TJ Spartak Vlasim
27
Kvě

Tomáš Hašek dnes slaví své 60. narozeniny!

Asi by mu to málokdo hádal a možná by si někdo mohl myslet, že jsem se přepsal a chci psát o jeho padesátce, ale není tomu tak – rodné číslo, které mám v databázi členů oddílu, mluví jednoznačně. :-) Dlouholetý člen a sponzor vlašimského oddílu a náš kamarád Tomáš Hašek se dnes dožívá 60 let!

Tomáše jsem začal vnímat už celkem záhy po mém vstupu do šachového kroužku, tedy ve druhé polovině 80. let minulého století. V nedalekých Zdislavicích byl aktivním šachistou a funkcionářem a mimo jiné doprovázel své svěřence (mé vrstevníky) na žákovské turnaje v Benešově. Byl také jedním z pořadatelů tehdy oblíbeného turnaje dvojic v bleskovce – Zdislavické věže. Blíže jsme se pak poznali během mého účinkování v družstvu Zdislavic v sezoně 1990/1991, kam jsme s Tomášem Vojtou a Tomášem Syslem na rok přestoupili díky lákavé nabídce zahrát si vyšší soutěž. Vlašim totiž tenkrát spadla do okresního přeboru a Zdislavice hrály kraj. Jak to tak píšu, tak si uvědomuji, že to tenkrát byl ve Zdislavicích samý Tomáš… :-)


2. místo Tomáš Haška v úvodním ročníku Zdislavické věže (článek v týdeníku Jiskra v roce 1988)

Zdislavice ale nebyly první šachovou štací Tomáše Haška. Do vsi nedaleko Vlašimi se přestěhoval až po svatbě, kdy tam dostal pracovní nabídku i s bydlením. Své mládí strávil v rodném Benešově a zde i začala jeho šachová kariéra. Začínal už jako malý kluk v kroužku legendárního Iva Kudrny. Sám Tomáš připomněl své začátky v komentáři k úmrtí obětavého benešovského trenéra mládeže v roce 2011: „Ano, potvrzuji, že od roku 1970 jsem se šachům učil u pana Kudrny,u poněkud roztržitého, ale šachům velmi oddaného učitele, který trpělivě snášel uštěpačné až jízlivé poznámky pana Sedláčka v práci a častou neposlušnost a nezbednost svých šachových svěřenců po dlouhá léta… Čest jeho památce!“    


Cenný historický snímek z roku 1972. Jedenáctiletý Tomáš Hašek s diplomem druhý zprava, uprostřed trenér Ivo Kudrna.“

Sice nejsem pamětníkem oslavencových začátků, ale z materiálů, které vypátral Tomáš Vojta v různých archívech, se dá odhadnout, že patřil k nejlepším benešovským mládežníkům a měl také slušné teoretické znalosti. Například v listopadu 1976 ukázal v zápase s Kutnou Horou Jiřímu Stehlíkovi mladšímu, že někdy ani střelec s pěšcem proti holému králi v koncovce nevyhraje. :-)


Dobový článek z kutnohorské kroniky

Velký úspěch zaznamenal Tomáš Hašek v roce 1977, kdy dokázal postoupit z okresního kola mezi 13 nejlepších dorostenců kraje. V kvalifikaci tenkrát nechal za sebou i favorizované hráče Vlašimi, Arnolda Krischkeho a Vladimíra Pěnkavu. Krajský přebor byl v tehdejší době poměrně prestižní záležitostí a hrál se v Kolíně jako týdenní turnaj. Zachovala se i tabulka:


Ve finálovém turnaji už byla většina soupeřů ze silných mládežnických středisek nad Tomášovy síly a bylo z toho 12. místo. Jedinou výhru si připsal s Janem Kolomazníkem z Kutné Hory, kterého známe z častých účastí na bleskových turnajích na Benešovsku.“

V Benešově pak Tomáš plynule přešel z dorosteneckého do dospělého šachu a vypracoval se v hráče, který byl nebezpečný každému. O tom se mohla v oddílovém přeboru v roce 1986 přesvědčit i dlouholetá jednička tamního oddílu František Sedláček, kterého Tomáš smetl v pěkně vedené miniaturce.

Nedlouho po uvedené partii následovalo už v úvodu zmiňované stěhování do Zdislavic, kde Tomáš aktivně hrál až do roku 1991, kdy oddíl zanikl. Poté se v šachovém prostředí na delší dobu odmlčel: začal se věnovat podnikání, rodině a později i stavění domu. S jeho jménem jsem se setkal až po šesti letech v souvislosti se sponzorováním účasti čerčanského talenta Vaška Gergelitse (později hráče našeho oddílu) na ME mládeže v Estonsku. Vaškova maminka byla na benešovském gymnáziu Tomášovou spolužačkou, tak myslím, že k dohodě o finanční pomoci došlo na nějakém školním srazu. Byl jsem tenkrát novým předsedou vlašimského oddílu, tak jsem si troufl Tomáše a jeho firmu oslovit také. Tomáš nejenže mou prosbu vyslyšel a firma Anytrade je od té doby pravidelným sponzorem našeho oddílu, ale také přislíbil, že až dostaví dům, začne zase závodně hrát, a to ve Vlašimi, kde už v tu dobu bydlel. A protože jednou z charakteristických vlastností Tomáše Haška je, že umí dodržet slovo, objevil se v prosinci 1999 na Vánočním turnaji a od té doby začal zase závodně hrát.

Ač je pracovně i rozmanitými koníčky velmi vytížený, do šachů se pustil po svém comebacku aktivně. Kromě pravidelných partií za družstva s námi vyrazil na spousty turnajů, přičemž nechyběly ani ty týdenní, zahrál si Říčany, Rakovník a několikrát své oblíbené Tatry. Coby šikovný sportovec býval také oporou Vlašimi na Rakovnických vícebojích a stál u zrodu našich turisticko-cyklistických soustředění (2002-2004).


Družstvo Vlašimi na Rakovnickém víceboji v roce 2001

Za těch více než 20 let si v našem oddíle zahrál za hodně družstev včetně áčka, největší stopu ale udělal v béčku, kde dlouhé roky dělal kapitána a také přispíval hromadou bodů. Za všechny sezony uveďme třeba tu 2010/2011 a Tomášových 7,5 bodu z 8 partií!  

V poslední době Tomáš šachy hodně omezil a jeho hlavním sportem jsou teď kuželky. Nicméně v září slíbil odehrát nějaké partie za Pravonín v RP, covid byl ale nakonec proti. Tak snad to vyjde v příštím ročníku.

Tomáše Haška jsem vždy považoval za silného a nebezpečného hráče. Nejvyšší elo měl v letech 2007-2008, kdy se s hodnotou 1884 dostal kousek pod hranici 1. výkonnostní třídy. Jsem si jistý, že kdyby byly šachy jeho hlavním koníčkem, dosáhl by mnohem výš. O tom mě přesvědčují vzájemné volné partie v hostinci Na Kopečku v Chotýšanech a nejsem v tom sám: nedávno mi říkal Kuba Vojta, že s ním také stojí často na prohru a že ho má za dobrého šachistu. Ale to je asi vedlejší. Hlavní je, že Tomáš byl vždy dobrým parťákem, který nezkazil žádnou legraci a vždy byl ochoten s čímkoliv pomoci. Jen víc takových lidí!

Takže, Tomáši, za celý oddíl Ti přeju všechno nejlepší!

12 reakcí na “Tomáš Hašek dnes slaví své 60. narozeniny!”

 1. 1
  Tom píše:

  Všechno nejlepší Tomáši a hodně elánu i do dalších let!

 2. 2
  Blanka píše:

  Tomáši, všechno nejlepší!

 3. 3
  Dan píše:

  Všechno nejlepší do dalších let Tome!

 4. 4
  Honza S. píše:

  Tomáši, přeju všechno nejlepší!

 5. 5
  Pavel Vojta píše:

  Tome, přeji také vše nejlepší a doufám, že už brzy se potkáme na kuželkách :-D

 6. 6
  Maťa píše:

  Tak ještě čistě za sebe: Tomáši, přeju vše nejlepší!

 7. 7
  Kuba Vojta píše:

  Taky přeju všechno nejlepší! ;-)

 8. 8
  Jarda P. píše:

  Tomáši, i od nás od Želivky všechno nejlepší a stálou chuť do všech svých oblíbených aktivit. A hlavně zdraví ;-) .

 9. 9
  Tomáš Gergelits st. píše:

  Tome, to bych si nebyl nikdy pomyslel, že šedesátku mají na krku už i tak mladí lidé, jako ty … Tak pevné zdraví !

  A k těm kuželkám: pokud hraješ i ruské, dej vědět, mám jedny fajnové u nás na zahradě. Dáme dohromady pár zájemců a strčíme partičku! Neboli: „najdem´ si místo, kde horké slunce do nápojů nepíchá ….“

 10. 10
  Tomáš Hašek píše:

  Moc děkuji za hezké shrnutí mých pokusů o šachovou hru! Vám všem moc děkuji za gratulace k asi nepříliš oblíbeným kulatinám!!!!

  Tomáš

 11. 11
  F.I. píše:

  Ahoj,šedesátníku. Dnes mě navštívil Tom a prásknul,že jsi se před šedesáti lety narodil. Gratuluji Ti za tento výkon a přeji ještě více podobných úspěchů. F.I. :-D

 12. 12
  Arnold píše:

  S opožděním přeji Tomášovi všechno nejlepší a hlavně zdraví v této nelehké době.

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist