Zář
Obhajoba po čtvrt století
První zářijovou sobotu jsem si udělat výlet do Peček na 66. ročník Memoriálu Jaroslava Zadiny. Zdejší bleskovka má mimořádnou tradici a nevybavuji si u nás jiný turnaj, který by se konal po šestašedesáté! Navíc v místní úžasné kronice jsou výsledky skvěle zdokumentovány, a tak díky ní můžu udělat malé historické okénko.
Turnaj se hraje jako vzpomínka na zakladatele oddílu v Pečkách pana Jaroslava Zadinu (zemřel v roce 1957 v pouhých 45 letech):
Bez zajímavosti není, že jeden z posledních zápasů sehrál pan Zadina proti Vlašimi. Na první šachovnici porazil 6. května 1956 Efrema Vicherka a pomohl k vítězství Peček 8:2 (tehdy se hrálo na 10 šachovnicích s povinnou ženou). Dokonce se zachovala i tehdejší fotografie – družstvo Peček ve vlašimském parku u Čínského pavilonu:
Ze starých výsledků mě zaujal rok 1976 (tedy rok, kdy jsem se narodil), tehdy se bleskovka (jako mnohokrát předtím i potom) hrála jako krajský přebor a zúčastnil se jí i táta. Pro zajímavost finálová tabulka “C“ (lze v ní najít i dalšího hráče Vlašimi M. Závětu):
V 90 letech jsme do Peček na turnaj rádi jezdili a třeba v roce 1997 se mi podařilo vyhrát (proto ten nadpis článku ).
V roce 2022 se nás v příjemném prostředí restaurantu Siňorita sešlo jen 17 a zahráli jsme si každý s každým. Výsledky lze najít i na chess-results, ale myslím, že stylovější je klasická tabulka:
Turnaj proběhl v pohodové atmosféře a organizátorům patří poděkování, že udržují úžasnou tradici této akce.
(autor článku: Tomáš Vojta)