TJ Spartak Vlasim
05
Dub

Sportovec roku na Benešovsku za rok 2021

Po dvouleté covidové odmlce se letos opět konalo vyhlášení nejúspěšnějšího sportovce v Benešově. Za rok 2021 jsem byl z vlašimských šachistů do užšího výběru nominován jen já, takže jsem si udělal sólo výlet vlakem do Benešova. Na poslední chvíli se ještě nabídnul Maťa, že by se nakonec mohl dojet podívat. Přítomnost dalšího šachisty v sále by ale pro mě byla hrozbou, protože bych si později při rozhovoru na pódiu nemohl nepozorovaně vymýšlet. Proto jsem se s Maťou chytře domluvil, že to zvládnu sám. 


Samojmenovaný kapitán Franta Helebrand si vymýšlí na vyhlášení 2017. 

Do sálu v divadle Na Poště jsem dorazil s dvacetiminutovým předstihem, pohodlně se usadil do zadní řady a vyhlašování mohlo začít. Oproti minulým letům podle mě přišlo méně lidí, i tak se ale jednalo o velmi prestižní záležitost; všude pánové v oblecích, starostové, předsedové svazů, politici, prezidenti… Večer jako obvykle moderoval pan Šilhan a byl prokládán vystoupeními místní taneční skupiny a skvělými sólo pěveckými výkony (profesionální zpěvačky, ne pana Šilhana).  

Po pár vyhlášených kategoriích jsem byl trochu zklamaný opatrnými odpověďmi ostatních sportovců. Můj cíl byl jasný: nemá mě kdo kontrolovat, takže můžu udělat šachistům ostudu.  

Když přišla řada na hlavní kategorii jednotlivců, tak jsem samozřejmě čekal, že skončím pátý. Kdo by přece vybral šachy před ostatní sporty? K mému milému překvapení jsem ale obsadil skvělé druhé místo, což znamenalo, že o to déle budu zpovídán. Když jsem vstoupil na pódium, tak mě okamžitě oslnily silné reflektory a ohlušil řev šachových fanoušků z publika. Na plátno za mými zády byly promítány moje fotky v nadživotní velikosti. Rozhovor mohl začít.  


Ozářen 

Pan moderátor mě mile překvapil svou připraveností, ale dopustil se i pár omylů. Probrali jsme velmistry v Pardubicích (tvrdil jsem, že jich tam bylo aspoň 30, což teda nebylo :-) ), hospodské turnaje (díky krásné fotce s pětistovkou z turnaje na Kopečku), šachové počítače a podvádění (pan moderátor veřejně obvinil GM Movsesjana z podvádění na záchodě, což mě trochu překvapilo), zápas o mistra světa mezi Magnusem a Nepem, ale pak se pak se pan Šilhan dopustil zásadního omylu. Pravil, že někde četl, že Magnus je dobrý kvůli tomu, jak hraje agresivně. To mě samo sebou rozhořčilo a vysvětlil jsem publiku, že Magnus je typický mačkač. To zaujalo pana moderátora, takže jsem následně vysvětloval rozdíl mezi šachovými agresory a mačkači a na otázku “Jakým stylem tedy hrajete vy?” jsem odpověděl, že já jsem dynamický mačkač.  


“Já jsem dynamický mačkač.” 

Nevím, co publiku přijde vtipného na těchto odborných šachových termínech, ale myslím, že rozhovor měl dobrý ohlas. Pan Šilhan pravil, že si mě bude rozhodně pamatovat, ale moc mu nevěřím, protože to říkal už minule v roce 2015. 


Pozitivní ohlas, nefalšovaný 

Celkové výsledky okopírované z Facebooku: 

Kolektivy mládeže ovládli LK Votice U18, mistři v terčové lukostřelbě, a mistři České republiky ve stolním tenise, SKST Vlašim. Cenu fanoušků si odnesli fotbalisté SK Benešov U15. V kategorii Jednotlivci dospělí se umístili nohejbalista Nikolas Truc, šachista TJ Spartak Vlašim Richard Mládek a mistryně světa v hodu diskem Lenka Matoušková.

Kolektivy dospělých ovládla Atletika Vlašim. V kategorii Trenér byli oceněni Šárka Hlaváčková, trenérka Atletiky Vlašim, nebo také Luboš Pěnkava, trenér SKTS Vlašim. Kategorii Jednotlivci mládež dominovaly atletka Aneta Kučerová, lukostřelkyně Nikola Svobodná či stolní tenistka Veronika Poláková.

Večer byl zakončen perfektním rautem, kde jsem spořádal nezdravé množství tataráčku a řízečků a probral vyhlášení se svým bývalým trenérem na atletiku. 

Závěrem bych chtěl poděkovat Maťovi za vyřizování administrativy ohledně nominace. 

Stránky Sportovce roku

(autor článku: Ríša Mládek)

10 reakcí na “Sportovec roku na Benešovsku za rok 2021”

 1. 1
  Tomáš Gergelits píše:

  Ríšo, gratuluji k parádnímu druhému místu v anketě nejlepších sportovců uplynulého roku a děkuji za poutavě čtivý článek a skvělou reprezentaci šachu na pódiu benešovského divadla. Až mě zamrzelo, že jsem se neodhodlal vyrazit do publika a nemohl si to poslechnout napřímo :-) .
  Gratuluji též k pěkné společnosti na jevišti (první foto), přičemž nemám na mysli ty pány s mikrofony :-) . Pokud bych nevěděl, že za šachisty jsi byl na vyhlášení jediný, měl bych silné podezření, že tam je na jevišti s tebou i Nela (ta pravá) :-) .

 2. 2
  AdolfR píše:

  prima clanek, dobre von, ten Risa, dynamicky mačkač. At to krasne hraje (a pise a studuje) i do budoucna

 3. 3
  Maťa píše:

  Tomáš (1): Na té první fotce jsi Nelu poznal správně. Druhou dívkou je Anežka Vlková a jedním z „pánů s mikrofonem“ je odchovanec čerčanského šachu František Helebrand z Poříčí nad Sázavou, který po rozpadu vašeho oddílu zamířil ve svých 9 letech k nám. Snímek je z vyhlášení nejlepších sportovců v roce 2017, kde zvítězili naši dorostenci díky stříbrným medailím z Extraligy mládeže (kromě těch na fotce se o tento úspěch zasloužili ještě Martin Horák a host z Hradce Králové Filip Šolc).

 4. 4
  Tomáš Gergelits píše:

  ad 3,1)
  Ondro, díky za kompletní do dovysvětlení!
  To, že jsem se v druhé části mého komentáře částečně netrefil (sedí jenom první věta odstavce :-) ), jsem zjistil vzápětí po jeho odeslání, kdy jsem se k článku a fotkám ještě vrátil. To, že první fotka je starší, jsem paradoxně dříve než podle textu zjistil podle Ríšova oblečení. Ale už jsem neměl potřebu to znovu okomentovat, neboť v té chvíli jsem tušil, že to někdo uvede na pravou míru za mě. Dík.

  Jméno Františka Helebranda pamatuji z doby, kdy mi po přelomu tisíciletí Petr Procházka sděloval, že má v čerčanském kroužku moc šikovného sedmiletého chlapce. Jak ten čas letí ….

  Tak já půjdu dneska zase na trénink (na Benďák), ať mám možnost se dozvědět zase něco (staro)nového :-) .

 5. 5
  Tom píše:

  Nevím, kam bych to měl napsat, tak třeba pod aktuální článek. :-) Kuba společně s Markem Mičou dělají pro Šachový svaz videa o ženském šachu. Tady je první díl:
  https://www.youtube.com/watch?v=rSw2q09343c

 6. 6
  Patrik P. píše:

  Skvělý projekt! Obecně velmi oceňuji letošní snahy FIDE a ŠSČR ženský šach skutečně zviditelnit, přilákat nové šachistky a zvýšit celkovou úroveň.

  A těším se na Kubův a Markův rozhovor s Judit Polgár. ;-)

 7. 7
  Kuba Vojta píše:

  S tou Polgar to bude zajímavé, snad to vyjde ;-)

 8. 8
  Anonym píše:

  Bezva Ríšo zdraví Ostrava :-)

 9. 9
  Maťa píše:

  Kamča Steinová udělala rozhovor s Ríšou Mládkem. https://zpravy.sachy.cz/2022/10/01/rozhovor-s-richardem-mladkem/

 10. 10
  Maťa píše:

  Mezi nejlepší sportovce Benešovska 2022 byli nominováni dva šachisté – Kuba Vojta a Pepi Dudková. Hlasovat můžeme i my na https://www.nejuspesnejsisportovecroku.cz/udalost/127. Hlas můžeme dát až pěti sportovcům (každému jen jeden), tak jsem dal oběma. Předpokládám, že v hlasování jde jen o speciální „čtenářskou“ cenu, jinak nejlepší vybere odborná porota. Ale nevím, jen to tak odhaduji podle minulých ročníků.

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 
 

© 2023 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist