29
Zář

Memoriál Věry Menčíkové

Početné startovní pole v čele s Davidem Navarou, online přenos ze 32 šachovnic, nádherné prostředí muzea městské hromadné dopravy ve Střešovicích, takový byl 4. ročník Memoriálu Věry Menčíkové.

Vzpomenout na nejlepší šachistku naší historie (ve 20-30 letech minulého století se stala 7x mistryní světa a v roce 1929 o ní José Raúl Capablanca prohlásil, že je jedinou ženou, která dokáže hrát jako muž) přišlo celkem 182 hráčů. Jasným favoritem byl David Navara (elo 2717), ale ani on neměl cestu za vítězstvím vůbec snadnou. Namále měl už ve 2. kole, kdy ho v jasně prohraném postavení zachránil pád soupeřova praporku (hrálo se tempem 12min. + 3s. za tah). Ani ten už mu ale nepomohl v kole čtvrtém, kdy prohrál s Kirillem Burdalevem. Pak se ale už David rozjel. V závěru porazil své hlavní konkurenty IM Kourousise a IM Vykouka (obsadili 2. a 3. místo) a turnaj s 8 body vyhrál.

Šestice nejlepších

Hra se dařila i mně a Kubovi.  Já jsem prohrál pouze s výše zmíněnými mezinárodními mistry a ziskem 7 bodů jsem obsadil pěkné 5. místo. Kuba až do 8. kola procházel turnajem bez prohry (a to hrál hned s 5 soupeři s mezinárodním titulem) a útočil na přední příčky. Jediná prohra přišla bohužel v kole posledním a ta v takto velkém turnaji znamená propad o mnoho příček. Ale i tak od Kuby (stejně jako nedávno v Písku) výborný turnaj.

Vojta T. – Weissbeck S. pozice po 25. tahu černého:

Zde už vyhrává ledacos. Já jsem zvolil 26.Vf7!, po kterém se soupeř ihned vzdal. 1-0

Vojta J. – Přibyl J. pozice po 27. tahu černého:

Pěkně zakončil Kuba partii s mezinárodním mistrem Přibylem. 28.Vb3,De1 29.Vxb7,Dxe5 30.Jh6+ a černý se před matem vzdal. 1-0

Závěrem patří poděkování šachovému klubu DP Praha za uspořádání této netradiční a krásné akce!

Výsledky na chess-results

Stránky turnaje

(autor článku: Tomáš Vojta)

17 reakcí na “Memoriál Věry Menčíkové”

1. 1
    Maťa píše:

Gratuluju Vojtovým k pěkným výsledkům a Davidu Navarovi k vítězství (mohl by si to tady přečíst, tipuji :) )! A jsem rád, že se Kuba – stejně jako já – může pochlubit skalpem IM Přibyla. :-)

2. 2
    Tom píše:

Ještě taková zajímavost. Losování prvních třech kol bylo prováděno tzv. zrychleným systémem (startovní listina se rozdělila na poloviny a ta první dostala 2 fiktivní body). V žádném rapidu jsem tohle ještě neviděl, ale třeba na Openu Tatry je to běžné. Výhodou je, že hned na úvod nejsou mezi soupeři tak velké výkonností rozdíly. Nevýhodou pak, že po odečtení těchto bodů (v tomto případě po třech kolech) to tak stejně dopadne. :-) Viz nasazení 4. kola:

3. 3
    Maťa píše:

Tom (2): „V žádném rapidu jsem tohle ještě neviděl…“ Holt nejezdíš na rapid turnaj v Růžené. :-)

4. 4
    Zdeněk Ryšánek píše:

Hezký turnaj a hezké umístění mezi IM. Gratuluji Tomáši.

5. 5
    David Navara píše:

Děkuji za blahopřání, nakonec jsem si to přečetl. Pokud jde o ty fiktivní body, kdyby se přidal jen jeden místo dvou, systém by fungoval daleko lépe. Já jsem tento krok jaksi nezaznamenal, ve 4. kole jsem měl silného soupeře a následně také.

6. 6
    Tom píše:

V sobotu si Ríša zahrál silný rapid v Praze a dopadl velmi dobře:

7. 7
    Maťa píše:

Pěkný výkon – ani se mi Ríša nepochlubil, že tam jede, přestože jsme se v poslední době párkrát viděli. Škoda, možná bych si pustil onliny. :-) Jinak 267 lidí a jen 7 kol, to je docela masakr, klidně můžou mít dva hráči 100 % bodů…

8. 8
    Tom píše:

To je už úplně neregulérní turnaj, docela se divím, že něco takového organizátoři dovolili. Loni se hrálo kol 9 – viz článek výše.

9. 9
    Ríša píše:

@Maťa: Pravděpodobně protože jsem ještě sám nevěděl, že hrát budu. :-)
    Turnaj bohužel dopadl organizátorským propadákem, když se ke druhému kolu usedalo třikrát a celkově losování zabralo 2 hodiny. Kvůli tomu se potom turnaj musel zkrátit o dvě kola. Do toho ještě urychlený švýcar a z turnaje byla trochu fraška. 2.- 9. místo všichni měli stejně bodů. Například Gustav Brejník skončil 3. díky tomu, že ve 4. kole jako jediný nedostal soupeře s elem 1300, takže měl na konci lepší pomocný hodnocení. :-)
    Pokud by někoho zajímaly partie, tak jsou tady: https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/5th-vera-menchik-memorial-2022/6/1/4 Třeba ta s Jirovským z 6. kola stála za to.

10. 10
    Maťa píše:

„Když se ke druhému kolu usedalo třikrát…“ To mi trošku připomíná nedávný Smíchovský soudek, kde se sice usedalo jen dvakrát, ale zase několikrát za turnaj. :-) Ale na rozdíl od nedělního turnaje byl počet kol dodržen a akce skončila dle časového plánu.

11. 11
    Tomáš Gergelits píše:

Ad 7,8,9,10) :
    Nazdar chlapci. Díky, že jste mi dali nahlédnout, co všechno je možné absolvovat na některých jednodenních turnajích – rapidech. Např. těch 267 hráčů nacpat do sedmi kol, to opravdu nemá daleko k loterii, či opakované usedání ke stejným kolům, to tedy zírám ….
    Pokud vás neuspokojily turnaje ve Střešovicích či na Smíchově, zkuste příště třeba Nymburk. Hóódně dlouho jsem na žádném rapidu nebyl, tak nemám srovnání, ale tam jsem si pošmáknul. Sice z původně přihlášených cca 210 lidí byla nakonec necelá dvoustovka (původně deklarované maximum bylo 160) a nepřijela některá přihlášená esa (V. Plát, P. Neuman a další), ale i tak měl turnaj početnou a kvalitní účast. Ale zdobilo ho to hlavní: řízení turnaje na prvotřídní úrovni a tudíž jeho klidný a plynulý průběh, a tedy příjemný pocit z pěkně prožitého dne. Jsem si jistý, že probíhá spousta dalších turnajů, pořádaných na skvělé úrovni, ale jak je vidět z předešlých komentářů, nemusí tomu být tak nějak automaticky.
    Když už jsem dal tip a pochválil, tak přidám pár informací: ke každému kolu se mohlo zasednout téměř vzápětí po nahlášení výsledku poslední dohrané partie předchozího kola, bez žádných zmatků, velkoplošně promítané bylo nejen nasazení do jednotlivých kol, ale i průběžný bodový stav, nebo i závěrečné umístění celkové, či v kategoriích. Velice jsem ocenil typově stejné figurky a šachovnice (od první do poslední !) v celém hracím sále, takže odpadlo mě osobně nepříjemné přivykání rozdílům při každé partii. Za bezproblémové řízení turnaje se pořadatelům odměnili i samotní účastníci: za celý den nebyl podán jediný protest, dokonce se ani nikdo u šachovnic nepohádal či nepopral. Že byl na úrovni i cenový fond, o tom svědčí např. propozice: https://sachynymburk.webnode.cz/_files/200000062-8328783289/O_pohar_starosty_mesta_Nymburk_2022.pdf. Věcné ceny byly pro všechny účastníky, navíc díky vyhlašování umístění ve spoustě separátních kategoriích (viz propozice) si řada účastníků šla pro získané ceny několikrát.
    Stručně řečeno, prožil jsem hezký den, navíc zpestřený několika příjemnými setkáními s lidmi, se kterými jsem se neviděl dvacet (nebo i mnohem více) let.

12. 12
    Tom píše:

V Nymburku jsme byli loni s Danem a souhlasím s Tomášem, že byl velmi pěkně zorganizovaný. Ostatně o tom svědčí i můj loňský článek:

A Tomáši, co se stalo, že si takto vyrazil na turnaj??? :-D

13. 13

ad 12)
    Nechal jsem se zlákat svými spolubojovníky z Benďáku a nelitoval jsem :-) .

14. 14
    Maťa píše:

Zaujalo mě, že Tomáš Gergelits hrál v Nymburce bez ela, zatímco u nás v Chotýšanech jsme mu uznali elo, s jakým končil (přerušil) aktivní kariéru – 1711 (https://elo.rosada.cz/lide/id.php?id=6198). Tak to děláme i u Vládi Pěnkavy, je to určitě pro nasazení objektivnější, než aby hráč přes 2000 byl nasazen jako poslední. V Nymburce to bylo samozřejmě jedno. :-)

15. 15

Ad 14)
    Absence ela mi v Nymburce nechyběla, naopak jsem coby neznámý bezelista hodlal útočit ze zadních pozic. Tento záměr mi ovšem nevyšel hned v prvním kole, kdy jsem se utkal se Štefanem Koperem. Potkal jsem se s ním totiž už před turnajem v koluárech a zavzpomínali jsme na někdejší blicáky na Brodcích a ve Vlašimi. Tím mě pak při zasednutí k partii už nepovažoval za hobíka bez ela a nedal jsem mu tedy příležitost mě podcenit. Tak jsem mu před zmáčknutím hodin aspoň pohrozil: „Teď na vlastní kůži poznáš, jak se hrály šachy v Čerčanech“ :-) . Ale bylo mi to houby platné.

16. 16
    Maťa píše:

K doplnění Ríšova komentáře č. 9 o zmatcích na turnaji v Praze sem dám odkaz na článek Milana Borkovce: https://www.sokolta.cz/2022/06/09/vera-se-v-hrobe-obraci-a-zdenek-se-raduje/.