TJ Spartak Vlasim
10
Pro

Prohraný zápas zachránil nemožňák

K tomu, abychom získali nějaké body, tak občas štěstí potřebujeme, ale naši remízu, pravděpodobně vystihuje jenom jedno přirovnání, a to, když vám kolem hlavy proletí kulka, a netrefí vás. Možná ještě lepší by bylo říct, že jsme měli z prdele kliku.

Od poslední extraligové sešlosti jsme všichni počítali s tím, že si 4. 12. uděláme výlet do města nejlepšího perníku a hokeje, Pardubic. Velké překvapení nastalo v pondělí večer, kdy jsme obdrželi e-mail od Mati s tím, že hrajeme normálně doma a nikam se nejede. Nevysvětlitelná domněnka zápasu v Pardubicích vyústila v to, že naši krásnou vyhřátou místnost ve Sporthotelu jsme museli vystřídat za téměř sibiřské podmínky na Vorlině (abych moc nekřivdil, tak tam taková zima nebyla, ale chci tím vyjádřit nesouhlas k nápadu, že by se tam mohlo hrát). Ve Sporthotelu se nemohlo hrát, protože naši místnost obsadily tanečnice. Osobně si myslím, že by skoro nikomu nevadilo hrát za přítomnosti tanečnic, ale stejně bychom je asi nezaujali, takže by to mělo nakonec jenom samé minusy. :-)  

Já s Pepi jsme se vydali do Vlašimi již v pátek, protože abychom se v sobotu dostavili do hrací místnosti včas, museli bychom vyjet již v ranních hodinách a mrznout  v Benešově při čekání na spoj do Vlašimi. Po dlouhém přemýšlení jsme se s Pepi dohodli, že je to nesmysl a radši přespíme tam.

V pátek jsme se s Maťou sešli na Vorlině, kde byli ubytovaní i soupeři, což mělo za následek odhalení jejich sestavy. Po dlouhém zkoumání jsme zjistili, že v sestavě chybí „remízový obr, tedy vlastně král“ Jan Jiroušek. Zpětně nechápu, proč jsme nad tím tak dlouho přemýšleli, protože Honza ze svými 206 cm by byl v místnosti téměř nepřehlédnutelný. V sobotu ráno jsme vstali do krásného zasněženého dne a plni elánu zabojovat se silným soupeřem o nějaké body. Těsně před 10. hodinou jsme si podali se soupeři ruce.

K partiím spoluhráčů nemůžu moc říct, protože jsem svoji partii rozehrál velice tradičně, takže na šachovnici byl totální chaos, kterému nerozuměla ani tribuna sever, ani já sám, a tak jsem neměl moc prostor sledovat ostatní. Tak jenom velice stručně. První dohrál David, u kterého nastala chyba již někde v zahájení, což mělo za následek brzkou prohru. Následně se dlouho nic nedělo, ale postavení na šachovnicích vypadalo celkem jasně a stejně tak i verdikt … vypadalo to, že budeme jen ladit skóre naší prohry… Jako druhý dohrál Kryštof. Kryštofovi se poslední dobou moc nedaří, což se nakonec projevilo i v partii. Po výborném začátku, kde soupeře absolutně přehrál a vypadalo to na celkem hladkou výhru, se něco stalo, a když jsem se koukl na jeho šachovnici, stál již bez figury, kterou jeho soupeř brzo zužitkoval. Po otázce, co se stalo, řekl: „Absolutně nechápu, jak to soupeř našel, to by byla těžká taktika i pro Kasparova.“ O pravdivosti tohoto tvrzení jsem začal pochybovat hned po zhlédnutí diagramu, ale je to určitě škoda. Po příchodu mezi fanoušky si Maťa neodpustil poznámku: „No, nejsi kapela…“ (narážeje na Kryštofův bonmot: „Nejsem kapela, abych pořád vyhrával“).

Kulhánek – Křížek po 19.f3:

V pozici na diagramu Kryštof zahrál správně 19… Jxc3! 20. Sxc3 d5 21. a6 bxa6?? 22. Sa5! A bílý udrží figuru, protože černý je nucen hrát dámou. Přitom stačilo k dobré pozici a pěšci navíc zahrát 21… b6, po kterém bílý nemá napadení dámy.

Prohráváme tedy 0:2 a šachovnice na nějaký větší bodový zisk nevypadají. Pepi má složitou věžovku, Jáchym je úplně na odpis, já stojím sice lépe, ale hodiny se nekompromisně blíží k nule a Kuba má remízovou dámskou koncovku. Potom se ale stala absolutně neuvěřitelná věc… Jáchym se zvedá od šachovnice s vítězným partiářem, doprovázen našimi nevěřícími pohledy. 

 Konečná pozice Jáchymovy partie:

V pozici na diagramu zahrál soupeř 42… De7+??, což je samozřejmě tah proti pravidlům, a soupeř je tím pádem nucen hrát dámou, kterou v následujícím tahu ztrácí, a tím i partii. Kdyby soupeř sáhl o kousek vedle a zahrál 42… Se7+, tak nám Jáchym říkal, že by se vzdal.

Po této neskutečné výhře se domlouvají v jasných pozicích na svých remízách Pepi a Kuba.

Stav je tedy 2:3 a dohrávám já. Mně se v průběhu partie podařilo soupeře ošejdit o pěšce a na šachovnici vznikla tato pozice…

Dudek – Bouška po 36…b6:

Úplně jsem nevěděl, co s pozicí, a tak jsem se rozhodl, že zahraji 37. cxb6!? Dxc1 38. Vxc1 Vxc1+ 39. Kg2 Vxd4 40.b7  O tom, že pěšce se mi podaří vyměnit za jednu věž, jsem věděl, ale větší obavy jsem měl o svého krále. Byly oprávněné, ale naštěstí během partie nebyly odhaleny. 40… Vd8 41. De3? Zde bylo nutné zahrát 40. Da2 nebo Da4, aby bylo kryté políčko c2.   41… Vc2+ 42. Kh3 Vc4? Dovoluje uskutečnit to, v co jsem doufal.

K vynucené remíze vedlo 42… h5 Tento tichý tah uzavírá všechny královy útěky ze starověké Sparty a pravděpodobně by se stalo 43. Da7 Vdd2 (44. Kh4 Se7+ 45. Kh3 Vxh2 mat)  44. Dg1 Vd8 a zde bych znechuceně zjistil, že se musím dámou vrátit a budu muset opakovat tahy.

43. Dxb6 Vxb4 44. Dxd8 Vxb7 Tato pozice by měla být teoretická remíza, ale z praktického hlediska je to velice těžké.

Pozice po pár tazích dospěla do této situace:

Dudek – Bouška 60… f6?:

61. e6? Zde k výhře vedlo: 61. De6 Vxe5 62. Dg8+ Kh5 63. Df7+ Kh4 64. Dg6! Tuto variantu jsem viděl, ale bohužel moje chabá mysl si neuvědomila, že visí pěšec na h6 a černý s tím nemůže nic dělat. 61…Sd6+ 62. Kf3 f4?

63. Db1+? Zde k výhře vedlo zase: 63. Db3 Vd2 64. e7 Sxe7 65. Dg8+ Kf5 66. Dg4+ Ke5 67. Dxf4+ s dalším vzetím věže. K tomuto obhajobu nemám. Možná pouze to, že jsem slabý. :-) 63…Kg5 64. Dg1+? 64. e7 64. Sxe7 65. Dh7! A černý nepokryje všechny hrozby. 64… Kf5 65. Dg4+ Ke5 66. Dxf4+ Kxe6 67. Dxh6 Po nevyužití několika šancí vznikla tato pozice, kde už jsem se smiřoval s remízou, protože černému stačí jenom čekat a já s tím nic neudělám, ale říkal jsem si, že už jenom kvůli družstvu to dotahám do holých králů…

Dudek – Bouška po 78. Dd7:

Zde jsem byl už trochu optimističtější. Černý mi dovolil posunout pěšce na h5 a dámu nechat na 7. řadě a i počítač si zde již chrochtá, že by to měl bílý vyhrát, ale cesta by to byla ještě zdlouhavá. Poslední štěstí toho dne jsem vyhrál já, když soupeř zahrál 78… Vg8 a po 79. Dc7+ se vzdal, protože ztrácí buď střelce, nebo věž.

K závěru bych rád ještě poukázal na vtipné situace, které vytvořila servírka na Vorlině. Paní s největší pravděpodobností šachy v životě neviděla a potom, co jsme postavili šachovnice, řekla: „Ty vole, to si musím vyfotit, to mi holky nebudou věřit, co jsme tady měli.“ Následně obcházela každou šachovnici zvlášť, jako kdyby byly každá jiná, a fotila si je. Potom si začala hrát s figurkami, což mělo za následek to, že jsme se báli, že by nám v průběhu partie mohla do ní nějak zasáhnout. Aby příběh o paní a focení neměl tak krátký průběh, tak v polovině zápasu servírka donutila Patrika vylézt na stoly a vyfotit tuto událost na památku. Háček tohoto úkolu spočíval v tom, že stoly se dost kinklaly, a tak šlo Patrikovi podstatě o život. Naštěstí se Patrik s úkolem vypořádal na jedničku, takže o život nepřišel. Poslední vtipnou scénu paní vytvořila potom, co se chtěl Maťa na nás kouknout, a paní mu podstatě vběhla do cesty a říká mu: „Ondří, ty tam nechoď, ty to družstvo akorát znervózňuješ.“ Maťa servírku poslechl a šel si dát kávu.

Celkové hodnocení zápasu proběhlo u oběda, kde jsme se shodli, že výsledek zápasu neodpovídá průběhu, ale na to už v danou chvíli všichni zapomněli, tudíž atmosféra byla na velice dobré úrovni.

Naše výhledy do budoucna nejsou úplně nejrůžovější, ale 15. 1. se zkusíme porvat o nějaké ty body s Jičínem a Lipkami. 

Stránky Extraligy mládeže

(autor článku: Vojta Dudek)

16 reakcí na “Prohraný zápas zachránil nemožňák”

 1. 1
  Tom píše:

  Škoda, že ten šťastný bodík asi bude k ničemu (Polabiny půjdou do finále A, my pravděpodobně do B a tento zápas se nebude počítat). Na místě ale potěšil. :-)

  Jinak díky Vojto za výborný článek!

 2. 2
  Jarda P. píše:

  Pěkný a vtipný popis událostí sobotního dne ;-) :-) .

 3. 3
  Patrik P. píše:

  Vojto, srovnání s enfant terrible brodeckého šachu se v případě psaní článků opravdu bát nemusíš. :-) Pobavil jsi mě, i když si trochu vymýšlíš. ;-)

 4. 4
  visvi píše:

  Pěkný článek, Dude! Výšku Honzy Jirouška už víme jistě, nebo jsi tam prostě něco plácnul? Nedávno jsme to řešili…

 5. 5
  Vojta D píše:

  Díky za hezké ohlasy. Výšku je potvrzená, ale já si třeba myslím, že měří ještě více… :-)

 6. 6
  Blanka píše:

  Hezký článek. Diky za diagram z Jáchymovy závěrečné pozice. Moc jsem si neuměla tu situaci představit :-)

 7. 7
  AdolfR píše:

  hezkej článek. Tak ještě zabojujte krapítek

 8. 8
  Maťa píše:

  Zdravím všechny a zejména autora článku z města perníku a špičkového hokeje! :-) Vojtovo přání zkusit urvat nějaké body zkusíme naplnit, ale byl by to velký zázrak. Tým se nám totiž zejména kvůli současné epidemii rozsypal, chybí nám první tři desky a i mezi náhradníky se hledalo složitě, protože v béčku řádí karanténa a má dokonce odložená dnešní utkání. Nám nebylo odložení zápasů povoleno, a tak hrajeme v pěti hráčích.

  V utkání Jičín-Vlašim usedli proti sobě v 10 hodin tito soupeři:

  1. Křížek (1995) – Ret (2073)
  2. Leksová (1718) – Porš (1990)
  3. Dudková (1540) – Zelbová (1886)
  4. Hrabě (1231) – Šádek (1868)
  5. Slánský (1304) – Zelba (1919)
  6. Prázdná židle – Janouch (1923) 0:1

  Jičín je v základu. Držte palce!

 9. 9
  Patrik P. píše:

  Držím palce! Zázraky se někdy dějí. :-)

 10. 11
  Maťa píše:

  Ale my prohráváme 3:0, hrají už jen první tři desky.

 11. 12
  Maťa píše:

  Pepi také prohrála.

 12. 13
  Maťa píše:

  Prohrál i Kryštof.

 13. 14
  Jarda P. píše:

  Nedá se nic dělat, tohle je obrovské oslabení.

 14. 15
  Maťa píše:

  Ráno 6:0. Odpoledne zahájeno ve 14.30 proti Lipkám. Proti sobě hrají:

  1. Neumann (2130) – Křížek
  2. Winter (2153) – Leksová
  3. Zdechovský (1922) – Dudková
  4. Voříšková (1809) – Hrabě
  5. Bednář (1815) – Slánský
  6. Vlček (1533) – Prázdná židle

  Po hodině a čtvrt prohráváme 2:0, kromě židle silné soupeřce podlehl Ondra Hrabě.

 15. 16
  Maťa píše:

  Prohráváme 5:0, dohrává Soňa. Bohužel své šance nevyužil Jáchym, který sehrál výbornou partii a v závěru byl úplně vyhraný. Nakonec přehlédl soupeřovu oběť věže s matem…

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2022 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist