29
Zář

Memoriál Věry Menčíkové

Početné startovní pole v čele s Davidem Navarou, online přenos ze 32 šachovnic, nádherné prostředí muzea městské hromadné dopravy ve Střešovicích, takový byl 4. ročník Memoriálu Věry Menčíkové.

Vzpomenout na nejlepší šachistku naší historie (ve 20-30 letech minulého století se stala 7x mistryní světa a v roce 1929 o ní José Raúl Capablanca prohlásil, že je jedinou ženou, která dokáže hrát jako muž) přišlo celkem 182 hráčů. Jasným favoritem byl David Navara (elo 2717), ale ani on neměl cestu za vítězstvím vůbec snadnou. Namále měl už ve 2. kole, kdy ho v jasně prohraném postavení zachránil pád soupeřova praporku (hrálo se tempem 12min. + 3s. za tah). Ani ten už mu ale nepomohl v kole čtvrtém, kdy prohrál s Kirillem Burdalevem. Pak se ale už David rozjel. V závěru porazil své hlavní konkurenty IM Kourousise a IM Vykouka (obsadili 2. a 3. místo) a turnaj s 8 body vyhrál.

Šestice nejlepších

Hra se dařila i mně a Kubovi.  Já jsem prohrál pouze s výše zmíněnými mezinárodními mistry a ziskem 7 bodů jsem obsadil pěkné 5. místo. Kuba až do 8. kola procházel turnajem bez prohry (a to hrál hned s 5 soupeři s mezinárodním titulem) a útočil na přední příčky. Jediná prohra přišla bohužel v kole posledním a ta v takto velkém turnaji znamená propad o mnoho příček. Ale i tak od Kuby (stejně jako nedávno v Písku) výborný turnaj.

Vojta T. – Weissbeck S. pozice po 25. tahu černého:

Zde už vyhrává ledacos. Já jsem zvolil 26.Vf7!, po kterém se soupeř ihned vzdal. 1-0

Vojta J. – Přibyl J. pozice po 27. tahu černého:

Pěkně zakončil Kuba partii s mezinárodním mistrem Přibylem. 28.Vb3,De1 29.Vxb7,Dxe5 30.Jh6+ a černý se před matem vzdal. 1-0

Závěrem patří poděkování šachovému klubu DP Praha za uspořádání této netradiční a krásné akce!

Výsledky na chess-results

Stránky turnaje

(autor článku: Tomáš Vojta)

5 reakcí na “Memoriál Věry Menčíkové”

1. 1
    Maťa píše:

Gratuluju Vojtovým k pěkným výsledkům a Davidu Navarovi k vítězství (mohl by si to tady přečíst, tipuji :) )! A jsem rád, že se Kuba – stejně jako já – může pochlubit skalpem IM Přibyla. :-)

2. 2
    Tom píše:

Ještě taková zajímavost. Losování prvních třech kol bylo prováděno tzv. zrychleným systémem (startovní listina se rozdělila na poloviny a ta první dostala 2 fiktivní body). V žádném rapidu jsem tohle ještě neviděl, ale třeba na Openu Tatry je to běžné. Výhodou je, že hned na úvod nejsou mezi soupeři tak velké výkonností rozdíly. Nevýhodou pak, že po odečtení těchto bodů (v tomto případě po třech kolech) to tak stejně dopadne. :-) Viz nasazení 4. kola:

3. 3
    Maťa píše:

Tom (2): „V žádném rapidu jsem tohle ještě neviděl…“ Holt nejezdíš na rapid turnaj v Růžené. :-)

4. 4
    Zdeněk Ryšánek píše:

Hezký turnaj a hezké umístění mezi IM. Gratuluji Tomáši.

5. 5
    David Navara píše:

Děkuji za blahopřání, nakonec jsem si to přečetl. Pokud jde o ty fiktivní body, kdyby se přidal jen jeden místo dvou, systém by fungoval daleko lépe. Já jsem tento krok jaksi nezaznamenal, ve 4. kole jsem měl silného soupeře a následně také.