TJ Spartak Vlasim
23
Led

Pankrác B – Vlašim B 5:3

Od porážky k porážce kráčí poslední dobou vlašimské ligové týmy a nic na tom nezměnilo ani 6. kolo 2. ligy. Na rezervu Pankráce jsme nestačili a silnému protivníkovi poměrně hladce podlehli. Prohra ale na pěkné neděli, kterou jsme ráno odstartovali dobrou snídaní v Mekáči, odpoledne pokračovali společným obědem s domácími a večer někteří zakončili koncertem Karla Plíhala, nic nezměnila. :-)


Společný oběd Pankráce a Vlašimi. Takhle pohodově by měl končit každý zápas. :-)

Utkání pro nás nezačalo dobře. Ondra Mejzlík dorazil tradičně do hrací místnosti poslední a už netradičně po rychlé prohře jako první odcházel …

Další výhry domácích se urodily na šesté a osmé desce, kde hráči Pankráce potvrdili roli papírových favoritů. Šanci na bod zde tedy měl Ondra Matějovský, ale dojel na špatné hospodaření s časem a dobrou pozici pokazil.

Poklidnou (ale cennou se silným soupeřem) remízu zaznamenala Nela Pýchová a z rovnováhy nevybočily ani partie u Robina Hrdiny a Davida Zvolenského. Dobrou koncovku měl Patrik Pýcha, ale v klíčový okamžik zaváhal a o výhodu přišel.

Za stavu 5:2 jsem tak dohrával poslední já. Soupeře se mi sice podařilo přehrát, ale pak jsem špatně vyhodnotil tuto koncovku:

Plešek J. – Vojta T. – pozice po 47. tahu bílého:

Černý je na tahu, momentálně mu nic nehrozí, má 4 pěšce navíc (z toho ten géčkový není daleko od dámy), může neomezeně šachovat … Když jsem do toho šel, tak jsem si myslel, že to musí přeci být vyhrané. Ale není.  Že se mi to díky chybám soupeře vyhrát povedlo, je druhé věc, při správné obraně je to ale remis. Bílé věže jsou schopné vytvářet tolik hrozeb, že to k udržení půl bodů stačí.

I po dvou porážkách v řadě se držíme v tabulce na lichotivém 4. místě. Příště (30. 1.) nás čeká doma tým Plzně a bylo by fajn, kdyby se nám zase podařilo bodovat.

Zápas pohledem domácích

Stránky 2. ligy

(autor článku: Tomáš Vojta)

15 reakcí na “Pankrác B – Vlašim B 5:3”

 1. 1
  Maťa píše:

  Nemám radost z toho, jak mi ty šachy „jdou“, ale jinak tu neděli hodnotím kladně. :-) Partie mě bavila, docela jsem věřil, že vyhraju, ale nebylo to tak jednoduchý, jak mi to v jednu chvíli připadalo – trošku jsem podcenil, že se bude soupeř bránit pomocí Innemannova pěšce a pak i dvojpěšce. :-) Posezení po zápase bylo příjemné a koncert Karla Plíhala byl skvělý. A jsem rád, že jsem jednou zhodnotil pozici líp než Tomáš – mně to totiž po 47. tahu vůbec nepřišlo nějak jasně vyhrané, asi proto, že mi dvě aktivní věže už párkrát daly mat. ;-) Ale Tomáš to nakonec vydřel…

 2. 2
  Tomáš Gergelits píše:

  Zdravím Maťu i Tomáše.
  Inspirací pro tento komentář mi je vaše zmínka o koncovce dámy proti dvěma věžím (+ nějací pěšci).
  Kdy má která strana větší vyhlídky na vítězství a zda je výhodnější mít dámu či dvě věže, to je samozřejmě závislé na konkrétní pozici (a taky na tom, kdo vede které figurky ;-) ). K tomuto tématu mohu rozvést můj komentář č.26 pod článkem „Kuba válí v Mariánkách“, protože zmiňovaný maratón v partii Meszaros-Kalluri právě v takovou koncovku vyústil ve 41.tahu. V tomto případě v následujícím průběhu vyhrály dvě věže nad dámou. Ona partie je zajímavá vyhrávající poziční obětí dámy za několik figur již ve dvanáctém tahu, přičemž cestu za výhrou si pak bílý (ještě za přítomnosti lehkých figur) poněkud zkomplikoval a vítězství (+ předání posledního místa v turnaji soupeři) slavil až ve 112.tahu:
  https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/czech-tour-marienbad-open-2022-im-b2/9/1/1

  Jinak Ondro, přeji Ti a fandím, abys v družstvech už konečně někdy zabodoval naplno! Když to drhne v béčku, zkus to někdy za áčko :-) .

 3. 3
  Tom píše:

  U té koncovky je zajímavé, že v podstatě stejná mohla vzniknout i v mé nedávné partii s Vladimírem Vojtkem na Openu Tatry. Dokonce jsem tu pozici analyzoval na webu (viz poznámka k 22. tahu černého):
  https://www.sachyvlasim.cz/?p=56369

  Kdybych tehdy analýzu neodflákl (napsal jsem jen, že díky odřízlému králi na první řadě není černý bez šance na remízu), tak bych třeba v neděli věděl, že to remíza je (a určitě je i v té partii z Openu Tatry). :-)

 4. 4
  Blanka píše:

  Dnes hraje béčko ve Sporthotelu proti ŠK 64 Plzeň.
  Mejzlik- Palek
  Pychova- Hložek
  Hrdina – Herejk
  Voříšek- Kiani
  Zvolensky- Palkova
  Vojta – Bechynsky
  Křížek- Randa
  Matějovský- Langmajer

 5. 5
  Blanka píše:

  Dnes hraje béčko ve Sporthotelu proti ŠK 64 Plzeň.
  Mejzlik- Palek
  Pychova- Hložek
  Hrdina – Herejk
  Voříšek- Kiani
  Zvolensky- Palkova
  Vojta – Bechynsky
  Křížek- Randa
  Matějovský- Langmajer

  Držím palce.

 6. 6
  Blanka píše:

  David vyhrál. Nela remizovala.

 7. 7
  Blanka píše:

  Robin vyhrál. 2,5-0,5

 8. 8
  Blanka píše:

  Kryštof prohrál.

 9. 9
  Blanka píše:

  Maťa vyhrál. 3,5-1,5

 10. 10
  Jarda P. píše:

  Když už vyhrál Maťa,tak to musí dopadnout dobře ;-) .

 11. 11
  Patrik P. píše:

  Maťo, moc gratuluju! :-)

 12. 12
  Blanka píše:

  Tomáš a Kuba vyhráli. 5,5-1,5.

 13. 13
  Tomáš Gergelits píše:

  Maťo, od rána se těším, že Ti budu moci pogratulovat, protože jsem tak nějak tušil a cítil v morku kostí, že dneska to konečně vyjde! Kdyby nebyl takový vítr, tak jsem měl v plánu Ti přijet fandit na kole napřímo :-) .
  Takže Ondro, gratuluji k vítězství, tím spíš, že vím, jak tito mladí kluci (Tvůj dnešní soupeř), co jsou otrkaní z Extraligy mládeže, umí být nebezpeční.
  Připojuji gratulaci celému družstvu k vítězství, které doufám startuje druhou šňůru vítězných zápasů :-) .

 14. 14
  Tom píše:

  Dnes jsme utkání zvládli velmi dobře a 13 bodů už nám dává 99% jistotu záchrany. :-) Výsledky 7. kola:
  http://chess-results.com/tnr571484.aspx?lan=5&art=0

  S tou druhou šňůrou vítězství to ale asi zas tak horké nebude, příště hrajeme na půdě vedoucího Písku. Potrápit je ale samozřejmě zkusíme. :-)

 15. 15
  Maťa píše:

  Děkuju všem za podporu, pomohlo to. :-) Už jsem se bál, že nevyhraju nikdy, takových dobrých pozic už jsem v probíhajících sezoně zahodil… Ono ani dneska k tomu nebylo daleko, teď jsem partii ukládal do počítače a z hodnocení +7 jsem udělal v jednu chvíli nulu. Naštěstí pozice byla komplikovaná a pro soupeře na přidávaném čase nebyla obrana jednoduchá. Ale snad už jsem si taky jednou vyhrát zasloužil, aspoň za to kapitánování. :-) Ještě by to chtělo, aby se chytil Kryštof, ten taky zahazuje dobré pozice, dnes prý měl v jednu chvíli +8 …

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 
 

© 2023 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist