TJ Spartak Vlasim
30
Lis

Polofinále juniorů 2021 – pro pobavení

Už to bude týden, co skončil jeden z mých oblíbených turnajů – Polofinále juniorů. Jsem jeden z těch, kteří velmi oceňují umístění šachových turnajů někde mimo civilizaci, protože především turistika a cyklistika patří mezi mé oblíbené aktivity. Návštěva Krkonošského národního parku mi proto vždy udělá velkou radost. Tento rok se dokonce i počasí zasadilo o naprosto skvělá panorámata a výhledy.

Vždycky se radši při psaní článků zaměřuji na zážitky z prostředí a okolí než na zážitky z šachové části turnaje, nicméně abych neukřivdil mých spoluklubovníkům, tak tedy alespoň přikládám výsledkovou listinu (nerad bych se opakoval). Samozřejmě také velká gratulace Kubovi za postup do juniorského finále. Myslím si, že měl velmi dobrý turnaj a o jeho kvalifikaci na následující turnaj nemůžeme pochybovat. Věřím, že i na juniorském šampionátu si Kuba zahraje a bude moci bojovat o přední pozice. Abych nepohoršil Davida, tak také gratuluju jemu ke skvělému výsledku. Jeho přístup k šachům mě vždy velmi udivoval a můžu se od něho pouze něčemu přiučit.

Než se dostanu k nějakým šachovým ukázkám, nechte mě se s vámi podělit o ostatní zážitky z tohoto turnaje.

Hrozba v podobě Stockfishe

Nevím, zda je vám tato informace známa, ale tento rok jsme bohužel museli přihlížet diskvalifikaci jednoho hráče za podvádění. Nepřijde mi fér zmiňovat jeho jméno, ale předpokládám, že když vám prozradím, že ho vyloučili po třetím kole s celkovým počtem jednoho bodu, lehce si ho budete moci dohledat. Na turnaji byl tento incident často předmětem diskuze při večeřích nebo snídaních a reference na onoho kloučka, který se s očividným obrysem mobilu v kapse pohyboval po hracích prostorách, jste mohli slyšet na každém kroku. Velmi dobře si vzpomínám na druhé kolo, kdy onen člověk hrál s Kájou Brožkou. Seděl jsem hned vedle. Neuvěřitelná přesnost jeho tahů zahraných během sekund mě nepřestávala udivovat a musím říci, že jsem Káju hodně litoval. Myslím, že i Kája věděl, že jeho soupeř podvádí, a proto mi přijde velká škoda, že se během partie nerozhodl soupeře nařknout z podvádění. Jenom malá ukázka z jejich partie:

 NN (1363) – Brožka Karel (2132), pozice po 11. tahu černého

Chtěli byste tuto pozici hrát za černé? Já osobně poměrně ano, jelikož mi přijde, že zatímco černý vyvinul všechny své figury, bílý svůj vývin velmi zanedbal. Kompenzace za ztraceného pěšce (pěšce na a7 černý vždy může jednoduše dobrat) je zřejmá. Bílý tuto nejistotu ale necítil a sebevědomě zahrál následující čtyři tahy do méně než pěti minut na jeden tah. 12.e5 Je8 13. a3 Sxe5 (lepší bylo Jd3) 14. Ja4 Db5 15. Jf3

Bílý černému nastolil nepříjemný dvojúder, kterému se těžko čelí. Nejlepší možnost černého je zahrát 15…Sxb2 16. Jxb2 Jxd5 a po 17. Jd3 bílý má o figuru více. Bílý pak výhodu lehce zrealizoval a vyhrál. Absurdní na této ukázce je rychlost, se kterou NN tahy hrál…

Vtipnější situace ale nastala v kole následujícím, kdy s NN hrál David Gloser. V tento moment už NN byl podezřívaný z podvádění ze všech stran, a proto i David byl poměrně nervózní, že následující den bude hrát se „Stockfishem“. Zvolil ale brilantní strategii. Kdykoli, když se soupeř snažil zvednout ze židle a jít si na veřejné záchody si zaskotačit se svým mobilem, David zahrál tah a tím ho přinutil zůstat u šachovnice. Jakmile si NN nebyl schopen zaflirtovat se Stockfishem, partii prohrál na plné čáře. Dokonce došlo k momentu, kdy se během partie, hned poté, co David zahrál tah při vstávání NN ze židle, soupeř naštvaně zeptal „Opravdu?“ a celá první řada šachovnic vybuchla smíchem.

Stínoví běžci

Považoval bych se za hříšníka, kdybych nevyužil krásy Krkonoš ke svým turistickým toulkám. Jen pro ukázku přikládám pár ukázek z mých poutí.

V horách se vám málokdy stane, že potkáte někoho, kdo by své síly spotřebovával na natolik náročné fyzické aktivity jako například běh. Na svých cestách jsem ale často potkával dvojici šílenců – šachistů samozřejmě (jak jinak) – kteří se vzbouřili proti zákonům organického světa jako například svalové únavě v podobě pozvolného ucpávání cév kyselinou mléčnou, a využívali svou fyzickou zdatnost k běhu na delší vzdálenosti s nesmírně vysokým převýšením. Jen pro ukázku:

Na obrázku je trasa jedné z mých cest po okolích. Dvojici běžců jsem potkal, když jsem procházel sedlem mezi Luční horou a Studniční horou (vpravo, na obrázku není vidět). Dvojice se vracela od Luční boudy. Aby se dostali na Luční boudu (bod č. 3), museli buď běžet stejnou cestou, jako jsem já šel, anebo běžet rovnou ze startu na bod č. 3 (trasa z bodu 3 do startu tam a zpět). Tak či onak, se jedná o neskutečně náročný výkon (převýšení okolo 700 m). Musím chlapcům zatleskat, že něco takového bylo jejich každodenním ranním cvičením.

Jakožto dodatek k tomuto tématu přikládám ještě tyto fotky, které mi byly poskytnuty jakožto materiál pro tento článek. Je vidět, že i šachisti kalibru Kuby Vojty si někdy musí připomenout, že šachy jsou také sport. :-)

Už mě nenapadají žádné komplexnější zážitky, které bych mohl roztáhnout alespoň do jednoho odstavce, tak alespoň uvedu pár dalších pouze v bodech:

 • David Zvolenský, neporazitelný hráč Krycích Jmen
 • Nebylo příliš vlastenecké si 17. 11. před partií pustit Internacionálu SSSR
 • Nepříliš sympatický číšník (nemohu se mu ale divit) si stále stěžoval, jak nikdo pořádně nepije tvrdý alkohol. Kam to ta dnešní mládež spěje…
 • Při jedné ze svých cest do města jsem sepsal krátkou báseň:

Je bílá noc – srdce na dlani,

hvězdičky dávno popadaly,

je bílá noc, vždyť víš má milá,

má láska k tobě neskomírá.

Všechen žal teď stranou musí,

je bílá noc – klid v naší duši.

Má milá, já snad láskou shořím,

když srdce tobě nepokořím.

Je bílá noc – srdce na dlani,

my v objetí jsme obmotáni,

je bílá noc, vždyť víš má milá,

má láska k tobě neskomírá.

A na závěr přeci jen připojuji pár diagramů ze svých a jiných partií:

Raptis Janis – Voříšek Jakub, pozice po 23. tahu bílého. Jak černý na tahu získá vyhrávající výhodu?

Voříšek Jakub – Pejřimovský Tadeáš Rubel, pozice po 62. tahu černého

Jak může bílý vyhrát, pomineme-li absurdně prosté Dc2, které oba dva hráči v partii přehlédli.

Bartoš Václav – Voříšek Jakub, pozice po 34. tahu bílého. Bílý na tahu dá mat čtvrtým tahem.

Vojta Jakub – Voříšek Jakub, pozice po 44. tahu černého. Bílý na tahu zvítězí.

Zvolenský David – Vrzal Filip, pozice po 25. tahu bílého. ČNT

Zvolenský David – Hrbek Štěpán, pozice v analýze. Jak se může černý na tahu zachránit?

Vojta Jakub – Hrbek Štěpán, pozice po 46. tahu černého. Jak bílý na tahu zvítězí?

A co říci závěrem, zda rýmem mám svou mysl trápit, turnaj ten byl poveden, nemohu ho vynachválit.

Výsledky na chess-results

Stránky turnaje

(autor článku: Kuba Voříšek)

12 reakcí na “Polofinále juniorů 2021 – pro pobavení”

 1. 1
  Tom píše:

  MČR možná po letech nebude v Koutech, ale v Luhačovicích:
  https://www.nss.cz/mcr-juniorek-a-junioru-a-

 2. 2
  Maťa píše:

  Jestli to dobře chápu, tak to Petr Koutný s Michalem Machem chtějí dělat souběžně s Otevřeným MČR amatérů: https://www.nss.cz/otevrene-mistrovstvi-ceske-republiky-v-sachu-amateru-2022. To se mi moc nezdá. Ubytování za 600 Kč na noc může být taky pro někoho hodně, i když věřím, že poměr kvalita/cena bude v pohodě. V Koutech ale byla v červnu možnost bydlet o dost levněji, konkrétně za 235,-/noc (tu my tentokrát nevyužili a dopřáli si luxusu na dolní podobě, kde se cena nabídce z Luhačovic blížila, ale též to bylo o 120 Kč méně). Mně osobně přijdou Kouty pro MČR mládeže ideální, už jen proto, že vše je pod jednou střechou.

 3. 3
  Kuba Vojta píše:

  Také bych to nechal v Koutech. Přece jen mají své kouzlo…

 4. 4
  Tom píše:

  Výborné listopadové výsledky Kuby se projevily i v aktuálním elu (k 1.12.) – 2289! Za pozornost stojí i elo Jirky Rýdla – 2441!

 5. 5
  AdolfR píše:

  dobry ela tedy a moc dobrej Kubuv clanek, hezky se to cte a hezky se kouka na hezky fotky

 6. 6
  Patrik P. píše:

  Nesmíme zapomenout, že zpět k výšinám se také vrací vlašimský talent s iniciály P. P. ;-) :-D

 7. 7
  Patrik P. píše:

  Jinak, Kubo, pěkný článek. Zajímalo by mě, čím tě udivuje Davidův přístup k šachu. :-)

 8. 8
  Maťa píše:

  Jo, pěkný článek od Kuby.

 9. 9
  Tom píše:

  Finále juniorů se nakonec bude hrát (v březnu) stejně jako polofinále ve Špindlu:
  https://www.chess.cz/mcr-junioru-a-juniorek-se-bude-hrat-ve-spindlerove-mlyne/

 10. 10
  Maťa píše:

  A MČR mládeže bude pod taktovkou Robert a Petr šachy v Luhačovicích: https://www.chess.cz/luhacovice-budou-hostit-mcr-mladeze-do-16-let/.

 11. 11
  Tom píše:

  Docela se divím, že po těch útocích na Šachový svaz a bulvárních hovadinách co Koutný publikoval na svém webu, mu ještě něco přiklepnou … :-O|

 12. 12
  Maťa píše:

  Tak kdyby jenom publikoval, on to většinou i sám píše. Třeba po přečtení tohoto článku snad nejde udělat nic jiného než si poklepat na hlavu: https://www.nss.cz/mcr-v-bleskovem-sachu-bez-potlesku. :-)

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2022 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist