TJ Spartak Vlasim
09
Zář

Plzeňský festival

Poslední den prázdnin skončilo Mistrovství České republiky v šachu mužů. Vlašimáků nás tam bylo docela hodně – já (Kuba Voříšek), Kuba Vojta, Ríša Mládek a i Nela Pýchová se vydávala za muže. Turnaj se hrál v kulturním domu místního pivovaru, mimochodem velmi pěkná historická budova. Hráčům se toto umístění turnaje velmi zalíbilo a myslím, že místní vyhlášená hospoda Na Spilce utržila úctyhodnou částku peněz od šachistů. Většina účastníků bydlela na kolejích místní střední stavební školy, jiným se tyto prostory nezamlouvaly, a tak si pořídili např. apartmán v centru Plzně. Musím konstatovat, že koleje byly lehce podprůměrné. Můj strejda, Jára Voříšek, který tam byl se mnou spolu s Tomem Ludvíkem, by ohodnotil koleje i nižším hodnocením. Dle jeho názoru není náhoda, že člověka se strachem z výšek ubytují do devátého patra. Nicméně výsledkem na turnaji se nejspíše může pyšnit Ríša Mládek, který i přes jeho náhlý odjezd v pondělí 31. 8. uhrál 5 bodů. Druhý s nejvyšším počtem bodů z našeho vlašimského komanda je Nela Pýchová s 4,5 body. A já s Kubou Vojtou jsme uhráli pouhých 3,5 bodu. Nám se turnaj moc nepovedl, i když pravdou je, že Kuba aspoň připisuje 19 ELO bodů. Ale na druhou stranu byl turnaj k nezaplacení kvůli tolika známým tvářím, které se turnaje účastnily.

Nevím, o čem bych zde psal, jelikož s Tomem jsme se tentokrát trochu více váleli na pokoji, ale pravdou je, že přeci jen si z Plzně vezu náš zážitek s kinem. :-) Víte totiž, v sobotu po kole jsme se rozhodli jít do kina. Původně jsme měli jít na letní promítání Jokera, bohužel tato akce se ale zrušila kvůli dešti. Nicméně déšť nám nezabránil jít do vnitřního kina na premiéru filmu Tenet, který měl údajně podle ČSFD strašně dobré recenze. Poté, co se sehnali lidi, jsme mohli vyrazit. Byl zde nápad jít pěšky, že je to blízko, byl ale zamítnut, že je to daleko. A tak jsme jeli MHD. Jelikož bylo již docela pozdě, měli všichni tak trochu hlad, a proto zde také padla otázka, kdeže se to najíme. Podle map jsem věděl, že v obchodním centru, kde je kino, je i Bagetarie Boulevard (fast food s bagetami). To se některým rozsvítilo, že nejspíše vědí, kudy jet, protože tam již byli. A tak se stalo, že jsme nastoupili na autobus a dojeli na druhý konec Plzně. Ale kino nikde. Někdy kolem tohoto času Ríša Mládek volal své babičce, u které bydlel, že přijde domů později, jelikož jdou do kina a zmínil mimochodem svoji pozici v Plzni. Babička se mu načež lehce vysmála, že tam žádné kino není, ale i tak nám popřála příjemnou zábavu a ukončila hovor. Po chvíli jsme zjistili, že kino začíná za 20 minut na druhém konci Plzně. Ale to nás neodradilo a i přes některé uštěpačné poznámky jsme nakonec do kina dojeli a film stihli. Nebyl vůbec špatný. :-) Ale za to cestování to asi nestálo.

Pro ukázku zde posílám nějaké příklady z partií nás všech.

Jakub Voříšek – Matyáš Paseka, pozice po 24. tahu:

25. a6 Bílý se snaží, co nejrychleji hrozit prosazením pěšce, zatímco černý se pokouší dám bílému králi mat. 25…Je4 26. Dd5? Bílý se ještě mohl zachránit po De2 a po Jg5 f3. 27…Jg5 28. a7 28…e4! překrytí krytí na f3 nutí bílého k obětování dámy za jezdce (po 29.f4 přijde jednoduše Vxb2 a černý záhy vyhrává) 29. Dxg5 Sxg5 30. axb8=D 30… Vxb8 Bílý má ještě nějaké šance, ale pozice je na pokraji výhry pro černého. Nicméně magicky se mi povedlo partii ještě zremizovat.

Richard Mládek – Pavel Němec, pozice po 16. tahu černého:

Poslední tah černého byl 16…fxg3. Bílý se ale nelekl a rozhodl se zajímavě obětovat kvalitu. 17. Sxg5 17… Sh3 18. hxg3 18…Sxf1 19.Dxf1 Bílého pozice se zdá být okem člověk velmi dobrá. Černý král zůstal v centru a všechny bílé figury jsou anebo záhy budou v útoku proti němu. Počítač ale nalézá obranu po 19…Jh5 20. Df3 Dc5 21. Jf5 Sxc3 22. Vc1 Jg7 23. Vxc3 Vg8 a černý dokonce stojí lépe. Stojí ale na tenkém laně. Bílý stále útočí a musí hrát přesně. Nicméně v partii přišlo 19…Da5 20. Jd5 (lepší bylo Jf5) Jxd5 21. Jf5! Bílý pro mat obětuje i celou věž 21…Sf6 (lepší bylo Se5 – kryje na d6, ale nejspíše byla časovka) 22. Jxd6 Kd8?? (nejspíše omyl v časové tísni. Lepší úhyb byl na e7, ale i tak má bílý skvělý útok po 23.exd5) 23. Jb7 a bílý získává dámu. 1-0

Jakub Vojta – Petr Šimek, pozice po 27. tahu bílého:

Pozice již podle pohledu je trochu lepší za bílé díky velké aktivitě figur a obsazenému sloupci e. Poslední tah bílého byl 27.Vce1. Černý svou pozici nesprávně zvážil a také nejspíše časové tísni zahrál 27…Kf7?? Toto je prohrávající chyba díky chytrému převodu koně, který mě právě na této partii velmi pobavil (lepší pokračování bylo 27…Vf7 a černý ještě pozici drží díky materiální převaze) 28. Jd3 Dh6 29. Je5 Kg8 30. Jg4 Dh4 31. Vxe7 Vxe7 a po 32. Vxf7 se černý vzdal díky konečnému úderu koně na h6 s nádherným matem na h8 dámou. 1-0

Nela Pýchová – Pavel Freisler, pozice po 50. tahu bílého:

Jak si jistě můžete všimnou, bílá pozice je skoro na vzdání. Sám si pamatuji, že tato partie byla jedna z pěti posledních v sále a oba soupeři byli nejspíše již hodně vyčerpaní. Černý v průběhu krátké koncovky získal dva pěšce a nyní je pouze otázka, jak bude materiální převahu realizovat. Po úvaze černý došel k závěru, že jezdec na e4 je moc silný, a proto zahrál 50…f5 51. Jg5 – tah f5 byl sice za černého nejlepší, ale nyní si musí dávat pozor na svého krále. 51…Dd7?? (lepší bylo zahrát Sf6 a koně z g5 rychle vyhnat!) 52.Da8! Bílý dáma míří na zaslíbené pole g8 po neuváženém tahu Dd7. 52…Vd2 53. Dg8 a pozice je remízová. Jediná možnost, jak černý může předejít zmatění svého krále, je dát bílému protějšku věčný šach. Ríša Mládek, který ten den prohrál s velmistrem Babulou, Nele remízu velmi záviděl. :-)

Vím, že nemůžu popsat turnaj očima např. Kuby nebo Ríši, proto klidně můj příspěvek doplňte komentářem. Doufám ale, že jsme si turnaj užili, i přes lehce mizerné výsledky.

Výsledky

Stránky MČR mužů

(autor článku: Kuba Voříšek)

15 reakcí na “Plzeňský festival”

 1. 1
  Tom píše:

  Velmi pěkný uzavřený turnaj si od zítřka zahraje v Plzni Kuba:
  http://chess-results.com/tnr673458.aspx?lan=5&art=1&turdet=YES&flag=30

  Výsledky a předpokládám i online přenos bude možné sledovat na stránkách pořadatelů:
  https://www.czechtour.net/cz/open-plzen/vysledky-a-partie/

 2. 2
  Maťa píše:

  Od 16 hodin se hraje v Plzni první kolo, Kuba Vojta má černé figury s IM Michálkem. Onliny jsem nikde nenašel, každopádně držím palce!

 3. 3
  Tom píše:

  Kuba volal, že IM Michálka rychle porazil. Tak začátek dobrý. :-) Onliny bohužel nejsou.

 4. 4
  Maťa píše:

  Pěkný. A koukám, že Kuba je hned po prvním kole v samostatném vedení. :)

 5. 5
  Tom píše:

  Ve 2. kole Kuba remizoval s IM Plischkim (prý měl v 25. tahu +5, ale nakonec byl rád, že partie skončila remízou věčným šachem).

 6. 6
  Maťa píše:

  Ještě se musí od táty učit, jak na Plischkiho. :) Ale dobrej rozjezd.

 7. 7
  Maťa píše:

  Kuba si zatím vede velmi dobře, se ziskem 4/6 a perfem 2436 turnaj vede. Dnes jsme si psali a na IM normu prý potřebuje 7 bodů, což znamená poslední tři partie vyhrát. Prý se pokusí, los na závěr nemá špatný, tak budu držet palce! http://chess-results.com/tnr673458.aspx?lan=5&art=9&fed=CZE&turdet=YES&flag=30&snr=10

 8. 8
  Maťa píše:

  Včera Kuba vyhrál, tak ještě dvakrát :-) – držím palce!

 9. 9
  Tom píše:

  Kuba vyhrál IM turnaj v Plzni! Norma z toho sice není, ale vyhrát takový silný turnaj je vynikající výsledek. Gratulace! :-)
  http://chess-results.com/tnr673458.aspx?lan=5&art=4&turdet=YES&flag=30

 10. 10
  Maťa píše:

  Gratulace z Teplic!

 11. 11
  Tomáš Gergelits píše:

  Kubo, gratuluji k výbornému výsledku!

 12. 12
  Tomáš Hašek píše:

  Parádní výsledek! Gratuluji!

 13. 14
  Tomáš Gergelits píše:

  Úspěch Kuby je podtržen řadou skutečností:
  a) první místo je čisté, bodově nedělené
  b) vyrovnanost startovního pole, takže až do sedmého místa (z deseti) mají účastníci minimálně 50% bodů
  c) utržil nejvíce výher ze všech účastníků
  d) podle ELO vyrážel na startu zhruba ze středu startovního pole
  e) nechal za sebou několik velkých matadorů
  f) určitě spoustou dalších, o kterých nemám ani tušení :-)
  Ještě jednou gratuluji!

 14. 15
  Tom píše:

  Kuba slíbil, že o turnaji pár vět napíše. A určitě přidá i nějakou pěknou partii.

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 
 

© 2023 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist