TJ Spartak Vlasim
28
Úno

Archivní střípky z jedné odložené tašky I

V úvodu svého nedávného článku o Zaječicích (koncem ledna) jsem se zmínil o jakési polozapomenuté tašce s listinným historickým materiálem. Její obsah zůstal po napsání článku roztahaný na gauči a přemýšlel jsem, co s tím dál.  Styčných bodů s šachovým oddílem ve Vlašimi se postupně objevilo docela hodně, a to nejen díky tašce a jejímu obsahu, ale i díky vzpomínkám, které se z papírů začaly postupně vynořovat. A tak jsem v podstatě vděčný Tomáši Vojtovi za tu „drobnou pobídku“. Bez ní bych se k utřídění toho materiálu už třeba vůbec nikdy nedostal.

A tak vznikl článek, jehož první část (ze tří celkem) máte nyní před sebou.

Nosnou linií mého vzpomínání bude začátek „sportovní kariéry“ dvou hráčů Vlašimi – dvou vrstevníků – Ondry Mejzlíka a Vaška Gergelitse, z období jejich raných dětských let, kdy zprvu ani jeden z nich neměl o vlašimském oddíle ani potuchy. Oba patřili v širším časovém rozmezí přelomu druhého a třetího tisíciletí ve své věkové kategorii do popředí nejen v regionu Benešov, ale i v rámci České republiky. V tomto článku se zaměřím převážně na jejich šachové sportování z let 1994–97. Následné období, počínaje podzimem 1997, je již zpracováno.

Zpočátku to bude možná vypadat, že nepoměrem v množství informací o obou chlapcích (v počtu uvedených soutěží a jejich okolností) „nadržuji Vaškovi“. Vysvětlení je ale jednoduché a logické: sdíleli jsme společnou domácnost a šachy jsme hráli ve stejném oddíle. :-) Naopak o Ondrovi jsem se dozvěděl až zpětně, když první společné turnaje už byly za námi. Takže mi bude velkým potěšením, když to nebudete brát jako nadržování, ale jako pouhý fakt, že „materiálu“ o Vaškovi mám k dispozici prostě více, než o Ondrovi.

To ovšem neznamená, že Ondra se „najednou někde objevil“. V době jeho prvních šachových krůčků měl vydatné zázemí nejen doma v rodině, ale i v místě svého předchozího bydliště. V Šachové škole Říčany se mu odmalička věnoval pan Radoslav Doležal a startoval za ni v šachových soutěžích minimálně do konce roku 1995.

Pomůžu si opět obrázky a začínáme doma.


Již od útlého dětství Vaška zaujal útok na královském křídle. :-)  

Mladší brácha Tomáš se vydal cestou samouka. Při jeho soubojích s elektronickými protivníky ho nejvíce motivovala vítězoslavná znělka, která se ozvala vždy, když soupeři uštědřil mat.

Přichází období prvních turnajů. S Vaškovým bráchou Vojtou a dalšími spolubojovníky z oddílu Slavoje Čerčany jsme na podzim r. 1993 jezdili na tzv. satelitní turnaje mládeže, které v Praze pořádal nápaditý a obětavý Jiří Krejnický. Vašek se na nich úspěšně utkával i se soupeři o hodně let staršími a uhrál si zde III. výkonnostní třídu.

První Vaškův, a pravděpodobně i Ondrův, turnaj jednotlivců na republikové úrovni se odehrál v internátu obchodní akademie v Javorníku u Svitav ve dnech 7. – 9. ledna 1994. Oba ještě ani ne sedmiletí zde bojovali na Přeboru Čech do osmi let.

Hrálo se bez zapisování, švýcarským systémem na 11 kol, hrací tempo půl hodina na partii.

Vaškova chvíle soustředění před jednou z partií


Po dohrání partií měly děti možnost zúčastnit se cvičení postřehu v šachových hádankách  pod vedením náchodského trenéra mládeže Františka Fuchse

Vaškovi se podařilo na svém prvním velkém turnaji jednotlivců zvítězit. Ceny a gratulace přijímá od ředitele turnaje Jiřího Daniela.

Smolné vyústění měl Přebor Čech pro Ondru Mejzlíka, protože postupových míst z tohoto turnaje na MČR bylo pouze deset. K postupu Ondrovi chybělo jen o něco lepší pomocné hodnocení. Jeho spolubojovník z říčanské šachové školy Filip Malý měl naopak dostačující pomocné hodnocení, ale na postup mu chybělo půl bodu za partie.

Pouhé tři týdny po vítězství v Přeboru Čech jsme jeli do Rychnova nad Kněžnou na MČR v kategorii dětí (hoši a dívky dohromady) do osmi let (28. – 30. 1. 1994). Hrálo se v rámci tradičního turnaje TALENT jako samostatná kategorie, přičemž celkem bylo vypsáno pět kategorií, odstupňovaných po jednom roce věku dětí.

Čerčanské barvy s námi jel reprezentovat i Vaškův bratr Vojta. Hrálo se švýcarským systémem na 9 kol, tempo 40 minut na partii.

Vojta G. skončil ve velmi vyrovnané kategorii devítiletých na 11. místě  s pěti body, přičemž stejný bodový zisk měli hráči na 5. – 13. místě. Součet výsledků obou bratrů znamenal v souběžně vyhodnocené soutěži čtyřčlenných družstev (pro Čerčany tedy s handicapem dvou hráčů :-) )  20. místo ze 33 hodnocených oddílů.

Vašek potvrdil, že výsledek v Javorníku nebyla náhoda a v kategorii H8 ovládl i MČR. V obou turnajích, s věkovou rezervou jednoho roku, vítězil v jednotlivých partiích díky přirozenému postřehu, naučil se už také ovládat přemíru spontánnosti, která bývá v těchto letech u dětí běžná a často vede ke zbytečné zbrklosti. Díky vítězství v těchto dvou turnajích dostal od ČŠS divokou kartu pro účast na jarním MČR v kategorii H10.

Pohár pro vítěze MČR H8 a věcné ceny předává Vaškovi opět ředitel turnaje, zároveň i ředitel domácí Rychnovské šachové školy PANDA, pan Daniel Jiří.

Mistrovství ČR mládeže v kategoriích H, D 10–16 let pro rok 1994 se konalo ve dnech 29. března – 4. dubna ve Světlé nad Sázavou. Toto město, konkrétně školu v přírodě na okraji města, pořadatelé republikových přeborů vybírali v devadesátých letech pro mladé šachisty velice často. Není divu, vždyť areál školy poskytoval všem účastníkům nejen pohodlné ubytování, stravování a hrací prostory pod jednou střechou, včetně ping-pongových stolů, ale i příjemné venkovní prostory s možnostmi pestrého sportovního vyžití. Až měli občas vedoucí některých výprav u účastníků v mladších kategoriích starost, aby někteří z jejich svěřenců neodbyli soutěžní partii jen proto, aby už mohli být brzo na hřišti. Ale i při svědomité hře s maximálním nasazením zbylo dětem dost času na venkovní vyžití. Ovšem to bývávalo. Koncem tisíciletí přišlo rozhodnutí shora a z krásné školy v přírodě se stala největší ženská věznice v ČR. A nepomohly ani protesty místních obyvatel.

Každá kategorie měla jako hrací místnost k dispozici svoji třídu.

Vašek si v kategorii H10 vedl velice dobře. Mezi borci o 2–3 roky staršími získal 50 % bodů a skončil uprostřed startovního pole. Pro zvídavé čtenáře: s pozdějším desetinásobným mistrem ČR dospělých Davidem Navarou se neutkal.

Z mistrovských soutěží jednotlivců uděláme nyní malou odbočku.

Jak Ondra Mejzlík v Říčanech, tak Vašek Gergelits v Čerčanech, se od nejútlejšího dětství zapojili i do žákovských soutěží družstev. Na okresní úrovni se do roku 1995 v týmových soutěžích potkat nemohli, neboť nové regionální uspořádání soutěží (v němž Říčany a Čerčany patří pod stejný region Benešov) začíná až v sezóně 95/96.

       Obrázky pochází z okresního přeboru žákovských družstev, který se konal 23. 3. 1991 v Benešově, a zachycují vzájemný zápas obou čerčanských družstev. Pro pamětníky: vlevo Čerčany B (odpředu Gergelits Va., Gergelits Vo., Kašpar R., Schubert), vpravo Čerčany A (odpředu Čistý J., Cieslar P., Fleischans R., Cieslar K.). Vaškovi zde byly čtyři roky a sehrál tady svoje vůbec první soutěžní partie.

Pořadí v turnaji: 1. Slavoj Čerčany A, 2. Tesla Votice, 3. Jawa Zb. Kostelec, 4. Sokol Neveklov, 5. Slavoj Čerčany B, 6. ČSAD Benešov.

Kromě okresních přeborů jsme vyrazili i na turnaje družstev republikového formátu. Zmíním přebor Čech šestičlenných družstev žáků do 12 let, který se konal 21. 5. 1994 v Praze pod vedením pana Michaila Korečka na půdě oddílu OAZA Praha.

Sestava a získané body: Gergelits Va. 5, Čistý J. 4, Gergelits Vo. 2, Čistá M. 1, Vejvoda R. 3, Fedoročko O. 4.

Hrálo se švýcarem na 7 kol, pořadí následující: 1. Příbram A 14 bodů, 2. Zaječice 11 b., 3. Říčany A 10, 4. Plzeň 9, 5. Chrudim 8, 6. Říčany B 8, 7. Tachov 8, 8. Kobylisy 8, 9. Rychnov n. K. 8, 10. Příbram B 8, …, 16. Čerčany 6 bodů, … (celkem 22 družstev).

Na tomto turnaji se Čerčanští nepotkali ani s jedním družstvem Říčan. Považuji ovšem za téměř jisté, že v některém z říčanských družstev tenkrát již hráli i bratři Mejzlíkové – Vojta a Ondra. Ale to jsem se s nimi ještě neznal a z informací v oddílové kronice Slavoje Čerčany se to bohužel nedozvíme. Třeba mě někdo doplní pod článkem v komentářích.

Pokračování v úterý … :-)

(autor článku: Tomáš Gergelits)

8 reakcí na “Archivní střípky z jedné odložené tašky I”

 1. 1
  Tom píše:

  Docela by mě zajímalo, zdali si David Navara na Vaška pamatuje. :-) Vzhledem k tomu, že je o dva roky starší, tak s ním v mládežnických kategoriích asi hrál jen to MČR do 10 let, takže je to dost nepravděpodobné. :-)

 2. 2
  Tom píše:

  Výborná je ta fotka, jak tam Tomáš hraje na šachovém počítači, který má ještě figurky a hrací desku. Pamatuji si, jak si ho kdysi dávno (odhaduji někdy brzy po revoluci) za tehdy „hrozné peníze“ pořídil pan Matějovský a s Ondrou jsme na něm pak občas hrávali. Tahal mizerně, každou chvíli pištěl, že tah nejde zahrát (když člověk špatně zmáčknul políčko na šachovnici), ale i tak to byl zážitek. :-)

 3. 3
  Maťa píše:

  Tom (2): Šachový počítač koupil táta opravdu těsně po revoluci, kdy vyrazil s kamarádem autem do Rakouska. Kolik stál, nevím, ale nemyslím si, že by tahal zas tak mizerně. Pokud bych ho srovnával s dnešními programy, tak to samozřejmě ano, ale tenkrát všechny jiné programy, co měl kamarád na normálním počítači, bez problémů porazil a já s ním v těch 14 letech se svou třetí výkonnostní třídou měl asi spíš pasivní bilanci. Jeho výkonnost byla v manuálu odhadována na elo 1800, což asi celkem sedí, někde mezi 1700 a 1800 bych to viděl taky. Jeho slabinou jsou díry v zahájení (pořád padá do stejných pastí) a koncovky, tam ho táta, který s ním doteď pravidelně hraje, občas nachytá. Ale střední hru hraje obstojně, tam to určitě na těch 1800 bude.

 4. 4
  Tomáš Gergelits píše:

  Tom (2), Maťa (3): Po těch dvou komentářích mi to nedalo a vyrazil jsem znovu do podkroví nad garáž, tentokrát vystopovat jednoho z Tomíkových soupeřů :-). Více času ,než ho objevit, mi však zabralo najít adapter a čtyři tužkové baterie (jede na dvojí pohon). Ale podařilo se! Takže mě máte (Tome a Maťo) na svědomí, jelikož jsem se rozhodl ho po více než čtvrt století otestovat. Necítím se být způsobilý posoudit jeho výkonnost, ale připadá mi, že to nehraje špatně. Má nastavitelnou výkonnost a při té základní si mě vychutnal 1,5:0,5, přičemž tu půlku jsem ve druhé partii „vyškemral“ věčným šachem ve věžovce s pěšcem méně. Pro úplnost dodávám, že se jedná o „Mephisto europa A“ a pořídil jsem ho někdy v první polovině 90-tých let minulého století pro své kluky i pro sebe od kamaráda Petra Procházky.

 5. 5
  Maťa píše:

  Je zajímavé, že přestože je Vašek skoro o 12 let mladší než já, tak na fotkách najdu spoustu svých soupeřů ze žákovských let i kamarádů z tábora (je to tím, jak brzy Vašek začal). Zmínit můžu třeba bratry Cieslarovy, Ríšu Fleischanse a také jednu z ikon tábora v Jablonné Radka Kašpara, kterého si asi většina tehdejších frekventantů budce pamatovat pod přezdívkou Lipoťap :-) .

 6. 6
  Tomáš Gergelits st. píše:

  Maťa(5): To, že Vaškovy starší spolubojovníky z Čerčan pamatuješ jako soupeře ze žákovských let a kamarády z táborů v Jablonné je nejen tím, že Vašek začal hrát v raném dětství, ale také proto, že činnost kroužku dětí Slavoje Čerčany se (včetně účasti na turnajích) rozjela v už roce 1985 (to ještě Vašek nebyl na světě), a právě od poloviny osmdesátých let se v žákovských turnajích na Benešovsku začínají objevovat i jména bratrů Vojtových a Ondry Matějovského.
  Zmínka o táboru v Jablonné ve mně vyvolává jednu opakovaně živou vzpomínku: kdykoli v létě při cestě za koupáním, pokaždé, když přejíždím kopec mezi Jablonnou a Měřínem směrem k vodě, pohlédnu doleva směrem k lesu a říkám si: tak tady někde se kdysi asi odehrávaly noční bojovky dětí z tábora (na kterém jsem se jako rodič ani nikdy nestavil), kdy jim během hry pozhasínala minimálně polovina svíček, lemujících ve tmě cestu … ; a hlavně – v mysli se mi odehraje vzpomínka na pana Ivo Kudrnu a památný výrok: „Dej si pozor na Brambora!“

 7. 7
  Maťa píše:

  Tomáš G. (6): Já vím. Začali jsme jezdit ve větším počtu na turnaje se Zdeňkem Ryšánkem na podzim 1986 a čerčanské děti pod tvým vedením už tam také hrály, asi nejlepší z nich byl tenkrát Libor Zeman. Svou poznámku jsem myslel tak, že kdyby Vašek začal třeba „až“ v sedmi letech, tak by v tomto článku na fotkách už žádní mí soupeři nebyli, už by byli staří :-) .

  Jinak v Jablonné ses jako rodič nezastavil, ale jednou jsi k nám odkudsi připlaval k pláži na Měříně :-) . Bojovka na téma „dej si bacha na Brambora“ byla podle mě v Arneštovicích 1996, na mém prvním táboře v roli vedoucího. Až dalším roce se pak tábor vrátil na 5 let na Jablonnou.

 8. 8
  Tomáš Gergelits st. píše:

  Maťa (7): „… Jinak v Jablonné ses jako rodič nezastavil, ale jednou jsi k nám odkudsi připlaval k pláži na Měříně :-) . Bojovka na téma „dej si bacha na Brambora“ byla podle mě v Arneštovicích 1996, …“

  Měli jsme se ženou deku cca 100 metrů od vás, ale tvrdil jsem Ti, že jsem připlaval ze Živohošti; myslím, že v první chvíli jsi mi to tenkrát i zbaštil :-) .

  Ten „památná výrok“ mám v paměti jen podle vyprávění zážitků mých kluků z tábora, takže i když (pokud)pochází z Arneštovic, stejně ho budu mít už napořád zasunutý do lesa při pohledu vlevo za Jablonnou při cestě za koupáním na Měřín :-) .

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist