TJ Spartak Vlasim
16
Zář

K postupu chyběl krůček

Letošní Krajské přebory mládeže provázely, stejně jako většinu sportovních i kulturních akcí,  „covidové problémy“. Původní červnový termín byl posunut na druhý zářijový víkend, pořádání se ujal šachový klub v Neratovicích. A vzhledem k okolnostem to zvládl skvěle! Ve velkém sále Společenského domu, kam se např. při přeborech škol vejde i 200 šachistů,  nebylo 94 hráčů v kategoriích H16, H14 a H12 skoro vidět. Kategorie H10 se hrála ve 100 m vzdáleném DDM, kde měly děti prostoru ještě více. Doprovodům bylo nabídnuto mnoho prostorů ve Společenském domě, ale stejně se většina rodičů a trenérů povalovala v přilehlém velkém parku. Jedinou vadou bylo, že pořadatelé nezajistili napuštění velké fontány uprostřed parku. :-) :-)

Naše výprava zvolila osvědčený model – příjezd už v pátek odpoledne, večeře, bazén, pohádky na dobrou noc :-) , spánek do osmi hodin a pak hurá na soupeře! Přenocovat jsme se rozhodli pod cylindrem. Tedy v nově zrekonstruovaném (nebo v úplně novém) Penzionu Cylindr 5 minut od hracích prostor.


I „palandový“ pokoj pro kluky vypadal dobře.

V kategorii H16 hrál Vlašimák Ondra Hrabě a Stamatníci Adam Jiřík s Filipem Bláhou. Kluci byli v turnaji nasazeni ve druhé polovině a tak nějak i dopadli. V kategoriích H14 a H10 jsme letos zastoupení neměli. V desítkách alespoň zářili naši kamarádi z JAWA Brodce, z pěti postupových míst získali dvě. Navíc si Jiřík Petrášek odvezl pohár za druhé místo.

Ondra Hrabě čeká na zahájení 1. kola.

Nejvíce zástupců měla naše smíšená výprava v kategorii H14. Pro Míšu Blahoše a Šimona Filipa ze Stamatu to byl první velký turnaj, jejich výsledek je solidní i když na šachovnicích bylo bodů ještě více. Kuba Mlýnek přijel na KP určitě s postupovými ambicemi. Po slabší sobotě v neděli zabojoval a v posledním kole mu na postup stačilo porazit Milana Peštu ze Sázavy. Bohužel se mu poslední partie turnaje nepodařila a postup mu unikl. Jediným Vlašimákem v této kategorii byl Jáchym Slánský, nová posila ze Stamatu.

Jáchym se ke svému původu (šachovému) hrdě hlásí. :-)

Po dvou povinných výhrách mu los do třetího kola vybral nasazenou dvojku Míšu Langmaiera. Jáchymovi se partie povedla a na šachovnici se objevila následující pozice (černý Jáchym na tahu):Zde k výhře stačí třeba 1) … b6 a věže si se slabými pěšáky soupeře už snadno poradí. Jáchym ale podcenil slabou poslední řadu a lehkovážně sebral 1) … Vxg3 ? Soupeř naštěstí nedal šach věží na f8 s následující vidličkou na krále a věž, ale jen pohrozil matem tahem 2) Je6 (podle jeho slov si myslel, že i tak věž na d4 získává). Jáchym našel pěkné (a asi jediné) 2) … Vxg2+ a po 3) Kxg2 Vd2+ se kluci dohodli na remíze. Tři body po sobotě byla dobrá výchozí pozice před nedělí. Po ranní prohře s v Neratovicích výborně hrajícím Vojtou Sehnoutkou z Říčan a výhře se slabším soupeřem přišla rozhodující partie s Davidem Ocelákem. Jáchymovi se zahájení moc nepovedlo a kolem 16. tahu stál na pokraji prohry. Jedinou výhodou bylo, že soupeř už spotřeboval všechen svůj čas a své tahy vymýšlel jen na bonusových vteřinách. A tak se Jáchym rozhodl v duchu partií starých mistrů vrhnout vše do útoku i za cenu nějaké té obětované figurky. Soupeř se v časové tísni nebránil dobře a partie dospěla do následující pozice (černý Jáchym na tahu):

Černý pokračoval nekompromisně tahem 1) … Sxg3+ (lepší bylo určitě De3), následovalo 2) Kg2 (po Kxg3 se bílý ubrání a vyhraje) 2) … Jf4+ a po 3) Kf3 našel Jáchym krásný tichý tah 3) … Vd8, po kterém si partii zasloužil vyhrát. Všechny černé figury jsou zapojeny do útoku, ty bílé odpočívají na dámském křídle.Bílý zde sebral 4) Kxg3 a černý mohl vniknout na území soupeře dámou (De3+) a rychle soupeře zmatit (podle počítače nejpozději do pěti tahů). Ale děti nemají (naštěstí) v hlavě počítač a tak Jáchym dokončil manévr věží 4) … Vd3+ a po 5) Jf3 nenašel rozumné pokračování a spadl na čas. :-( Jedna z posledních partií měla hodně přihlížejících ale bohužel nešťastný konec, který znamenal pro našeho hráče „nepostup“ na Mistrovství Čech.

Bez ohledu na výsledky se víkend v Neratovicích určitě vydařil. Samozřejmě také díky paní Blahošové, která pomáhala s dopravou a dozorem – děkuji!

Výsledky turnajů

(autor článku: Petr Havelka)

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2020 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist