TJ Spartak Vlasim
03
Led

Novoroční Střítež ve znamení „P“

Jirka Mejzlík

Již tradiční vánočně-novoroční setkání dolnokralovických šachistů a jejich rodičů i prarodičů se konalo v sobotu 2. ledna stejně jako loni v útulném prostředí kulturního domu ve Stříteži, tentokrát ale celé na hlavním sále. Zavítala k nám početná výprava z Pravonína, každý rok stoupá i účast dětí a rodičů z vlašimské základny, nechyběl ani tradiční host z Jiskry Humpolec Anička Nekolová. Nejvzdálenějším účastníkem byl Libor Drašner z jižní Moravy. Aktivních účastníků tak bylo 42 (vč. Tomáše Vojty a Ondry Mejzlíka, hrajících exibiční partie a simultánku).

A teď k nadpisu článku: většinu cen si odvezli šachisté z Pravonína (Patrik Studnička nejlepší st. žák, velký pravonínský talent Dan Ždych nejlepší ml. žák), Pýchovi byli nejlepší rodinný tým, Nela Pýchová nejlepší dívka, základní skupiny bleskovky vyhráli mj. Patrik Pýcha a David Pikal, bronzový v mladších byl Petr Lebeda. Finále bleskovek hráli Patrik Pýcha a Patrik Studnička. Ale pojďme popořadě.

Střítež_sál

Před zahájením rapidu, vpředu nas. č. 1 Míra Lalouček

V hlavním turnaji, hraném na 7 kol tempem 2x 15 minut, se prezentovalo celkem 40 hráčů. Tím padnul loňský rekord. Ve startovní listině bylo 10 mladších žáků (ročník 2000 a mladší), 15 starších žáků (1995 a mladší), 5 aktivních šachistů mimo žákovské kategorie, 9 šachových tatínků, 3 šachové maminky a jeden šachový dědeček. V součtu to dává 43 hráčů, pánové Lalouček, Zvára a Voldán jsou počítáni jako šachový tatínek i aktivní hráč zároveň :-D . Jistě bylo motivací pro účast některých rodičů vypsání soutěže rodinných týmů, kde se sčítaly výsledky všech členů rodinného klanu. Nejpočetněji byli zastoupeni Filipovi (Tomáš, Marek, táta a máma), trojici prezentovali Pýchovi (maminku se ke startu nepodařilo přesvědčit :-( ), Voldánovi (Véna s oběma rodiči), Laňkovi (tři bráchové) a Ždychovi (Dan, táta a děda Hejný). Dvojic pak bylo na startu plno.

Turnaj probíhal ve svižném rytmu, někteří z rodičů měli tradičně problémy s časem :-) . Vzhledem k tempu byli favorité spíš žáci  a také potvrdili své nasazení. První čtveřice neprohrála jedinou partii a ztrácela pouze vzájemnými remízami. Nejméně (dvě) si zapsal Patrik Studnička a se 6 body se stal zaslouženým vítězem. Po třech remízách měli Vojta Filip a Patrik Pýcha, dle buchholze skončili v uvedeném pořadí. Nela plichtila čtyřikrát a brala „bramborovou“ medaili.

Mladší

Medailisté v kategorii mladší žáci: 3. Péťa Lebeda, 1. Dan Ždych, 2. Anežka Vlková

V kategorii mladších žáků potvrdili skvělou formu z posledních týdnů Dan Ždych ( 5 bodů, celkově 6.), Anežka Vlková ( 4 body, 11.) a Péťa Lebeda ( 4 body, 15.místo). V uvedeném pořadí tak obsadili stupně vítězů. Dan zaznamenal cenné výhry nad Mirkem Laloučkem a Jiřím Voldánem, remizoval s Pepou Zvárou a Jardou Pýchou. Anežka opět porazila Vencu Voldána, daleko větší cenu má ale výhra nad Filipem Zvárou. Péťa Lebeda pak dokázal remizovat s Jardou Pýchou.

Z dospělých skončil nejlépe Libor Drašner (bratr Martiny Krejčiříkové) s 5 body na 8. místě. Nedařilo se Mírovi Laloučkovi i tradičnímu favoritu tohoto turnaje Jaromíru Snížkovi. Z neregistrovaných získali nejvíc bodů tatínek Pavel Roháč a maminka Jana Vlková (oba shodně 4 body). Za zmínku stojí i 5 remíz Jardy Pýchy se silnými hráči, těžko už teď bude moct Nele její plichtové série vyčítat :-D !

Vítězové_rodiny

Tři nejúspěšnější rodinné týmy, zleva 3. Filipovi, 2. Ždychovi/Hejný, 1. Pýchovi 

V prestižní kategorii rodinných klanů skončili nejvýše Pýchovi (Patrik, Nela, táta) se ziskem 14 bodů. Druzí Ždychovi (Dan, táta, dědeček Hejný) a třetí Filipovi (Tomáš, Marek, táta a máma) dosáhli shodně 12 bodů, o stříbru pro tým vedený Danem rozhodl menší počet členů soupisky :-) . Čtvrtí skončili bratři Laňkovi s 9,5 body, na pátém místě Filip a Pepa Zvárovi s 9 body. Vítězní Pýchovi měli původně nasadit i maminku Ivetu, ta se ale při prezentaci vzepřela, i když prý celý týden doma pilně trénovala. Naštěstí nebyla potřeba, a tak se mohla společně s I.Roháčovou ujmout tradiční role v občerstvovací stanici.

Pohoda_1

V přísálí vládla pohoda hned od rána, konečná bilance 42 čárek :-) !

Během rapid turnaje jsme nainstalovali šachovnici 4×4 metry pro zahradní šachy. První dvě demonstrační partie sehráli Tomáš Vojta a Ondra Mejzlík. Hned první zvolené tempo 1 minuta + 10s/tah se ukázalo jako optimální. Velká šachovnice není zrovna nejpřehlednější, a tak i mistři občas něco překoukli :-) . Minizápas skončil 1:1, poté už si megašachy zabraly děti a dokonale se na nich vyřádily. Dokonce mám pocit, že některé partie hlavního turnaje skončily rychle proto, aby mohli jít aktéři jako první hrát na zahradní. Ukázalo se, že šachy v tomto provedení jsou dost fyzicky náročný sport.

Po vyhlášení výsledků hlavního turnaje (cca v 13 hodin) program pokračoval bleskovkami. 22 přihlášených bylo rozděleno do 4 kvalifikačních skupin, ze kterých vzešlo celkem 8 účastníků do vyřazovacího finále. Elitní skupina byla čtyřčlenná a hrála se dvoukolově. Přímý postup měli první dva, další dva postupovali do baráže. Výsledky elitní skupiny:

 1.  Patrik Pýcha            4,5
 2. Patrik Studnička     3
 3. Vojta Filip                 2,5
 4. Nela Pýchová          2

Ze tří kvalifikačních skupin B, C, a D měl přímý postup do finálového pavouka vždy vítěz a nejlepší z druhého místa, další dva druzí absolvovali baráž proti hráčům z třetí a čtvrté příčky elitní skupiny. Šetičlenné základní skupiny se hrály jednokolově, baráž byla na 2 partie. Výsledky skupin:

Skupina B:

 1. Snížek          5
 2. Zvára F.      4
 3. Vlková        3
 4. Filip T.        2
 5. Laňka V.    1
 6. Nekolová  0

Skupina C:

 1. Jelínek        4
 2. Voldán J.   3,5
 3. Voldán V.  3,5
 4. Laňka Pe.   2
 5. Macháček  1
 6. Roháč jr.    1

Skupina D:

 1. Pikal             5
 2. Lebeda jr.  3,5
 3. Ždych          3
 4. Zvára J.      1,5
 5. Laňka Pa.   1
 6. Marešová  1

Přímo do finálového pavouka tak postoupila ze základních skupin čtveřice Zvára Filip, Snížek, Jelínek a Pikal. Do baráže šli Lebeda a Jiří Voldán. V baráži potvrdili účastníci elitní skupiny své nasazení, Nela Pýchová porazila Péťu Lebedu a Vojta Filip Jiřího Voldána shodně 2:0. Finálová osmička tak byla kompletní, mohlo začít čtrvrtfinále na zahradních šachách:

 • Pýcha – Zvára           1,5 : 0,5
 • Studnička – Pikal   1 : 0
 • Snížek – Pýchová   0 : 1
 • Filip V. – Jelínek    0 : 1

Ve čtvrtfinále Patrik Pýcha proti Filipovi Zvárovi na zahradních remizoval, o svém postupu rozhodl až v klasické blicce. David Pikal s Patrikem Studničkou spadl v lepší pozici. Atraktivní byla partie veterána Snížka proti Nele: Nelin pohyb mezi figurkami připomínal parkůr, figurky neobcházela ale přeskakovala. I zde hrál roli čas, jednou Nela přemáčkla se vteřinou na hodinách, nakonec ale získala věž a poté Snížek spadl. Vojta Filip s nedostatkem času přehlédl ztrátu figury, do semifinále tak šel Lukáš Jelínek.

Snížek_Pýchová

Partie Snížek-Pýchová a Nelin tanec mezi figurkami. Nestor turnaje to bohužel neuběhal a prohrál na čas :-( .

Ještě pár slov k pravidlům a průběhu partií. Hráč smí vstoupit do šachovnice, případně zahájit tah až poté, co soupeř přemáčkne hodiny. Ty jsou umístěny na stole na úrovni 4. a 5. řady. Vyhozené figury se odkládají pod stůl nebo vedle něj. Časem účastníci zjistili, že je dobré mít u své základní řady židli a při dostatku času na ni vyskočit a zhlédnout na pozici z nadhledu. Při zahájení si většina nablicala tak 2 minuty, pak se hrálo cca na půlminutě. A pokračovalo semifinále:

 • Pýcha – Pýchová        1 – 0
 • Studnička – Jelínek  1 – 0

Patrik Nelu přehrál ve věžovce a tato partie se dohrávala až do konce ( do matu K+D). Nela takticky odešla se svým králem co nejdál od hodin. Za škodolibého povzbuzování rodičů i dalších diváků „Každý krok dobrý!“ nebo „Uhoníš ho!“ si musel Patrik postup doslova „vyběhat“! Při zhruba stotahové partii výhra představovala téměř kilometr rychlé chůze, případně i poklusu :-) . A pak že nejsou šachy fyzicky náročný sport :-D !!! Ve druhém semifinále Lukáš prováhal dva tahy, kdy si mohl vzít v koncovce nekrytého e-pěšce a hrát koncovku S+J proti J+J s pěšcem navíc. Patrik Studnička pak vyměnil jezdce, Lukáš si králem a střelcem nalezl v časovce do vidliček a bylo vymalováno. Do finále postoupili největší favorité, oba Patrikové:

 • Pýcha – Studnička   0,5 : 1,5

Na zahradních vznikla nejasná pozice, kdy Studničkův král byl pod palbou Pýchových figur, a tak Studnička s pomocí dvou věží na druhé řadě partii ukončil věčňákem. V klasické blicce Pýcha s nedostatkem času přišel ve věžovce o pěšce, ztráta byla rozhodující. A tak Patrik Studnička ke svému titulu v rapidu přidal i vítězství v nové netradiční šachové disciplíně! Finále se dohrávalo až okolo 17. hodiny, většina účastníků již byla na cestě k domovům.

Finále

Poslední partie celého festivalu, ve které Patrik Studnička (vlevo) dovršil double a potvrdil svoji suverenitu v krátkém tempu.

Poslední disciplína festivalu byla simultánka vyřazených ze základních skupin proti Ondrovi Mejzlíkovi, hraná na 7 šachovnicích vražedným tempem 2×15 minut. Simultánka probíhala paralelně se čtvrtfinále bleskovky na zahradních šachách. Jediný úspěch zaznamenal Dan Ždych „plátovskou“ taktikou na čas: táhnu, když mě soupeř nemůže vidět. No a pak už jen všechno zabalit, uklidit a naložit do auta. Nejnáročnější byla likvidace „zahradní“ šachovnice, zde musím moc poděkovat Pýchům a Lukáši Jelínkovi za obětavou pomoc. Takže ve Stříteži nebo Kralovicích za rok zase nashledanou .-) !!!

Kompletní výsledky turnaje

Fotografie

Článek na stránkách Pravonína

13 reakcí na “Novoroční Střítež ve znamení „P“”

 1. 1
  Jarda P. píše:

  Jirko ,moc pěkně a trefně napsaný článek. Ve Stříteži to bylo opravdu super,jen ta likvidace nalepené šachovnice nám dala fakt zabrat.

 2. 2
  Robin píše:

  Pěkný článek, Jirko ! Hlavně mě zaujali ty zahradní šachy. :-)

 3. 3
  Nela píše:

  Jirko,mamky celotýdenní trénink spočíval v jedné sehrané partii proti mě za přítomnosti naší celé rodiny :-) .

 4. 4
  Tom píše:

  Byla to pěkná propagace šachu, díky Jirko za ní!

  S tou šachovnicí na zahradní šachy jsem tě varoval už ráno. Jsem rád, že jsem to jen nalepoval a nemusel sundavat :-D

 5. 5
  Tom píše:

  Na konec článku byly přidány odkazy na výsledky a fotky.

 6. 6
  Jirka píše:

  Jedna perlička: Až doma jsem v seznamu výsledkových listin našel i jednu další – fiktivní. Byl to pavouk pro 8 hráčů (autory zřejmě tento formát zaujal) s překvapivými výsledky. Ve čtvrtfinále porazil Péťa Lebeda Petra Havelku, Pavlík Roháč Jaromíra Snížka, Anežka Jiřího Černého a Petr Laňka Nelu Pýchovou. Hermelín se na festivalu mihnul, ale kde autoři vzali Jirku Černého nechápu :-D .

  Tvůrce jsem pak identifikoval dle dalšího průběhu. Do finále totiž postoupili Anežka a Pája Roháč, finále skončilo dvěma remízami a vítězi se tedy stali oba :-) !

 7. 7
  Radim píše:

  Když vidím fotku z přísálí, kde se posilňují Jarda Pýcha s Pepou Zvárou, mám pocit, jakoby jim tam někdo chyběl :-) . Příští rok budu zvažovat účast s Míšou a s Honzíkem…

 8. 8
  Jirka píše:

  Radim: Ve třech už byste byli docela silný rodinný tým :-) ! A ta fotka z bufetu je trochu zavádějící, Pepa i Jarda hlavně hráli šachy :-D !!! Při tempu 2×15 minut a rychlém nasazování kol byly občerstvovací přestávky dost krátké. Pravda, v druhé části akce už bylo na posezení více času. Ale dle hodin na fotce to bylo asi první nebo druhé rychlé pivko :-) .

 9. 9
  Maťa píše:

  Koukám na diskutovanou fotku a Pepa má před sebou nějaké nealko a Jarda nejspíš jen malé pivo … pánové svou účast pojali zodpovědně… Jirkovi díky za pěkný článek, hlavně ale za zajímavou a vydařenou akci!

 10. 10
  Jirka píše:

  Počet čárek u malého piva výrazně převýšil ty u velkého, hráči byli skutečně zodpovědní :-D . Jinak cola před Pepou určitě nebude jeho, spíš tam zůstala po někom jiném! Hermelín totiž Pepovi dovezl řidičku, a tak Pepa do statistik určitě pár čárek taky zapsal.

 11. 11
  Maťa píše:

  Ještě víc než zodpovědnost asi pro malé pivo hovořily krátké přestávky před další partií – účastníci se nejspíš báli, že by velké nestihli vypít :-) .

  Když je řeč o Hermelínovi, tak ten se ve Stříteži zastavil cestou na školení trenérů ve Vyškově, kde se zúčastnili i 3 členové našeho oddílu. David Zvára a Lukáš Filip se ucházejí o 4. třídu (zkoušky budou začátkem února v Brně), já jsem společně s Vítkem Moravcem absolvoval první část školení trojek. http://www.chess.cz/kraje/jmss/view_artefact.php?type=jmss_article&id=828

 12. 12
  Pepa Z. píše:

  Radim: Těším se na tebe příští rok ve Stříteži.Ale chtělo by to ještě nějakého řidiče.

 13. 13
  Jirka píše:

  Z jiného soudku: Dnes jsem v Benešově úspěšně obhájil projekt Střítežských dobrovolných hasičů na rozsáhlou rekostrukci Kulturního domu ve Stříteži. Přes léto budeme mít nová okna, střechu, komíny a vytápění. Sál bude dovybaven i pro sportovní aktivity (pinčes, badminton, sof-tenis apod), takže ve Stříteži nás příště čekají i šachově-sportovní víceboje :-) .

  Jinak při žádosti o dotaci z fondů EU jsme prezentovali mj. i šachové akce a šachové úspěchy, zejména mládeže. I to hrálo při přidělení dotace značnou roli.

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist