TJ Spartak Vlasim
23
Kvě

Třetí zápas za oponou – bílá dominance

Minulý týden se konal třetí (snad už poslední) online zápas Vojta–Miča. Proti minulým zápasům, kde se hrálo 20+5, jsme tentokrát zvolili tempo 15+10. Hrálo se opět v pěti dnech s jedním volným (4x dvojkolo). V prvních dvou zápasech jasně vládly černé síly, ale tentokrát bylo vše jinak. Oba dva jsme bílými uhráli 75 procent a černými jen 25 procent! Všechny 3 zápasy skončily 4:4, takže je jasné, že Marek byl výborná volba na přátelské zápasy, protože je to opravdu vyrovnané. Pojďte se se mnou mrknout na klíčové momenty v partiích. Příjemnou zábavu. :-)

1. kolo: Zahájení se mi povedlo a získal jsem příjemnou pozici střelce proti jezdci ve střední hře. Můj střelec byl velice silný a dokázal jak směrem dozadu bránit krále, tak i dopředu podporovat pěšcový útok. Situaci jsem ovšem vůbec nezvládnul. Prováhal jsem vhodný moment na otevření mého útoku a Marek převzal iniciativu, kterou poté proměnil v bod a šel do vedení.

2. kolo: Zahájení jsem opět zvládnul na výbornou a nebál jsem se do toho černými praštit. Vše vyšlo a vyrovnal jsem. Už jsem si myslel, že získávám pěšce a že se ubráním a získám lepší pozici, ale hrubě jsem se přepočítal… Marek tedy nakonec zvýšil na 2:0.

3. kolo: Marek mi dal šanci hodně rychle získat velkou výhodu, a i když jsem počítal správné pokračování, nedokázal jsem to dopočítat až do konce. Správné pokračování jsem tedy minul a Marek hned poté vše pokryl a získal výhodu pro sebe. V časové tísni ale chyboval a mně se povedlo partii ještě vyhrát. 1:2!

4. kolo: A zahájení se mi povedlo i do čtvrtice. Černými jsem skoro vyrovnal a pozice byla bez větších problémů. Stejně jako v předchozím kole jsem pak dostal šanci Marka potrestat za nepřesnosti a tentokrát jsem toho využil. Ale ani tentokrát jsem dále nepokračoval nejlépe a stejně jako ve 3. kole se z toho Marek nakonec dostal a udělal chybu až v časové tísni.

5. kolo: Tentokrát se mi hra vůbec nepovedla a bez jakékoliv zajímavosti či nějakého zkomplikování mi Marek nedal žádnou šanci a dostal se do vedení 3:2.

6. kolo: Zde byla partie z mé strany hodně kvalitní. Marka se mi tak nějak celkově podařilo přehrát a bez problémů se mi povedlo vyrovnat na 3:3 (něco podobného jako 5. kolo).

7. kolo: Po sobotní pauze se do 7. kola nastoupilo v neděli na 9. hodinu. Na partii jsem se těšil a cítil se dobře. Partie tak také dlouho vypadala. Ze zahájení jsem vyšel černými na výbornou (počítač pak v analýze ukazoval -1). Byl jsem velice spokojený. A výhodu jsem dlouho držel na stejné laťce a snažil se pomalu a bez chyby dostat do soupeřovy pozice. Když Marek zahrál mému oku divný tah, myslel jsem si, že jsem takticky vyhrál. Bylo to ovšem přesně naopak. Marek počítal lépe a z ničeho nic jsem se z lepší pozice dostal do stavu 3:4 (stejně jako ve 2. zápase).

8. kolo: V osmé partii se odehrálo drama. Marek získal pěšce, já za to měl však iniciativu. Tak nějak z ní sešlo a Marek stál skvěle. Vše s ním vypadalo v pohodě. Napadlo mě však, že je na čase něco zkusit, a to jsem zkusil ve velkém. Obětoval jsem figuru za nečekaně silný útok, který nakonec brutálně vyšel, a povedlo se mi opět na poslední chvíli vyrovnat na 4:4. Jen se koukněte v ukázce, jak málo stačí, aby se pozice s figurou více zvrtla. Kf8, takový neškodný tah, přitom po něm už není naděje…

Doufám, že vás ukázky ze zápasu zaujaly a něco jste třeba i vyřešili. Jsem si skoro jistý, že už to byl poslední online zápas a uvidím se s mými protihráči na turnajích. Tímto bych chtěl poděkovat všem, co si se mnou nějaký ten zápas zahráli. Myslím, že to jako trénink bylo super. Na závěr bych se chtěl trošku pochlubit, protože si myslím, že v sedmi zápasech 4x vyhrát a 3x remizovat je úspěch. :-)

(autor článku: Jakub Vojta)

2 reakcí na “Třetí zápas za oponou – bílá dominance”

  1. 1
    Tom píše:

    Na tu kombinaci v 7. kole bych se určitě nechal nalákat taky. Jen by mě zajímalo, zdali to Marek měl opravdu propočtené anebo to byla jen klika v pozici, že toho koníka na závěr odchytl. :-)

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist