TJ Spartak Vlasim
17
Led

Rakovnická pohádka se šťastným koncem

Jan Stoklasa

Letošní zápas s Rakovníkem byl opravdu výjimečný. Že to bude výjimečný zápas naznačovalo i předem plánované soustředění v Rakovníku den před zápasem, kterého se nakonec zúčastnili všichni hráči áčka. Myslím, že je to v historii oddílu poprvé a je to pěkná ukázka kolektivního ducha našeho týmu!

Zasněženými silnicemi jsme se z Vlašimi vydali v sobotu odpoledne. Kalamitní sněhové počasí předtím zahrozilo Jirkovi a Ondrovi Mejzlíkovým, naštěstí všechno dobře dopadlo a cesta do Rakovníka pak už díky řidičským zkušenostem Vládi a Pavla proběhla bez problémů. Největší vzrušení klidné cesty nastalo až v okamžiku, kdy Maťa pozdravil majitele penziónu fotbalovým pokřikem „Vlašim zdraví venkov!“. Už jsem si myslel, že jsme právě přišli o střechu nad hlavou, a v duchu zvažoval stavbu oddílového iglů nebo celonoční seanci v kultovním baru „U netopejra“, sympatický starší pán to naštěstí přešel s úsměvem a ochotně nás ubytoval ve svém útulném penziónu.

Na pokoji následovala stručná a rychlá šachová příprava a pak už jsme se vydali do víru města na večeři do oblíbené divadelní restaurace. „Malá porce“ má v této restauraci poctivou míru a „Normální porci“ jsem si tam ještě nikdy netroufnul objednat, i když tentokrát se našli hladoví šachoví bumbrlíčci, kteří se s „normální“ neboli obrovskou porcí vyrovnali a snědli ji jak pikožrout pěšáka na b2.


Večeře u našeho oblíbeného kulatého stolu

V příjemné atmosféře u dobrého jídla a různě řezaného piva jsme probírali taktiku na soupeře a vzpomínali na různé typy elementárních koncovek (Zajímavé je, že zmiňované koncovky se potom v zápase málem objevily). Pravou studnicí historek byl Ondra, jeho zábavné příhody z okresní šachové historie se dají slyšet i víckrát a pokaždé potěší! Doufám, že až bude Tomáš supervelmistrem a my ostatní velmistry, tak že o nás Ondra bude psát tak pěkné eseje jako píše Sosonko o ruských mistrech a velmistrech.  

Po dobré večeři v dobré náladě následoval přesun na bowling. Sportovní zápolení nám dalo tu správnou náladu na nadcházející šachový souboj, v přátelském hecování se vtipnými komentáři hodnotily nepovedené hody a pohybové kreace soupeřů.


Po bowlingu došla řada i na fotbálek a kulečník.

Kapitánovy přísné pokyny (večerka v jedenáct, maximálně tři piva, žádní netopýři za krkem) nebyly nakonec dodrženy úplně do puntíku, spát jsme šli chvíli po půlnoci. Myslím, že se zpoždění dá vzhledem ke sněhové kalamitě omluvit, a co se týče počtu pěnivých kamarádů, šli jsme prostě „na jedno“ a dali si „pár kousků“, pár znamená dvě, což je určitě méně než tři  :-)   . Letouni soumraku tentokrát čekali na veselé vlašimské hosty marně, i když jsme s Pavlem zavzpomínali na bohatýrské výpravy do tohoto nočního podniku při rakovnických vícebojích.


Po návratu z nočního Rakovníka si Honza Stoklasa ještě troufl na simultánku proti Honzovi Šťastnému a Pavlu Vojtovi. A zvítězil 1,5:0,5 !

Druhý den ráno nám Ondra jako zkušený trenér zadal taktické obraty k řešení, následoval přesun do hrací místnosti a pak už začal velký zápas. Domácí nás přivítali v dobrém rozmaru a v takticky zajímavě poskládané sestavě, ve které ze základu chyběl jenom pan Mišičko.

Začátek zápasu nijak nenaznačoval, jaké to bude drama. Mému soupeři panu Cozlovi se vůbec nepovedlo zahájení, vyzkoušel jsem si netradiční roli pikožrouta zeleného a lepší pozici se dvěma pěšci víc se mi podařilo vyhrát.

Za Rakovník vyrovnal doyen rakovnického šachu Jarda Satranský, když Vláďovi odmítl dvě nabídky remízy a zkušeně to v lehce příjemnější pozici zkoušel, až nakonec náš hráč přehlédl v začínající časovce pěšce a za dva tahy i krále.

Ondra hrál s talentovaným a silným (elo 2146) dorostencem Jakubem Hamanem a dokázal soupeřovy ambice udržet pod kontrolou, partie skončila remízou v koncovce nestejných střelců „rovné jako vidle“. Myslím, že se v komentářích najdou vtipálci, kteří budou tuto partii hodnotit jako posloupnost výměn proloženou dalšími výměnami, já se ale domnívám, že remíza černými se silným hráčem byla z hlediska zápasové strategie dobrá, zvláště když se i podle webové ankety čekal vyrovnaný boj, ve kterém může rozhodovat každá půlka.

Pavel hrál proti Grulichovi klidné zahájení, ve kterém po výměně dam spoléhal na poziční výhodu, ta se ovšem neprojevila a partie skončila zcela oprávněnou remízou.


Odpor p.Grulicha nezlomili ani dva Pavlové Vojtové :-)

Naše pohledu se upíraly na partii Honzy Šťastného, který hrál s dalším talentovaným rakovnickým dorostencem Radkem Wasserbauerem. Honza šel soupeři „ostře po kostře“, hezky obětoval kvalitu a v závěrečné pozici měl na dosah krásnou výhru, kterou bohužel v časové tísni nenašel a s minimálním časem raději zopakoval tahy, škoda. Výhru jsme neviděli ani my četní kibicové, a to se říká že kibic rozumí všemu :-) .

Partie Ondry Mejzlíka s Petrem Gutmanem byla zajímavá tím, že oba soupeři postavili stejnou výstavbu, jeden za bílé a druhý za černé. Bíločerný čtvereček figur v centru vypadal zajímavě, pak ovšem Ondra propásl příležitost k zisku výhody a partie zamířila do remízové pozice s dámami a nestejnými střelci. V tu chvíli už vypadal zápas hodně černě, Ondra to ještě obětavě hrál dál, ale s remízou nešlo pohnout.

Stav zápasu byl tedy 3-3 a podle zbývajících šachovnic to vypadalo na jasnou výhru 5-3 pro Rakovník. Domácí byli ve „vlně“ a na moji nevážně míněnou nabídku zápasové remízy odpověděl jeden z domácích borců velmi nezdvořile, i když v danou chvíli zcela oprávněně :-) .

Tomáš hrál na první šachovnici proti Vojtěchu Plívovi („derby Vojtů“), soupeř byl dobře připraven a zvolil za bílého asi nejsilnější variantu, která mu ve výsledku dala pěšce navíc a výhodu. Špatnou pozici se Tomášovi podařilo úplně otočit, ale v časové tísni nenašel nejlepší pokračování útoku, partie se zase zhoupla na druhou stranu a v koncovce s figurou míň už to s vlašimskými šancemi vypadalo hodně bledě. V tu chvíli se ale naštěstí projevilo, že šachoví mistři kromě poziční hry ovládají asi i hypnózu, Tomášův soupeř udělal dvě hrubé chyby a dostal se do prohrané koncovky dáma a pěšec proti věži a pěšci, kterou už Tomáš hezky vyhrál.

Vlašim vedla 4-3 a v poslední partii bojoval David Zvára s panem Volfem. David měl ze zahájení strategicky dobrou pozici, pak zahrál nepřesně a vynalézavý soupeř měl najednou hrozný útok po otevřeném sloupci. V tu chvíli jsem radši ani nepočítal varianty za černého, abych tam náhodou nezahlídnul mat :-) . David ale neklesal na duchu a bojoval, z nejhoršího se dostal obětí kvality a dámou a střelcem čelil dámě a věži soupeře. Černý měl velké naděje na výhru, spotřeboval ovšem hodně času, a tak po výměně dam a Davidově oběti střelce za pěšce přešla partie do remízové koncovky král a věž proti králi a pěšci.


Za stavu 4:3 se dohrává poslední partie.

V závěrečné jasně remízové pozici se pan Volf zodpovědně zeptal kapitána, jestli může přijmout remízu, Jarda Satranský se sportovně usmál a pokýval hlavou. Tím skončil tento krásný zápas a Vlašim vyhrála 4 ½ – 3 ½. 

Rakovník   TRW autoel. Vlašim
Plíva Vojtěch 2056 0 1 2374 Vojta Tomáš
Gutman Petr 2120 ½ ½ 2206 Mejzlík Ondřej
Wasserbauer Radek 1966 ½ ½ 2223 Šťastný Jan
Grulich Jiří 2022 ½ ½ 2159 Vojta Pavel
Haman Jakub 1955 ½ ½ 2056 Matějovský Ondřej
Volf Jaromír 2105 ½ ½ 1899 Zvára David
Satranský Jaroslav 2235 1 0 2077 Horák Vladimír
Cozl David 2012 0 1 2140 Stoklasa Jan
  :

 Tabulka po 6.kole:

Poř. Družstvo V R P Body Partie Skóre
1. TRW autoel. Vlašim 6 0 0 18 30 37.0
2. Pyrit Příbram 5 1 0 16 25 32.0
3. Biomedica Říčany B 4 0 2 12 24 29.5
4. Rakovník 4 0 2 12 19 28.5
5. Kralupy n.Vltavou A 3 2 1 11 21 28.0
6. JAWA Brodce 3 1 2 10 19 26.0
7. Caissa Úholičky 2 1 3 7 16 24.5
8. Sokol Hostivice 2 0 4 6 15 19.5
9. ŠK Kladno B 2 0 4 6 9 18.5
10. Biomedica Říčany C 1 1 4 4 10 16.5
11. Sokol Struhařov 1 0 5 3 10 16.5
12. Kralupy n.Vltavou B 0 0 6 0 6 11.5

Zpravodaj s kompletnímí výsledky 6.kola Krajského přeboru.

K přehrání partie ze zápasu Rakovník –  Vlašim.

13 reakcí na “Rakovnická pohádka se šťastným koncem”

 1. 1
  Honza S. píše:

  Tome, díky za rychlou publikaci článku a za pěkný fotky.

  Pavel mě pak v odvetě za simultánku pěkně přehrál takže celkem je to Honza versus Vlašimská sborná 2-2. Kdybych měl Emilovo sebevědomí, tak napíšu že na simultánky proti reprezentačním týmům si zatím troufnul jen Kasparov :-)

 2. 2
  Tom píše:

  Víkend v Rakovníku byl bezva a určitě byl výborný nápad jet už v sobotu. Někdy bychom to mohli zopakovat.

 3. 3
  Maťa píše:

  Pěkná reportáž, Honzo! Pokřik „(Vlašim) zdraví venkov!“ je spíš hokejový, přišli s ním totiž fanoušci Vsetína v době, kdy valašský kolos vládl českému hokeji (za 7 sezon 6 titulů a jedno druhé místo). Nejvíc se to hodilo na Spartě, tam většinou domácí fanoušci docela koukali a pak ještě dostali kotel :-) . Já si na to občas po příjezdu na šachy vzpomenu, nejlépe to samozřejmě vždy znělo v Benešově a na 2. místě jsou Říčany :-) .

  Jinak já jsem se v Rakovníku do povoleného počtu piv vešel, měl jsem jen dvě. David neměl žádné, přestože mu ho číšník téměř vnucoval – postavil ho před něj a pravil: „Jedno snad zvládneš, ne?“ :-)

  Ještě bych dodal, že ti, kteří ráno při snídani řešili diagramy, pak uhráli 2,5/4, takže to něco do sebe mělo :-) . Jo, a taky bych někdy zase jel o den dřív, bylo to super!

 4. 4
  Tom píše:

  Honzo, ještě si zapomněl zmínit náš bojový pokřik po zápase: A jakej je Rakovník? Mrtvej, mrtvej, mrtvej !!! :-D

 5. 5
  Maťa píše:

  Tom: Neříkal jsi v autě, že takový bude nadpis článku? :-)

 6. 6
  Tom píše:

  Takový nadpis článku by byl, kdybych ho psal já :-D Honzu jsem nijak neovlivňoval a tak nadpis je Rakovnická pohádka … :-D

 7. 7
  Maťa píše:

  Pro nezasvěcené: Ten pokřik je z Rakovnického víceboje. Mám pocit, že je to dokonce pokřik rakovnický a že původně patřil Jablonci („A jakej je Jablonec?? MRTVEJ!“). Postupně to převzalo víc týmů, i my :-) .

 8. 8
  Honza S. píše:

  Já se držím šachové skromnosti, ještě není všem zápasům konec :-)

 9. 9
  Maťa píše:

  Ještě není všem zápasům konec, ale již po 6. kole máme víc bodů než vloni na konci soutěže. Hlavní cíl – účast v novém elitním KP – už je možná i splněn (krom toho nemáme v plánu posledních 5 kol prohrát :-) ), teď můžeme v klidu zaútočit na ligu! :-)

 10. 10
  Honza S. píše:

  Maťa: Valašský kolos :-) Ještě že si to nepřečet Karel Blahout, jistě by to nějak okomentoval…

 11. 11
  Míra píše:

  Gratuliji k vítěství v Rakovníku.:D

 12. 12
  Maťa píše:

  Honza S.: „Valašský kolos posedmé ve finále“, myslím, že tak zněl nadpis v deníku Sport, když Vsetín postoupil na jaře 2002 do extraligového finále, ve kterém s přehledem porazil Spartu a vrátil jí rok starou porážku. V tu dobu už byl ale ve vazbě mecenáš klubu Roman Zubík, což byl začátek konce. Karel Blahout coby velký fanoušek Zlína určitě nevzpomíná na sezony 96-02 rád, to máš pravdu :-) .

 13. 13
  Honza S. píše:

  Uvidíme jestli se po sezóně bude psát o Podbrdském kolosu nebo o Podblanickém kolosu… a nebo o úplně jiném kolosu :-)

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2022 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist