TJ Spartak Vlasim
21
Dub

Souboje se soupeři i usínáním

Během velikonočního víkendu se v Táboře uskutečnil turnaj O pohár Mistra Jana, kterého se zúčastnila početná vlašimsko-sedlčanská výprava. Zatímco některé děti do Tábora přijely především sbírat první zkušenosti ve vážných partiích, jiní měli ambice zaútočit na nejvyšší příčky. Někomu se dokonce povedlo obojí. Celkově vlašimské naděje podaly solidní výkony a dosáhly na tři finančně nebo věcně oceněná pátá místa.


Zahájení (FOTO: já)

Účastníci byli rozděleni do čtyř turnajů, odstupňovaných podle výkonnosti. Hrálo se švýcarským systémem na sedm kol a netradičním tempem 60 minut na partii pro oba hráče s přídavkem 30 sekund za každý provedený tah. Vzhledem k náročným dvoukolům a tomu, že se příliš často nedostávám do časových tísní, jsem já osobně zkrácené tempo rozhodně uvítal.

V turnaji D, určeném pro hráče s ratingem pod 1300, se blýskl skvělým výsledkem Vojta Břesky. Třebaže šlo o jeho první účast v turnaji ve vážných partiích, dokázal se vyšplhat až na 5. místo. Vstoupit na šachová kolbiště se odvážila i Blanka Voříšková, kterou známe spíše z pozice věrné fanynky a organizátorky. V turnaji se jí podařilo urvat jedno vítězství a dvě remízy. Cenné zkušenosti zde nasbírali rovněž Matěj Jakub Pejša a František Kváča, svěřenci Petra Havelky ze Sedlčan.


Vojta Břesky (FOTO: Šachklub Tábor)

V turnaji C, vymezeném ratingem v rozmezí 1300-1600, měla Vlašim tři želízka v ohni. Na stupně vítězů chtěl určitě zaútočit Míša Stein, kterému bohužel nevyšla první část turnaje, kdy si připsal dvě porážky v řadě. Poté už ale začal vyhrávat a nakonec se dotáhl na solidní 5. místo. Štěpán Filip podle vlastních slov se svou hrou nebyl tolik spokojený, přesto ale dosáhl slušného výsledku. U obou kluků nesporně platí, že mají šachový talent. Pokud budou mít možnost hrát více podobných turnajů, určitě jej dokáží více naplnit. Velmi nepovedený start do turnaje zažil Jáchym Slánský, jenž po třech prohrách v řadě obdržel kontumační bod. Z neúspěchu se ale naštěstí dokázal oklepat.  V následujících kolech si připsal dvě remízy a na závěr i pěknou výhru. Nakonec tedy dosáhl výsledku odpovídajícímu papírovým předpokladům. I Jáchym má potenciál se dále zlepšovat, pokud si začne více všímat hrozeb soupeře a hrát méně bázlivě.


Míša Stein (FOTO: Šachklub Tábor)

V turnaji B, ohraničeném ratingem v rozmezí 1600-1900, patřil k papírovým favoritům Petr Havelka. Ačkoli mu všichni před zahájením opět připomínali jeho zálibu v rychlém uzavírání smíru, Petr vstoupil do turnaje vítězstvím a dvěma bojovnými remízami. Pak už ale sedlčanskému trenérovi bohužel došel dech a po velmi hořké prohře v posledním kole se propadl konečným pořadím až na 16. příčku.

Turnaj A byl sice dle propozic určen pro hráče s ratingem nad hranicí 1900, ale zúčastnila se jej i řada slabších šachistů. Mezi ně patřil také sedlčanský Roman Šimák, který se pral v těžké konkurenci velmi statečně a uhrál pěkné 3 body. jsem naopak pomýšlel na medaile. Před posledním kolem jsem se s dalšími třemi soupeři dělil o průběžné vedení, avšak prohra na závěr mě odsunula až na 5. pozici. I přesto jsem byl se svým výkonem spokojený. Nedošlo u mě tentokrát k žádnému zatmění, nenabídl jsem ani jednou remízu, slabší soupeře jsem porážel jednoznačně, a dokonce se mi povedlo černými vyhrát třikrát v miniaturce. Šachovou ukázku jsem nicméně vybral ze své jediné remízové partie, která velmi pěkně ilustruje problém výměny. Se soupeřem jsme před ním v naší partii stáli několikrát a téměř pokaždé jsme se rozhodli špatně.

Daniel Pražák (2069) – Patrik Pýcha (2038)

1.e4 e5 2.Jf3 Jc6 3.d4 exd4 4.Jxd4 Jf6 5.Jc3 Sb4 6.Jxc6 bxc6 7.Sd3 d5 8.Sd2

8…Sxc3?! První chybně vyřešený problém výměny! Sice získám pěšce na e4, ale bílý za něj díky silné dvojce střelců a lepší pěšcové struktuře bude mít více než dostatečnou kompenzaci. Po 8…0-0 bych jako černý neměl vůbec žádný problém. 9.Sxc3 dxe4 10.Sc4 Sg4?! Bylo potřeba zahrát 10…De7 s dalším 11…Se6, abych neutralizoval jednoho z bílých střelců.  11.Dd4 0-0 12.h3 Sh5 13.g4 Dxd4 14. Sxd4 Sg6.

15.Sxf6? Druhý chybně vyřešený problém výměny!Zbavit se silné dvojky střelců je velkou strategickou chybou, ačkoli dochází k dalšímu porušení černé pěšcové struktury. Bílý nyní ztratí veškerou iniciativu. Naopak po 15.0-0-0 by byla pozice černého pod velmi nepříjemným tlakem. 15…gxf6 16.0-0-0 Vfd8 17.Vxd8 Vxd8.

18.Vd1?! Vd6?! Třetí chybně vyřešený problém výměny! Bílý si musí věž ponechat, pokud chce využít slabin v černé struktuře k nějaké protihře. Při partii to bohužel nedošlo ani mně. Po 18…Vxd1+ 19.Kxd1 f5 bych měl velké šance na výhru díky rychlé aktivizaci střelce i krále a lehce napadnutelné pěšcové struktuře bílého na královském křídle.  19.b4 Kf8 20.c3 Ke7?! Nevyužívám poslední šance vyměnit věže a uvolnit svou pozici postupem …f6-f5. 21.Ve1! f5 22.gxf5 Sxf5 23.f3 Sxh3 24.Vxe4+.

24…Se6? Čtvrtý chybně vyřešený problém výměny (alespoň z mojí strany)! Vzhledem k aktivnímu postavení střelce i věže a odříznutému, pasivnímu králi bílého mi ponechání střelců na šachovnici dávalo mnohem větší šance na výhru. Stát se tudíž mělo 24…Kf6. Po tahu v partii navíc ztratím pěšce na h7. Za něj sice získám pěšce na f3, ale výsledná věžová koncovka bude remízová. 25.Sxe6 Vxe6 26.Vh4 Ve3 27.Kc2 Vxf3 28.Vxh7. Koncovku s pěšcem víc jsem se pokoušel dlouho vyhrát, ale soupeř svůj půlbod nepustil. Partie nakonec skončila v 87. tahu patem v koncovce krále a pěšce proti králi. ½-½


Já (FOTO: Šachklub Tábor)

Velkou výzvou pro mě při partiích představoval spánkový deficit, kvůli němuž jsem musel na koncentraci vynakládat mnohem více úsilí než obvykle. Dvojité espresso naštěstí obvykle zafungovalo právě včas, abych se po zahájení dokázal probudit, a když přestalo působit, bylo už po boji. Příčina spočívala v Romanově chrápání, kvůli kterému jsem nemohl usnout. Samozřejmě mu to nevyčítám. Když má člověk rýmu, může se to stát komukoli. V noci z pátku na sobotu jsem se proto rozhodl přemístit se na gauč na chodbě, kde jsem se rozvalil do velkých polštářů. Vlastně šlo o pohodlnější místo na spaní než postel na pokoji. Zpětně jsem rád, že jsem se nerozhodl spát na chodbě i další noc, neboť by mě tam pravděpodobně po půlnoci vyděsil ječící opilec, bloumající po chodbách internátu. Ani mně se ovšem trapné chvilky nevyhnuly. Když jsem se chtěl jednou vrátit do pokoje pro láhev s vodou, spletl jsem si dveře a málem vlezl do postele někomu cizímu. Jakmile jsem spatřil v posteli obrys postavy, potichu jsem se zase vyplížil ven, aniž bych někoho vzbudil. Dalo by se říci, že noční boj s usínáním byl v Táboře mým hlavním doprovodným programem.


Gauč (FOTO: já)

Vzhledem k náročnému šachovému programu nám jinak zbýval čas jen na jídlo nebo krátké procházky po městě. V poledne se nám osvědčil hostinec Na Brusírně, který nabízel rychlé, vcelku dobré a cenově velmi dostupné jídlo. Tamní hostinský očividně uvítal náhlý nájezd šachistů, ochotných utratit u něj své peníze, a tak kvůli nám dokonce v neděli změnil jídelníček, abychom mohli ochutnat i něco jiného než předchozí dva dny. Večer jsme restaurace střídali. Mým osobním favoritem se stala restaurace Černá perla, jež je sice dražší, ale ceny rozhodně odpovídají kvalitě jídla. Kdo by si navíc nechtěl připlatit za výhled na západ slunce nad Jordánem.


Výhled (FOTO: já)

Celkově se turnaj velmi vydařil. Bylo moc příjemné si po nějaké době zahrát znovu klasický turnaj, a dokonce mít možnost tvořit zajímavé partie pro fanoušky sledující online přenos. Turnaj je také naprosto ideální pro děti, které potřebují nasbírat první zkušenosti s hraním vážných partií. Za to patří velké poděkování rodině Kadlecových, již se s organizací náročné šachové akce skvěle vypořádali. Děkuji také Petrovi, který spolu se mnou dohlížel na děti. Třeba se v Táboře uvidíme opět za rok!


Šachisté (FOTO: já)

Výsledky turnajů
Fotky od Patrika
Fotky od pořadatelů
Partie k přehrání

(autor článku: Patrik Pýcha)

1 reakce na “Souboje se soupeři i usínáním”

 1. 1
  Tomáš Gergelits píše:

  Patriku, díky za pěkný článek se vším všudy – poutavý text, hodnocení, partiová ukázka, fotky, zážitky, … Turnaj sice proběhl mimo mou pozornost, jelikož jsem byl v týdnu okolo velikonoc mimo ČR, ale díky Tvému článku (a komentářům k předešlému Tomovu) jsem si mohl turnaj alespoň dodatečně trochu přiblížit.
  Kromě zpětného vychutnání vašich zážitků a výsledků na mě šachy v městě Táboře dýchají poněkud vzdálenou historií. A to tím spíše, když jsem ve výsledkové listině B-turnaje našel jméno Alois Bartoš. To mě vede k myšlence se o své asociace podělit.
  Ta vzdálená historie sahá až k datu 27.12.1993, kdy jsem doprovodil 6,5letého syna Vaška na turnaj Táborská věž, kde v kategorii nejmladšího žactva skončil druhý. Již v tomto věku se Vaškovi za šachovnicí docela dařilo, takže naše další a častější návštěvy města Tábora vyústily v jeho účinkování v České lize mladšího dorostu, kde jako hostující hráč plnil roli mladšího žáka v sezónách 1995-97. Zvláště druhá z těchto sezón byla vydařená, družstvo Tábora to dotáhlo až do baráže o Extraligu. Nebyla to ale jen ČLMD, co Vaška do Tábora přitáhlo. Dostal se do party starších spolubojovníků, s nimiž zažil i spoustu dalších příjemných chvil a radovánek, např. šachová soustředění ve Hříběcí atd.
  Za to všechno vděčíme Vašek i já právě Lojzovi Bartošovi (snad mohu i po tak dlouhých letech zůstat při tykání), který coby trenér a vedoucí družstva si ho v jeho útlém věku vyhlédl do družstva dětí. Hezky se na to vzpomíná …

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2022 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist