TJ Spartak Vlasim
29
Říj

Střípky z archivu – sezona 1998/1999

Dalším ze svých historických článků se podívám do sezony 1998/1999, kdy jsme teprve podruhé hráli 2. ligu. A byla to zvláštní sezona v tom, že jsme ji orámovali 2 skvělými vítězstvími na úvod (proti silnějším soupeřům) a 2 výhrami na závěr (mezi tím jsme prohrávali zápas za zápasem) a tím ligu pro Vlašim zachránili. Poprvé se v našem týmu objevil Michal Volák, který nám pak dlouhá léta pomáhal, a na hostování se u nás mihl říčanský Míra Voráček.

S popisem zápasů nebudu ztrácet čas, poněvadž obsáhlé hodnocení jsem napsal pro časopis Gambit a níže si ho můžete přečíst, tady je tedy jen seznam výsledků s pár perličkami.

Vlašim – Příbram 4,5:3,5
Vlašim – Domažlice 4,5:3,5


Fotka ze zápasu proti Domažlicím. Zajímavého na ní není nic, snad jen jak jsem míval dlouhé vlasy. :-)   Vlevo Standa Pecháček.

Vlašim – Č. Budějovice 3,5:4,5
Vlašim – Praga“B“ 2:6

Tehdy to pro nás byla nejvyšší prohra za poslední 5 let!

Vlašim – Klatovy 3:5

Památný zápas, ve kterém Míra Lalouček zaznamenal druholigovou remízu se soupeřem o takřka 400 elobodů silnějším. Po cestě z Klatov jsme pak podle Míry vypili basu piva, kterou měl Michal Volák v autě. Což je samozřejmě úplný nesmysl. :-)  

Vlašim – Motorlet 4:4
Vlašim – Loko Praha 3:5

První druholigový zápas Ondry Mejzlíka a remíza s o 500 elobodů silnějším soupeřem!

Vlašim – Písek 3,5:4,5
Vlašim – Tábor 3:5
Vlašim – Strakonice“A“ 4,5:3,5

Rozhodující zápas o záchranu a slavný pochod krále Michale Voláka. Klíčovou partii si můžete níže přehrát.  

Vlašim – Strakonice“B“ 7,5:0,5

Nejvyšší naše druholigová výhra v historii, která nebyla do dnešních dnů překonána (jen vyrovnána). :-)  Maťa se občas chlubí, že 2x rozhodl zápas výhrou při 7 remízách, no, ale tady nám pokazil osmičku. :-)  

A tady je zmiňované hodnocení napsané pro časopis Gambit (přehrát si můžete i 3 povedené partie – je u nich omylem prohozený diagram č.1 a č.3).

V tehdejším článku jsem napsal, že 8. místo byl neúspěch, ale při zpětném pohledu mi to vzhledem k síle soupeřů přijde jako pěkný výsledek. :-)   Snad kromě posledního kola jsme nikdy nebyli favoriti. 

(autor článku: Tomáš Vojta)

19 reakcí na “Střípky z archivu – sezona 1998/1999”

 1. 1
  Ivo píše:

  Tomáši, já si chvíli myslel, že na šachovnici na první fotce je BDG, což mi přišlo ještě zajímavější než tvé dlouhé vlasy. Takhle jsem tě totiž viděl poprvé v životě, když jsme spolu hráli na turnaji v Náchodě (1998? 1999?)… Nechceš toho pěšce z e2 retuší odstranit a trochu tak změnit historii? ;-)

 2. 2
  Tom píše:

  Když na tu pozici koukám, tak si dovedu živě představit, že dál mohlo přijít 5.e3,c6 6.Sc4,Da5 0-1 :-)

  Jinak o Náchodě mám taky v plánu něco napsat. Je dobře, že si připomněl naší vzájemnou partii, zkusím jí najít. :-)

 3. 3
  Maťa píše:

  Ty Strakonice B byly docela otloukánkem, samé prohry a jen 15 bodů do skóre, to v průměru nedělaly ani 1,5 bodu na zápas. Komu jinému už bychom měli dát kanára? Škoda, že jsem to pokazil… :-) (A mám pocit, že jsem to tenkrát nějak přivyhraný měl.)

  Co se týče zápasu v Klatovech, tak myslím, že Míra Lalouček říkal, že jste cestou zpět vypili jeho basu piva :-) .

 4. 4
  Maťa píše:

  Jinak v této sezoně jsem musel často chodit odpoledne do práce, takže jsem za áčko hrál jen jednou. Kdybych měl volno, tak bych si asi zahrál coby druhý náhradník víckrát. Nicméně dopoledne jsem čas míval a na domácí zápasy (tehdy ještě do sokolovny) jsem se chodil dívat. Dodnes mi tak utkvěla v paměti analýza partie Tochor-Innemann ze zápasu s Domažlicemi. Sebevědomé hlášky našeho hráče a podrážděné soupeřovy poznámky, to byla pro diváka docela zábava. Zde asi poprvé zazněla hláška, kterou dodnes občas používáme: „Milej pane, tohle už ve Vlašimi umíme!“ Soupeřova reakce: „Pán si zřejmě myslí, že je mistr světa…“ Bylo toho mnohem víc, měl jsem to psát :-) . Pro úplnost dodávám, že partii vyhrál pan Innemann na čas, když soupeř nestihl 40 tahů, a aktéři se pak nemohli shodnout na hodnocení konečné pozice. Soupeř tvrdil, že to měl lepší, náš hráč zase, že už to měl stejně vyhrané a praporek jen ušetřil soupeřovo trápení.

 5. 5
  F.I. píše:

  Maťo,neboť s mojí sklerozou si nic nepamatuji,tak nevím o čem je řeč. F.I. :-|

 6. 6
  Maťa píše:

  Jen jste se se soupeřem v analýze špičkovali, ale měli jste oba skvělé hlášky :-) . Našel jste včera ve schránce Zpravodaje?

 7. 7
  F.I. píše:

  Zpravodaje jsem nedostal… :-|

 8. 8
  Tom píše:

  U této sezony stojí za povšimnutí bodový zisk bráchy. 8 z 11 bylo fakt pěkných. A nevím (a jsem líný to dohledávat) jestli za dalších 20 let, co 2. ligu za Vlašim hrál, to ještě někdy překonal.

 9. 9
  Pavel Vojta píše:

  Díky za pochvalu, ale taky záleží na tom, s kým jsem tehdy hrál. Já si to fakt nevybavím, jestli to byli silní hráči, nebo slabší :-) .

 10. 10
  Maťa píše:

  F.I.: Dával jsem je do schránky já osobně v pátek někdy kolem 15.30. To už jste měl asi poštu vybranou. Určitě tam budou, v Chotýšanech se nekrade :).

 11. 11
  Tom píše:

  Kom. č.9: Máš přeci brášku, aby ti psal výsledky,ne? :-)

  Tak tedy: Pavel Vojta (elo 2080)

  Strejc (2092) 1
  Ptáčník (2165) 1
  Bostl (2118) 1
  Zedek (2141) 0,5
  Pinc (2082) 0,5
  Mrňa (2006) 0,5
  Jaček (2130) 0,5
  Drábek (2035) 0,5
  Hašek (2109) 0,5
  Šlapák (2116) 1
  Kůla (1764) 1

  8 z 11 (a dokonce plichta s Mrňou) dost dobrý! :-)

 12. 12
  Anonym píše:

  Dík Maťo, už jsem se dostal ke schránce. :-D

 13. 13
  Pavel Vojta píše:

  Sakra, to jsem musel být dobrej :-D

 14. 14
  Maťa píše:

  Tom (11): On hrál Vláďa Mrňa za Motorlet, jo?

 15. 15
  Tom píše:

  Jojo, dost jim tam kazil věkový průměr. :-)

 16. 16
  Míra píše:

  Do Klatov jsem řídil já, basu piv chtěl koupit táta, přivezl jsem jich plných asi pět. V aute jsem vezl Michala, Pavla, Tomáše a možná ještě jednoho, druhým autem jel VLada nebo Franta a nabíral někoho v Praze. Do rána napadl dost sněhu a jeli jsme asi 3 hod, a že zůstal Pavel s Michalem u jednoho není moc pravděpodobné, jak Tomáš vyvrací. Piv nelituji, partie se mně povedla, toť mé vzpomínky.

 17. 17
  Míra píše:

  Ještě jedna hádanka? Proti komu nastoupil Pavel Vojta před pěti lety 1.11.2015 v Hradci, JE s ním na našich stránkách na fotce.

 18. 18
  Tom píše:

  Vzpomínám si, Míro, že si tehdy jel autem (nahradil si Arnolda, kterému se vůbec nedařilo). A uznávám, že tvůj argument, že by Pavel a Michal těžko zůstali jen u jednoho, je dost silný. :-D Ale na druhou stranu Michal pak řídil domů (do Pelhřimova) své auto, tak víc jak dvě asi nedal. :-)

 19. 19
  Maťa píše:

  Přestože jsem tenkrát v Klatovech nehrál, vnesu do toho možná trochu světla :-) . Michal Volák autem domů z Vlašimi nejel, auto totiž na ten zápas neměl k dispozici (nejspíš ho měl v servisu). Asi jel busem. Toto si pamatuju moc dobře, protože Míra nahradil Arnolda právě kvůli tomu chybějícímu autu a Arnold to pak nechtěl překousnout. A Pavel s Míšou, pokud byli ve formě, mohli za ty tři hodiny jízdy zvládnout tu basu i sami ve dvou, takže Mírovi v tomto celkem věřím :-) .

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist