TJ Spartak Vlasim
08
Úno

Naděje na udržení v 1. lize mládeže stále žije

V plánovaný hrací den (sobota 15. ledna) bylo naše družstvo „napadeno“ karanténami a my tak k zápasům nemohli odjet. Naštěstí nám soupeři vyšli vstříc a souhlasili s odložením o 14 dní. A tak jsme v sobotu 29. 1. vyrazili do Hradce Králové, kde v prostorách firmy ORTEX byli naším dopoledním soupeřem domácí šachisté ŠK Lípa. My měli trochu problém se super mladším žákem, nakonec si po více jak dvouleté pauze jel zahrát vážnou partii Lukáš Machyán.Vlašim B – ŠK Lípa

Zápas nezačal dobře, rychle jsme prohráli zadní šachovnice. Lukáš asi doplatil na svoji nerozehranost, Vojtovi se partie vůbec nepovedla. Naštěstí po chvilce snížil Honza a pozice na zbývajících šachovnicích slibovaly zajímavý závěr zápasu. Míšovi se podařila remíza opakováním tahů (s pěšcem míň), pak ale chyboval Adam a v nejdelší partii zápasu Jáchym pouze korigoval výsledek na konečných 2,5 – 3,5.

Asi nejzajímavější partii zápasu sehrál Jáchym. Po 41. tahu černého se partie dostala do pozice na diagramu.


Slánský – Schmutzler po 41. … Kg7

Tady mohl bílý pěkně zakončit tahem 41. Ke7! Hrozí totiž oběť pěšce 42. g5 s dalším 42 … hxg5 43. hxg5 fxg5 a „efko“ dokráčí do dámy! Jáchym zahrál 41. h5 a5 42. Kd5 … a soupeř se ještě před vyčištěním dámského křídla vzdal.

Ještě v průběhu Jáchymovy partie přijel náš odpolední soupeř ze Šachového spolku Železné hory. Tento zápas vlastně začal už v pátek navečer. Soupeře totiž potkala podobná „kalamita“ jako nás před 14 dny – měl k dispozici pouze 4 zdravé hráče. Ale vzhledem k tomu, že původní zápas mohl klidně skončit kontumačně 0-6, jsme tentokrát vyšli soupeři vstříc my a souhlasili se sehráním utkání pouze ve čtyřech hráčích. A tak po rychlém obědě v KFC mohl Vojta sehrát přátelskou partii s Vaškem Seidlem – místním talentem, který ale nebyl na soupisce. A velký Lukáš s malým Lukášem zase trochu potrénovali.

Před zbytkem týmu byl boj o šanci na udržení. Nezačalo to dobře. Jáchym zahrál jeden příliš pasivní tah v zahájení a pozice se mu rychle rozsypala. Asi po další hodině hry na 1-1 vyrovnal Honza. Zápas asi zachránil Adam, který dokázal dost špatnou pozici dovést do remízy. A hrdinou zápasu se stal Míša, který svoji partii musel vyhrát, a to se mu nakonec podařilo.

Míša měl ve své partii pěšce navíc, v závěru naopak při prosazování pěšce do dámy nechal „výhodu“ pěšce navíc soupeři. Po 34. tahu bílého vznikla pozice na diagramu.


Nešpůrek – Stein po 34. Ve7+

Nyní mohl Míša po 34. … Ve3 rychle dojít pěšcem do dámy a pak opožděné bílé pěšce v pohodě posbírat. Ale pokračoval 34. … Kd2 a dal bílému šanci bojovat o remízu. Naštěstí u šachovnice nesedí šachové motory a Míša po dalších deseti tazích slavně zvítězil!

Jak jsem sliboval v minulém článku, naše pozice v tabulce se o chloupek vylepšila:

Děkuji všem klukům za bojovnost, tentokrát byly oba zápasy velmi napínavé až do konce. V dubnu nás čekají zápasy s Rychnovem, 2x s Polabinami a s Lanškrounem. Při návratu z Hradce Králové jsme se shodli, že flintu do žita ještě neházíme!!!

Stránky 1. ligy mládeže

(autor článku: Petr Havelka)

1 reakce na “Naděje na udržení v 1. lize mládeže stále žije”

  1. 1
    Patrik P. píše:

    Ještě jednou gratuluju béčku k prvním bodům! Jáchymovu pěšcovku jsme rozebírali, bylo to zajímavé. Soupeř si sice mohl rychle udělat vzdáleného volného pěšce, ale měl tak špatně postaveného krále, že si pro něj Jáchym vždy stíhal dojít a vrátit se zpátky na královské křídlo.

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 
 

© 2023 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist