TJ Spartak Vlasim
07
Zář

Robin Hrdina vicemistrem ČR v rapid šachu!

Ondřej Matějovský

V malebných Beskydech, konkrétně v hotelu Petr Bezruč v Malenovicích u Frýdlantu, proběhlo ve dnech 6. – 7. září Mistrovství České republiky v rapid šachu do 14 let. Jak už jsme informovali v předchozím článku, vlašimský oddíl obsadil všechny chlapecké kategorie – na sever Moravy odjeli už v pátek Václav Voldán (H 10), Robin Hrdina (H 12) a David Zvára (H 14). Mistrovství se zúčastnilo celkem 162 hráčů, hrálo se švýcarským systémem na 9 kol při tempu 2 x 25 minut bez přidávání času.

S hodnocením výkonů našich reprezentantů musíme začít u Robina Hrdiny. Asi žádnému čtenáři těchto stránek nemohla uniknout informace, kterou velmi rád zopakuji: Robin v kategorii do 12 let uhrál úžasných 7,5 bodu a skončil se startovním číslem 13 na skvělém druhém místě se stejným ziskem jako vítězný Dobeš ze Starého Města! Náš hráč si do Malenovic přivezl výbornou formu, první den vybojoval 4,5/6, když prohrál jen se Svobodou z Frýdku-Místku po chybě ve vyhrané pozici, půlku pak „ztratil“ v dramatickém souboji s pozdějším vítězem v 6. kole. Tu partii jsem bohužel neviděl, zrovna jsme se s pány Voldánem, Říhou a Skalickým  vraceli z výletu na Lysou horu, ale prý to byl hodně adrenalinový zážitek. Robin celou dobu bránil horší pozici, nakonec se mu ale podařilo dostat se do fáze, kterou žijící legenda regionálního šachu Jan Starec vždy komentoval slovy: „Tak teď už je vše jen v rukou blicařů!“ Figurky jen lítaly, asi stejně jako v mediálně proslavené partii Vološin-Holemář. První, kdo překročil časový limit, byl staroměstský šachista, Robin to sice reklamoval, ale ke své smůle už nestihl s poslední sekundou na hodinách zastavit čas a spadl také. Rozhodčí nejdříve rozhodl o Robinově výhře, soupeř však podal protest a konečný verdikt zněl spravedlivě – remíza. S výsledkem mě seznámil ředitel turnaje Antonín Surma (přiběhl jsem zrovna z Lysé hory a hned takové věci…  :-)  ), a když jsem pak u večeře Robinovi sdělil, že má o půl bodu méně, zareagoval v duchu fair play: řekl, že je to dobře, protože se mu původní rozhodnutí zdálo nespravedlivé, navíc bylo vidět, že to myslí opravdu upřímně – udělal mi tím radost! Náš borec tak přenocoval jako čtvrtý v průběžném pořadí, aby se probudil do ještě lepšího dne. V neděli totiž po suverénních výkonech vyhrál všechny tři partie, obzvlášť důležitý byl hned první ranní skalp vedoucího hráče Kubíka (Frýdek-Místek). V samotném závěru turnaje jsme čekali, zda si dokonce neodvezeme domů zlato, los totiž určil Dobešovi do posledního kola nasazenou jedničku Kozla, a kdyby s ním prohrál, stal by se celkovým vítězem Robin. Lídr ze Starého Města si ale své vedení pohlídal, byl to jeho soupeř, kdo horkotěžko vydřel remízu. A protože se ani s buchholzem žádný zázrak nestal, Robin skončil na druhém místě, což je samozřejmě i tak obrovský úspěch! A hlavně zasloužený, náš dvanáctiletý talent se v Malenovicích představil ve velmi dobrém světle, hrál pěkné útočné šachy s minimem hrubých chyb a své soupeře vesměs přehrával. Jen tak dál! :-)

Robin Hrdina se svou zatím nejcennější medailí. Nebo je Mistrovství Čech ve vážných partiích víc? Foto: Radim Hataš

V nejstarších „čtrnáctkách“ byl David Zvára nasazen v polovině startovního pole (18.) a po dvoudenních bojích skončil nakonec s 50% na 21. místě. První den Davidovi příliš nesloužil propočet, a tak není divu, že měl na svém kontě jen 2,5 bodu, na této úrovni se prostě přehlížet nevyplácí… Neděle už byla o dost lepší – 2/3 se silnými soupeři a konečné umístění přibližně podle papírových předpokladů. Žádný zázrak, ale ani žádný výbuch…

Od Vaška Voldána jsme mezi nejmladšími hochy velký výsledek očekávat nemohli, již jeho postup na MČR byl obrovským úspěchem. Všechny nás překvapil v prvním kole výhrou nad Kladňákem z Dubňan (elo 1412), ve zbytku turnaje si už ale připsal jen jednu remízu a kontumační bod. Konečné 32. místo asi odpovídá Vaškovým možnostem, i když byl několikrát blízko dalším ziskům. Například zmiňované remízy je velká škoda, protože v průběhu partie měl náš hráč figuru a tři pěšce navíc, bohužel však v honbě za neuskutečněným matem poztrácel vše zpátky…  :-( Tento sportovní zážitek Vaškův tatínek rozchodil až při výstupu na Lysou horu :-) . Každopádně získal nejmladší člen výpravy cenné zkušenosti a určitě je dobře, že zažil atmosféru tak velkého podniku. Do budoucna musí zpomalit, hraje pořád zbytečně rychle, což je jeho největší problém.

Celá výprava včetně kamarádů z Úholiček. Zleva: Vašek Voldán, Míša Hatašová, Radim Hataš, Ondřej Matějovský, Pepa Zvára, Jiří Voldán, David Zvára a Robin Hrdina. Míša byla také úspěšná, domů si odvezla pomyslnou bramborovou medaili a k té bronzové mnoho nechybělo… Foto: Jakub Rathouský

Na závěr na dálku děkuji pořadatelům z Beskydské šachové školy za perfektně připravené mistrovství. Organizačně vše klapalo a hrálo se v hezkém prostředí, určitě se někdy rádi vrátíme! :-)

KONEČNÉ VÝSLEDKY VŠECH KATEGORIÍ

20 reakcí na “Robin Hrdina vicemistrem ČR v rapid šachu!”

 1. 1
  Jirka píše:

  Super, že se v nadpisu článku něco mění, je vidět, že na tom, Maťo, pracuješ :-) . A práce je to jistě krásná, psát o úspěchu jednoho ze svých nejnadanějších a nejpracovitějších svěřenců. Po pětiletém medailovém půstu z MČ a MČR je to za poslední 2 roky už pátý cenný kov našich žáků, Robin jako jediný z nich už má medaile dvě, vždy stříbrné, a vždy bylo zlato celkem blízko. Že by do třetice v říjnu na Seči… :-) ?

 2. 2
  Maťa píše:

  Pracuju, ale musím si dát pauzu. Táta mě zapomněl zapřít (píšu u něj doma, tady vždy udělám nejvíc práce) a za chvíli je tu Tomáš Vojta… Jinak novináři říkají, že je psát vůbec nebaví, ale baví je mít to napsaný. Docela tomu rozumím… :-)

 3. 3
  Jarda píše:

  Jirka: Nějak si nemůžu vzpomenout ,kdo má tu pátou medaili. Počítám ,že Robin má 2,David a Nela jednu a opravdu nevím kdo dál nebo mi asi něco uniklo.

 4. 4
  Maťa píše:

  http://www.chess.cz/web/mladez/souteze/jednotlivci/mc8/mc2006/konen_vsledky1.html
  Natálka Vernerová bronz na Mistrovství Čech v D 10, bohužel už ukončila kariéru…

 5. 5
  Jirka píše:

  Jen upřesním, že Natálka byla bronzová na podzim 2006 v D8. Škoda, že Natálka u šachů nevydržela, holčičí duo N+N (Natálka a Nelinka) mohlo být slavné :-) .

 6. 6
  Jarda píše:

  Jo Maťo dík za připomenutí.Bylo to ve Sloupu a já tam byl tehdy s Patrikem.Jen ta medaile nebyla v D10,ale D8. V každém případě ,kdyby Natálka neskončila,měla by Vlašim dnes možná nějakou medaili navíc. Ale kdyby…..

 7. 7
  Jirka píše:

  Na druhé straně je perfektní, že medaile vozí tolik našich žáků, že úspěchy oddílu nestojí na jednom jediném :-D . A je to tak vzhledem k nim i spravedlivé.

 8. 8
  Tom píše:

  Žijící legenda regionálního šachu Jan Starec … Možná bychom mohli dát do ankety: Kdo zná Honzu Starce? :-)

 9. 9
  Jirka píše:

  Jak jsem koukal na fotku s Pepou Zvárou v sestavě, tak mě napadlo: Na kolik akcí s námi ještě pojede? Nějak ty děti rychle stárnou.

 10. 10
  Tom píše:

  Máš pravdu. Pepa by měl zapracovat na nějakém dalším. :-)

 11. 11
  Jirka píše:

  Zase třeba začnou jezdit jiní – tak mě napadá: už umí Kuba mat pomocí dvou věží? A co Pavlovy děti, na simultánce to vypadalo dost nadějně… :-D
  Takovej Půlpán uměl mat králem a věží možná dřív, než sfoukl 4 svíčky na dortě :-) .

 12. 12
  Pavel Vojta píše:

  Velká gratulace Robinovi,jen tak dál a za pár let bude sakra problém probít se do sestavy áčka.
  Jinak zrovna včera jsem s malou trénoval,ale na nějaký zářný talent to zatím nevypadá-no uvidíme,jen se nevzdávat.

 13. 13
  Tom píše:

  Tak Kuba jěště nesfoukl ani svíčky 3, takže samozřejmě tahat neumí. Ale už umí pojmenovat figurky :-)

 14. 14
  Maťa píše:

  Tři poznámky:
  1)Honzu Starce zná přece každý :-) .
  2)Není to tak dávno, co jel Pepa s Davidem na první turnaj – bylo to na žákovskou ligu do Sedlčan na začátku roku 2002. Opravdu to hrozně letí…
  3)Myslím, že zrovna u Půlpánů nic neuspěchali, například ve Zlatých Horách 2006 se prostřední Matěj jen díval, aby pak o 2 roky později ve svých 7 letech porazil Františka Innemanna… :-)

 15. 15
  Vojta M. píše:

  Legenda Jan Starec by se taky třeba mohla objevit na oddíláků, jako VIP host :-)

  Konečně anketka, kterou budu moci ovlivnit. Snad. Pokud vše pujde jak má, budu zas po dlouhých letech hrát oddílák v rapidu.. :-)

 16. 16
  Tom píše:

  Fajn, zdá se, že letos na oddíláku nude velmi dobrá účast. Už jsem taky v anketě hlasoval pro možnost 25 a více! Mimochodem, v minulé anketě jsem jako jediný trefil počet účastníků na schuzi! :-)

 17. 17
  Maťa píše:

  Mohu potvrdit, že pro možnost 16-19 byl ve „schůzové“ anketě jen jeden regulérní hlas (druhý dorazil až ráno po schůzi :-) ), nejvíc lidí (včetně mě) hlasovalo pro 12-15. Tomášovi tak gratuluji k dobrému odhadu – sešlo se nás 16. Do konce týdne bych rád něco málo o dění na schůzi napsal, slíbil jsem to…

  Jinak v nové anketě koukám, že hlasující jsou optimisté – 25 lidí by byl druhý nejvyšší počet, jak se můžete přesvědčit v galerii vítězů (viz propozice v sekci „ke stažení“).

 18. 18
  Vojta M. píše:

  To ale může být i tím, že ve vlašimi díky těmto stránkám stoupl zájem o šachy a rozšířila se naše základna. Stačí aby přijeli kralovice nebo pravonín ve větším počtu a máme tu rekord.

 19. 19
  Maťa píše:

  Členská základna sice utěšeně roste, ale zase nepřijedou tradiční účastníci ze Sedlčan ani Jaromír Skála – na Strahově je losovačka krajských soutěží. Necháme se překvapit…

  Na http://sachysm.cz/?q=mcrmlrap08 si můžete přečíst článek o MČR v rapidu z pohledu nejúspěšnější výpravy ze Starého Města. Prostor je tam věnován i partii Dobeš-Hrdina.

 20. 20
  Patrik Pýcha píše:

  Právě jsem se vrátil z dovolené v Chorvatsku a tak se zpožděním moc gratuluji Robinovi ke stříbrné medaili,nicméně výsledky dopadly na půlku přesně,jak jsem tipoval.

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist