TJ Spartak Vlasim
04
Říj

Šachista molkařem

Vypadá to, že i šachista se může na chvíli stát molkařem. Molkky, tato původem finská hra nás uchvátila teprve nedávno, kdy nás ji naučil Vláďa Pěnkava v Takoníně a pak jsme si ji párkrát zahráli u Tomáše Gergelitse v Čerčanech. Oba se ukázali být nejen zdatnými šachisty ale i výbornými molkaři. :-)

Molkky jsou takové vylepšené kuželky. Cílem hry je postupnými hody naházet přesně 50 bodů. Počítá se buď počet sražených molkkových kolíků nebo hodnota napsaná na jednom z nich, pokud se srazí jen jeden. Kolíky jsou očíslované od 1 do 12. Na začátku hry jsou kolíky u sebe a pak se pokládají na místo, kam spadly. Hra se tak posunuje více dozadu od místa házení. Pokud se nehodí přesně 50, tak se padá na 25. Hrát proto sobě mohou buď dvojice, nebo jak i v našem případě dvě družstva.


Tomáš v akci

Cestu k molkkovému hřišti v Čerčanech jsme si v sobotu zpestřili procházkou ze Senohrab k zřícenině Hláska. U Tomáše G. je úroveň hry hodně vysoká. Hraje totiž i celá zahrada a běda tomu, kdo trefí rajče, salát nebo nedej bože okno. :-) Tomáš nás navíc vždy dopuje různými dobrůtkami a hrát s přeplněným žaludkem také nezvládne kde kdo. I ta Zagorka byla několikanásobná zlatá slavice, takže fernetů na její památku bylo několik.


Společné foto u zříceniny hradu Zlenice

Tomáš umí i výborně vyhecovat soupeře. V sobotu jeho tým ve složení Tomáš G., Maťa a já prohrával na zápasy tuším 5:2 a Tomáš zahlásil, že kdo vyhraje poslední kolo, tak vyhraje všechno. To jsem pak tu závěrečnou 4 prostě trefit musela. :-) Družstvo soupeřů – Tomáš Vojta, Kuba Vojta a Nela tak rychlý konec asi nečekalo.


Kromě mőlkků jsme se vyblbli i u jiných sportů a došlo i na šachy …

Děkuju moc Tomášovi G. za skvělá sportovní odpoledne u něj na zahradě zakončená opékáním buřtíků. K táboráku vždy přinese basu, která mě svou velikostí ohromí a začne doprovázet náš zpěv a naposledy i mou chabou kytarovou hru. Jsem tedy na začátku varovala všechny přítomné, že na kytaru hraju sice ráda, ale asi stejně dobře jako hraju šachy. :-) Kuba bohužel tentokrát nemohl.

(autorka článku: Blanka Voříšková)

3 reakcí na “Šachista molkařem”

 1. 1
  Tom píše:

  Byla to velmi povedená akce a příjemný den (vyrazili jsme z Vlašimi v 9h. ráno a vrátili se někdy před 22 hodinou). I já děkuji Tomášovi, že se o nás tak pěkně staral a připravil (jako už poněkolikáté) pestrý program. Odvetu v mőlkkách musíme dát co nejdříve. :-)

 2. 2
  Tomáš Gergelits píše:

  Bylo mi opět potěšením strávit sobotní odpoledne a večer v prima společnosti.
  Ta dosavadní setkání již možná položila základy k tradici setkávání hráčů a příznivců vlašimského šachového klubu v Čerčanech při příležitosti zahájení či ukončení soutěžní sezóny šachistů. Že si k tomu přidáme kromě šachů i jiné zahradní radovánky, to už je jen bonus takovýchto sešlostí.
  Asi není náhoda, že se do popředí zájmu mezi těmito radovánkami dostávají právě Mölkky. Tato hra má totiž v sobě kromě nějaké elementární zručnosti zakódované principy, podobné hře šachové: kromě soutěživosti přichází často na řadu taktika a strategie :-) . Navíc ji může hrát prakticky kdokoli, kdo umí počítat do padesáti :-D .
  Rád bych přidal k fotkám v článku ještě pár dalších; nevím, kam to dát, tak třeba sem:
  https://tomgumidek.rajce.idnes.cz/Molkky_a_jine_radovanky_-_1.10.2022/
  Tak se budu těšit, až „sportovní areál“ na naší zahradě zase někdy ožije.

 3. 3
  Maťa píše:

  Přidávám se s poděkováním Tomáši Gergelitsovi za pěknou akci!

  Doplnil bych, že nás Blanka přinutila vyplnit jakýsi IQ test pro děti ze 4. třídy ZŠ. Nechtěl jsem se ztrapnit, ale když říkala, že její manžel s IQ nad 150 udělal 2 body z 9, vzal jsem si také propisku s tím, že nemám co ztratit (a udělal jsem 4/9 jako Tomáš Vojta). Blanka říkala, že v tomto testu malé děti uspějí, zatímco i chytří dospělí selhávají. Takže Neliných 7/9 (všechny nás vydrtila) beru jako důkaz, že je to furt děcko. :-)

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 
 

© 2023 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist