TJ Spartak Vlasim
07
Čvn

Smíchovský soudek 2022

V Praze na Smíchově, konkrétně v sále tamního pivovaru, proběhl poslední květnovou sobotu po dvouleté covidové přestávce již 36. ročník turnaje 4členných družstev v bleskovém šachu – Smíchovský soudek. Poprvé ve své kariéře jsem se této tradiční akce zúčastnil i já, když jsem přijal nabídku Kryštofa Křížka, abych doplnil tým našich úspěšných mladíků. Ten kromě kapitána a mě tvořili ještě David Zvolenský a Vojta Dudek.

Turnaj byl letos obsazen méně početně než jindy a také konkurence byla slabší než v posledních letech. Alespoň tedy ve srovnání s ročníky s účastí vlašimských hráčů, jinak takový přehled nemám. :-) Nicméně vzhledem k termínové kolizi s velkým rapidem v Nymburce a Šachovými Zaječicemi je 25 zúčastněných družstev (tedy 100 lidí) pěkné číslo. My jsme byli nasazeni jako devátí, ambice ale byly větší, protože rapid elo, podle kterého se nasazovalo, mají kluci určitě podhodnocené. To se také potvrdilo, téměř celý turnaj jsme se pohybovali na medailových pozicích a vypadalo to, že bychom se mohli podívat i na stupně vítězů. V závěrečných dostizích o bronzovou příčku byl ale úspěšnější Tábor (doporučuji pěknou reportáž od Milana Borkovce) a na nás zbyly jen bramborové medaile. Ale i to považuji za pěkný výsledek.

Bodově se nám ve 13kolovém švýcaru dařilo takto:

1. David Zvolenský 7

2. Vojtěch Dudek 8

3. Kryštof Křížek 8

4. Ondřej Matějovský 10,5

Největší bodový příspěvek jsem dodal já, ovšem s výrazně slabšími soupeři, než měli kluci, navíc mi párkrát přálo štěstí. Myslím, že jsme všichni celkově zahráli dobře, a je škoda, že to nevyšlo alespoň na třetí místo. David s Vojtou se můžou podrobněji vyjádřit v diskuzi, od kapitána už jsem dojmy z turnaje získal.

Kryštof Křížek: „Když jsme se ráno sešli v budově pivovaru, byli jsme plni očekávání, jelikož to byla premiéra pro celý tým. Po poradě, kde jsme si řekli, jakou taktiku zvolíme (užít si turnaj a pokusit se rozjet kapelu), jsme šli na věc. První kolo se vydařilo nám všem, poté jsem ochutnal škopek smíchovského piva, který mě na druhé kolo poměrně rozhodil. Vojta s Maťou zahráli zkušeně. David spadnul na čas. Po celý turnaj David doplácel na to, že se hrálo bez přídavku, když rovnou, ne-li vyhranou pozici musel podepsat. Zbytek turnaje probíhal jako asi každý. :-) Někdy se dařilo, někdy ne, ale řekl bych, že všichni jsme zahráli slušně. Pouze náš trenér a skrytý kapitán hrál přímo výborně až do poslední chvíle, když byl stoprocentní osm partií v řadě. Hlavně díky němu jsme skončili na pěkném 4. místě, kdy jsme dorovnali nejlepší výsledek Vlašimi (nebo Synů královského gambitu) v historii. Děkuju celému týmu za reprezentaci.“

Celkově suverénně zvítězilo družstvo ŠK Líně se dvěma velmistry (Petrem a Neumanem) v sestavě. Turnaj se hrál v pěkném prostorném sále a plusem byla i Kryštofem naznačená ochutnávka piva (každý měl dvě zdarma), díky které ani nevadily větší prodlevy mezi koly. Všem pořadatelům, rozhodčím i spoluhráčům děkuji za pěkně strávený den!

Na úplný závěr bych zařadil takový malý postřeh. 1. února 2013 uspořádala v benešovském DDM Šachová škola STAMAT svůj první náborový turnaj pro začátečníky, na jehož konci si zájemci mohli zahrát simultánku s (téměř) čtrnáctiletou Nelou Pýchovou. Mí spoluhráči ze Smíchovského soudku tehdy se šachy začínali, a přestože se v tu dobu ještě neznali, usedli v simultánce vedle sebe. Asi bych tenkrát nevěřil, že si o devět let později sednu jako spoluhráč vedle nich a sehrajeme spolu turnaj. :-) Dobové video Karla Jukla (David, Vojta a Kryštof v akci v čase 0:23 – 0:42).     

Výsledky Smíchovského soudku

(autor článku: Ondra Matějovský)

1 reakce na “Smíchovský soudek 2022”

  1. 1
    Jarda P. píše:

    Pěkný postřeh :-) .

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2022 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist