TJ Spartak Vlasim
05
Led

Střípky z archivu – sezona 1996/1997 – díl I

Máme tu rok 2021, a že by se měly začít znovu hrát šachové soutěže, tak na to to věru nevypadá. Pokusím se tedy pokračovat ve svých Střípcích z archivu, kam až mi budou síly stačit (s tím, jak není vidět konec těchto sraček, mi ale energie a chuť nějak pomalu dochází). O sezoně 1996/1997 ale budu psát s chutí, poněvadž ta znamenala přelom v historii našeho oddílu. Poprvé jsme hráli DIVIZI I (do té doby se ve Vlašimi hrály jen soutěže na úrovni dnešního regionálního přeboru), a co víc, jako nováček jsme se radovali z vítězství a postoupili do 2. ligy! Povídání rozdělím hned na 4 díly, ten první se bude věnovat prvnímu až sedmému kolu této přelomové sezony, která poprvé trochu zviditelnila Vlašim na šachové mapě světa. :-)  

Že jsme si vůbec zahráli DIVIZI I (tedy dnešní krajský přebor), byla trochu náhoda. Rok předtím se totiž reorganizovaly soutěže a z DIVIZE II tak postupovaly hned tři nejlepší týmy. A my skončili na 3. místě (díky výhře 7,5:0,5 v posledním kole) o půl bodu skóre před čtvrtým Berounem. Takováto kopa štěstí nastartovala vzestup Vlašimi, vždyť jen o 2 roky později jsme slavili 4. místo ve 2. lize, a nebýt tehdejšího „náhodného“ postupu, možná jsme hráli pralesní ligy dodnes. :-)     

Do sezony 1996/1997 se nám tým podařilo posílit o Honzu Stoklasu (slíbil odehrát jen 3 zápasy, ale pak jich bylo mnohem více :-) ) a chotýšanské eso Jirku Prokopa (třetím hostem byl pan Měchura, který za nás hrál již i v předchozí sezoně) a papírově podle ela jsme patřili lehce do první poloviny tabulky.

Soutěž jsme nijak přesvědčivě neodstartovali a z pozice favorita jen těsně udolali Český Brod (za stavu 4:3 zremizoval Honza pozici se 2 pěšci méně).

Vojta T. (elo 2167) – Michálek F. (elo 2110) – pozice po 28. tahu bílého:

28…Vxa2?? Tenhle pěšec byl víc otrávený než muchomůrka tygrovaná. :-) 29.Dxf8! 1-0

O mnoho lepší nebyl náš výkon ani v kole druhém, kdy Lysá nastoupila jen v 7 hráčích, a i přesto, že papírově to mělo být 8:0, skončil zápas 4:4. I my jsme málem hráli v 7 lidech, když na sraz nepřišel pan Innemann. Naštěstí nás zachránil Dan Houdek, kterého jsme vytáhli z postele. O remíze rozhodla partie bráchy, který sice získal dámu za věž a figuru, ale soupeř měl nebezpečného volného pěšce, a tak to Pavel dost smolně ještě prohrál.

Ve třetím kole jsme bez Honzy Stoklasy, který odmítl nastoupit proti svému rodnému Benešovu, zapsali další remízu. V tomto případě to ale byl pěkný výsledek, nás okresní rival měl silné družstvo a byl v zápase favoritem. Psychologicky přistoupil k partii s Milanem Srbou Maťa. Na naši nástěnku pověsil 3 roky starou vzájemnou partii, ve které zvítězil v 16 tazích a doprovodil ji velkým nadpisem: „Milane, pamatuješ???“ A vyplatilo se, rozhozený Milan i druhý vzájemný zápas s Maťou prohrál. :-) A další pikantní věc se stala za stavu 3,5:3,5 v partii Františka Innemanna s panem Kubaljakem. Více v popisu, který byl zveřejněn v časopise Gambit:


František Innemann (foto z roku 1998)

To, že bychom mohli v divizi myslet na přední příčky, napovědělo 4. kolo, ve kterém jsme smetli silné céčko Kolína:

 

A hlavně kolo páté, kdy jsme poměrem 5:3 zvítězili na půdě vedoucího Havlíčkova Brodu.  Zde se blýskl krásnou partií s obětí dámy Honza Stoklasa, díky časopisu Gambit si ji můžete níže přehrát.

Do druhé poloviny soutěže jsme vstoupili výhrou 6:2 nad outsiderem z Čáslavi. Vysoké skóre ale neodpovídá průběhu zápasu, v řadě partií jsme měli pořádné štěstí, o čemž se můžete přesvědčit třeba z té Míry Laloučka:

Posledním zápasem, o kterém se v tomto díle zmíním, je zápas v Nymburku, kde jsme vydřeli výhru 5:3 a dostali se tak o 2 body do čela divize. Velkou reportáž z tohoto dramatického mače přinese díl druhý, ale už teď si můžete přehrát velmi pěknou partii Arnolda Krischkeho:

Konec prvního dílu … pokračování někdy příště. :-)

(autor článku: Tomáš Vojta)

1 reakce na “Střípky z archivu – sezona 1996/1997 – díl I”

  1. 1
    Maťa píše:

    Tohle byla úžasná sezona, taková intenzivní, a to zdaleka nejen kvůli tomu postupu. Po zápasech chodil celý tým do hospody (do pivnice U Blanických rytířů), kam přicházeli i náhradníci, to se to pak tmelila parta :-) .

    Zážitkem byl třeba ten zápas v Lysé, na který už jsme tady kdysi vzpomínali. Začalo to už ráno, kdy se na sraz ve Vlašimi nečekaně dostavil Arnold, který měl jet s panem Měchurou a Stokličem z Benešova. V 6 lidech v osobním autě to byla docela mačkanice, aspoň že jsme tenkrát byli štíhlejší než teď :-) . No, a cesta zpátky v mlze, která by se dala krájet, také stála za to. Občas musel jet Míra krokem, a přestože zápasy začínaly v 9.00, nestihl ve Vlašimi Brambor odjezd vlaku ve 20 hodin do Benešova. Byl na vojně a vrátil se kvůli tomu z průběžné vycházky pozdě, v kombinaci s nešťastnou prohrou po necelých 7 hodinách hry to asi nebude den, který byl pro něj povedený :-) .

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist