Kvě
Střípky z archivu – rok 1997 díl 1
V dubnu roku 1997 začal vycházet regionální časopis Gambit, a tak díky tomuto ojedinělému periodiku lze činnost našeho oddílu před 26 lety zrekonstruovat velmi podrobně (od roku 1996 dále do minulosti už tomu tak zdaleka nebude). O celé řadě akcí v roce 1997 jsem se zmínil již v předchozích článcích, např. o první ligové sezoně vlašimského áčka, o openech v Benešově, Jeseníku a Náchodě, o vlašimském sportovním víceboji, mistrovství Čech mládeže atd., přesto mám k dispozici ještě tolik materiálu, že vzpomínání na rok 1997 mohu rozdělit na 6 dílů. V tom prvním se podíváme na akce v prvních třech měsících.
A začněme výsledky tehdejší Regionální žákovské ligy. V ní kraloval Ondra Mejzlík a děti z Vlašimi – v první desítce celkového pořadí jich lze najít hned šest!
Od 15. do 21. března se hrál v Říčanech tehdy tradiční Memoriál Karla Ferbase. A skončil triumfem hráčů Vlašimi! Skupinu“A“ vyhrál Arnold Krischke před Pavlem Vojtou. Ondra Matějovský byl šestý a Dan Houdek pátý ve skupině“C“.
Arnold Krischke při zápase Poděbrady-Vlašim 20. dubna 1997
První březnový den se hrál v Postupicích 11. ročník Memoriálu Petra Kunce v bleskovce. 3 hráči našeho oddílu se dokázali dostat do finálové skupiny – já jsem skončil druhý, brácha osmý a Arnold Krischke šestý. Čtvrtým hráčem Vlašimi byl Lukáš Vonderka, který obsadil 32. místo z 36 zúčastněných. Křížová tabulka finále“A“, kterou jsem našel ve svých poznámkách:
V tradičním březnovém termínu se v Hradci Králové hrálo Mistrovství České republiky mládeže. Velmi dobře si vedli sourozenci Mejzlíkovi – Vojta byl na 11. místě v kategorii H12 a Ondra byl velmi blízko tomu, aby pro Vlašim vybojoval vůbec první medaili na úrovni MČR. Nakonec z toho byla brambora v kategorii do 10 let. Zde zazářil čerčanský Vašek Gergelits (o rok později přestoupil do Vlašimi), který si díky 2. místu vybojoval účast na Mistrovství Evropy v Talinu.
Souboj Vaška Gergelitse a Ondry Mejzlíka na MČR mládeže v březnu 1997
Na závěr jsem si nechal bláznivou akci, které jsme se zúčastnili v noci z 28. na 29. března. Velikonoční padesátka byl název nočního půlmaratonu, který se hrál v Havlíčkově Brodě. Sešlo se zde 20 bláznů, kteří si spolu zahráli 3kolově (tedy dohromady 57 partií) – začínalo se v pátek v 18 hodin a končilo v sobotu v 6 ráno. Jedním z „účastníků“ byl i počítačový program s označením Fritz 3. Asi nikoho nepřekvapí, že vyhrál, i když tehdy ještě programy nijak zvlášť silné nebyly (o čemž svědčí i to, že v poměrně slabém turnaji ztratil 7 bodů). Ale asi není potřeba ani nějak zdůrazňovat, jakou výhodu proti ospalým lidem měl.
Společně s bráchou, Maťou, Honzou Stoklasou a Danem Houdkem jsme jeli do Havlíčkova Brodu vlakem a bylo to dost únavné. Tehdy jsem se zařekl, že podobné nesmyslné maratony už nikdy hrát nebudu a dodnes jsem to dodržel.
A na úplný závěr se můžete podívat, jaká ela měli hráči Vlašimi v dubnu 1997.
(autor článku: Tomáš Vojta)
Teď jsem si všimnul, že v článku je zmíněno legendární elo 1826!!!
1. června, 2023 v 13.20Jojo, to byly ty časy, kdy elo hovořilo.
1. června, 2023 v 17.06Taky to byly časy, kdy jsem i já mohl v regulérní partii porazit jeden z nejsilnějších počítačových programů.
S panem Fritzem jsem totiž v tom Havlíčkově Brodě jednu partii vyhrál. Pamatuju si, že jsem ve známé variantě Vídeňské hry obětoval kvalitu (s oblibou to tak hraje Kryštof Křížek), a ten počítač vůbec nevěděl, co s tím. A protože jsem výjimečně nic nepřehlédl, mohl jsem oslavit svou poslední výhru nad počítačem v životě.
Co teď koukám, tak síla Fritze 3 byla odhadována na cca 2400, od té doby se to docela posunulo.
1. června, 2023 v 21.13