TJ Spartak Vlasim
06
Srp

Simultánka v RFE s Tigranem Petrosyanem

Poslední simultánku v Rádiu Svobodná Evropa jsme organizovali před více než třemi lety na jaře 2019 s GM Pentalou Harikrishnou.  Další rok to už kvůli kovidovým opatřením bohužel nešlo. Myslím, že ta velká časová mezera způsobila, že letos vůbec nebyl problém sehnat hráče, aby se usadili kolem oválného stolu a vyzvali ke hře IM Tigrana Petrosyana (ELO 2451).


Rád bych se přihlásil, že bych si nechal zas nakopat zadek v šachách (přihláška jednoho ze zájemců o simultánku). :-)  

Na Tigranovi je zajímavé nejen to, že má 2 GM normy, v roce 2010 v U16 vyhrál s arménským týmem olympiádu a je několikanásobným mistrem Arménie v mládežnických kategoriích, ale hlavně že je od letoška zaměstnancem RFE. :-) Vzhledem k jeho jménu jsem se ho hned v den nástupu zeptala, jestli nehraje šachy. O několik minut později už jsme domluvili simultánku. Co se týče jeho shodného jména s devátým mistrem světa, tak prý v Arménii je to běžné jméno, něco jako u nás Pepa Novák.

Jak se blížil den simultánky, tak Tigran nejdříve smlouval, že 20 hráčů je moc, času je málo…. Má odpověď vždy byla, že GM před ním to zvládli, a i dokonce jeden FM. :-) První simultánka totiž byla s Tomášem Vojtou. Je dost možné, že právě zmínění, že i FM s časem a počtem neměl problémy, ho definitivně ukonejšilo a přestal si stěžovat. Pak se tedy ještě naposledy pokusil na místě, když zjistil, že bude mít na všech šachovnicích černé. Už si nepamatuju, jestli jsem mu to předem říkala.  Je dost možné, že jsem na tuto skutečnost zapomněla.

S časem pak měl Tigran opravdu problémy. Hrálo se 2x 60 minut. Ve čtyřech partiích spadl na čas, v pozicích, které by jinak neprohrál. Čtyři partie skončily remízou. Někteří hráči k němu byli gentlemansky milosrdní a v horší pozici, kde by ale vyhráli na čas, nabídli remízu. Celkový výsledek pak byl 14:6 pro Tigrana.

Houdek D. – Petrosyan T. pozice po 43. tahu černého:

Velké šance na dobrý výsledek měl i zástupce vlašimského šachového oddílu. V pozici na diagramu zahrál Dan 44. Kc3, což nic nekazí a bílý nadále stojí na výhru. Škoda ale, že zde neměl čas propočítat nabízející se 44.a6!, po kterém se černý může vzdát. Například 44…f4 45.Sb7,e3 (nebo 45…Kc7 46.e7,Sf7 47.Sd5 1-0) 46.fxe3,fxe3 47.a7,e2 48.a8D,e1D  Dámy postavili oba hráči stejně, ale bílý je na tahu a černou rychle vyšachuje. 49.Dd8+,Kxe6 50.De8+ 1-0  V oboustranné časové tísni nakonec Dan partii prohrál.

Se zájmem jsem sledovala partii Tigrana se svým nadřízeným, kde jsem byla zvědavá na výsledek. Tigran ho ale nešetřil a porazil. Fandila jsem jediné hrající ženě, ukrajinské kolegyni z personálního oddělení. Někdy si spolu musíme zahrát.

Po dohrání všech partií Tigran zmínil ty, které ho něčím zaujaly a kolegu s tou nejlepší ocenil připraveným pohárem. My jsme mu za jeho ochotu s námi hrát dali láhev dobrého vína. Jeho šéf ho pak pozval na pivo. :-)

Myslím, že si to všichni zúčastnění opět užili, o čemž svědčí i děkovné emaily.

It’s two days past the simul, but I am still very happy :)

Moc děkuju Davidovi, Petrovi a Tomášovi za pomoc při organizaci. David se navíc blýskl skvělou přednášku na úvod o světovém šachu.

Už teď přemýšlím, koho pozveme příště.

Připomínka předchozích simultánek v RFE:

GM Harikrishna, GM Movsesian, GM Rodshtein, GM Navara, FM Vojta

(autorka článku: Blanka Voříšková)

7 reakcí na “Simultánka v RFE s Tigranem Petrosyanem”

 1. 1
  Tom píše:

  Že FM zvládl 20 soupeřů, bylo trochu zavádějící, koukal jsem, že jsem v roce 2014 hrál jen se 16 hráči. :-) Nejvíc jich naopak měl David Navara, který nastoupil hned proti 23 šachistům. Nejtěžší to ale měl určitě Maxim Rodhstein, který jich měl 22 a to mezi nimi byl Ríša Mládek, já, Robin Hrdina nebo Kuba Vojta. :-)

  Tigran hrál svižně a dobře, ale zvolil špatnou strategii. :-) Rekreační hráče (a to byli skoro všichni) to chtělo porazit rychle – tedy útočit na krále, určitě by řadě z nich dal brzy mat. On hrál ale moc v klidu, sebral pěšce nebo figuru, převedl partii do koncovky …. To pak ale partie měla 40. tahů a nedalo se to stíhat. Po 75 minutách hrál ještě 18 (!!!) partií, že pak prohrál na čas jen 4, bylo ještě dobré. :-)

  Takováto akce by měla být trochu show a myslím, že to tak i bylo a lidi to bavilo. Není cílem, aby silný hráč vyhrál 20:0, proto to má i tak těžké (20 soupeřů s časovým limitem a černými není žádná sranda). Že nějakou partii Tigran prohrál, vůbec nevadí, naopak je to ku prospěchu věci. :-)

 2. 2
  Blanka píše:

  Potvrzuji, že simultánka kolegy s Tigranem velmi bavila. Partie byly napínavé až do konce. Ještě pár dnů po akci si o ní povídali. Dohadovali se, že Tigran sice v jejich partii spadl na čas, ale že oni by stejně vyhráli :-).

 3. 3
  Tomáš Gergelits píše:

  Skvělá akce, jakož i všechny předchozí ročníky simultánek na RFE. Pěkné články, fotky, postřehy, vzpomínky, … .
  Blanko, gratuluji!
  Ad) poslední věta („Už teď přemýšlím, koho pozveme příště“): Myslím, že do vnitřku kulatého stolu arény v zasedačce RFE už dorůstají někteří z aktérů minulých simultánek z vnější strany, např. Ríša Mládek, Kuba Vojta, či další :-) .

 4. 4
  AdolfR píše:

  Móc pěkné! Gratulace. To je bomba. Zvážím resuscitaci svých šachových aktivit, postupně tedy, během následujících dejme tomu deseti, dvanácti let

 5. 5
  Vlada píše:

  Blanko, super článek! Už teď se hlásím na příští simultanku, tedy myslím na té straně, kde se hraje bílými, i když černými by to taky nebylo špatné aspoň bych tomu FMistrikovi ukázal, že i KM by to zvládl lépe :-))

 6. 6
  Blanka píše:

  Vláďo, budu s tebou na příště počítat :-). Uvidíme, koho se podaří získat doprostřed oválu.

 7. 7
  Vlada píše:

  Co takhle Magnuse? Dik, už se těším :-D

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 
 

© 2023 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist