TJ Spartak Vlasim
02
Říj

O rozpadu extraligového družstva

Extraliga mládeže má za sebou první čtyři kola. Vlašimský tým o víkendu (24. – 25. 9. 2022) zamířil do Světlé nad Sázavou, kde se konal úvodní sraz východní skupiny. Naši borci do nové sezony bohužel vstoupili čtyřmi prohrami, avšak za zázrak lze považovat už jen to, že jsme k zápasům zvládli nastoupit a že jsme v nich hráli vcelku důstojnou roli.


Zápas proti Starému Městu (FOTO: já)

Vstup do soutěže letos provázely nevídané problémy se skládáním sestavy. David Hák další ročník za Vlašim z pochopitelných důvodů hrát nebude a Kuba Vojta dal sobecky přednost angažmá v konkurenčním týmu z Pardubic. Další rána přišla v okamžiku zveřejnění termínu úvodního soustředění, jež se mělo hrát už v září. Dudkovi totiž dlouho na stejný víkend plánovali oslavu dědových narozenin, kterou už zkrátka nebylo možné odložit. A přestože jsme s Maťou oslovili všechny zbývající hráče na soupisce, nepodařilo se nám dát na sobotní zápasy dohromady šest šachovnic. Část dětí onemocněla, někdo už měl jiné plány, ovšem našli se i tací, kteří prostě hrát odmítli. Dokonce jsme s sebou nevzali Spartaka!

Naopak velkou pochvalu za svou obětavost si zaslouží Ondra Hrabě, který přijel do Světlé rovnou z výměnného pobytu v Polsku, a Dalibor Křivánek, jenž nastoupil k třetímu utkání po sobotním Mistrovství ČR v lukostřelbě, kde vybojoval stříbrnou medaili. Navíc se mu pak podařilo připsat si pěknou výhru proti papírově silnější soupeřce! I sourozenci Dudkovi prokázali týmového ducha, když k poslednímu zápasu narychlo a unavení přispěchali z Jeseníků.

Marie Vaňková (1494) – Dalibor Křivánek (1290) pozice po 48.Ve5

Dalibor se při uplatňování výhody zamotal králem mezi bílé figury a nyní mu hrozí mat věží na g5. Naštěstí má hrozba řešení: 48…e1J+! 49.Vxe1 Va2+ 50.Kh1 Kxg3. Rázem se král sám zapojuje do útoku. 51.h5 Vh2+ 52.Kg1 Je2+ 53.Vxe2. Po 53.Kf1 by následoval mat věží na f2. 53…Vxe2. Bílá se vzdala. 0-1

Proti družstvům z Frýdku-Místku, Krnova a Starého Města jsme neměli šanci. Škoda je jen zápasu proti Brnu, ke kterému jsme si po příjezdu Vojty a Pepi Dudkových sedali s odhodláním vybojovat první zápasové body. Bohužel se v něm stalo skoro všechno špatně, například skvěle hrající Míša Stein si tentokrát vybral slabší chvilku, když přehlédl vidličky a ztratil figuru. Jinak mi ale Míša dělal celý víkend radost. Ač nakonec prohrál, překvapil nás velmi vyrovnaným a napínavým soubojem s Adamem Frankem (2286), a poté si připsal pěknou a cennou výhru nad Dominikem Klapuchem (1771).

Klapuch Dominik (1771) – Stein Michael (1431) pozice po 19.f5

Zatímco bílý král je na dámském křídle téměř bez ochrany, jeho armáda zahálí na druhé straně šachovnice. Míša dlouho neváhal a obětoval střelce na a2: 19…Sxa2+! 20.Ka1. Je jedno, jestli soupeř oběť přijme nebo ne. Partie skončí v obou případech během pár tahů.  20…Da6 21.Dd3 Sc4+ 22.Da3 Jb4 23.Vc1 Vc6 24.Je4 Sd5 25.c3 Jd3. Bílému visí několik figur a jeho pozice se rozpadá. Míšův soupeř usoudil, že už nemá cenu hrát dál, a vzdal se. 0-1

Také Jáchym Slánský mě moc potěšil. Ve Světlé sehrál jedny ze svých nejlepších partií v dosavadní kariéře. Úctyhodná je obzvlášť jeho remíza s Matějem Babulou (1864). První šachovnici statečně hájila Martina Šťastná, naše posila z Českých Budějovic, jež proti silným soupeřům dokázala vybojovat dvě remízy. Kromě toho Martina do družstva skvěle zapadla a brzy se se všemi bavila, jako by za Vlašim hrála od nepaměti. Důležitou součástí týmu byl rovněž Filip Vopálka, který sice na silné soupeře nestačil, ale rozhodně zvyšoval morálku spoluhráčů svým pozitivním naladěním.

Třebaže se nám nepodařilo urvat ani jeden zápasový bod, panovala v našem kolektivu po celý víkend pohodová atmosféra, ať už šlo o boj na šachovnicích, společné obědy a večeře, hledání neviditelného apartmánu číslo nula nebo návštěvu místní pouti. Vzhledem k některým individuálním výkonům navíc věřím, že jsme ještě v soutěži neřekli poslední slovo. Budeme bojovat dál!


Martina si dává svou první cukrovou vatu v životě (FOTO: já)

Výsledky na chess-results

(autor: Patrik Pýcha)

11 reakcí na “O rozpadu extraligového družstva”

 1. 1
  Blanka píše:

  Družstvo zaslouží pochvalu za bojovnost a že hráče ani po prohrách nepřešla dobrá nálada. Není lehké nebát se hrát proti mnohem silnějšímu soupeři. Jsem ráda,že jste si víkend užili. Ráda vzpomínám na dobu,kdy hrál extraligu Kuba.

 2. 2
  Blanka píše:

  A děkuju Patrikovi za hezký článek. Líbí se mi s jakou lehkostí dokázal zdůraznit snahu a bojovnost všech a vypíchnout to, co se povedlo :-).

 3. 3
  Tomáš Gergelits píše:

  Gratuluji všem členům vlašimské výpravy ke zdařilému vystoupení na prvním srazu letošní Extraligy mládeže ve Světlé nad Sázavou, a to jak hráčům, tak doprovázejícímu tandemu Patrik & Maťa. Sice premiérové vystoupení nově budovaného týmu zatím nepřineslo bodové zisky družstva, ale bylo nadějným příslibem do (třeba ne moc vzdálené) budoucnosti.
  Ta naděje spočívá v tom, že i přes problémy s poskládáním družstva do prvních kol, je i na dálku možno vnímat odhodlání a bojovného ducha všech zúčastněných. Ostatně se to projevilo na průběhu řady partií se zkušenějšími soupeři (nejen vyhraných), z nichž každá z nich dává předpoklad, že se povedené individuální výsledky brzy začnou sbíhat v úspěšná vystoupení družstva jako celku.
  Skutečnost, že nově sestavený extraligový tým Vlašimi má nejnižší průměr ELO v celé soutěži, je jistě velkým handicapem. Ale zároveň je to velká výhoda; nemáte co ztratit, můžete jedině příjemně překvapit, a to ať celkovým umístěním družstva, či pěknými individuálními výsledky. A hlavně, získáte cenné zkušenosti, které uplatníte v dalších letech. A taky zažijete spoustu zábavy i mimo šachovnice.
  Děkuji Patrikovi a Maťovi za průběžné zpravodajství formou komentářů s aktuálními informacemi ze zápasů, a následně Patrikovi za pěkný samostatný článek. Jen by se mi k němu, s ohledem na jeho obsah, lépe líbil trochu pozměněný nadpis – místo slůvka “rozpadu” mi tam lépe pasuje sousloví “startu nově budovaného” :-) .
  Vlašimskému družstvu mládeže přeji hodně povedených partií a zápasů v Extralize, a taky všem hráčům, trenérům a doprovodu hodně trpělivosti a vytrvalosti, při nichž se pěkné výsledky dostaví.

 4. 4
  gm spatnota píše:

  zakernost je zbrani slabych, bojovym pokrikem pak fnukani.

 5. 5
  Maťa píše:

  Děkuju Patrikovi nejen za pěkný článek, ale i za pomoc s vedením týmu. Přestože jsme všechny zápasy prohráli, ve Světlé nás to bavilo. Mimo jiné k tomu přispěla i zmiňovaná pouť, takto velkou jsem v malém městě opravdu nečekal, byla to bez nadsázky taková poloviční Matějská.

  Na šachovnicích jsme měli určitě víc bodů, než z toho nakonec bylo. Některé výkony byly nadějí do budoucna. Škoda, že Míša nedotáhl partii s Adamem Frankem alespoň do remízy, to by byla senzace. Šance byla slušná, počítač hodnotí koncovku s kvalitou navíc +2,6 pro našeho hráče, snadné vyhrát to ale nebylo (v remízu jsem ovšem věřil). Nakonec zkušenosti zvítězily… To platí třeba i v Martinině partii se silným Vlastou Babulou, tam byla v koncovce velká šance na remízu. Doufám, že něco urveme v prosincovém zápase se Světlou u nás ve Vlašimi.

 6. 6
  Blanka píše:

  Držím dnes palce.

 7. 7
  Jarda P. píše:

  Tak jak se hraje ve Vlašimi?

 8. 8
  Maťa píše:

  Dnes hrajeme ve Sporthotelu 5. kolo Extraligy mládeže proti Světlé nad Sázavou. Hosté jsou v základu, nám ze základní sestavy chybí jen Filip Vopálka, který je v Maďarsku, místo něj hraje Jáchym Slánský. Držte palce!

  1. Dudek Vojtěch – Lhotská Anna
  2. Šťastná Martina – Švanda Adam
  3. Filip Štěpán – Lang Šimon
  4. Stein Michael – Šedý Matěj
  5. Dudková Josefína – Nesporá Taťána
  6. Slánský Jáchym – Srba Daniel

 9. 9
  Maťa píše:

  Jarda (7): Zatím bez branek.

 10. 10
  Maťa píše:

  Vedeme 2:0 (Míša, Jáchym).

 11. 11
  Jarda P. píše:

  Základ na body je tedy položen.

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 
 

© 2023 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist