TJ Spartak Vlasim
02
Kvě

Prvoligové loučení

S jiskřičkou naděje jsme se chystali na závěrečné soustředění 1. ligy mládeže, které se konalo o víkendu 23. a 24. dubna v Náměšti nad Oslavou. Do tělocvičny místní ZŠ se sjelo všech 12 týmů, aby vybojovalo rozhodující bitvy o postup do Extraligy mládeže. Tak vyrovnané jako letos to už dlouho nebylo a nakonec se bohyně Caissa usmála na družstvo ze Světlé nad Sázavou. Na opačném konci tabulky se naše základní sestava pokoušela o malý zázrak – záchranu soutěže i pro příští sezonu. Do Náměště jsme dorazili po dlouhé cestě už v pátek večer, přespali v útulné ubytovně Jedov a odpočatí vyrazili bojovat …


Pohled do hracích prostor

Asi nejsilnější soupeř nás čekal hned v sobotu dopoledne. Velmi rychle se kvalita soupeře projevila u Adama a Dana – bylo to 0-2. Ostatní dál bojovali, ale po prohře Jáchyma se už jen podařilo cennými výhrami korigovat výsledek Míšovi a Honzovi. Na závěr v dlouhé partii Štěpán svému soupeři postupně podlehl.

Domácí pořadatelé v čele s panem Zezulou se o všechny účastníky velmi pěkně starali. Po celou dobu soustředění byla k dispozici školní jídelna, kde kromě snídaní, obědů a večeří mohly probíhat i rozbory partií. Navíc zde byly k dispozici v neomezeném množství nealko nápoje a různé druhy kávy (vše zdarma). Pořadatelé zajistili i velmi pěkné počasí a tak jsme po obědě vyrazili na krátkou prohlídku Náměště. Odpoledne na nás čekalo další družstvo z Polabin, tentokrát céčko. Byli jsme velkými favority a doufali jsme, že tuto roli potvrdíme.

Některé partie jsme vyhráli po hrubkách soupeře, ale třeba Štěpánův soupeř se celkem dobře bránil a partie byla dlouho vyrovnaná. Našemu hráči se přeci jen podařilo několika výměnami přejít do pozice s šancemi na výhru (diagram). Černý čelí hrozbě Vc7, zároveň musí dávat pozor na pěšce d5. Situaci vyřešil velmi nešikovně tahem Sf6.


Filip – Šlosar, černý na tahu

Štěpán střelce vyměnil a s pozicí plnou slabin si postupně poradil. Zajímavou pozici měl i Jáchym. Jeho soupeř odvážně obětoval figuru, Jáchym se ubránil a s materiálem navíc partii dovedl k výhře. Zápas jsme zvládli a po večeři jsme se mohli v klidu připravovat na nedělní zápasy.

Nečekalo nás nic snadného, Panda Rychnov výborně zvládla své sobotní zápasy a vyhoupla se na průběžné první místo. Bohužel i v tomto zápase jsme celkem rychle prohrávali (Dan), pak pěkně vyrovnal Míša, ale potom zase dal soupeři náskok Adam.

A pak se děly věci. :-( Pravděpodobně jsme všechny remízové partie mohli vyhrát (zápisy partií v okamžiku psaní článku ještě nemám, možná pak změním názor :-) ). Štěpána soupeř přehrál, ale výhru vypustil a partie přešla do výhodné koncovky pro našeho hráče. Přišla nabídka remízy a Štěpán si po těžké obraně ještě neuvědomil změnu situace na bojišti a přijal ji. Další remíza jde na moje triko. Jáchym přichází s tím, že má nabídnutou remízu. Blížím se k partii, vidím u našeho hráče 50 sekund na hodinách, šachovnice plná figurek. Když se budu rozhodovat dlouho, prohrajeme na čas. Tak mu po povrchním zhlédnutí pozice povídám, ať ji vezme. Teprve potom zjišťujeme, že pozice byla skoro vyhraná. A v Honzově partii jsme si už skoro psali bod do zápisu. Náš hráč získal kvalitu a vzhledem k jeho víkendové formě jsme už jiný výsledek neočekávali. Ale spánek na vavřínech způsobil ztrátu několika pěšců a obrat v partii. Nakonec i tady jen remíza. Zápas byl pro diváky jistě zajímavý, pro nás měl velmi hořký konec.

Odpolední zápas už nemohl nic změnit na našem sestupu. Asi i únava z víkendových bojů se projevila na celkem hladké prohře.


Vlašim B – Lanškroun, zápas začíná

Divokou partii sehrál Míša, kterému se nepodařilo zahájení, vytvořil si několik slabin, ale dál bojoval a stále něčím soupeři hrozil. Po 28. Ve2-d2 se dostala do pozice na diagramu:


Sedlák – Stein po Vd2

Tady zahrál černý Vxe5, po chvilce přišel o svého pěšce na d3 a slabiny v černé pozici rozhodly o bodu pro bílého. Kdyby pokračoval v útoku nabízejícím se tahem 28. – Se3!, pokračovalo by se asi 29. Vxd3 Vxf2+ 30. Ke1 Vxb2 31. Vxe3 Vxb5 a materiál i pozice by se vyrovnaly.

Naše snažení nakonec nebylo úspěšné, ale naši hráči nic neodflákli a prostě soupeři byli většinou herně trochu lepší. Všem dětem děkuji za ochotu nastupovat k zápasům i v „covidové“ sezoně a Lukášovi za výbornou spolupráci!

Pro úplnost musíme zveřejnit i závěrečnou tabulku:

Tak zase někdy v lize na viděnou !

Stránky 1. ligy mládeže

(autor článku: Petr Havelka)

1 reakce na “Prvoligové loučení”

  1. 1
    Maťa píše:

    Děkuji Lukáši Filipovi i Petru Havelkovi za vedení týmu. Kvůli různým karanténám to bylo letos těžší než jindy, což jsme viděli i v áčku. Sice se sestoupilo, ale vystoupení béčka bych negativně nehodnotil, když vidím, jak naši žáci například potrápili medailový Rychnov. A samozřejmě velkým přínosem je počet vážných partií, které si děti zahrály.

    Jinak gratuluji Světlé nad Sázavou k postupu!

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 
 

© 2023 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist