TJ Spartak Vlasim
29
Led

Vlašim těsně za branami finále A

Ondřej Matějovský

Na závěrečná dvě kola základní části dorostenecké extraligy jsme cestovali v sobotu 23. ledna do Liberce. Naštěstí se na rozdíl od předchozích víkendů trochu umoudřilo počasí, a tak cesta proběhla hladce a podle časového plánu. Menší zdržení jsme nabrali až v samotném Liberci při hledání areálu školy, ve které se hrálo, ale s pomocí telefonické navigace od pořadatelů jsme nakonec dorazili včas. Hned na úvod nás překvapilo, že na severu Čech je o dost méně sněhu než u nás, i když je pravda, že různá zpravodajství v médiích tento stav naznačovala.

Do Liberce jsme přijeli v pozici aktuálně 4. týmu průběžné tabulky západní skupiny s cílem pokusit se umístění v první polovině udržet a nečekaně tak postoupit do finálové skupiny A. Že to nebude jednoduché, bylo jasné, čekaly nás totiž vedoucí Liberec a třetí Hořice, i podle papírových předpokladů jasní favorité. Navíc bylo pravděpodobné, že se ze souběžně hraného soustředění v Plzni vzhledem k slabším dopoledním soupeřům dostane nahoru vítěz vzájemného souboje Údlice – Klatovy, a to by znamenalo, že bude potřeba uhrát v Liberci 4 body. Takže nelehký úkol, na druhou stranu jsme neměli co ztratit a odhodlání poprat se o velký úspěch našim hochům rozhodně nechybělo. K oběma zápasům jsme stejně jako ve všech předchozích kolech nastoupili v základní sestavě: Radek Wasserbauer, David Zvára, Robin Hrdina, Martin Krejčí, Jiří Rýdl a Patrik Pýcha.

6. kolo

Dopolední zápas proti domácímu Liberci se našemu týmu povedl. Do vedení nás rychle dostal Patrik, který využil soupeřova bezplánovitého přešlapování a zvítězil v miniaturce po drtivé oběti střelce na h6. Jirka překvapil libereckého hráče zajímavou obětí kvality a v dalším průběhu dokázal, že kompenzace tam byla víc než dostatečná, a s přehledem vyhrál. Jeho tatínek Adolf mi k tomu o tři dny později napsal: „… my jsme se o tomhle (o té oběti – poznámka O. M.) s Jirkou den předem bavili (při přípravě na Extraligu, podle knížky)  a on říkal, že by to ve vážné partii nezahrál ani náhodou, a přece to pak udělal, a myslím, že moc pěkně. Loni ještě Jirka takovéhle věci při šachách neprováděl.“ Je to tak, Jirka teď hraje mnohem agresivněji a přináší mu to ovoce – 2:0. Brzy nato překročil v prohrané pozici čas David, kterého velký severočeský talent Marek Braun postupně přehrál. Davidovi nelze nic vyčítat, domácí borec hraje v poslední době na všech frontách skvěle, například v 1. lize dospělých v sestavě Nového Boru B má zatím bilanci 3,5/5… Za stavu 2:1 zkusili postupně všichni naši zbývající hráči v přibližně rovných pozicích nabídnout remízu, ani jeden z nich ale nebyl vyslyšen. Dalo se předpokládat, že o celkovém výsledku rozhodnou časové tísně, ve kterých se v závěru zápasu nacházeli úplně všichni. No, a štěstí se usmálo na nás: Robin získal po soupeřově hrubce figuru a Radek ve věžové koncovce pěšce. Poté, co se Robinův protivník vzdal, dal Radek ihned v zájmu družstva remízu, i když by to jistě na výhru zkoušet mohl. Za rozhodnutého stavu pak podepsali smír i hráči na 4. desce, v konečné pozici už prý stál Martin o chloupek lépe. Takže překvapivé vítězství 4:2 a naděje na postup!  

TJ Desko Liberec   TJ Spartak Vlašim
Jančařík Joel 2135 ½ ½ 1966 Wasserbauer Radek
Braun Marek 2108 1 0 1899 Zvára David
Suchomel Aleš 1881 0 1 1859 Hrdina Robin
Frýda Lukáš 1877 ½ ½ 1855 Krejčí Martin
Václavíček Lukáš 1630 0 1 1735 Rýdl Jiří
Pajerský Michal 1677 0 1 1539 Pýcha Patrik
  2 : 4

 Partie k přehrání

Na oběd jsme zajeli do rychlého občerstvení v Hypernově, abychom odpolední utkání zahájili co nejdříve a domů se vrátili v rozumném čase (do Vlašimi jsme nakonec dorazili až před 22. hodinou, ale to trochu předbíhám :-) ). Po jídle se nám v nákupním centru v nestřeženém okamžiku ztratil Martin, naštěstí se ale po pár minutách mezi nás vrátil – nejspíš si jen odběhl do oddělení s ely (teď si nejsem jist, zda tuto poznámku pochopí nevlašimští čtenáři – mohu případně vysvětlit v diskuzi :-) ).  

7 . kolo

Na základě dopoledních výsledků z Plzně i Liberce byly pro nás před závěrečným kolem karty rozdány jasně: pokud proti Hořicím uhrajeme alespoň celkovou remízu, postoupíme – pokud prohrajeme, budeme hrát o záchranu…

Vlašim

Vlašimské družstvo v utkání proti Hořicím. Zleva: Patrik Pýcha, Jirka Rýdl, Martin Krejčí, Robin Hrdina, David Zvára a Radek Wasserbauer. Foto převzato ze stránek www.deskoliberec.cz .

Na rozdíl od zápasu s Libercem nám vstup do utkání nevyšel. Robinovi se vůbec nepovedlo zahájení a stál záhy na prohru. Přestože pak ještě tři hodiny bojoval, zvrátit průběh partie se mu nepovedlo. Mezitím bohužel pokazil nadějnou pozici Radek – s pěšcem navíc měl v začínající koncovce velké šance na výhru, přehlédl však soupeřovu kombinaci a vše bylo jinak… :-( Za stavu 0:2 to s námi nevypadalo dobře, ale ještě nic ztraceno nebylo, zvlášť když Jirka chvíli nato získal figuru a snížil na 1:2. V tu chvíli měl Martin s pěšcem méně v koncovce různopolných střelců velké šance na dělbu bodu a jako tupá remíza se jevila Patrikova koncovka. Pokusit se vyhrát tak bylo na Davidovi, který také samozřejmě soupeřovu remízovou nabídku odmítl. Na šachovnici byla vyrovnaná koncovka (V+S+J), díky aktivnějšímu králi stál možná David o chloupek líp, hlavně měl ale o hodně lepší čas: 20 minut proti necelé minutě (s přidávanou půlminutou). Podobnou situaci náš hráč úspěšně zvládl v listopadu v Praze s Baláčkem, s hořickým Krausem ale naneštěstí nikoliv – krátce po odmítnutí remízy chyboval a umožnil soupeři vítěznou kombinaci se ziskem figury. Pomyslné dveře do finále A se nám tak definitivně zavřely. Za stavu 1:3 už totiž nebylo o vítězství Hořic pochyb, ani Kasparov by nedokázal hrát Martinovu střelcovku na výhru, a tak se brzy podepsaly dvě remízy – 2:4. Nedá se nic dělat, Hořice byly lepší a postupují zaslouženě, my se musíme soustředit na záchranářské práce, a pokud vyjdou, budeme mít za rok druhý pokus.

Medvěd

 Medvěd Spartakus bohužel viděl porážku našeho týmu… Foto převzato ze stránek www.deskoliberec.cz .

TJ Spartak Vlašim   TJ Jiskra Hořice
Wasserbauer Radek 1966 0 1 2144 Šrejber Michal
Zvára David 1899 0 1 2053 Kraus Tomáš
Hrdina Robin 1859 0 1 1924 Šafařík Jakub
Krejčí Martin 1855 ½ ½ 1872 Tázlar Petr
Rýdl Jiří 1735 1 0 1747 Johnová Eliška
Pýcha Patrik 1539 ½ ½ 1765 Sabolová Kristýna
  2 : 4

Partie k přehrání

Konečná tabulka západní skupiny:

Poř. Družstvo V R P Body Partie Skóre
1. TJ Desko Liberec 5 0 2 15 23 27.5
2. ŠK Sokol Klatovy 5 0 2 15 19 24.0
3. TJ Jiskra Hořice v Podkr. 4 2 1 14 24 27.5
4. SK OAZA Praha 4 1 2 13 21 25.0
5. TJ Spartak Vlašim 4 0 3 12 18 22.5
6. TJ Sokol Údlice 3 1 3 10 18 22.5
7. ŠK Most 1 0 6 3 7 9.5
8. TJ Union Plzeň 0 0 7 0 6 9.5

Přestože nám nakonec postup mezi nejlepší o místo utekl, zaslouží si celý tým pochvalu za dobré výkony a hlavně za bojovnost. 12 bodů a aktivní zápasová bilance, to asi málokdo čekal, bohužel z toho teď můžeme mít akorát tak dobrý pocit… Do finále B se nám totiž převádí pouze zisky s týmy, se kterými budeme ve skupině, tzn. jen 6 bodů za výhry nad Mostem a Plzní. Cenné skalpy prvních dvou celků tabulky bodově oceněny nebudou. Tady je vidět, o jak moc se hrálo v utkání s Hořicemi – v případě remízy bychom šli do áčka rovněž se 6 body. To by bylo na Vlašimsku veselo! :-)

Ve finále B nás čekají týmy z východní skupiny: Havířov, Rychnov nad Kněžnou, Bedřichov a Staré Město. Vše se odehraje ve dnech 23. – 25. dubna v hotelu Pavla ve Vlachovicích na Vysočině. Doufejme, že se nejvyšší mládežnickou soutěž podaří ve Vlašimi udržet!

Výsledky ve svazové databázi

Článek na Novoborském šachovém serveru

Článek na stránkách Deska Liberec

Článek na stránkách Jiskry Hořice

3 reakcí na “Vlašim těsně za branami finále A”

 1. 1
  Jirka píše:

  Díky Maťovi za detailní reportáž. Škoda, že nám postup o chloupek unikl, bylo to o jedinou partii buď v zápase s Hořicemi, nebo s OÁZOU. Na udržení určitě potenciál máme a věřím, že si extraligu zahrajeme i příští rok.

  Řekl bych, že podobně náročnou akci s mládeží jsem ještě neabsolvoval. Vyjet v 7 ráno a vrátit se ve 22:30, to je opravdu záhul. A pak v neděli ještě soutěže dpospělých. Jediné plus byly dobré silnice. Vlastně možná ještě horší byl výlet rovněž na extraligu do Plzně v listopadu tuším 2002, v příšerné chumelenici. Tam jsme dojeli s téměř hodinovým zpožděním a byli jsme tam jako první kompletní tým včetně domácích :-) !

 2. 2
  Tom píše:

  Do článku a zároveň do sekce PARTIE K PŘEHRÁNÍ byly přidány odkazy na partie ze sobotních zápasů.

  Kdyby se vám to nechtělo hledat, tak tady jsou přímo odkazy:

  Liberec – Vlašim:
  http://www.sachyvlasim.cz/viewer/VlasimLiberec.htm

  Hořice – Vlašim:
  http://www.sachyvlasim.cz/viewer/VlasimHorice.htm

  Nebylo by od věci, aby třeba někdo z mladejch okomentoval na web nějakou svou zajímavou partii. A nemyslím tím jen z těchto dvou kol extraligy dorostu, ale třeba i nějakou z těch předchozích.

 3. 3
  Jirka píše:

  Na svazových stránkách už je průběžný stav a nalosování extraligové skupiny o záchranu:
  http://db.chess.cz/soutez.php?sid=738
  Průběžně jsme na 3. místě. Doufám, že Plzeň a Most se pochlapí a neodevzdají moravským týmům všechny body.

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2022 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist