ Spartak Vlasim
16
Led

OPEN Praha 2023

Tomáš mě požádal, abych napsal pár řádků o nedávno skončeném OPENu Praha, kde jsme s Vojtou a Vojtou (Kubou Vojtou) trávili minulý týden. Opět bych rád článek pojal spíše šachově než jako pohádku o dobývání Prahy.

Turnaj začal celkem smutně, když se spoustu silných soupeřů na poslední chvíli odhlásilo. Každý jsme asi měli na turnaji jiné cíle, tak v tomto ohledu nemohu za kluky mluvit. Já jsem si ale za cíl vytyčil hrát na onlinech, protože to tam prostě líp po té šachovnici klouže a člověk si připadá, že hraje jako Kasparov (přestože třeba ztrácí materiál a k tomu ještě tvář). Od svého cíle jsem se trochu vzdálil v prvním kole, kdy jsem jen remizoval v koncovce se třemi pěšci navíc. Naštěstí se ukázalo, že jsem soupeřku unavil a tím připravil dárek pro Kubu do druhého kola. Kubovi tímto děkuji, že udělal to samé pro mě se svou soupeřkou z prvního kola.

A už ve třetím kole se dostávám k první zajímavosti losu – hrát ve 3 kolech se 3 dívkami se jen tak nevidí. Myslím, že se mi partie moc nepovedla a rozhodně jsem neměl nárok na to ji vyhrát. Soupeřka mi však velmi pomohla, když vyměnila do koncovky špatného střelce proti dobrému koni, kde jsem si celkem bez problémů poradil.

Ve čtvrtém kole jsem dostal opět nepříjemného soupeře. Mladého a nejspíš i talentovaného hráče z Lotyšska, přestože jsem ho dlouho mučil, tak se mi nepodařilo soupeře ani pozici zlomit a nakonec jsem se musel smířit s remízou. Vojta se ze svých problémů s lehkou výpomocí soupeře dostal a dokonce přitom mladého Němce o pár pěšců obral.

V pátém kole přichází první ukázka, kterou jsem si pro vás připravil. Mladý Angličan nezvládl marshallovskou pozici a umožnil mi hezký finiš. Vojta celkem bez problémů udržel nepříjemnou koncovku s WGM Schneider.

V kole 6. jsem nenabídl zajímavou podívanou a velmi suše jsem odplichtil mezinárodního mistra z Ukrajiny. O zábavu se tentokrát postaral Vojta, který z téměř beznadějné koncovky vydoloval půlbod. Partii doporučuji všem zájemcům o věžové koncovky.

Jen těsně jsme se vyhnuli sami sobě v 7. kole. Zasedli jsme hned vedle sebe – Vojta proti FMku z Kanady a já si vypůjčil Vojtova soupeře ze 4. kola. Moje partie probíhala celkem korektně až do momentu, kdy se Kevin nechal nachytat na jednoduchý trik s mezišachem. Vniklou koncovku už jsem si pohlídal a bez problémů dotáhnul. Podstatně zajímavější partie se ale hrála vedle. Pozice byla nejasná, ale nejspíš se pohybovala někde kolem rovnováhy. Největším problémem byl Vojtův čas, na který později také doplatil, když se v časovce párkrát spletl a partii ztratil.

Osmé kolo je již téměř koncem turnaje a člověk začíná být nervózní a kalkuluje i s umístěním. Naštěstí nás podpořil několika vlídnými slovy pan Pisk, jehož pouhá přítomnost člověka vždy motivuje. U mě se to bohužel neprojevilo ani na výsledku a ani na kvalitě předvedené hry a ve své nejhorší partii tohoto turnaje jsem mohl být za remízu rád. Na rozdíl ode mě si Vojta s přehledem se silnějším soupeřem poradil a zaslouženě vyhrál. Více vám prozradí sám autor partie v následující ukázce.

Na závěr turnaje jsme si ani jeden nemohli přát lepší los. Vojta dostal velmi hratelného soupeře s příjemným elem, ze kterého si také uloupnul, když s klidem a bez větších problémů zamířil do remízy. Já měl trochu jinou situaci – také jsem dostal velmi hratelného soupeře, nicméně remíza pro mě nic neřešila. Více k této partii se dozvíte v následující ukázce.

Závěrem bych rád tento turnaj za nás za oba zhodnotil. K mému výkonu mohu říct asi jen to, že bych si v budoucnu sám od sebe představoval víc přímé hry a méně hloupého tahání kolem. Celkově jsem se ale umístil hezky, tak si nemohu příliš stěžovat. Vojtovi gratuluji k novému elovému maximu (připisuje 80 bodů a pokud se nic tragického nestane, tak mu v únoru vyjde hezké nové elo). Myslím, že si po vydařeném vstupu do turnaje představoval vyšší příčky v konečném pořadí, ale na druhou stranu může být s předvedenou hrou spokojenější než spoustu lidí, kteří se výš umístili. Nemalou částí úspěchu byli i komentující tady na stránkách Vlašimi, kteří dodávali nezbytnou motivaci a nepochybně nám na dálku získali nejeden bod. Díky!

Výsledky

Stránky turnaje (partie, fotky atd.)

(autor článku: David Zvolenský)

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 
 

© 2023 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist