TJ Spartak Vlasim
07
Lis

Střípky z archivu – Náchodský open 1998

Žába žije ve vodě – to byla série článků s netradičním názvem, které jsme s Petrem Procházkou o turnaji v Náchodě publikovali v roce 2010 (díl I, II. III).  Do kraje Aloise Jiráska a Iva Hradeckého jsme ale rádi vyráželi už i mnohem dříve a Náchodský open si zahráli i v letech 1996, 1997 a 1998. A protože mám k těmto akcím docela dost materiálu (občas překvapuju sám sebe, co všechno dokážu vyhrabat :-) ), rozdělím i toto vzpomínání na 2 díly. Ten první se bude věnovat roku 1998.


PhDr. Jaroslav Čáp řídil turnaj od jeho založení (foto z Openu Náchod v roce 2002). 

Před 22 lety jsme se do Náchoda vydali začátkem prázdnin společně s bráchou a Standou Pecháčkem. Kluci jeli v sobotu autem, já jsem těch 150 km zvládl v pátek na kole. Tehdy jsem začínal více jezdit a přišlo mi to jako dobrý trénink (při zpáteční cestě jsem tohoto nápadu dost litoval, jet 6 hodin v dešti moc příjemné nebylo). :-)   Na pokoji jsme byli společně s benešovským Milanem Srbou a na zemi ležícím Zdendou Zimovčákem (mám pocit, že to bylo nějak načerno a že chtěl ušetřit za ubytování). :-) Standa z takto obsazeného pokoje příliš radost neměl, ale zase byla sranda. K popisu turnaje a našich výkonů si vypůjčím článek z časopisu Gambit. Za pozornost stojí výsledek bráchy, který mimo jiné porazil i budoucího velmistra Jana Bernáška (komentovanou partii si můžete níže přehrát).

Jak už to na našich týdenních akcích bývá, podnikli jsme i řadu výletů do okolí. Společně se Standou (ostatní preferovali spíše prozkoumání místních putyk) jsme navštívili Teplické i Adršpašské skály, prohlédli si bunkry ze 2. světové války a Standa jistě rád vzpomíná na výstup na zarostlou vyhlídku Koníček. :-)

U tohoto ročníku samozřejmě nesmím zapomenout na jednu důležitou partii (tehdy mi tedy přišla jako tuctová, ale po letech na důležitosti nabyla :-) ), a to první zkřížení mečů s Ivem.

22letý Tomáš (2195) – 19letý Ivo (1850) – pozice po 30. tahu černého:

Partie 1. kola byla až do koncovky vyrovnaná, poslední tah Iva (30…b5) je ale nenápadnou chybou, která rozhoduje o výsledku. 31.Jd6! Vítězný tah. Na d6 brát nelze, poněvadž by pěšec utekl do dámy, a po 31…Sf8 rozhoduje 32.Va8.  A nepomáhá ani 31…Kf8 pro 32.Va8+ Kg7 33.Ve8! Sf8

A pěknou souhru bílých figur završuje mezitah 34.Sg5! Černý nemůže Sxd6 pro Sf6 a mat na h8 a jiné obrany již není. 34…Jxd6 35.Sf6+ Kg8 36.exd6 Vd2 37.Se7 Bílý získává figuru, o 4 tahy později 1-0.

Byl to prima týden, stejně jako všechny, které jsme v Náchodě v minulosti či pak v budoucnosti prožili. :-)  

(autor článku: Tomáš Vojta)

2 reakcí na “Střípky z archivu – Náchodský open 1998”

 1. 1
  Maťa píše:

  Jestli se nepletu, tak turnaje v Náchodě jsem se zúčastnil jen jednou, a to v roce 1996, což si pamatuju díky společnému sledování finálového utkání ME ve fotbale Česko-Německo (samozřejmě v některé z náchodských hospod). Další ročníky jsem vynechal kvůli termínovým kolizím s jinými akcemi, tehdy jsem ještě míval i nešachové dovolené a mám pocit, že zrovna ve vzpomínaném roce 1998 jsem se potuloval po rumunských horách. Více postřehů si tedy nechám až pod článek, kde se bude vzpomínat na akci, na které jsem byl :-) .

  Nicméně něco z ročníku 1998 si pamatuju z vyprávění. „Standa z takto obsazeného pokoje příliš radost neměl…“ Jednou prý Standa dokonce Zdeňku Zimovčákovi vyházel věci na chodbu. Ale tipuju, že z trojky „pařmenů“ na pokoji neměl radost ani Tomáš, když se Standou chodili brzy ráno na túry. Naopak tento režim vyhovoval Zdeňkovi, který se záhy po jejich odchodu přesouval ze země do volné postele, jak Tomáš zjistil, když se jednou pro něco zapomenutého na pokoj vracel :-) . Ale věřím, že na pokoji sranda opravdu byla. A Zdeňku Zimovčákovi tento režim svědčil, v turnaji totiž porazil 10letého Viktora Lázničku, čímž – jak se po letech ukázalo – trumfl i Bramborův skalp Jana Bernáška.

 2. 2
  Jaroslav Čáp píše:

  Zdravím do Vlašimi a děkuji za fotku! :-)

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist