23
Zář

Krajský přebor mládeže 2021 ve Mšeně

Letos se podruhé a doufejme, že naposledy konal Krajský přebor mládeže v šachu v náhradním podzimním termínu. A opět pod taktovkou Romana Burdy, který tentokrát pozval mladé šachisty do Mšena, malého městečka kousek nad Mělníkem. Jelikož se celý rok nemohly konat žádné kvalifikační turnaje, bylo KP vypsáno jako OPEN. I přes toto trochu riskantní rozhodnutí (pořadatel dopředu neví, kolik dětí na turnaj přijede) se k prezentaci dostavilo 98 šachistů rozdělených do čtyř věkových kategorií. Děti do 16, 14 a 12 let hrály své turnaje v místní sokolovně, kategorie do 10 let našla azyl v prostorách Městského úřadu.

Hrací sál – prví kolo – najdete ty naše?

Naše malá výprava (já, Míša Stein a Jáchym Slánský) se spojila s kamarády z Týnce (Karel Jukl, Matyáš Jouja, Kuba Mlýnek, Jirka Petrášek a Bořík Antoš s maminkou) a obsadila malý penzion, ve kterém jsme kromě velmi slušného ubytování měli k dispozici i bazén 4 x 8 metrů velký! A to jsme samozřejmě páteční i sobotní večer řádně využili. :-) A protože jsme (dospělí i děti) byli celkem spokojeni i se stravováním, nic nám nebránilo předvést skvělé výkony za šachovnicí.

Kluci v akci

Tedy vlastně bránilo. :-( Roční výpadek trénování a turnajů byl na výkonu nejen našich svěřenců občas znát. Míša jako horký favorit na postup hrál solidní šachy, bohužel se také nevyhnul drobným zaváháním a k jistému postupu mu chybělo půl bodu. Skončil v turnaji sedmý (první náhradník). Ale podle zákulisních informací se z této pozice na Mistrovství Čech téměř jistě dostane! Jáchym byl nasazený uprostřed startovní listiny a také se tam v průběhu turnaje pohyboval a nakonec skončil na 12. místě. Všechny své body získal černými figurami, naopak bílými se mu vůbec nedařilo. Ve třetím kole narazil černými na Ondru Otomanského z Říčan a dokázal potrestat nepřipravený útok na svého krále.

V pozici na diagramu se po tazích 9. – c5 10. Dh4 Jd5 11.Dg3 Jxc3 Ondra rozhodl nedobrat figuru a šel dát tahem 12.Sh6  Jáchymovi mat. Náš hráč se naštěstí nepolekal a po tahu 12. – Je2+ partii velmi rychle vyhrál.

Náměstí Mšeno, naši v popředí, MěÚ v pozadí. :-)

Nejúspěšnějším z naší společné výpravy nakonec byl Jakub Mlýnek, který prošel turnajem bez prohry a zaslouženě vybojoval stříbro a postup na Mistrovství Čech. A tak, pokud nám to vyšší moc nepřekazí, můžeme opět společně s Jukelníky plánovat výpravu do Herlíkovic, kde se bude poslední říjnový týden Mistrovství Čech konat.