TJ Spartak Vlasim
14
Zář

Na Blaníku se schůzovalo

Ondřej Matějovský

V úterý 9. září ve večerních hodinách proběhla v restauraci Blaník tradiční schůze členů šachového oddílu TJ Spartak Vlašim na úvod nové sezony. Hlavním cílem setkání bylo sestavení soupisek pro soutěže družstev, probrali jsme ale i spoustu jiných věcí. Dostavilo se celkem 16 lidí, což v anketě na těchto stránkách správně tipoval jen jeden z 20 hlasujících – k vítězství se přihlásil Tomáš Vojta :-) . Především pro ty, kteří nemohli přijít, zveřejňuji zápis ze schůze:

Přítomni: Bašta, Hašek, Houdek, Innemann, Macků, Matějovský, Matoušů, Mejzlík J., Pazdera, Staněk, Vojta P., Vojta T., Voldán, Vykouk, Zvára D., Zvára Jos.

Program:

 1. Zpráva o činnosti oddílu za poslední rok
 2. Diskuze ke zprávě
 3. Sestavování soupisek pro sezonu 2008/2009

1) Zprávu přednesl předseda oddílu Ondřej Matějovský. Minulou sezonu označil za pravděpodobně nejúspěšnější v historii oddílu. Přestože se áčku nepodařilo postoupit do 2. ligy, druhé místo v KP nelze brát jako neúspěch – boj o postup prakticky rozhodl jeden klíčový zápas v Kladně a v něm byli naši soupeři lepší. V RP skončilo naše béčko na solidním 6. místě, tedy na konci první poloviny tabulky, dařilo se i družstvům v nejnižší RS – Dolní Kralovice skončily druhé, céčko šesté. V jednotlivcích se o největší úspěchy postaral Tomáš Vojta, a to především ziskem první normy IM díky vítězství na mezinárodním turnaji v Mariánských Lázních. Rovněž Tomášovo mezinárodní elo 2411 dokazuje, jak byl náš nejlepší hráč v poslední době úspěšný! Tomáš Vojta také obhájil titul krajského přeborníka.

Mimořádně úspěšná byla i naše mládež. Zisk tří medailí z mistrovství Čech jednotlivců (2. Robin Hrdina, 2. Nela Pýchová, 3. David Zvára) je pro vlašimský šach rekordní, vysoko lze hodnotit i umístění Nely Pýchové na MČR (5. v praktickém šachu, 6. v rapidu). Na krajské úrovni se Vlašim prosazovala pochopitelně ještě víc, celkových 11 medailí z finálových turnajů jednotlivců jsou toho důkazem! Je potěšitelné, že kromě tradičních „sběratelů úspěchů“ D. Zváry, R. Hrdiny a N. Pýchové se začínají prosazovat i další jména: Štěpán Vopěnka, Fanda Helebrand, Vašek Voldán, Anežka Vlková, Matěj David, jen těsně utekla krajská medaile Patriku Pýchovi…  Na nejnižším stupni soutěží mládeže, v Regionální žákovské lize, byla Vlašim nejúspěšnějším oddílem – celkově zvítězil obhájce prvenství David Zvára před Robinem Hrdinou, v jednotlivých kategoriích se prosadila spousta dalších. V soutěžích družstev skončil tým TRW Autolektronika Vlašim na skvělém 3. místě v 1. lize dorostu, tým do 12 let pak po stříbrných medailích z KP obsadil vynikající 6. příčku na MČR v Kyjově. Zapomenout bychom neměli ani na 5. místo dvojice Pýchová/Helebrand na Zaječicích. Podrobnější výsledky a komentáře najdete v článcích na www.sachyvlasim.cz . V současné době má náš oddíl přes 40 registrovaných dětí, které ve spolupráci s MěDDM trénují ve 4 kroužcích (dva ve Vlašimi, Dolní Kralovice a Pravonín). Do záslužné práce s mládeží se zapojují Ondřej Matějovský, Jiří Mejzlík, Vojtěch Mejzlík, Martina Krejčiříková a Marie Filipová. Velmi nás potěšil vznik nového kroužku v Pravoníně, děti pod vedením paní Filipové jsou velmi aktivní a na výsledcích je to vidět! Kroužek má vlastní internetové stránky http://pravoninsachy.txt.cz/ .

Snad bude i nová sezona podobně vydařená, každopádně začala skvěle: na KP jednotlivců v Říčanech obsadili Vlašimáci první 3 místa (T. Vojta, O. Mejzlík, P. Vojta) a Robin Hrdina přivezl z MČR v rapid šachu mládeže v Malenovicích stříbrnou medaili!

Kromě sportovních úspěchů vyzdvihl Ondřej Matějovský práci na propagaci oddílu. O nástěnku v centru města se i nadále vzorně stará Jaroslav Pazdera, za což mu patří dík. Zásluhou dvojice Ondřejů – Vykouka a Staňka má vlašimský oddíl již téměř rok vlastní internetové stránky (www.sachyvlasim.cz), které se rozjely velmi slibně, důkazem je vysoká návštěvnost a také vítězství v soutěži ČT o nejlepší klubový web. O. Matějovský poděkoval webmasterům i všem přispěvatelům a zároveň vyzval i další, aby se aktivně zapojili, třeba i jen psaním komentářů k článkům.   

Vlašimský oddíl byl aktivní i na poli organizátorském. Během sezony jsme uspořádali tradiční zářijový rapid, Memoriál Stanislava Vojty v bleskovém šachu (Vánoční turnaj) v Chotýšanech, turnaj žákovské ligy ve Stříteži a závěrečné víkendové soustředění 1. ligy dorostu. Společně s oddílem KDJS Sedlčany jsme se pustili do pořádání Mistrovství Čech do 8 a 10 let a také finále KP jednotlivců mládeže – obě celovíkendové akce proběhly v SOU v Sedlčanech a organizačně se podle ohlasů vydařily. Úspěšná byla i simultánka s Tomášem Vojtou na pouti v Dolních Kralovicích, jež přispěla k výborné propagaci královské hry v regionu.  

Na závěr zprávy poděkoval O. Matějovský všem sponzorům oddílu, bez nichž by nešlo činnost v tak velkém rozsahu zajistit. Jedná se především o firmy Anytrade, Sellier-Bellot a TRW Autolektronika, významně pomáhá i MěDDM Vlašim. Poděkování zaslouží i ti, kteří kontakt se sponzory zajišťují (Tomáš Hašek, Pavel Vojta, Marie Filipová…), snad se v budoucnu přidají i další!

2) Zpráva byla přijata bez výhrad. Dan Houdek jen připomněl, že na webu chybí informace o oddílu (kontaktní adresy, termíny kroužků apod.). Připomínka určitě opodstatněná, v nejbližší době by mělo být napraveno.

3) V sezoně 2008/2009 povede družstvo TRW Autoelektronika Vlašim v krajském přeboru opět Tomáš Vojta. Tým opustil Jaromír Skála, naopak jako posily přicházejí dva hráči na hostování – Jan Stoklasa z Bohemians Praha a Emil Macků z Benešova. Náhradnickou lavičku posílí 14letý David Zvára. Tomáš Vojta uvedl, že s takovou sestavou jiný cíl než postup do 2. ligy mít nemůžeme, lehké to ale určitě nebude. Největším soupeřem bude pravděpodobně Rakovník, kalit vodu budou i další…

Také v béčku zůstává stejný kapitán – Tomáš Hašek. Jako volní hráči budou v týmu působit Vladimír Horák a Ondřej Matějovský, staronovou posilou se stává sedlčanský Petr Havelka. Bylo konstatováno, že v případě příznivých okolností by nemusel být utopií ani postup do KP, což by se hodilo především při případném úspěchu áčka. Uvidíme podle ostatních soupisek…

Družstva v Regionální soutěži povedou Jiří Mejzlík (Dolní Kralovice) a trojice Ondřej Matějovský, Ondřej Vykouk a Jaroslav Pazdera (Vlašim C) – prvně jmenovaný dá vždy dohromady sestavu, jeden z dalších uvedených pak povede tým při utkání. Hlavním cílem v nejnižší soutěži bude dávat šanci mladým, na obou soupiskách je jich opravdu hodně. 

V 1. lize dorostu odešli „přestárlí “ Martin Nguyen a Martin Vychopeň, nahradit by je měli Štěpán Vopěnka a Lukáš Jelínek. Na hostování zůstává Adéla Nguyenová z Benešova. Protože se naši mladí neustále zlepšují (alespoň podle ela), neměli bychom mít sestupové starosti, ale v soutěžích mládeže jeden nikdy neví…  :-)                                                                                                          

Tolik zápis ze schůze, doplnit mě můžete v diskuzi pod článkem :-) .             

17 reakcí na “Na Blaníku se schůzovalo”

 1. 1
  Tom píše:

  Pěkně si to popsal. Nic na doplnění mě nenapadá, snad jen statistika kolik kdo dal při schůzi piv :-)

 2. 2
  Maťa píše:

  Tak to můžu přesným číslem posloužit jen u sebe – nula :-) . Ale zase jsem měl určitě jednu z nejvyšších útrat, večeři jsem tam měl snad jen já a Emil…

 3. 3
  Pavel Vojta píše:

  Tak to já jsem si těch svých 5 bochánků dal.

 4. 4
  Maťa píše:

  V sekci „ke stažení“ si prohlédněte soupisky Vlašimi „A“ a mládežnického družstva v 1. lize dorostu. Postupně přidáme všechny naše soupisky, až budou hotové. Přečíst si můžete i článek, který jsem napsal pro regionální tisk (O. Matějovský pro tisk). V této souvislosti mě zaujalo, že program Word podtrhává slovo „sezona“ jako chybné, přitom podle slov středoškolského učitele češtiny Petra Procházky je naopak „sezóna“ pravopisnou chybou a současná Pravidla českého pravopisu mu dávají za pravdu…

  Odpoledne zveřejníme článek Tomáše Vojty o víkendovém turnaji v Janských Lázních.

 5. 5
  Tom píše:

  Můžeš se na to ještě Petra poptat v neděli. Včera se přihlásil na nedělní oddílák v rapidu s tím, že chce minimálně obhájit loňské 3.místo! :-)

 6. 6
  Maťa píše:

  Já už se ho ptát nemusím, i podle pravidel je vše jasné – správně se píše „sezona“. Word to má holt nastavené špatně… A Petrovi 3. místo přeju! :-)

  Omlouvám se všem čekatelům na Tomášův článek, zveřejněn bude až ve středu. Už je připraven k publikování, chybí jen nahrát partii do přehrávače (Stanice, pošli mi to na mail co nejdřív – díky!). Do oběda by tu měl být…

 7. 7
  Maťa píše:

  Tak v dnešní Jiskře vyšel ten avizovaný článek i s Robinovou fotkou. Vlašimský oddíl proniká do médií: v novém Šachu má pro změnu Tomáš Vojta dvě komentované partie a navíc i fotku … akorát, že na ní není on… :-)

 8. 8
  Tom píše:

  2 partie ? Čím jsem si takovou slávu zasloužil? Tipuju, že to budou nějaké tlučky, která jsem o prázdninách dostal. A mimochodem, když už na té fotce nejsem já, hrál jsem ty 2 partie vůbec já? :-)

 9. 9
  Maťa píše:

  Máš to tam 1:1 :-) : Vojta-Blomqvist (Třebová) 0:1 a Voráček-Vojta (Říčany) 0:1. Vzhledem k tomu, že fragmenty z obou duelů jsi publikoval na tomto webu, přikláním se k názoru, že partie jsou na rozdíl od fotky opravdu tvoje… :-)

 10. 10
  Tom píše:

  A víš že jsem si myslel, že to budou tyto partie?! Švédík skončil v Třebové velmi vysoko a mě hezky potrestal za příliš optimistickou hru. A pak jsem si říkal, že by tam mohla být nějaká z Říčan a se Zdeňkem má hezký závěr.

 11. 11
  Tom píše:

  V sekci „ke stažení“ si můžete nově prohlédnout soupisky Vlašimi“B“ a Vlašimi“C“ .

 12. 12
  Maťa píše:

  Takže už máte k dispozici téměř všechny naše soupisky. Na případné reklamace už je minimum času – dnes originály vezu do Smršťova Petru Havelkovi, který nás jako obvykle zastoupí na nedělní losovací schůzi na Strahově (Petře, díky! :-) ). Snad bude mít šťastnou ruku! V sekci „ke stažení“ chybí už jen soupiska Dolních Kralovic (v elektronické podobě ji má Jirka), takže zatím aspoň takto: 1. Vávra, 2. Š. Vopěnka, 3. J. Vopěnka, 4. Pýcha, 5. Jelínek, 6. Snížek, 7. Müller, 8. J. Mejzlík, 9. Pýchová, 10. Studnička, 11. Sibal.

 13. 13
  Maťa píše:

  Článek pro tisk (viz sekce „ke stažení“) vyšel v nezkrácené podobě i v dnešním Benešovském deníku, stejně jako v Jiskře včetně fotky. V prodeji bude do neděle, například v trafice na nádraží ve Vlašimi :-) .

 14. 14
  Maťa píše:

  Kompletní výsledky včerejšího pohodového rapidu zveřejnil Jirka Mejzlík na chess-results (viz sekce „aktuální odkazy“)- děkujeme! Článek napíšu během dnešního dne (snad :-) ).

 15. 15
  Tom píše:

  Včera byly rozlosovány i soutěže družstev. Hned v 1.kole šlágr Vlašim – Rakovník !!! Článeček s komletním rozlosováním všech našich týmu bude v nejbližších hodinách.

 16. 16
  Maťa píše:

  Protože mi dnes poslali své články Tomáš i Hermelín, s reportáží z oddíláku jsem nakonec nechvátal, aby těch novinek nebylo tolik. Takže až v úterý odpoledne … díky za pochopení! :-)

 17. 17
  Maťa píše:

  Zítra budeme pracovat na definitivní podobě soupisek pro soutěže družstev 2020/2021. Účast potvrdili Tomáš Vojta, Lukáš Filip, Standa Vávra a já, pro ostatní je to nepovinné (ale nejspíš někteří ještě dorazí). Kdo by se chtěl zúčastnit, tak v pondělí 7. 9. od 19.30 v restauraci Vorlina (v té místnosti, kde není výčep, tam bude klidněji). Případně mi můžete poslat nějaké náměty :-) .

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist