03
Led

O pohár města Světlá – Memoriál V. Mareše

Ve středu 29. prosince uspořádal Šachový klub Světlá nad Sázavou turnaj v rapid šachu „O pohár města Světlá – Memoriál Vlastimila Mareše.“ Turnaj byl určen pro mládež i dospělé, pro registrované i neregistrované a byl poctou našemu obětavému trenérovi, který se věnoval šachové mládeži 40 let. Turnaj se konal ve Sportovním centru Pěšinky a prezentovalo se do něj 99 hráčů a hráček. Zúčastnili se hráči nejen z Kraje Vysočina, ale i z Pardubického kraje, Královehradeckého kraje, Jihočeského kraje, Středočeského kraje, Moravskoslezského kraje a z Prahy.

Pohled do hracího sálu

Na turnaji startovali mimo jiné 1 mezinárodní velmistr, 2 mezinárodní mistři, 1 mezinárodní mistryně a 2 FIDE mistři. Celkem hrálo 12 žen a dívek, 22 seniorů nad 60 let, 38 hráčů mládežnických kategorií a 3 neregistrovaní hráči. Na hráče čekaly finanční a věcné ceny v celkové hodnotě 30 tisíc Kč. Celkem bylo 50 cen pro hráče dle umístění a dále byly ceny pro všechny mládežníky.

Nejlepší mládežníci

V turnaji na devět kol měl každý z hráčů dvanáct minut na partii plus pět sekund na tah. Pořadatelé z domácího Šachového klubu zajistili veškerý materiál a měli vše předem připravené, takže se mohlo zahájit včas. Pořadatel zajistil on-line přenos 16 partií každého kola. Pořadatel akci rozdělil do 3 samostatných sálů, aby byla dodržena platná opatření. Hlavním rozhodčím turnaje byl FA Martin Šmajzr a o organizaci turnaje se staral Zdeněk Fiala. Občerstvení a oběd jsme měli zajištěné ve Sportovním centru Pěšinky. Účastníci měli dostatek prostoru nejen pro hru, ale i pro oddych mezi jednotlivými koly.

Turnaj vyhrál ziskem 7,5 bodů mezinárodní velmistr Miloš Jirovský, který byl prvním nasazeným hráče. Vítězství však nebylo snadné. Stejný počet bodů získali mezinárodní mistr Jaroslav Bureš a Jan Soural. Horší pomocné hodnocení je odsunulo na druhé, resp. třetí místo.

Cenu pro nejlepší ženu získala Nataša Richterová a nejlepším seniorem byl František Hostička

Nejlepším juniorem byl Jakub Vojta, nejlepší juniorkou byla Viola Ruby Pejřimovská a nejlepším hráčem do 16 let byl Šimon Lang z domácího oddílu. Nejmladším hráčem byl domácí osmiletý Pavel Brož.