TJ Spartak Vlasim
18
Zář

Ríša mezi šachovou smetánkou

Ztratit není co, získat lze mnoho (zkušenosti, slávu, spoustu peněz, nějakou tu normu), s takovou vstupuje Ríša Mládek do uzavřeného Mistrovství České republiky mužů, které dnes začíná ve Zlíně. Pro 10 vyvolených je připraveno 260 000Kč (i poslední dostane „dárek“ v podobě 10 000Kč)!

Ríša se do mistrovství dostal na základě divoké karty od Komise reprezentačního úseku ŠSČR a proti naší elitě to bude mít nesmírně těžké. Fanoušci Vlašimi (a Kroměříže kam před pár dny přestoupil), ale doufají v podobný „zázrak“, jaký byl k vidění na nedávném Czech openu, kde Ríša drtil jednoho velmistra za druhým. :-)   Velmistr Cvek okomentoval na NŠS šance našeho odchovance takto: A jako poslední nasazený je Richard Mládek. Pro mne šachová neznámá. Porazil hezky Vojtu Pláta černými, partii jsem komentoval. Nicméně tento turnaj bude těžká zkouška. Jsem moc zvědav, jak si povede a nakolik je silným hráčem. Protože jeden úder z vás dobrého boxera neudělá. Zase skolit borce a takovým způsobem není náhoda.

Turnaj začíná v Hotelu Moskva v pátek 17. září ve 20:00 losováním a vyvrcholí v neděli 26. září. Hraje se na 9 kol systémem každý s každým za uplatnění Sofijských pravidel. Tempo je 90 minut na 40 tahů + 30 minut do konce partie s přidáváním 30 sekund za každý tah.

Pro šachové příznivce pořadatelé připravili od nedělního druhého kola živé přenosy na YouTube. Vedle stálého komentátora Jakuba Roubalíka se za mikrofonem vystřídají IM Cyril Ponížil, GM Ján Markoš, GM Zbyněk Hráček a GM Marek Vokáč.

Součástí MČR bude v úterý 21. září také slavnostní křest knihy Tajná přísada autorů Jána Markoše a Davida Navary, kterou vloni před Vánoci vydal Šachový svaz ČR. Křtu, který začíná v 19:00, bude přítomen Ján Markoš, jenž se zúčastní i následné debaty ke knize.

Ríšo, držíme palce a makej! :-)

Výsledky na chess-results

Stránky MČR mužů (s odkazem na online přenos)

(autor článku: Tomáš Vojta)

83 reakcí na “Ríša mezi šachovou smetánkou”

1 2 3
 1. 62
  Tom píše:

  Ríša bojoval, ale bohužel to nestačilo. Bude to chtít zítra hold seknout Štočka. :-)

 2. 63
  AdolfR píše:

  urvat ještě něco honem! Ríšo, držíme palec! Bojuj radostně

 3. 64
  Honza Šťastný píše:

  Vůbec bych se nedivil, kdyby Štočka porazil, ten bude chtít za každou cenu vyhrát, takže klidně může nějakou plus minus vyrovnanou pozici lámat a naběhnout si, v kdovíjaký formě zrovna není…

 4. 65
  Tom píše:

  Od 10h. poslední kolo a Ríša se pokusí porazit GM Štočka:
  https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/czech-championship-2021/9/1/3

 5. 66
  Tom píše:

  V letáku nahoře je od 10h., ale v herním plánu na chess-results je 11h. Takže asi hrají až od 11h. :-)

 6. 67
  Maťa píše:

  Držím palce z Jizbice!

 7. 68
  Velký blondýn s Černým Otou píše:

  No jistě – sežrat figurku, zavřít kasu a vydržet do penalt. Správná taktika na závěrečného záporaka.

 8. 69
  Míla píše:

  Ríša bohužel dostal za vyučenou – doufám, že ho neúspěšný turnaj (a hloupé řeči v některých internetových diskusích) neotráví a že se bude dál zlepšovat, určitě na to má. Škoda partie s Plátem, vůbec nechápu, proč to zahrál tak, jak to zahrál.

  Přeju všem vlašimákům i exvlašimákům mnoho dalších úspěchů ve všech věkových kategoriích :-).

 9. 70
  Richard, Sr píše:

  Cože to je za inteligentního debila ciki333? Ze čtení jeho nabubřelých online mouder se mi udělalo šoufl

 10. 71
  visvi píše:

  Ahoj Mílo (pokud je to TEN Míla, jinak neahoj :-)), turnaj nazvat jako „neúspěšný“ se mi nezdá šťastný :-) – vím ale, žes to nemyslel nijak zle, spíš právě naopak. Přidám svůj pohled.

  Psal jsem to i Ríšovi – mně přijde výsledek 2,5/9 jako naprosto skvělý. Nikdo přece nemohl čekat, že pišišvor 2350 přijede na uzavřený turnaj české špičky a soupeře v průměru o 200 Elo silnější, vesměs velmistry, přehází vidlema na hromadu. Všichni ti hráči jsou na takové turnaje zvyklí, v minulosti reprezentovali i na nejvyšší úrovni a té hře rozumí jako prase. Fakt to umí hrát.

  Ríša se musel devět dní v kuse připravovat na nejtěžší soupeře, kterým kdy v životě čelil, a pak s nimi ještě sehrát několikahodinové partie. Když si vzpomenu na svoje partie s hráči 2500+, tak jsem to po jedné vydejchával ještě v úterý během odpoledky. Tady jich bylo devět za sebou – to se nedá nijak nacvičit dopředu.

  I ty partie byly přece super. Ríša nehrál žádný patlačky, chodil s velmistry do hlavních variant a na rovinu je šel porazit (Vojtu Pláta až moc na sílu, ale správný přístup). Mě to hrozně bavilo. Nějaké chyby udělal, i dost velké – to tak ale už bývá, když soupeři dělají skoro pořád dobré tahy.

  I tak seknout českou trojku, v červenci i novopečeného mistra republiky, remizovat černými s Babulou, kterého na olympiádách 20 let stavěli speciálně na bílé figury, aby to kosil… Skvělý!

  Diskuze jsou předpokládám na nss – tam už dlouhé měsíce nechodím a vám všem doporučuji totéž, protože to je neskutečnej hnůj.

 11. 72
  Tom píše:

  kom. 69: Nemyslím, že to byl pro Ríšu neúspěšný turnaj. Uhrát 2,5 bodu s takovými borci je solidní (a dokonce na elo si malinko polepšil). A z Czech openu i z MČR je vidět, že když se Ríšovi partie povede, tak je schopen vyrovnaně hrát s hráči 2500, což je skvělé. Jen je tedy potřeba omezit počet těch nepovedených partií (a zbytečných velkých chyb). Já vím, to se mi to kecá. :-D

  kom. 70: Nečti komentáře na NŠS, to je žumpa.

 12. 73
  Tom píše:

  Visvi: skoro jako kdybychom se domluvili – ve stejný čas skoro stejný komentář. :-)

 13. 74
  Richard, Sr píše:

  Díky pánové za zhodnocení i slusnost, vidíme to stejně, za vyučenou v dané situaci nikdo dostat nemohl. Nezbývá než závidět juniorovi zážitky, kterých se mu dostalo, a ocenit nebojácný i odpovědný přístup s velmi slušným výsledkem, který mohl být klidně i lepší. Pěkný zbytek neděle

 14. 75
  Ríšova babi z Plzně píše:

  Ad 69: Píšete, že Ríša „dostal za vyučenou“. To ale znamená, že tam zlobil a někdo ho za to právem potrestal. A já myslela, že se choval slušně, hrál celé dny šachy a ze všech sil se snažil vyhrát, nebo aspoň neprohrát. A že to byl neúspěšný turnaj?
  Vždyť on čtyřikrát neprohrál s velmistry! Takže já bych to v té jeho branži viděla nadějně.

 15. 76
  AdolfR píše:

  tak ňák bych to viděl jako visvi a Ríšova babi z Plzně (možná též proto, že obě moje babičky byly z Plzně: ) Riša hrál bojovné, zajímavé šachy, musela to bejt strašná dřina, devět kol s takovými soupeři. Nic takového -uzavřený turnaj v podobném obsazení- ještě nikdy nehrál. Měl úžasné přípravy proti takhle silným hráčům (asi mu s tím ani neměl kdo radit). Zkrátka, velmi dobrej směr. A příště těch bodů bude ještě víc. A my budem držet palce

 16. 77
  Ríša píše:

  Teď o víkendu budu mít čas, tak se pokusím sepsat nějaký článek o turnaji. :-)

 17. 78
  Tom píše:

  Jsem rád, že se najde někdo, kdo udělá něco sám od sebe (a nemusím ho k tomu vyzývat nebo prosit). Skvělý Ríšo, děkuju!

 18. 79
  AdolfR píše:

  honem, honem. Piš, už se těšíme

 19. 80
  Míla píše:

  Tak jsem zase jednou trochu narychlo a ne moc šťastně něco napsal a pěkně (a zaslouženě) jste mi to dali „sežrat“. Ale já svůj příspěvek opravdu nemyslel nijak kriticky – chtěl jsem jen Ríšovi říci, aby si některé nezdary v tomhle turnaji příliš nebral do hlavy. Soupeři byli hodně silní a trestali nemilosrdně zejména (podle mého názoru) trochu nepodložený optimizmus.
  Pokud Ríšo ten optimizmus trochu zkrotíš a vyvaruješ se hrubých chyb, máš šachovou budoucnost před sebou, a určitě hodně slibnou.
  (A ano, jsem TEN Míla :-))

 20. 81
  AdolfR píše:

  a zdravim Milu (TOHO Milu), naseho prvniho trenera. At se dari!

 21. 82
  Maťa píše:

  Já jsem o MČR psal ve svém tradičním souhrnu pro Zpravodaj města Vlašimi (pro mimovlašimské: tištěný občasník, který chodí zdarma do všech schránek ve Vlašimi). Bohužel se mi „povedlo“ udělat faktickou chybu a uvedl jsem, že hrálo 12 lidí. Samozřejmě jsem dobře věděl, že jich hrálo jen 10, turnaj jsem sledoval a všechny hráče bych bez problémů vyjmenoval, ale v tu chvíli mi to v hlavě nějak blbě naskočilo (psal jsem to v časové tísni na Jizbici, aby se stihlo aktuální číslo) :-( . Bohužel u tištěného časopisu chybu nenapravím, naštěstí se na mě Ríša nezlobí (zaplatím mu pivo :-) ) a snad ani nikdo jiný.

  Zveřejněný text: „Opravdovým svátkem pro vlašimský šach byla pozvánka pro Richarda Mládka do dvanáctičlenného uzavřeného Mistrovství České republiky jednotlivců ve Zlíně (17. – 26. 9.). Devatenáctiletý hráč se mezi elitu dostal díky nedávným skvělým výsledkům – vítězství na MČR juniorů a třetímu místu ve velmistrovském turnaji Czech Open v Pardubicích. V souboji s deseti předními českými velmistry a jedním mezinárodním mistrem Ríša bojoval statečně a uhrál 2,5 bodu, když si kromě třech remíz odnesl skalp republikové trojky, Vana Nguyena. Až do posledního kola měl šanci na svou druhou normu pro udělení titulu mezinárodního mistra, závěrečná prohra s velmistrem Štočkem ho ale o ni připravila. Richard Mládek sice nakonec skončil dvanáctý, ale bojovnými výkony opět ukázal, že z něj roste hodně silný hráč. Mistrem republiky se zaslouženě stal Vojtěch Plát z Lysé nad Labem.“

  Jinak také zdravím TOHO Mílu! :-)

 22. 83
  Tom píše:

  Jsem zvědav, zdali se dočkáme i toho slíbeného článku od Ríši (viz kom. 77 z konce září). ;-)

1 2 3

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist