TJ Spartak Vlasim
28
Pro

Petr Špreňar vítězem Winter TopŠach Trophy!

1. 12. vypuknul velmi očekávaný online turnaj pořadaný mládeží z Beskydské šachové školy a okolí. Akce měla název Winter TopŠach Trophy a byla podporovaná Šachovým svazem ČR, především panem Piskem, který se zasloužil o to, aby každý hráč dostal 2 pet flašky a nakonec i věcnou cenu dle umístění, za což mu děkujeme já i pořadatelé.

Do turnaje se postupovalo takto:

Nejlepší 3 hráči z jarního prvního turnaje měli přímý postup (Kůsa, Gnojek, já).

Další 3 místa do turnaje brali vítězové kvalifikačních openů, které proběhly v listopadu (Miča, Vilímek, Stalmach).

Další místa získali tři nejlepší v součtu bodů ze všech 3 openů (Němec, Frank, Špreňar).

A poslední volné místo v turnaji byla divoká karta svazu a pořadatelů (Babula ml.).

Turnaj se hrál tempem 25+10 na platformě chess.com. Nejprve se hrála skupina, každý s každým 2x. Když rapidy skončily 1:1, tak následovala blicka, když i po ní byl stav nerozhodný, tak rozhodl armageddon. Hrálo se vždy 2 dny a pak den pauza. Hodnocení bodů bylo takto: výhra v rapidu 3 body, výhra v blitz nebo armageddonu 2 body, prohra v blitz nebo armageddonu 1 bod, prohra v rapidu 0 bodů. Šest nejlepších postoupilo do play-off – 1. a 2. přimo do semifinále, 3. – 6. do čtvrtfinále a pak už klasický pavouk. V play-off se hrály 4 rapidy, aby to bylo zajímavější. Turnaj tedy trval skoro 3 týdny, ale bylo to dramatické až do konce!

Mně se moc nedařilo, i když ještě po 7. kole nebylo vůbec jasné, kdo postoupí. Uhrál jsem 12 bodů, a to o 2 body nestačilo, ale jak říkám, 7. kolo jsem měl nadějné, a kdybych porazil zatím vedoucího Marka Miču, tak on padá asi na 3. místo a já jdu na 5. Bylo to opravdu vyrovnané a myslím si, že nikdo to neměl s nikým jednoduché (kromě Kůsa-Vojta, Kůsič si mě totiž povodí vždy, když bude chtít :-) , dal mi 2:0).

Do play-off postoupili (dle pořadí ve skupině):

1. Miča
2. Špreňar
3. Frank
4. Kůsa
5. Stalmach
6. Gnojek

V play-off se děly věci. Hned ve čtvrtfinále Ríša Stalmach vedl nad Kůsičem 2:0 a prakticky bylo rozhodnuto. Pak přišly 2 remízy a Ríša se mohl těšit na Marka Miču do semifinále. Naopak v derby Frank-Gnojek šlo tzv. o sekundy. Kluci se nebyli schopni dohodnout na výsledku dříve než v armageddonu, ve kterém byl úspěšnější Péťa Gnojek. Adam tak trošku smolně skončil 5. – 6. (stejně jako Kůsič). A i semifinále bylo dramatické. Ríša Stamach s Markem Mičou sehráli napínavý zápas, ve kterém nerozhodly rapidy. V tiebreaku byl ale úspěšnější vítěz skupiny, a tak šel po právu do finále. Ve druhém semifinále Petr Gnojek nenašel způsob, jak se rovnat Petru Špreňarovi, a tak ve finále byli proti sobě mistři skupiny! Nejprve ale k souboji o 3. místo. Tam to po 2 kolech vypadalo jednoznačně, Ríša vedl totiž 2:0, ale pak se ještě zapotil a zápas skončil 2,5 – 1,5. Ve finále to byla jednobrankovka, protože Marek Miča nehrál svou obvyklou hru a Péťa Špreňar byl nemilosrdný. Vítězem turnaje se tak po právu stál právě on. 2. místo bere Marek Miča a 3. Ríša Stalmach. Se smůlou v závěru skončil na 4. místě Petr Gnojek.

Nyní se podíváme na pár ukázek z mých partií.

Vojta Jakub – Gnojek Petr – pozice po 20. tahu černého:

 

Nalijme si čistého vína, pozice bílého není zrovna dobrá. Nezbývá tedy než bojovat. 21.Ka1!? Zajímavé myšlenka, pointou je, aby po případném b4 šlo Jb1 s chytáním černé dámy, což se v partii i stalo. 21…b4? Petr dělá chybu v propočtu, přehlédl totiž mé následující „neviditelné“ tahy. Měl zahrát 21…Jxd5 s pěšcem navíc a dobrými vyhlídkami na výhru. 22.Dc5! Hrozí Jb1 i d6.  22…Jd7?? Nutné bylo 22…Kb8! 23.Sh3 (kryje Jd7) 23…Jc4! (opět jediný tah) 24.Dxc4 bxc3 25.Dxc3 +/-. Tah, který přišel v partii, by vyhrával, kdybych neměl krásné 23.Sh3!! a proti hrozbě Jb1 není obrany. 1-0 

Vojta Jakub – Špreňar Petr – pozice po 28. tahu černého:

Černý v průběhu partie získal čistého pěšce, kdyby bílý nic neudělal, tak by hladce prohrál. Mně se však povedlo vytvořit tlak na černého krále, který nakonec vyvrcholil natolik, že jsem z toho vytěžil celý bod. 29.hxg4!? Velice zajímavá idea, kdyby bílý vzal věží, tak tlak po „géčku“ už nebude tak drsný, proto se pouštím do útoku po „háčku“. 29.Vxg4 Vg8!? 30.Vxg8 Kxg8 31.Dxh6 Sg7 – s dalším Da4! Černý má příjemnou, ačkoliv ne moc velkou výhodu, protože bílý hrozí často věčným šachem. 29…Da4?? Nepochopitelná chyba, ale na druhou stranu je to pro černého už nepříjemné. Petr teď dlouho přemýšlel a asi úplně zapomněl na pěšce f7. Petr teď měl jediný tah, co drží výhodu, i když je ten tah dost těžký – 29…Kg7! Idea je prostá, černý se bude bránit protihrou přes „háčko“, ne nadarmo se říkává, že nejlepší obrana je útok. Např.: 30.g5? hxg5?! 31.fxg5 Se5+! 32.Kg2 Vh8 s výhrou černého. 30.g5! Nyní bude útok nezastavitelný a pozice je úplně ztracená. Nejspíše vyhrávalo i Dxf7+, ale bylo by to složitější. 30.Dxf7+?! Sg7 31.g5 Vf8 32.De7!? (32.Dxe6?! Vxf4 se zajímavou pozicí na 3 výsledky.) 32…De8 (je nutné, protože po 32… Kh8?? 33.hxg6 Sxh6 34.Vg6! je pozice pro černé ztracená.) 33.Dxe8 Vxe8 34.g6+ Kg8 35.Ve1 a bílý má výhodu, ale samozřejmě 30.g5! je okamžitá výhra. 30…Sg7 31.gxh6 Sxh6 32.Dxf7+ Kh8 33.Df6 1-0 Během 4 tahů se brutálním způsobem změnilo celé hodnocení pozice… Důvod je jasný, černý dal bílému iniciativu. Dostal jsem se k útoku, i když nebyl nějak vyhrávající, tak už měl černý starosti, které pak bylo těžké řešit, lehce se dala udělat chyba, jak jsme také potom mohli vidět.

Díky moc klukům z TopŠachu za skvělou akci a bylo mi ctí vystoupit ve streamech, které běžely z každého kola (partie komentovaly i takové hvězdy jako GM Movsesjan, GM Petr nebo IM Jasný).  

Byl to skvělý turnaj a gratuluji Petrovi Špreňarovi ke zlatu!

Reportáž na webu Šachového svazu

YouTube kanál TopŠachu

(autor článku: Kuba Vojta)

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2022 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist